SON DAKİKA

DİYARBAKIRLI ŞAİRLER YAZARLAR ÜZERİNE-7

Bu haber 09 Temmuz 2018 - 0:05 'de eklendi ve 740 kez görüntülendi.

Sonuç

Diyarbekir Şehir Araştırmaları Merkezi’nde eserleri bulunan isimler, alfabetik olarak verilmiştir. Bu isimler, merkezde eserleri bulunan isimlerdir.

Mevcut eserleri olup, merkezde kendilerine dair çalışmaları bulunmayan, temin edilmeyen isimler, listeye dâhil edilmemiştir.  İleride tespit edilecek olan isimlerin eserleri temin edildikçe bu liste zenginlik kazanacaktır. Kimi isimlerin Diyarbakır doğumlu olmayışı söz konusu olabilir.

Belirtilen şairlere ve yazarlara ait eser sayısı, tahminen 600’ü geçmektedir. Şehir Araştırmaları Merkezi & Diyarbekir Şehir Araştırmaları Merkezi’nde hedeflenen şair ve yazar sayısı, 500 olarak belirlenmiştir.

Her şaire ve yazara düşen eser sayısı 2-iki adet olarak düşünülürse, bu sayı 1000’i geçecektir. Özellikle şehir merkezinde bulunmayan isimlerin çıkardıkları eserleri hesaba kattığımız zaman,  ileride bu eserlerin temini ile muazzam bir kitaplık teşkili söz konusudur.

Diyarbekir Şehir Araştırmaları Merkezi’nde yirmi bir ünlü isime ait özel bölümlere alınması düşünülen isimler olarak ilk akla gelenler:

Vefat Eden İsimler:Hattat Hamid, Ahmed Arif, Süleyman Nazif, Şevket Beysanoğlu, Ali Emirî Efendi, Reşid İskenderoğlu, Orhan Asena, Celâl Güzelses,  Cahit Sıtkı Tarancı,  Esma Ocak, Selahaddin Yazıcıoğlu, Abdussettar Hayati Avşar, Adil Tekin, İhsan Fikret Biçici, Ziya Gökalp, Halid Fahri Ozansoy, …

Yaşayan İsimler:Sezai Karakoç, İhsan Işık, Orhan Cezmi Tuncer, Mevlüt Mergen, Mıgırdıç Margosyan,

Yaşayan İsimler, yetmiş yaş ve üzeridir. Hayatta oldukları zaman içinde kendilerine özel bir bölüm ayrıldığı takdirde kendilerine verilen önemi ifade eder ve bu takdir, kalıcıdır, her daim kendilerini hatırlatma babından herkesin bilmesi için önemlidir.

Bu isimler, değişkenlik arz edebilir. Unuttuğumuz, belki araştırmalarımızda fark edemediğimiz, yakın döneme ait olanlar olabilir.

O zaman yirmi bir isime dâhil edilecek olanlar yanında şehre eserleriyle tanıtımda bulunanlar ayrı bir kategoride, “Yaşayan Ünlüler “ şeklinde değerlendirilebilir.

Her ne kadar bu sıralama kendi bakış açımızla oluşturulmuşsa eklentilere açıktır, değişken yapıdadır.

Şehir Araştırmaları Merkezi& Diyarbekir Şehir Araştırmaları Merkezi’nin önemini bilmiyoruz, bu makale ile açıklayabildik mi?

Eğer halen kurumlarla kuruluşlar işin ciddiyetinin farkına varmamışsa, eminiz bu bizim kendimizi, merkezi yeterince anlatamayışımızdan kaynaklanıyor. Biz, iyi niyetle ancak bu şekilde ifade ediyoruz. Belirttiğimizin aksini iddia eden olursa, hakkı sahibine verme ehliyetine sahip olanların nezaretinde konuyu tartışma isteğimiz, bizim hakkımız olarak görülmelidir.

Mehmet Ali ABAKAY
Mehmet Ali ABAKAYozdiyarbakirgazetesi@mynet.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------