SON DAKİKA

DİYARBAKIRLI ŞAİRLER YAZARLAR ÜZERİNE-1

Bu haber 03 Temmuz 2018 - 0:03 'de eklendi ve 989 kez görüntülendi.

Şehir Araştırmaları Merkezi’ni öncelikle Diyarbekir Şehir Araştırmaları Merkezi olarak düşündük. Zaman içinde diğer illere olan ilgi ve alaka, seksen bir ili kapsadı. Seksen bir il, diğer araştırmalarla birlikte Yüz Dünya Şehri’nin ortaya çıkmasına zemin hazırladı. Dünya Şehirlerini ele alırken diğer ülkelerle ilgili kaleme alınmış eserlerin de bu kapsamda değerlendirilmesine zemin hazırladı.

Kıt imkânlarla başlayan şehirlerle ilgili çaba, daha önce benzeri olmadığı için, konu hakkında ele aldığımız makalelerle araştırmalarımızın kitaplaşmasını sağladı.

Umarız Diyarbekir üzerine geliştirdiğimiz Şehir Araştırmaları Merkezi, ileride geniş kapsamlı bir merkeze dönüşerek, hayalimizde ideale dönüşen çabanın dünya gözüyle şekillenmesini sağlar.

İdeal sahibi olmanın gerektirdiği zorluklara katlanmak, topluma farklı ve benzersiz bir merkez sunma, kolay değildir. Daha önce oluşumu söz konusu olmayan alanda tek başına olmanın en dezavantajlı yönü, her alana yetişememektir.

Bu eksikliklerin ancak zaman içinde merkezin taşları yerine oturduğunda tamamlanacağını umuyoruz. Çünkü bu iş, ancak ekip işidir, tek bir kişinin üstesinden kalkacağı sorumluluk değildir. Olsa olsa ilk adımlarla buna kapı aralamadır.

Diyarbekir Şehir Araştırmaları Merkezi, diğer illerle mukayese edilirse, başlı başına bir merkezdir. Seksen bir il içinde bu merkezin kendi kendisine yeterli olduğunu söylemek mümkündür.

Diyarbekir Şehir Araştırmaları Merkezi’nin kendi bünyesinde farklı bölümler yer almaktadır. Bu makalemizde merkezde eserleri bulunan isimleri alfabetik olarak sunarken, isim yapmış şairlerle yazarlarla ilgili eserleri ve haklarında kaleme alınmış kimi eserleri, araştırmaları sunmak istedik.

İleride belki merkeze katkıda bulunacak, şehrine meraklı kimi eşe-dosta bilgi mahiyetinde verilecek bir listenin ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

Şehir Araştırmaları Merkezi’nin Diyarbekir Bölümü’nde isim zenginliğinin sebebi, merkezin oluşumunun mekânı Diyarbakır oluşudur.

Elbette diğer illerimizle ilgili kitaplıklarda birçok isim yer alır. Yine de bu isim zenginliğinin Diyarbekir Şehir Araştırmaları Merkezi’nin yanında fazla olmadığını belirtmekte yarar vardır. Çünkü diğer illerle ilgili kaynak eser araştırmalarımız çoğunlukla sınırlıdır, mevcut olanla mahduttur.

 

 

 

 

Mehmet Ali ABAKAY
Mehmet Ali ABAKAYozdiyarbakirgazetesi@mynet.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------