SON DAKİKA

“EVDE DAYAĞA ALIŞMIŞ, ÜRKEK ÇOCUKLARI KURBAN OLARAK SEÇİYORLAR”

Bu haber 10 Temmuz 2018 - 8:44 'de eklendi ve 666 kez görüntülendi.

Uzman Sosyal Pedagog-Psikolog Hanım Demirbaş, son günlerde meydana gelen çocuklara karşı cinsel istismar konusu ile ilgili olarak; “Evde dayağa alışmış, ürkek çocukları kurban olarak seçiyorlar. Çocuklarımızı polisle korkutmayalım hiçbir şekilde. Korktuğu zaman onlara başvuracağını öğretelim. Bunun içine doktorlar, terapistler de giriyor” dedi.

Uzman Sosyal Pedagog – Psikolog Demirbaş, son zamanlarda ülkede meydana gelen küçük yaştaki çocuklara uygulanan cinsel istismar konusunda önemli bilgiler verdi.

Toplumda neden bu tür olayların meydana geldiğini, aile ve çocukların nasıl davranması gerektiği hakkında bilgiler veren Demirbaş, “İnsanlar artık bu konuda daha fazla bu tür sorunları dile getirebiliyorlar. Ama bu daha önce bu tür şeylerin yaşanmadığı anlamına gelmez. Yani Türkiye, tabi Avrupa ülkeleri arasında 2. sırada yer alması bu açıdan, bunu da göz önünde bulundurursak Türkiye’de her zaman var olan bir şey. Dünyanın her bir tarafında var tabi ki. Ama Türkiye’nin 2. sırada olması ve yaşanması elbette bu kadar çok fazla olması üzücü bir olay. İnsan zaten kendi ülkesinden, kendi insanlarına bunu konduramıyor, daha üzücü oluyor, daha güzel yerlerde olmasını istiyor elbette. Bizim için bu yüzden de hem kültürel açıdan hem de dini açıdan baktığımızda yani bizim toplumumuzda aslında olması oldukça üzücü ve 2.’ci sırada yer alması biraz insanların kafasını çelişkiye itebiliyor. İslamiyet ile bir ilgisi yok pedofili, veya çocuk istismarının, bu tamamen bir hastalıktır, karakter meselesidir. Yani bunu dinle bağdaştıramayız. Ama şimdi ne yazık ki bizim toplumumuzda olumsuz, talihsiz, ön koşullar ya da şartlar söz konusu veya bir çok etkenler bir araya gelmekte ve bu tür olayları üst seviyelere taşımaktadır. Bunun adına ilk önce sıralarsak birinci sırada ‘cehalet’ diyebiliriz ya da ‘eğitimsizlik’ diyebiliriz. Şimdi bir kere ‘eğitimle anlayışımız nedir?’ onu da açıklayalım. Öncelikle çocuklara sevgi dolu yaklaşmayı bilmemiz gerekiyor. Çocuklara sevdiğimizi hissettirmemiz gerekiyor. Çocuklara asla hak etmedikleri şekilde yaklaşımlardan uzak durmamız lazım. Çünkü yine yanlış inançlarla insanlar travma nerede başlıyor, ne zaman destek almak gerekir, burada bile tereddütler yaşıyorsa toplumun kendince ölçüleri var, yani illa travmatik, dramatik olayların yaşanması gerekmiyor. Bunun için önemli olduğu bilinciyle çocuğumuza yaklaşmamız gerekiyor, değer vermemiz gerekiyor. Tabi bunun ön koşulu nedir? Öncelikle anne ve baba kendi arasında, kendi içlerinde bir kere kendi sevgi pınarlarında tanışmış olmaları gerekiyor. Mutsuz insan kendisine ve çevresine zarar verir. Kızlar eşittir kullanılıp atılabilen oyuncaklar halinde sadece onun namusu, sadece o korumak zorunda bu şekilde de yanlış eğitim içerikleriyle zihinleri bir kere bulandırabiliyoruz, karartabiliyoruz. ‘cinsellik ayıp’ tabusu yanlış. Erkekler pohpohlanmaz. Bizim kültürümüz çok fazla kabul etmez, dinimiz de zaten bunu onaylamıyor. Dolayısıyla bizim kültürümüzle bağdaşmayan yaklaşımları baz alamayız, Felakete sürükleriz” dedi.

Çocuk istismarı gerçekleştiren kişilerin çoğunun evli bireyler olduğuna dikkat çeken Demirbaş; bu tür konularda eğitim ve seminerlerin tam anlamıyla çözüm olmadığını, her ailenin terapisti olması gerektiğini vurguladı. Demirbaş konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bunun nedenleri mutlu bir evlilik olmayabilir, kendisini daha fazla bastıramıyor olabilir. Durumlara bakarsak artık geçmişten gelen sorunları daha fazla bastırdıkları için artık Türkiye bu gibi olumsuz travmatik olaylarla dolup taşıyor. Yani gündem, cinnete, cinayetlere, tacize, tecavüze yani hepsi. Artık burada yapılabilecek en önemli nokta seminerler değil, burada eğitimler değil artık en büyük eksik öncelikle her aile örneğin evlendikten sonra veya evli çiftlere mutlaka her koşulda terapi şart koşulmalı. Evlenmeden önce terapi şart koşulmalı, ve çocuklara terapi şart koşulmalı. Her ailenin terapisti olmalıdır. Bu sorunlar başka bir şekilde daha en aza indirgenmesi mümkün değil.”

Küçük yaştaki çocukları polisle korkutmamak gerektiğini, yaşadıkları her türlü olumsuzlukta polise başvurabileceğinin çocuklara aşılanması gerektiğinin altını çizen Hanım Demirbaş; “Aile ve toplum cinselliğe tabu olarak bakmamalı. Çocuklarına cinsellik hakkında anlayabileceği bir dilde bilgiler vermelidir. Çocuklarını en başta korkutmamalıdır. Hangi çocuklarımızı kurban olarak seçiyorlar? Evde dayağa alışmış, ürkek çocukları kurban olarak seçiyorlar. Yani çocuklara kızmak da aynı etkiyi oluşturduğu için lütfen çocuklarınıza merhametle yaklaşın, sevgiyle yaklaşın. Burada herkesin bir sorumluluğu var. Herkesin bu sorumluluğu da yerine getirebilmesi gerekiyor. Kendi irademizi kullanmamız ve doğru mercilere başvurmamız gerekiyor. Çocuklarımızı doğru yetiştirmemiz gerekiyor, ailenin uyanık olması gerekiyor. Özellikle pedofililer ya da çocuk istirmarcıları çocuklara yakın müesseselerde ona yakın olmayı seçerler. Konu, komşu herkese dikkat edilmeli. Çocuğunun her şeyini paylaşabileceği güveni verilmeli. Ama şundan da kaçınalım, paranoyak olmayalım. Paranoya da biliyorsunuz ki bir hastalıktır. Şüpheci gözüyle de yaklaşmayalım herkese. Herkesi kendimize düşman bilmeyelim. Bunalımı artırıp, yalnızlaşıp felaketlere doğru koşmayalım. Çok uyanık olmamız gerekiyor. Kendimizi daha çok eğitip, bilgilendirmemiz gerekiyor. Polisle korkutmayalım hiçbir şekilde. Korktuğu zaman onlara başvuracağını öğretelim. Bunun içine doktorlar, terapistler de giriyor” ifadelerini kullandı.  İHA

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------