SON DAKİKA

ÇOCUKLAR SADECE 20 KASIM’DA MI ‘HAK’LI ?

Bu haber 21 Kasım 2019 - 0:05 'de eklendi ve 2.212 kez görüntülendi.

Dün Dünya Çocuk Hakları Günüydü. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Çocuk Hakları Bildirgesini ve  Çocuk Hakları Sözleşmesini 20 Kasım 1959 tarihinde kabul etti.

1990 yılından beri, Dünya Çocuk Günü BM Genel Kurulu’nun hem Çocuk Hakları Bildirgesi hem de Sözleşmesi’nin kabul edilişinin yıl dönümü olarak da olarak kutlanmaktadır.

Sözleşmeyi 197 devlet imzalayıp çocuk hakları konusunda yükümlülük altına girmeyi taahhüt ettiler. Belge dünyadaki çocuklar arasında farkındalık yaratmayı ve çocukların refahını artırmayı amaçlıyor.

Türkiye de çocuk haklarına öncelik vereceğini taahhüt ederek Sözleşmeyi 1990’da imzalayıp 1994’te onayladı. Bir yıl sonra da Resmi Gazete’de yayımlayarak ilan etti.

Sözleşmeyi imzalayan bir devlet olmamız, hak ihlallerinin bittiği anlamına gelmiyor tabi. Ümidimiz hiçbir ihlalin yaşanmadığı bir ülke haline gelmemiz.

Bilindiği üzere 18 yaşından küçük her insan çocuktur, Türk Hukuk Sistemindeki Çocuk Koruma Kanunu’nuna göre ‘Daha erken yaşta ergin kılınmış olsa bile 18 yaşını ikmal etmiş olan kişi ‘ olarak tanımlanır. Ceza Kanunu da 18 yaşını doldurmamış kişiyi çocuk olarak kabul eder.

Şimdi de rakam ve veriler üzerinden Türkiye’de çocuklara bakalım.

Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre dünyada 152 milyon çocuk işçi var ve 73 milyon çocuk tehlikeli işlerde çalışıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılına ait çocuk istatistiklerine göre ise 82 milyon 3 bin 882 nüfusun 22 milyon 920 bin 422 ‘i çocuk.

Bir süre önce ülkemizde 4 milyon 650 bin işsiz olduğunu açıklandı. Bu sayı son 15 yılın zirvesi oldu. Öte yandan İstatistik Kurumu’nun Hane halkı işgücü araştırması sonuçlarına göre çocuk işçi sayısında artış olduğunu görüyoruz. Okulda, evde olması gereken çocuklar sigortasız ve güvencesiz koşullarda çalışmak zorunda kalıyor.

2017 yılında 15-17 yaş grubundaki çocukların işgücüne katılma oranı %20,3 iken bu oran 2018 yılında %21,1 olarak gerçekleşti, bu oranın yüzde 30’u erkek, yüzde 11.8’ini kız çocukları oluşturuyor.

Okul demişken, Türkiye’de ilkokul seviyesine de göz atmakta yarar var.

Net okullaşma oranı 2017/’18 öğretim yılında yüzde 91,5 oldu ancak devlet okulu eğitimindeki kaliteden memnun olan veli sayısı yüzde 27.4

Sevindirici bir gelişme ise 16-17 yaş grubunda kız çocuklarının evlenme oranın 5,8’den 3,8’e gerilemiş olması.

Birleşmiş Milletler (BM) dünya çapında 7,2 milyon çocuğun özgürlüğünden mahrum bırakıldığını açıkladı. 18 yaşın altındaki bu çocukların 5,4 milyonu çeşitli çocuk kurumlarında, 1,4 milyonu gözaltında merkezlerinde, 330 bin çocuk göç merkezlerinde, 35 bini çocuk çatışma bölgelerinde, 19 bini tutuklu bulunan aileleriyle birlikte cezaevinde bulunuyor.

Türkiye’de ise üç bin çocuğun cezaevinde ve buna anneleriyle birlikte cezaevinde kalan 743 çocuk da dahil.

 

Hatice Kamer
Hatice Kamer[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------