SON DAKİKA

DÜNYADA KORONA SALGINI

Bu haber 24 Mart 2020 - 9:14 'de eklendi ve 1.649 kez görüntülendi.

Çin’de başlayıp tüm dünyayı  saran korona virüsünden vaka ve ölenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Salgın nedeniyle ülkeler sokağa çıkma yasağına varan tedbirler alıyor.
Japonya’da korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 52’ye yükseldi. Ülkedeki toplam vaka sayısı ise bin 850’ye ulaştı.
Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan öldürücü korona virüsü Japonya’da 3 kişinin daha hayatına kaybetmesine neden oldu. Japonya Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 52’ye yükseldi. Daha önce karantinaya alınan Diamond Princess adlı geminin yolcuları arasından yaşamını yitiren 10 kişi dışında, korona virüsü Japonya genelindeki eyaletlerden de 42 kişinin ölümüne neden oldu.
Vaka sayısı yükseliyor
Japonya’da şimdiye dek tespit edilmiş toplam vaka sayısının ise bin 850’ye çıktığı ifade edildi. Diamond Princess adlı karantina gemisinin yolcuları arasından 712 kişi virüse yakalanırken, gemi dışında ülke genelinden bildirilen vaka sayısı da bin 138’e çıktı.
Taburcu edildiler
Ayrıca, şimdiye dek toplam 872 kişinin iyileşerek tedavi gördükleri sağlık kurumlarından taburcu edildiği kaydedildi. Tedavisi devam eden bazı hastaların sağlık durumları ise ciddiyetini koruyor.
İspanya’da 410 kişi daha hayatını kaybetti

İspanya’da yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınında 410 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölenlerin sayısı 2 bin 182’ye yükseldi.

İspanya sokakları sokağa çıkmanın sınırlandırılması sonucu sessizliğe gömüldü. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüsü İtalya’nın ardından İspanya’da da büyük can kayıplarına yol açmaya devam ediyor. İspanya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, korona virüs salgınında 410 kişinin daha hayatını kaybetmesi sonu ülke genelinde ölenlerin sayısı 2 bin 182’ye ulaştı. Ülkede 4 bin 321 yeni vaka tespit edildiği ve toplam vaka sayısının 33 bin 89’a yükseldiği belirtildi.

Virüsten en çok etkilenen başkent Madrid’de vaka sayısı 10 bin 575’e ulaşırken, bin 263 kişi öldü. Olağanüstü hal ilan edilmesinin ardından sokağa çıkma kısıtlamaları sonucu Madrid’in ünlü caddeleri ve meydanları ıssız kaldı. Ülkenin diğer bölgelerinde de kısıtlamalar sonucu sokaklar sessizliğe gömüldü.

Avrupa’da virüsten en çok etkilenen ülke olan İtalya’da ölü sayısı 5 bin 476’ya ulaşırken, virüsten en çok etkilenen 3. Avrupa ülkesi Fransa’da ise 674 kişi hayatını kaybetti.

Londra hayalet şehre döndü

İngiltere’de geçtiğimiz günlerde restoran, kafe, bar ve eğlence merkezlerinin kapatılma kararının ardından başkent Londra hayalet şehre döndü.
Korona vak’asının 5 bin 683’e hayatını kaybedenlerin sayısının 281’e yükselmesi ile ülke genelinde önlemler de arttırılıyor. Ülke genelinde restoran, kafe, bar ve eğlence merkezlerinin kapatılma kararı alındı. Başkent Londra’da Cuma günü yürürlüğe giren kararla birlikte adeta hayalet bir şehir haline büründü. Yaklaşık 10 milyon kişinin yaşadığı Londra’da hükümet tarafından açıklanan son kararla birlikte Londra halkı evlerine çekildi.
Avrupa’da en çok turistin ziyaret ettiği şehirler sıralamasında ilk 3’te olan Londra’nın turistik bölgeleri alınan önlemler sebebiyle sessizliğe büründü. İngiltere’nin simgesi olan London Eye ve Kraliçe II. Elizabeth’in yaşadığı Buckingham Sarayı her gün binlerce kişinin ziyaretiyle dolup taşarken bugünlerde kimsenin olmaması dikkat çekti.
Buckingham Sarayı yakınlarında bulunan Letonyalı Edgars Grazulis, virüs sebebiyle hayatının olumsuz etkilendiği ifade ederek, yeni alınan kararla ile restoranların yalnızca paket servis yapabileceğini bu nedenle de işinden ayrılmak zorunda kaldığını söyledi. Grazulis, “Bu virüsün hayatımızda olması ne yazık ki kötü. Birçok kişinin hayatının kaybetmesine neden oldu. Sizlerin de görebileceği gibi Londra hayalet bir şehre dönmüş durumda. Birçok iş yeri kapandı. Eğer şehirde tur atabilirseniz, bütün restoranların kapalı olduğunu göreceksiniz. Bir şeyler sipariş etmek istiyorsanız sadece paket servis olarak kabul ediliyor” ifadelerini kullandı.
Restoranla ilgili alınan karar nedir?
İngiltere Başbakanı Boris Johnson geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirdiği toplantıda, korona virüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında ülke genelinde tüm barlar, restoranlar, sinema salonları, spor salonları, gece kulüpleri ve eğlence merkezleri için ikinci bir karara kadar kapatılma kararı verdi. Yürürlüğe giren kararla birlikte restoranlar sadece paket servis hizmeti verebilirken, mekanların müşteri kabul etmemeleri ve bu anlamda önlem almak için masa ve sandalyelerin kaldırılması konusunda uyarılarda bulunuldu.
İran’da ölenlerin sayısı bin 812’ye yükseldi
İran’da korona virüsünden ölenlerin sayısı bin 812’ye yükselirken, vaka sayısı 23 bin 49 olarak açıklandı.
İran Sağlık Bakanlığı İletişim ve Halkla İlişkiler Birimi Başkanı Kiyanuş Cihanpur, ülkedeki korona virüs vakalarına ilişkin son istatistikleri paylaştı. Cihanpur, ülkedeki toplam onaylanmış vaka sayısının 23 bin 49’a, ölenlerin sayısının ise bin 812’ye yükseldiğini açıkladı. Son 24 saat içerisinde bin 411 kişinin korona virüs testlerinin pozitif çıktığını söyleyen Cihanpur, bunlardan 127’sinin hayatını kaybettiğini ifade etti. Cihanpur, ülkede korona virüsünden iyileşip taburcu olanların sayısının ise 8 bin 376 kişiye ulaştığını ifade etti.
Kiyanuş Cihanpur, korona virüsüne yakalananların yaş ortalamasının 59, ölenlerin yaş ortalamasının ise 64 olduğunu açıkladı.
Yunanistan, Türkiye ile sınırlarını kapattı
Yunanistan, Türkiye ile kara, hava ve deniz sınırlarını korona virüs salgını nedeniyle kapatma kararı aldı.
Yunanistan korona virüs salgını nedeniyle tedbirlerini genişletiyor. Şu ana kadar 624 korona virüs vakasının tespit edildiği ve 15 kişinin hayatını kaybettiği ülke, Türkiye ile kara, hava ve deniz sınırlarını kapatma kararı aldı. Kararın bu sabah saatlerinden itibaren yürürlüğü girdiği ve 15 Nisan’a kadar geçerli olacağı belirtildi. Türkiye ve Yunanistan arasındaki kamyon ve tır geçişlerinin ise devam edeceği bildirildi.
Söz konusu karar resmi gazetede yayınlandı.
Karadağ’da korona virüsten ilk ölüm
Balkan ülkesi Karadağ’da korona virüsü (Kovid-19) kaynaklı ilk ölüm yaşandı.
Karadağ Klinik Merkezi Müdürü Jevro Erakovic, Herceg Novi kentinde yaşayan 65 yaşındaki bir hastanın başkent Podgoritsa’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini söyledi. Hayatını kaybeden hastanın daha önce kronik akciğer rahatsızlığı bulunduğu öğrenildi.
Yaklaşık 620 bin nüfuslu Karadağ’da bugüne kadar 22 korona virüs vakası tespit edildi. Karadağ, Avrupa’da korona virüsün en son sıçradığı ülke olmuştu.
Suudi Arabistan’da korona virüse karşı sokağa çıkma yasağı
Suudi Arabistan, korona virüsün yayılmasını engellemek için 21 günlük sokağa çıkma yasağı kararı aldı.
Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz Al Suud, korona virüs salgınının ülkesinde yayılmasını önlemek için 21 gün boyunca akşam 19:00 ile sabah 06:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı getirdi. Bugün itibariyle başlayacak yasak kapsamında vatandaşlar evlerinden çıkamayacak. Alınan yasak, güvenlik görevlilerini, sağlık ve medya çalışanlarını kapsamayacak.
Kral Salman daha önce korona virüsünün yayılması ile mücadele için sıkı önlemler alınmaya devam edileceğini açıklamıştı. Ülkede, Mekke’deki Harem-i Şerif ve Medine’deki Mescid-i Nebevi de dahil tüm camilerde cemaatle namaz kılınması askıya alınmıştı. Öte yandan iç hat uçuşları, otobüs ve trenler seferleri ile taksi hizmetleri de 2 hafta boyunca askıya alındı.
Suudi Arabistan’dan bugüne kadar 511 korona virüs vakasına tespit edilirken, henüz can kaybı yaşanmadı.
Çin’de korona salgınında 9 kişi öldü
Çin’de 5 gündür yerel kaynaklı vaka yok
Çin’de yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınında 9 kişi daha hayatını kaybederken, ülkede arka arkaya 5 gündür yerel kaynaklı korona virüsü vakasına rastlanmadığı bildirildi.
Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Çin anakarasında dün Covid-19 salgınında 9 kişinin daha yaşamını yitirdiğini, ölümlerin tamamının salgının merkezi olduğu düşünülen Hubei eyaletinde meydana geldiğini açıkladı. Böylece, Çin’de salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 270’e ulaştı.
Komisyon, Çin anakarasında dün 39 yeni Covid-19 vakası tespit edildiğini, vakaların tamamının yurt dışı kaynaklı olduğunu açıkladı. Böylece, yurt dışı kaynaklı vakaların sayısının 353’e yükseldiği aktarıldı. Çin Sağlık Komisyonuna göre ülkede şu ana kadar tespit edilen vaka sayısı ise 81 bin 93’e çıktı.
Öte yandan, komisyon dün 459 hastanın taburcu edildiğini, şu ana kadar tedavisinin ardından taburcu edilen kişi sayısının 72 bin 703’e yükseldiğini açıkladı.
Rusya’da vakalar 438’e ulaştı
Rusya’da korona virüs vakaları 438’e yükseldi.
Rusya’da korona virüsü vakaları 1 günde 71 kişi artarak toplam 438’e ulaştı. Moskova’da bulunan Korona Virüsü ile Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada vakaların yine büyük çoğunluğunun Avrupa’dan gelen kişilerde gözlendiği belirtildi.
Ülkedeki ilk korona virüsü taşıyan kişi 19 Mart’ta hayatını kaybetmişti. Rusya’da görev yapan doktor, hemşire ve sağlık görevlilerinin tüm izinlerinin iptal edildiği, korona virüsüne karşı gösterdikleri yoğun çaba ve mesai için görevde bulunanların maaşlarına zam yapılacağı açıklanmıştı. İHA

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------