SON DAKİKA

DİYARBAKIR’DA YAŞLI REFAHI SEMİNERİ

Bu haber 18 Eylül 2019 - 10:03 'de eklendi ve 318 kez görüntülendi.

Diyarbakır’da Bölgesel Yaşlı Refahı seminerlerinin beşincisi düzenlendi. Seminerde konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Avni Özkaya, Dünya nüfusunun giderek yaşlandığını ve Türkiye’de de yaşlı nüfusun giderek arttığını belirtirken, Diyarbakır Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Halit Açar, yaşlılarımıza sahip çıkmanın, aynı zamanda geleceğimize sahip çıkmak olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı 180 günlük icraat programı kapsamında ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılını Yaşlı Yılı İlan etmesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünce Yaşlıların yaşam kalitesinin geliştirilmesi ve yaşlı refahının sağlanması konularında bölgesel düzeyde bilinç ve farkındalığın artırılması amacıyla düzenlenen “Yaşlı Refahı Semineri”nin Beşincisi Diyarbakır’da düzenlendi.

Diyarbakır Büyükşehir Öğretmen Evi’nde düzenlenen seminerde konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Avni Özkaya, Dünya nüfusunun giderek yaşlandığını ve Türkiye’de de yaşlı nüfusun giderek arttığını belirtti. Özkaya insanların yaş ortalaması beklentilerinin de giderek arttığını sözlerine ekledi.

Diyarbakır Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Halit Açar,  İl Müdürlüğünün temel hizmetleri hakkında bilgilendirmede bulunarak, “Hayatın her alanında sürekli bir değişim ve gelişim gerçekliği karşısında hizmet ve sorumluluklarımızda da yenilikler kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız da birey, aile ve topluma yönelik hizmetlerini sürekli olarak yenilemekte ve geliştirmektedir. Bu doğrultuda arayışlarını da sürdürmektedir. Bugünkü çalışma da bunun bir gereği olarak yapılmaktadır.” diye konuştu.

Medeniyet ve kültür değerlerimizin nesillerden nesillere aktarılması konusunda büyüklerimizin rolünün, okuldan, öğretmenden, kitaptan daha fazla olduğunun yadsınamaz bir gerçek olduğunun altını çizen İl Müdürü Açar,  yaşlılarımıza sahip çıkmanın, aynı zamanda geleceğimize sahip çıkmak olduğunu belirtti.

Herkesin uzun yaşamak istediği ama yaşlanmak istemediği bir dünyanın içinde olduğumuzu aktaran İl Müdürü Açar, “Bizim gibi ülkeler için nüfus güçtür, Yaşlı hizmetlerini sadece maddi imkânlarla sınırlı görmek, onlara yapılacak en büyük haksızlıktır, Aile büyüklerimizin bize kattığı zenginlikten, çocuklarımızı mahrum etmemeliyiz, Köklerimizin en güçlü göstergesi yaşlılarımızla kurduğumuz ilişki biçimidir. Yaşlılıkta, yaşam biçimi, yapılan iş, beslenme alışkanlıkları, kronik hastalıklar ve bireyin kişilik yapısı toplumun bireyi, bireyin de kendini algılayışı gibi etmenler nedeniyle bireysel farklılıklar da içerir. Asıl olan, yaşlılarımızın aile bütünlüğü içinde etkinliklerini ve üretkenliklerini koruyarak sosyal çevreleriyle birlikte bu dönemlerini geçirebilmelerini temin etmektir. O nedenle Yaşlıların Yaşam Kalitesinin Geliştirilmesi ve Yaşlı Refahının sağlanması konularında Bölgesel düzeyde bilinç ve farkındalığın artırılması, yaşlanma ile ortaya çıkan fizyolojik değişimlerin etkilerinin en aza indirilmesi ve yaşlıların bağımsız günlük yaşam aktivitelerinin geliştirilebilmesi konularının kapsamlı bir biçimde ele alınarak yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde farkındalık ve personel motivasyonunu geliştirmesi hedeflenen bu seminerle farklı uygulamalar ile güncel gelişmeler hakkında görüş ve öneriler ortaya konulacaktır. Umarım İlimiz, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı sonuç elde etmemize vesile olur.” dedi. (HABER MERKEZİ)

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------