SON DAKİKA

‘AK PARTİ İÇİNDEKİ AKP’LİLER’

Bu haber 09 Ekim 2018 - 0:10 'de eklendi ve 676 kez görüntülendi.

Birlik ve Akademik Düşünce Derneği tarafından hazırlanan ve 24 Haziran seçimlerinin ve öncesinin referans olarak alındığı analiz raporu düzenlenen bir basın toplantısı aracılığı ile kamuoyu ile paylaşılmıştı. Yazı dizisi olarak verdiğimiz bu analiz raporunun açıklanması ile birlikte Diyarbakır’da sesler yükselmeye başladı. Büyük yankı uyandıran analiz raporu hem halk arasında hem de sosyal medyada büyük yankı uyandırırken bu günkü yazı dizimizde ise ‘Teşkilatlar’ başlığı ile yer alan konuyu siz sevgili okurlarımıza sunacağız. Düzenlenen analiz raporunda teşkilatların büyük bir ihanet içinde oldukları dile getirilirken Ak Parti İçinde bulunan AKP’lilerin partiyi yerle yeksan etmek için tüm gayretleri sarf ettiklerine de şiddetle vurgu yapılıyor, altı kırmızı kalemle çiziliyor.

Derneğin Genel Başkanı Muhammed Beybur tarafından açıklanan analiz raporunun Teşkilatlar başlığı ile sundukları sayfaların yaprakları arasında gezinen vatandaşlarımız kamuoyunun teşkilatlara bakış açılarını gözlemleyecekler.

İşte o raporun TEŞKİLATLAR başlığı ile ele aldıkları analiz raporu:

‘TEŞKİLATLAR ŞAİBELİ VE AKÇELİ…’

Diyarbakır’ da Ak Partinin, geçmişten günümüze kadar görev yapan bazı İl Başkanları, İlçe Başkanları, Kadın kolları Başkanları ve Gençlik Kolları başkanları ile birlikte bazı teşkilat mensuplarının, şaibeli ve akçeli işlere bulaşmaları, halkla bütünleşmemeleri, halka inmeyip, sorunlarına çözüm bulmamaları, İl ve İlçe binalarına gelen vatandaşların çoğunun, muhatap bulamadan ve netice alamadan ayrılmaları, 24 Haziran 2018 seçimlerine oy anlamında olumsuz yansımıştır. Teşkilatların Sahada aktif çalışma yapmamaları, ev ziyaretleri gerçekleştirmemeleri, mahalle temsilcileri ile koordineli çalışmamaları, muhtarların çoğunu muhatap almamaları, kendilerine bağlı köy ve mezraları tam anlamıyla bilmemeleri ve bugüne kadar çoğuna gitmemeleri, kadın kollarının pasifliği, gençlik kollarının da acizliği ve sahada olmayışı, 24 Haziran seçimlerine, negatif anlamda büyük etki etmiştir.

’TEŞKİLATLAR GEREKEN MESAJLARI VERMEMİŞTİR’

Teşkilatlar, seçim öncesinde sahada birebir çalışma yapmadıkları gibi, vatandaşlara da seçimde, sandığa güven ve huzur içerisinde gidebilecekleri yönünde, gerekli mesaj vermemiştir. Teşkilatlar, devletin her zaman halkının yanında olduğunu, her seçmenin oyunu mutlaka kullanması gerektiğini, bu seçimin Türkiye Cumhuriyetinin geleceği için ne kadar hayati önem taşıdığını, seçmene detayları ile anlatmadıkları gibi, anlatmaktan da imtina etmişlerdir.

‘BİLE, BİLE SEYİRCİ KALDILAR’

Diyarbakır’ da yıllarca seçimler, terör örgütleri ve militan yandaşlarının gözetiminde tehdit ve şantaj dili kullanılarak gerçekleşmiştir. Ak Parti teşkilatları ve adaylarının çoğu da, Diyarbakır’ da ki bu yapılarla ters düşmemek anlamında, kendi geleceğini ve ailesini düşünerek, Ak Partinin de kaybedeceğini bile, bile, bu hukuk dışı olaylara seyirci kalmışlardır.

‘BROŞÜRLERİ BİLE DAĞITMADILAR’

Diyarbakır il ve ilçelerinde, 24 Haziran 2018 seçimleri de dâhil olmak üzere, Ak Partinin girmiş olduğu tüm seçimlerde, seçim tanıtımlarının yeterli şekilde yapılmadığı, seçim vaatlerini ve hükümetin icraatlarını anlatan broşürlerin dağıtılmadığı, belirli yerlerin dışında Diyarbakır’ ın çoğu yerine bayrak ve flamaların asılmadığı, adaylar tarafından çoğu ilçe ve mahallelerde seçim bürolarının açılmadığı, tespit edilen konulardır. Bu durum, seçimlerde rakiplerinizle mücadele etmenizi imkânsız hale getirdiği gibi, size inanan ve güvenen seçmen tarafından da korktuğunuz düşünülerek, bırakın seçimleri kazanmayı, diğer partilere rakip olmanızı bile, seçmen gözünde tartışılır hale getirir.

‘TEŞKİLATLAR HEYECAN VERMEDİ’

24 Haziran seçimlerinde, teşkilatlar ve mevcut adayların çoğu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın halka yaşattığı seçim heyecanının gerisinde kaldığı, adaylar açıklandıktan sonra, İl Gençlik Kolları Başkanı ve ekibinin, Diyarbakır havaalanı başta olmak üzere, aday tanıtım toplantısında ve aynı günün gecesinde Ulu Cami çıkışında, listelere tepki bahane edilerek, partililerle başlattığı kavgalar, Ak Parti seçmenin tepkisine neden olduğu gibi, parti içerisinde de iç çekişme olarak yorumlanmıştır. Ak Parti içerisinde yaşanan bu ve buna benzer olumsuzlukların akabinde, Ak Parti yöneticilerinin bu olumsuzlukların önüne geçmeyerek seyirci kalması, teşkilatlarda ve seçmenler arasında kırgınlıklara ve dargınlıklara yol açmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın halkın üzerinde yarattığı seçim heyecanını, Diyarbakır Ak Parti teşkilatlarının ve adaylarının yakalayamaması ve bu heyecanla seçime gidememesi, seçim esnasında yaşanan olumsuzluklarında seçmene etki etmesi neticesinde, sandıklara negatif olarak yansımıştır.

‘METAL YORGUNU SÖYLEMİ OLUMLU

KARŞILANDI AMA YORGUN ÇIKMADI’

Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın teşkilatlarda ki metal yorgunluk söylemi, bölge halkı ve seçmen üzerinde olumlu bir hava estirirken, yapılan kısmi değişiklik, maalesef Ak partiye gönül veren seçmenler açısından, hayal kırıklığına neden olmuştur. 24 Haziran 2018 seçimlerinde ki Diyarbakır temayül yoklamaları, başlı başına bir facia niteliğinde olmuştur. Bu seçimde oy almak ve sandıktan başarılı çıkmak için bazı aday adayları tarafından teşkilatlara verilen yüklü paralar, bu paralar karşılığında yönetimlere baskı yapılarak, kullandırılan blok oylar, Diyarbakır temayül seçimlerinin de ne derece sağlıklı yapıldığının, apaçık göstergesidir.

‘KAĞIT ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR EKSİKSİZ AMA REELDE…’

Ak parti, 24 Haziran seçimlerinde bölgede, ilçe, köy, mezra, mahalle ve ev ziyaretlerini gerçek anlamda gerçekleştirmediği gibi, yıllardan beri her seçim dönemlerinde kurulan, çoğu zaman kimler tarafından idare edildiği bile belli olmayan SKM’ ler, bölgede Ak Partililer ve seçmenler tarafından sürekli eleştiri konusu olmuş olup, burada büyük rantların da döndüğü belirtilmektedir. SKM’ ler, her seçim esnasında yapmış oldukları çalışmaları, kâğıt üzerinden eksiksiz ve tam anlamıyla yapılmış gibi gösterip, Ak Parti Genel Merkezine bildirmektedirler. Ak partinin geçmiş dönemleri de dâhil olmak üzere, bazı İl ve İlçe Başkanları, bu SKM ‘ler den sorumlu kişi veya kişilerle farklı plan ve proje içerisinde olduklarından dolayı, bu olaylara çoğu zaman sessiz kalınmaktadır. Birlik ve Akademik Düşünce Derneği olarak yaptığımız saha çalışmalarında, birçok seçmenin yıllardan beri herhangi bir Ak Parti yetkilisinin kendilerini ziyaret etmediklerini belirtmeleri, SKM’ lerin yapmış oldukları programların ne derece düzgün ve kazanmaya yönelik olduğunun, açık bir göstergesidir. Seçim dönemleri dışında yıllarca gitmediğiniz ve bütünleşmediğiniz bir köye, mezraya veya herhangi bir haneye gidip oy istemek, bu olayın sonucunda da, o kişilerin size güvenerek oy vereceğini zannetmek, seçmenlerin o partiye karşı aidiyet duygusunu oluşturmadığı gibi, cahillikle eş değer bir durum olup, akıllara ziyandır. Böylesi bir durumdan pozitif bir yaklaşım beklemek, ancak ortak beklentiler ve hedefler oluştuğunda söz konusu olabilir, onun dışında her iki taraf için de, can sıkıcı bir ziyaretten öteye gitmez.

‘AK PARTİ İÇERİSİNDE Kİ AKP’LİLER’

Ak parti teşkilatlarının çoğunda, Ak partili olduğunu beyan eden, ancak perde arkasında çeşitli partilerle flört eden, Ak Parti aleyhine sahada sürekli çalışmalar yapan, seçimlerde Ak Partiye oy dahi vermeyen kişilerin, parti içerisinde çöreklendiği, Birlik ve Akademik Düşünce Derneğimiz tarafından yapılan saha analizleri neticesinde, bire bir tespit edilmiştir. Bu kişilerin, halk tarafından Ak Parti içerisinde ki AKP’ liler diye lanse edildiği, Ak Partinin her türlü nimetlerinden faydalandığı, teşkilatlar tarafından sözlerinin dinlendiği ve her türlü işlerinin anında görüldüğü, tarafımızdan tespit edilmiştir. Diyarbakır Ak Parti teşkilatlarında yaşanan bu olumsuzlukların ve ihanetlerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ a gönül veren bölge halkı tarafından bilindiği ve şiddetle kınandığı, halkın gözünde de ‘’DAVAYA İHANET’’ olarak görülüp, küskünlüklere sebep olduğundan dolayı, seçmenin de Ak Partiden uzaklaşmasına neden olmuştur. Bölgede terör örgütleri ve taşeronlarının, Cumhurbaşkanı, Bakanlar ve Ak Partinin üst düzey yönetim organları aleyhine sürekli ‘’ algı operasyonları ‘’ yaparak, iftira, karalama, itibarsızlaştırma ve hakarete varan söylemlerde bulundukları, bunları yaparken de asıl amaçlarının, Ak partiyi bölgede itibarsızlaştırıp, Kürt seçmene karşı kışkırtarak, kendi kirli planlarına dâhil etmek olduğu, tarafımızdan yapılan saha çalışmalarında tespit edilmiştir. Terör örgütleri ve selefleri tarafından bu planlar yapılırken, Diyarbakır’ da ki bazı Ak partili teşkilatların, bu olaylara sessiz kalarak seyretmesi, bunu tersine çevirecek güç, kudret ve cesaretlerinin olmayışı, seçmen nezdinde iktidar partisi olan Ak Partinin de bunlardan korktuğu düşünülerek, oy kayıplarına sebep olmuştur.

‘PARTİ İÇİNDE İHANETÇİ GURDUPLAR VAR’

Ak parti teşkilatları içerisinde, yıllardan beri kangren haline gelen bazı ihanetçi gruplar, Ak partiye zarardan başka herhangi bir faydaları olmadığı gibi, bu davaya inanmış ve gönül vermiş kişileri de karalayarak, Ak partiye küsmelerine ve seçimlerde aleyhte çalışmalarına sebep olmuştur. Ak Parti’ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ a ölümüne inanıp, gerçek dava bilinci ile hareket eden bu insanların, yıllardan beri teşkilatlarda devam eden bu ihanetin ve vurdumduymazlığın, daha nereye kadar devam edeceği, seçmen tarafından merak edilip, sorgulanmaktadır. Her seçim döneminde seçmene sorulmadan, Ak Parti Genel Merkezi tarafından seçmene dayatılan Ak Parti ile uzaktan ve yakından alakası olmayan, bu davaya hizmet etmeyen ve Ak Parti seçmeni tarafından tanınmayan kişilerden belirlenen aday listelerinin, ne zamana kadar devam edeceği hususu, Diyarbakır seçmeni ve bu davaya gönül verenler tarafından yeter artık diyerek sorgulanmaktadır. Diyarbakır halkının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ a olan özlemi ve güveni sonucunda, PKK’ nın yıllardan beri hüküm sürerek ve tahakküm oluşturarak korku saldığı Diyarbakır’ da, Ak Partinin 2007 yılında % 40’ a yakın oy alması, bölgenin giderek bu yapılardan uzaklaştığının, Milli ve Manevi değerlerine geri döndüğünün ve devletini kucakladığının, apaçık göstergesiydi. Güneydoğunun bütün illerinde olduğu gibi, Cumhurbaşkanını ve Ak Partiyi benimseyip, tüm kritik seçimlerde kurtarıcı rol oynayarak destekleyen, Peygamberler ve Sahabeler şehri Diyarbakır’ ın, bu zihniyet ve yönetim anlayışla, tekrardan terör örgütlerinin kucağına itilerek, kaderine terk edilmek istendiği anlayışı, Diyarbakır seçmeni tarafından kabul görmediği gibi, şiddetle kınanmaktadır. Ak Partinin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın, bölgeyi gözden çıkardığı seçmenler tarafından düşünülerek, Diyarbakır’ da dillendirilmekte ve Ak partinin bölgede kan kaybetmesine neden olmaktadır.

‘KİN VE NEFRET DUYGULARIYLA YAKLAŞTILAR’

Ak Parti teşkilatlarına maruzatını bildirmek için müracaat eden vatandaşların, bazı parti yetkilileri tarafından kendilerine şefkat ve merhamet duygularıyla değil, kin ve nefret duygularıyla yaklaştıkları, kendilerini azarladıkları, işlerinin görülmeden ve dinlenilmeden gönderildikleri, seçmen tarafından belirtilmektedir. Diyarbakır Ak Parti teşkilatlarında, terör örgütleriyle bağlantılı olan, çıkar ve menfaat ilişkisi içerisinde olan kişilerin işlerinin anında görüldüğü, Birlik ve Akademik Düşünce Derneği olarak, sahada halkla bire bir yapmış olduğumuz istişareler sonucunda, tespit edilmiştir. Bu durum, Ak Parti’ ye gönül veren seçmenlerin vicdanlarını sızlattığı gibi, önceki seçimler ile 24 Haziran 2018 seçimleri mukayese edildiğinde, Ak Partinin bölgede neden giderek oy kaybına uğradığı, aleni bir şekilde görülmektedir.

‘AKP’LİLERİ KAMUFLE ETTİLER AK PARTİLİ GÖRÜNENLER’

Ak Parti içerisinde ki AKP’ li grupların kendilerini kamufle ederek, sürekli aleyhte yoğun bir şekilde çalışmaları neticesinde, 2007 yılında % 38-40 bandında olan oy oranının, 24 Haziran 2018 seçimlerinde, % 20-21 seviyelerine el birliği ile nasıl düşürüldüğü, ihanetin boyutunun ne denli tehlike arz ettiğinin, apaçık göstergesidir. Diyarbakır’ da yaşanan bu vahim ve içler acısı tablonun, ya Ankara’ dan görülmediği veya görülmek istenmediği kanaati, seçmenler tarafından sürekli olarak sorgulanmakta olup, Diyarbakır Ak parti teşkilatlarının ne kadar başarılı oldukları, seçim sonuçlarından görülmektedir.

‘MİLLİ GÖRÜŞÇÜLERİ PARTİDEN UZAKLAŞTIRDILAR’

Diyarbakır Ak Parti teşkilatlarının bir kısmında bu ihanetler yaşanırken, Milli görüş geleneğinden gelen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ a gönül vermiş ve bu dava için yıllarca sahada mücadele edip, bedel ödeyen geniş bir kitlenin de, zaman içerisinde Ak Partiden uzaklaştıkları, Birlik ve Akademik Düşünce Derneği olarak yapmış olduğumuz saha çalışmalarında tespit edilmiştir. Bu kitle, Ak Partinin 2002 ruhundan ve ümmet bilincinden uzaklaştığını, denetim mekanizmasının sağlıklı işletilmediğini, bölgeye gelen müfettişlerin ve gözlemcilerin ihanetçi gruplarla görüşerek, bölge gerçeklerini hakkaniyetle dile getirmedikleri düşünülmektedir.

Ak parti teşkilatlarının bir kısmının tutarsız tavırları, yapmış oldukları yanlı ve yanlış işleri, halkı dinlememeleri ve ulaşılmaz olmaları, bölgede Ak partiye olan güven duygusunu zedelemekle birlikte, halkın Ak partiden uzaklaşmasına ve seçimlerde ciddi oy kayıplarına neden olmuştur. (DEVAMI YARIN) AHMET BEŞENK

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------