SON DAKİKA

BU SEZON CEPLER YANACAK, ELLER KAVRULACAK

Bu haber 12 Eylül 2018 - 11:17 'de eklendi ve 1.007 kez görüntülendi.

Cep yakan yeni bir okul sezonunun başlamasına sayılı günler kalırken öğrenci velilerini de bir telaş sardı. Hemen, hemen her şeyin fiyatının 2-3-4 kat katlandığı, fırsatçıların her türlü alternatifi değerlendirdiği bu ortamda okul malzemelerinde de astronomik bir artış yaşanıyor. Çocuklarını bu yıl ilk kez okula gönderecek olan velilerin ortalama yapmaları gereken harcamanın en az Bin 150 TL olduğu yapılan araştırmalarla ortaya çıktı. Her ihtiyaçtan birer tane alınması kaydıyla ortaya çıkan rakam geçtiğimiz yıllarda yapılan harcamaların neredeyse 2 katı bir tablo oluşturuyor. Öte yandan okullarda alındığı iddia edilen kayıt parası, okul aile birliği yardım parası, yardımcı ders kitabı parası, test kitabı parası ve diğer giderler toplandığında Devlet okuluna gönderilen bir ilkokul öğrencisinin ebeveynine maliyeti ortalama 2 Bin TL’yi buluyor, yıl içi giderler ve aidat adı altında alınacak olan meblağlar da ekstrası.

Aralarında Diyarbakır’ın da olduğu ve çok sayıda şehirde yapılan ‘Okul Alışverişi’ anketinin sonuçları açıkladı. Ankete göre velilerin okul alışverişine ayırdığı bütçe 1.150 TL’ye çıktı. Okul alışverişinde fiyatlar en çok kıyafet ve kitap-defterde artarken veliler birden fazla çanta ve oyuncağı gereksiz gördüğünü aktardı.

Araştırma şirketleri tarafından yapılan, 18 milyon öğrencinin derse başlayacağı 2018-2019 eğitim-öğretim yılı öncesinde ‘Okul Alışverişi’ anketinin sonuçlarını açıkladı. Anket, ailelerin okul alışverişine ne kadar bütçe ayırdığını, satın alma tercihlerini ve satın almada kimlerin etkili olduğunu ortaya koydu. Ankete göre bu yıl aileler okul alışverişi için ortalama 1.150 TL’lik bütçe ayırdı. En çok fiyat artışı kıyafet-üniforma ve kitap-defterde yaşanırken alışverişte en önemli kriter yine kalite oldu.

4-6 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılan online araştırmaya 1.229 kişi katıldı. Araştırma kapsamında katılımcılara okul alışverişi ile ilgili yöneltilen sorulardan çıkan sonuçlar ise şöyle:

Çocukların kararı etkili oluyor?

Yapılan araştırmada velilerin yüzde 58’i okul alışverişlerinde çocukların etkisi olduğunu belirtirken yüzde 42’si çocukların etkisi olmadığını söylüyor.

Ortalama 1.150 TL harcanacak

Katılımcıların yüzde 82’si bütçelerinin geçen yıla göre arttığını, yüzde 11’i azaldığını, yüzde 7’si ise aynı kaldığını belirtiyor. Katılımcıların alışverişe ayırdıkları ortalama bütçe ise 1.150 TL çıktı.

En çok hangi ürünün fiyatı arttı?

Katılımcılara bu yıl en çok hangi alışveriş kaleminde fiyatların arttığı sorulduğunda, yüzde 50’si kıyafet ve üniforma, yüzde 21’i kitap-defter, yüzde 10’u kırtasiye, yüzde 8 ise hem ayakkabı hem de okul ve beslenme çantası cevabını verdi.

Oyuncak gereksiz görülüyor

Katılımcıların yüzde 57’si okul alışverişi sırasında gereksiz gördükleri ek masraflar sorulduğunda birden fazla çanta cevabını verirken, bu yanıtı sırayla oyuncak (yüzde 47), el işi malzemeleri (yüzde 21), eşofman (yüzde 7), spor ayakkabı (yüzde 6) izledi.

Kalite ve dayanıklılık önemli

Okul alışverişindeki en önemli kriter sorulduğunda katılımcıların yüzde 41’i kalite, yüzde 20’si kullanışlılık-dayanıklılık, yüzde 15’i fiyat, yüzde 13’ü ise zararlı olmayan hammaddelerden yapılması yanıtını verdi.

İndirim mağazaları tercih ediliyor

Katılımcıların yüzde 62’si okul alışverişlerini uygun fiyatlı mağazalardan yaptıklarını söylüyor. Yüzde 44’ü AVM içindeki mağazalardan, yüzde 33’ü zincir marketler, diğer yüzde 33’lük kesim de internetten alışveriş yaptıklarını belirtiyor.

Kitap-defter internetten

En çok hangi ürün grubunu internetten satın aldıkları sorulduğunda, yüzde 35’i kitap-defter cevabını verirken, yüzde 34’ü kırtasiye, yüzde 32’si ayakkabı olduğunu söylüyor.

Öte yandan yapılan araştırma konusunun dışında birde okula çocuğun başlaması ile birlikte okullarda talep edilen bazı istekler oluşuyor. Temelinde tamamen maddi taleplerle gelinen bu isteklerin karşılanması halinde başlangıç olarak bir öğrenci ortalama ebeveynlerine ortalama 2 Bin TL gibi bir maliyet oluşturuyor devlet okullarındaki eğitimlerine başlarken. AHMET BEŞENK

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------