SON DAKİKA

BAKAN KOCA: ‘ELİMİZDEKİ VERİLER BİZE SALGININ KONTROL ALTINDA OLDUĞUNU GÖSTERİYOR’

Bu haber 23 Nisan 2020 - 8:46 'de eklendi ve 2.479 kez görüntülendi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Koca, ”Koronavirüsle mücadelede her gün daha iyiyiz daha ilerideyiz. Elimizdeki veriler salgının kontrolümüz altında olduğunu gösteriyor”dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bu mücadelenin gerçeğin kendisi olduğunu aktaran Bakan Koca, “Bugüne kadar karşınıza hep bu ilkeyle çıktım. Mücadele gücünüzü bu bilgilerden aldınız. Ne sizin ne de mücadeleyi sürdüren sağlık çalışanlarımız için gerçeğe dayanmaktan başka yol düşünülemez. Bir salgınla mücadelede bilgiye örtmek, salgının kedisi gibi tehlikeli bir eylemdir. Güven yoksa böylesine büyük bir salgının üstesinden gelinemez.

Bu mücadelenin şeffaflıkla yürütüldüğüne inananlara teşekkür ediyorum. Güven eksik olsa biz bu noktaya gelemezdik. Mücadelenin görünmeyen kahramanları bu mücadeleye güven duyanlardır. Bu mücadeleyi yürüten sağlık ordusuna, bu mücadelenin sonucuna güveniyorsunuz, paylaştığımız bilginin sağlam olduğuna güveniyorsunuz. Bu güveni zedeleyen sözlerin sahipleri ise bilerek ya da bilmeyerek bu tedbirleri tehlikeye atıyor” diye konuştu.

Koca, veriler ışığında Türkiye’nin iyiye gittiğine işaret ederek, “Korona virüsle mücadelemizde her yeni gün daha iyiyiz daha ilerideyiz. Elimizdeki veriler bize salgının kontrolümüz altında olduğunu gösteriyor. Ancak bu kontrol siz tedbirleri esnetirseniz bir anda boş bir umuda dönebilir. Tedbirleri uygularsak ölüm oranları düşüyor, yeni hasta sayımız azalıyor. Hiçbir iyimser cümle ve hiçbir umut sizi rehavete sürüklememelidir” dedi.

“Hem yoğun bakım hem de entübe hastalarımızda belirgin azalma görülmüştür”

Son 24 saatin güncel korona virüs verilerini kamuoyu ile paylaşan Koca, “Bugün 37 bin 535 yeni testin sonucu aldık. Bu sonuçlara göre 3 bin 83 hasta tespit edildi. Düne göre önemli oranda hasta sayısının düştüğünü görüyoruz. Toplam vaka sayımız 98 bin 674’e ulaştı. Son 24 saat içinde 117 hastamızı kaybettik. Yoğun bakımdaki hasta sayımız bugün bin 814. Bunların 985’inin solunumu yapay yolla sağlanıyor. Hem yoğun bakım hem de entübe hastalarımızda belirgin azalma görülmüştür. Hastalığı yenen bin 559 vatandaşımızla birlikte iyileşen hasta sayımız bugün 16 bin 477’e ulaştı” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’de her 3 servis yatağından sadece 1 tanesi doludur”

Servis yatağı, yoğun bakım yatağı ve ventilatör doluluk oranları grafiğini göstererek bilgi veren Koca, “Kırmızılar servis yataklarıdır. Salgın başlar başlamaz tedavileri daha sonra da yapılması mümkün hastalarımızın tedavilerini o dönem ertelemiştik. Bu sayede hastanelerimizle ciddi bir rahatlama sağlayarak pandemiye hazırlık yapmıştık. Biz bu dönemde yatak doluluk oranlarımızı yüzde 70’lerden yüzde 30’lara çektik. Yüzde 80’lere yakın seyreden yoğun bakım yatak doluluk oranlarımızı da şu an yüzde 60’lara indirmiş durumdayız. Pandemiye rağmen bile gerek servis gerek yoğun bakım odalarımız pandemiden önceki kadar bile dolu değil.

Bu sayısal bilgiler, hastanelerimizin salgınla mücadeleye nasıl hazırlandığını ortaya koymaktadır. Avrupa ülkeleri, Amerika’nın karşılaştığı dramatik sahneleri yaşamamışsak sebebi açıktır. Türkiye’deki hiçbir sonuç arka planı bilen için sürpriz değil. Dünyanın pek çok ülkesinde ise hastaların AVM’Lerde, fuar alanlarında tedavi edilmeye çalışıldığını gördük. Özellikle OECD Avrupa ülkelerinde ortalaması Türkiye’de yatak sayısının iki katına yakın. Biz bu dönemde yatak sayımız OECD ortalamasının neredeyse yarısına yakını olmasına rağmen biz hala yüzde 30 dolulukla bu hizmeti sürdürüyoruz.

Avrupa’daki yoğun bakım yatak doluluğu ile Türkiye’deki yoğun bakım yatak doluluğunu karşılaştırmak ilginç bir sonuç ortaya koymaktadır. Yatak doluluk oranı için ülkemiz çok iyi durumda. Türkiye’de her 3 servis yatağından sadece 1 tanesi doludur. Avrupa’da bütün yatakları dolu halde olduğunu fuar alanında hasta bakıldığı düşünüldüğünde aradaki fark çok net görülmüş olacaktır. Huzurevlerinde hastaların hastaneye alınmadığını da biliyoruz. Biz huzur evlerinde olan hastalarımızı pozitif olan dışında temaslı olanları da hastane ortamına alarak tedavi ediyoruz” diye konuştu.

“Türkiye’nin en düşük ölüm oranına sahip ülkelerden biri olduğunu görüyorsunuz”

Vakaların zatürre olma oranının her geçen gün azaldığına dikkat çeken Koca, “Yüzde 60’dan yüzde 12’ye kadar vakaların zatürre olma oranı düştü. Zatürre oranı ne kadar düşürülürse ölüm oranı o kadar azalmaktadır. Şimdi ise zatürre ile doğrudan ilişkili ölüm oranlarına bakalım. ABD’de ölüm oranları yüzde 5,3, İspanya’da yüzde 10,5, İtalya 13,2, Almanya 3,5, Birleşik Krallık 13,5, Fransa 17,3, Çin yüzde 5,5 Belçika yüzde 14,7, Türkiye yüzde 2,3. Burada gördüğünüz oranlar ne kadar yüksekse hastalık o kadar geç fark edilmiş demektir. Türkiye’nin en düşük ölüm oranına sahip ülkelerden biri olduğunu görüyorsunuz. Bu bizim hastalığı belirtiler ilerlemeden kontrol altına aldığımızı ve etkili bir tedavi uyguladığımızı kanıtlamaktadır” şeklinde konuştu.

“Dünyada giderek artan ama Türkiye’de stabilleşen bir tabloyu görüyoruz”

Dünyadaki ölümlerin seyrini gösteren tabloyu kamuoyu ile paylaşan Koca, “Baktığımızda bizim, Çin’e benzer bir seyir izlediğimiz görülmekte. Dünyada giderek artan ama Türkiye’de stabilleşen bir tabloyu görüyoruz. Gündeme çok getirilen yoğun bakımlardaki vefat oranlarından bahsetmek istiyorum. Erken teşhis ve tedavimiz sayesinde her geçen gün her iki gruptaki vefat oranlarının düştüğünü görüyoruz. Eğer tedbirleri zamanında almamış olsaydık riskli grupların çoğunda vefat oranları olurdu. Bugünkü tablomuz ABD ve Avrupa’dan pek farklı olmazdı. Hala dünyada entübe edilen vakaların yüzde 50 oranında da kaybedildiğini özellikle söylemek istiyorum” ifadelerini kaydetti.

“Hayatını kaybedenlerin yüzde 8’i, 60 yaşından küçük ve başka herhangi bir hastalığı olmayan kişilerdir”

Tedbirlerin önemini vurgulayan Koca, “Hayatını kaybedenlerin yüzde 8’i, 60 yaşından küçük ve başka herhangi bir hastalığı olmayan kişilerdir. Korona virüs bu sağlıklı bünyeleri de yenmiştir ve tedbiri her yaş grubunda elden bırakmamak gerekiyor.Kurallara uymamız ve bilinçli hareket etmemiz ölçüsünde normalleşme takvimi gecikmeyecektir. Bayram ve sonrasında kademeli olarak normalleşme sürecine geçebilmemiz, ilan edilen tedbirleri sıkı uygulamamıza bağlıdır.

Fakat hiçbir umut tehdide dönmemelidir. Her gün virüsü ve hastalığı daha iyi tanımalı, mücadelede bilinç kazanmalıyız. Hastalığın nasıl seyrettiğini, en ağır tablolarını bile az çok öğrenmeliyiz. Her bilgi tedbir için bir gerekçemiz olacaktır. İzolasyondan, sosyal mesafe kuralından taviz vermemeliyiz. Sokağa çıkma yasağını harfiyen uygulamalıyız. Bu yasak değil, fırsattır. Ramazan, kendine has canlılığı ve sosyal yaşantılarını beraberinde getirir. Getirdiği en özel ve asıl şey insana günlük alışkanlıklarının dışın acıkarak bir gücü vermesidir. Bir karara uyma veya bozma sınavı olmasıdır. Ramazanı tedbirleri gevşetmenin bahanesi olarak görmemeliyiz. Kalabalık iftarları, sohbetleri lütfen gelecek aya erteleyelim” açıklamasında bulundu.

MUTASYONLA İLGİLİ YAPILAN BİR ÇOK ÇALIŞMA VAR

Koca, Çin’de yapılan araştırma sonucu virüsün onlarca kez mutasyona uğradığı ve 30 tür değiştirdiğinin saptandığına ve ülkeler arası türlerin farklılık gösterip göstermediğine ilişkin soruya, “Özellikle mutasyonla ilgili yapılan birçok çalışma var. Türkiye’de de virüsün izole edildiğini birkaç merkezde daha önce söylemiştim. Farklı mutasyonların farklı bölgelerde olduğunu biliyoruz. Ama şu an bizim bildiğimiz bilgi bu mutasyonun bulaşıcılığını çok etkilemediği şeklinde. Önümüzdeki günler bu konuda daha detaylı mutasyonla ilgili çalışmalar önümüze gelmiş olur. O durumda size açıklamış oluruz” şeklinde yanıt verdi.

AŞI ÇALIŞMALARI 6 MERKEZDE DEVAM EDİYOR

Covid-19 aşı geliştirme çalışmalarına dair açıklamalarda bulunan Koca, “Türkiye’de aşı çalışmaları şu an 6 merkezde devam ediyor. 3 merkezde virüsün izolasyonu sağlandı. Gelişmeler oldukça bilgilendirmeye devam edeceğiz. Dünyada insanlara uygulanmaya sağlandığını söyleyen İngiltere oldu. Bugün İngiltere Sağlık Bakanı ile görüştük. Hem İngiltere’deki genel durumu, bizim geldiğimiz durumu, tedavileri dahil olmak üzere detaylı konuştuk. Özellikle bu dönemde koruyucu ekipmanla ilgili talepleri olmuştu. Türkiye İngiltere’ye ikinci kez yardım etme konusunda adım atmış oldu. Hem İngiltere hem bizim bilim insanlarımızın karşılıklı bilgi alışverişi ve tecrübe paylaşımı içinde bir yaklaşımı olacak. Aşının yarın uygulanacağını ama her şey iyi giderse Eylül’den önce kullanımının olmayacağını ifade ettiler” dedi.

NORMALLEŞME NE ZAMAN OLACAK?

Normalleşme sürecinin zamanı ve ikinci dalga iddialarına ilişkin soruya ise Koca, “Temas ve mesafe ve izolasyon kurallarına uymamız gerekiyor. Bu tedbirlere uyarsak önümüzdeki takvimi daha rahat söyleme imkanımız olabilir. Ramazanın kendi has hareketliliğini fırsata çevirerek tedbirlere uyma noktasında geçirelim. Bu çerçevede olmaya devam ederse yeni bir dalga beklemiyoruz. Bazı illerin daha riskli olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki dönemde bazı illerimizde daha farklı yaklaşımlar içinde olabiliriz” ifadelerini kullandı.

NEW YORK TİMES’IN HABERİ HAKKINDA AÇIKLAMA!

New York Times’ın Türkiye’deki ölüm verilerini gizlediğine dair soruya Koca, “Bahsettiğiniz haber Türkiye karşıtlığı üzerine özellikle kurgulanmış bir haber. Biz bugüne kadar şeffaf şekilde bütün bilgileri DSÖ’ye istedikleri şekliyle verdik ve hala vermeye devam ediyoruz. DSÖ’nün iki kodun varlığından bahsettiler. Bu iki kod iki hafta öncesine kadar yoktu. Bu dönemde dünya bu iki kod ile bildirim yapmıyordu. İki hafta öncesinde PCR testini yapamayan ülkelerin bildirimi nasıl yapacağı sorusu gündeme geldi. Ve yapılamayan ülkeler için ikinci kod tanımlaması yaptı. Dolayısıyla hiçbir sorun yok” diye cevap verdi.

SAĞLIK PERSONELİ ALIMI

Açılacak olan hastanelere sağlık personeli alımı yapılıp yapılmayacağı sorularına yanıt veren Koca, “Daha önce 37 bin kişiye yakın bir alım söz konusu oldu. Bu anlamda şu an sorunumuzun olmadığını sadece Başakşehir Şehir Hastanemize tamamen açıldığında sağlık personeli olarak 3 bin 750 kişi başlamış olacak. Hekimler toplamda ise 480 kişi olacak” diye konuştu. İHA

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------