SON DAKİKA

‘BİR EKER BİN BİÇERSİNİZ’

Bu haber 28 Kasım 2018 - 7:12 'de eklendi ve 1.107 kez görüntülendi.

Eğitim alanında alışılmış kalıpları yıkan ve Doğu da farkındalık yaratmanın mümkün olduğunu gösteren Bismil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yine kolları sıvadı, önce öğrencilerimiz dedi ve tamamen bilimsel bir şekilde İstanbul Aydın Üniversitesiyle iş birliği yaparak bir etkinlik düzenledi. Düzenlenen etkinlikle yeni göreve başlayan öğretmenler ve rehber öğretmenlere özel yetenekli öğrencilerin eğitimi konusunda bilgilendirme yaptılar. Etkinlik sırasında bir konuşma yapan İlçenin Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak, bir insanın çok şeyi değiştirebileceğinin altını çizdi ve ekledi: “Bir insanı kurtarmanın bütün insanları kurtarmanın, bütün insanları kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir.” dedi.

Başarı grafiğinin belli bir sınırı olmadığını, sürekli yükselen bir trend ile en ücraların bile büyük başarılar elde edebileceğinin ispatıdır aslında Diyarbakır’ın Bismil ilçesi. Türkiye’de sürekli farkındalıkları ile gündeme gelen Bismil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü her daim ‘Öğrencilerimiz’ demeye devam ediyor.

Son yıllarda başarı çıkasını hep yükseklere taşıyan, oldukça başarılı öğrencinin yetişmesine zemin hazırlayan Bismil ilçesinde yetenekli öğrencilerin keşfi ve bu öğrencilerin eğitimi için özel bir etkinlik düzenlendi. Bismil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Aydın Üniversitesi iş birliğiyle Bismil Hükümet Konağı Konferans Salonunda düzenlenen etkinlikte yeni göreve başlayan öğretmenler ve rehber öğretmenlere özel yetenekli öğrencilerin eğitimi konusunda bilgilendirme yapıldı. Aynı gün Yavuz Selim Konferans Salonunda velilere yönelik seminer düzenlendi.

‘ÖĞRETMEN BİR EKER BİN BİÇER’

Düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Bismil İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak, özel yetenekli çocuklarla ilgili zaman, zaman farklı çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek şunları kaydetti: “Hayat felsefesi sürekli yenilik ve değişim üzerine kurulmalı. Öğretmenlik mesleği her şeyden önce bir yüksek iddia, gaye ve hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohum parçalanıp dağılınca, yüzlerce tohumu netice verdiği gibi, öğretmendeki bilgi tohumları dahi öğrencilere dağıtılınca yeni bilgileri ve insanlık ağacının taze meyvelerini netice verir.” dedi.

‘BİR İNSANI KURTARMAK TÜM İNSANLIĞI KURTARMAK GİBİDİR’

Bir insanı kurtarmanın çok önemli olduğunun altını çizen Ak: “Bir insanı kurtarmanın bütün insanları kurtarmanın, bütün insanları kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. Çünkü iyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. Başağın yetişmesine engel, sadece zararlı otlar değil, çiftçininde ihmali olabilir. Çiftçi hatasının telafisinin mümkün ve de kolay, öğretmen hata ve ihmalinin telafisi ise pek zordur.Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar. Unutmayınız, kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler sevgiye koşar. Bunun için sevgiyi sunmak ve sevgiyi hak etmek gerekir. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir. Abi hayat gibi bir şey öğretmenlik. Bu kapsamda biz öğretmenler olarak sürekli kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bu da geçmişe mahkum kalmadan geleceği güzel yorumlayıp umut dolu söylemlerle mümkün olur. Geleceğe daha umutla bakan bir gençlik yetiştirilmesi açısında böyle etkinlikler önemli “dedi.

Bismil İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak’ın konuşmasının ardında söz alan İstanbul Aydın Üniversitesi Güneydoğu Anadolu Bölge Koordinatörü Şeref Kor, Türkiye´nin her köşesinde buna benzer çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Bu programların eğitim öğretimde milli eğitim camiasına ciddi katkı sunduğunu dile getiren Kor, bu gibi çalışmaların kaçınılmaz olduğunu düşündüklerini vurguladı.

‘FARKLILAŞMALARI ORTAYA ÇIKARMALIYIZ’

Kor yaptığı konuşmada ise şunlara yer verdi: “Böyle güzel projelerin sürekli yapılıp, çoğalması gerekiyor. Eğitim öğretimde de bu farklılaşmayı ortaya çıkarmamız gerekiyor. İnşallah bu çalışma daha büyük çalışmaları beraberinde getirir.”

Konuşmaların ardından İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hasan Said Tortop, “Yetenek Gelişimi Odaklı Farklılaştırılmış Öğretim” konulu seminer verdi.

‘PROBLEMLERE KARŞI SABIRLI OLUNMALI’

Tortop ise şunları kaydetti:’’Üstün yetenekli çocuğu olan ailelere de çocuklarında üstün zekâlılık olgusu olması nedeniyle asenkron gelişmeden zihinsel gelişimin diğer alanlara göre ileride olması kaynaklı bazı problemlere karşı sabırlı olmaları, uygun davranışlar ile çocuklarının gelişimlerini sağlayacak duygusal desteği en iyi şekilde vermelerini öneriyorum.

Birçok sorunun çözümü ailelerin elinde, o yüzden onların daha fazla araştırmaları ve okumaları ile çocuklarına destek olmaları en iyi yapacakları şey olacaktır. Ülkemizin değeri olan bu çocukların daha iyi anlaşılması ve onların gelişimlerine uygun ortamların aile, okul, destekleyici eğitim programları sunulması için üzerimize düşen ödevlerimizi en iyi şekilde yapabilmek dileğiyle” diyerek seslendi.

Yapılan bilgilendirmeleri sonrasında ise program son buldu.  AHMET BEŞENK

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------