SON DAKİKA

ABD’DE KORONA VAKALARI 1 MİLYON 500 BİNİ AŞTI

Bu haber 18 Mayıs 2020 - 8:58 'de eklendi ve 1.378 kez görüntülendi.

Çin’de ortaya çıkarak dünya genelinde 4 milyon 500 binden fazla kişiye bulaşan ve 300 binden fazla kişinin ölümüne neden olan korona virüs salgınının merkez üssü ABD’de bilanço ağırlaşıyor. ABD’de korona virüs salgını nedeniyle 876 kişinin daha hayatını kaybetmesi sonucu toplam ölü sayısı 89 bin 383’e ulaştı. Ülkede toplam vaka sayısı ise 17 bin 704 artışla 1 milyon 501 bin 989’a çıktı.
ABD’de korona virüs vaka sayısı 1 milyon 501 bin 989’a yükseldi.
ABD’de salgından en çok etkilenen eyalet olan New York’ta toplam vaka sayısı 357 bin 875’e, ölü sayısı ise 27 bin 562’ye yükseldi. New York’un ardından en fazla vakanın kaydedildiği New Jersey eyaletinde ise hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bin 253’e vaka sayısı ise 146 bin 174’e ulaştı. En fazla vakanın görüldüğü eyalet sıralamasında üçüncü sırada yer alan Illinois’de korona vaka sayısı 92 bin 457 olarak kayıtlara geçerken, 4 bin 129 kişi hayatını kaybetti. Massachusetts eyaletinde vaka sayısı 84 bin 933’e, hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 705’e yükseldi. California eyaletinde vaka sayısı 77 bin 5’e ölü sayısı ise 3 bin 204’e yükseldi. Pensilvanya eyaletinde vaka sayısı 65 bin 307 olurken, virüse bağlı can kaybı sayısı 4 bin 494’e ulaştı.
ABD’de korona virüse bağlı ilk ölümün gerçekleştiği Washington eyaletinde ise vaka sayısı 18 bin 901 olurken, hayatını kaybedenlerin sayısı bin 8’e yükseldi.
İRAN’DA 51 KİŞİ DAHA KORONA VİRÜSTEN ÖLDÜ
İran’da son 24 saatte korona virüs nedeniyle 51 kişinin daha hayatını kaybetmesi sonucu salgında ölenlerin sayısının 6 bin 988’e, vaka sayısının ise 120 bin 198’e yükseldiği belirtildi.
İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, ülkedeki korona virüs vakalarına ilişkin son istatistikleri paylaştı. Son 24 saatte bin 806 kişinin korona virüs testlerinin pozitif çıktığını söyleyen Cihanpur, salgın nedeniyle 51 kişinin de hayatını kaybettiğini ifade etti. Cihanpur, son verilerle birlikte ülkedeki toplam onaylanmış vaka sayısının 120 bin 198’e, ölenlerin sayısının ise 6 bin 988’e yükseldiğini açıkladı.
Ülkede toplam 94 bin 464 hastanın virüsü yenerek taburcu olduğunu aktaran Cihanpur, 2 bin 705 kişinin ise durumunun ağır olduğunu ve yoğun bakımda tedavi gördüğünü belirtti.
PARİS SOKAKLARI SALGINA RAĞMEN KALABALIK
Fransa’da normalleşme süreci devam ederken, başkent Paris’te halk, korona virüs salgınına rağmen sokaklara akın etti.
Fransa’da 11 Mayıs’ta başlayan normalleşme süreci kapsamında, korona virüsle mücadele için uygulanan kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılıyor. Kuaför salonları, mağazalar, çiçekçiler ve kütüphanelerin yeniden açıldığı ülkede, kafe, bar, restoran, tiyatro ve sinema salonları kapalı kalmaya devam ediyor. Sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırıldığı ülkenin başkenti Paris’te kafe ve restoranlar kapalı olunca halk meydanlara, nehir ve kanalların çevresine akın etti. Parislilerin sosyal mesafe kurallarına uymadığı görülürken, bazı kent sakinleri ise maske takmadan sokağa çıktı.
Korona virüse aldırış etmeyenlerin yanı sıra bazı Parisliler ise kendilerini virüsten korumak için sıkı tedbirler aldı. Bir kişinin kendisini bir çemberin içine alarak sosyal mesafesini korumaya çalıştığı görüldü.
Fransa’da 11 Mayıs itibarıyla ilkokullarda sınıflarda az sayıda öğrenci bulundurmak koşuluyla yeniden ders başı yapıldı. Toplu taşıtlarda maske zorunluluğunun devam ettiği ülkede, 100 kilometre mesafeden fazla seyahatlere yalnızca zorunlu hallerde izin veriliyor.
Dünyada korona virüs salgınında en çok ölümün yaşandığı ülkelerden biri olan Fransa’da, korona virüs nedeniyle 27 bin 625 kişi hayatını kaybetti.
İSPANYA’DA ÖLÜ SAYISI İLK KEZ 100’ÜN ALTINA DÜŞTÜ
İspanya’da son bir günde korona virüsten 87 kişinin hayatını kaybettiği, ülkede günlük can kaybı sayısının ilk kez 100’ün altına düştüğü belirtildi.
Korona virüs salgınında en çok ölümün yaşandığı 4. ülke olan İspanya’da günlük can kaybı sayısı 2 aydır ilk kez 100’ün altına düştü. İspanya Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, son 24 saatte salgın nedeniyle 87 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu, ölü sayısının 27 bin 650’ye yükseldiği belirtildi.
İspanya’daki toplam vaka sayısı ise 231 bin 350’ye yükseldi.
ÇİN’DE 5 KORONA VİRÜS VAKASI DAHA TESPİT EDİLDİ
Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Çin anakarasında 5 yeni korona virüs vakasının tespit edildiğini duyurdu.
Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından bugün yapılan açıklamada, dün Çin anakarasında 5 yeni korona virüs vakasının tespit edildiği belirtildi. Açıklamada, yeni vakalardan 2’sinin yurt dışı kaynaklı olduğu, diğer 3 vakanın ise Jilin eyaletinde görüldüğü kaydedildi. Dün 8 kişinin daha taburcu edildiği ülkede, yeni ölüm bildirilmedi.
Son verilerle birlikte ülkedeki toplam vaka sayısı 82 bin 947’ye yükselirken, 86 hastanın tedavisinin sürdüğü ve bugüne kadar 78 bin 227 kişinin taburcu edildiği kaydedildi. Çin’de korona virüs nedeniyle bugüne kadar toplam 4 bin 634 kişi hayatını kaybetti.
JAPONYA’DA 8 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ
Japonya’da son 24 saatte korona virüs nedeniyle 8 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu ölü sayısı 769’a, vaka sayısı ise 17 bin 49’a yükseldi.
Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra küresel salgın halini alan korona virüs son 24 saatte Japonya’da 8 can kaybına daha yol açtı. Japonya Sağlık Bakanlığı ve yerel hükümetlerin verilerine göre, ülkedeki ölü sayısı 769’a yükseldi. Karantina gemisi Diamond Princess’in yolcu ve mürettebatından 13 kişi hayatını kaybederken, ülkenin farklı eyaletlerinden de 756 kişinin virüse yenik düştüğü açıklandı.
UMUT VEREN TABLO
Bugün 5’i Tokyo’da olmak üzere ülke genelinde doğrulanan 27 yeni enfeksiyon Japonya’daki vaka sayısını 17 bin 49’a taşırken, toplam vaka sayısına karantina gemisi Diamond Princess’in yolcu ve mürettebatından enfekte olan 712 kişinin dahil olduğu belirtildi.
12 BİNİ AŞKIN KİŞİ İYİLEŞTİ
Japonya genelinde korona virüs tedavisi gören 234 kişinin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenilirken, 12 bin 69 kişinin ise tedavi gördükleri sağlık kurumlarından taburcu edildiği belirtildi.
KARANTİNA GEMİSİ JAPONYA’DAN AYRILDI
Korona virüs salgını nedeniyle Japonya’da 2 hafta karantina altında tutulan Diamond Princess adlı gemi, Malezya’ya gitmek üzere Japonya’dan ayrıldı.
Korona virüs salgını nedeniyle Şubat ayında Japonya’da 2 hafta süreyle karantina altında tutulan Diamond Princess adlı yolcu gemisinin dün ülkeden ayrıldığı açıklandı. 3 bin 700 yolcu ve mürettebatı ile Yokohama Limanı’nda demirli kalarak dünya kamuoyunun dikkatini çeken gemi, dün Malezya’ya gitmek üzere yola çıktı.
Diamond Princess’ın Yokohama Limanı’ndan ayrıldıktan sonra ilk olarak Japonya Sağlık Bakanlığı denetiminde dezenfekte edildiği açıklanırken, ardından 5 kilometre mesafedeki bir tersanede bakımdan geçtiği öğrenildi. Tekrar hizmete girip girmeyeceği henüz açıklanmayan gemi, bir süre Malezya’da demirli kalacak.
3 bin 700 yolcu ve mürettebatı ile iki hafta Yokohama’da demirli kalan Diamond Princess’daki karantina süreci 19 Şubat’ta sona ermiş, enfekte olmayan yolcular kademeli olarak gemiyi terketmişti. Birçok ülke gönderdiği uçaklarla vatandaşlarını Japonya’dan tahliye etmişti. Gemide 712 kişiye virüs bulaşmış, tığı 13 yolcu ise hayatını kaybetmişti.

FRANSA’DA SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 96 ÖLÜM
Fransa’da korona virüs salgını nedeniyle son 24 saatte 96 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 27 bin 625’e yükseldi.
Çin’de ortaya çıkarak dünya genelinde 4 milyon 500 binden fazla kişiye bulaşan ve 300 binden fazla kişinin ölümüne neden olan korona virüs salgını nedeniyle Avrupa’da can kaybı artmaya devam ediyor. Fransa Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte korona virüs nedeniyle 96 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Ülke genelinde korona virüs nedeniyle ölü sayısının 27 bin 625’e ulaştığı belirtildi. Bakanlık, yaşlı bakım evlerinde 10 bin 213 kişinin, hastanelerde ise 17 bin 412 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı, 19 bin 432 kişinin hastanede yatmakta olduğunu ve 2 bin 132 kişinin ise yoğun bakımda olduğunu ifade ederken, yoğun bakımda yatan hasta sayısında yaşanan düşüşün devam ettiğini bildirdi. Bakanlık, iyileşen hasta sayısının 61 bin 66’ya yükseldiğini duyurdu.
Sağlık Bakanlığı, bugün tespit edilen vaka sayısı ve toplam vaka sayısı hakkında veri paylaşmadı.

İTALYA’DA SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 153 ÖLÜM
Çin’de ortaya çıkarak dünya genelinde 4 milyon 500 binden fazla kişiye bulaşan ve 300 binden fazla kişinin ölümüne neden olan korona virüs salgını nedeniyle Avrupa’da can kaybı sayısı artmaya devam ediyor. İtalya’da son 24 saatte 153 kişinin hayatını kaybetmesiyle ülke genelinde ölü sayısının 31 bin 763’e yükseldi. Ülkede 875 yeni vaka tespit edilirken, toplam vaka sayısı 224 bin 760’a ulaştı. Ülkede iyileşenlerin sayısı ise 122 bin 810’a yükselirken, durumu kritik olanların sayısı ise 775’e düştü.
Salgının ilk olarak 21 Şubat’ta ortaya çıktığı İtalya, Avrupa’da İngiltere’den sonra korona virüse bağlı en çok ölümün yaşandığı ikinci ülke konumunda bulunuyor.
İNGİLTERE’DE KORONA KISITLAMALARI PROTESTO EDİLDİ
İngiltere’de korona virüs salgını ile mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamalar protesto edildi. Polis, bazı göstericileri gözaltına aldı.
Korona virüs salgını nedeni ile can kayıplarının her geçen gün arttığı İngiltere’de bir grup gösterici uygulanan kısıtlamaları protesto etti. İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Hyde Park’ta bir araya gelen yaklaşık 40 kişilik grup korona virüs salgını ile mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamaları protesto etti. Göstericilerin, ellerinde taşıdıkları pankartlara “Özgürlük”, “Yeni normale hayır” ve aşı karşıtı sloganlar yazdıkları görüldü. Polis, gösteri düzenlenen parkın etrafında geniş güvenlik önleri alırken, çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.
İngiltere’de 23 Mart tarihinden itibaren salgınla mücadele kapsamında çeşitli kısıtlamalar uygulanırken, hükümet geçtiğimiz günlerde kademeli olarak normalleşmeye dönüş planını devreye sokmuştu.
İngiltere’de toplam korona virüs vaka sayısı 240 bin 161’e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 34 bin 466’ya ulaştı. İngiltere, dünyada koronaya bağlı can kaybının en fazla yaşandığı ikinci ülke konumunda bulunurken, Avrupa’da ise birinci sırada yer alıyor.  İHA

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------