SON DAKİKA

“GÜVEN VE CESARETLE YENİ ADALAR KEŞFEDECEĞİZ”

Bu haber 09 Ekim 2018 - 12:50 'de eklendi ve 450 kez görüntülendi.

Diyarbakır’da Dünya Melek Yatırım Forumu ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi illeri arasında “GAP BAN  Melek Yatırım Ağı Protokolü”  imzalandı.  Törende konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu,  güven ve cesaret ile yeni adalar ve yeni kıtalar keşfedeceklerini belirterek, “Güneydoğu Melek Yatırımcı Ağının kurulmasını ve bölgeyi kapsayan yenilikçi bir bakış açısıyla yatırım kavramının ve girişimci anlayışının tarihi bir dönüm noktasına tanıklık ediyoruz“  dedi.

Dünya’da  55 milyar dolarlık  bir büyüklüğe  ulaşan Melek Yatırımcı  Ağına  Diyarbakır’da imzalanan protokolle   GAP  bölgesindeki   illerde dahil oldu.

Törende konuşan  Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu,  bugün aslında tarihi bir ana tanıklık ettiklerini   belirterek,  “Güneydoğu Melek Yatırımcı Ağının kurulmasını ve bölgeyi kapsayan yenilikçi bir bakış açısıyla yatırım kavramının ve girişimci anlayışının tarihi bir dönüm noktasına tanıklık ediyoruz. Şüphesiz bugün başlatacağımız ve Güneydoğu Melek Yatırımcı Ağı ile bir anlamda altyapısını başlatacağımız süreç, kalkınma ve gelişme adına dünyanın diliyle ve iletişimiyle buluşmamız demek olacak. Girişimcilik kavramına yeni bir bakış açısı ve çağdaş bir yorum getirmemiz demek olacak. Dünya ile bütünleşmemizin hem girişimcilik hem yenilikçilik hem de ekonomik anlamda sürdürülebilirlik boyutunda bugüne kadar eksik kalan bir yanımızı tamamlamış olacağız. Buna ihtiyacımız var. Bugün değişen dünyada bu değişimi anlamak, değişimin kavram ve kodları ile buluşmak ve şüphesiz aynı dilde muhattaplarımıza ulaşmak lazım. Bilineni ve süregeleni değil, yeniyi yönetebilmek lazım. Burada kavram olarak yeniyi sadece almak ve taklit etmek değil, yeniye katkı koymak ve o süreci de zengin kılmak gerekir. Bu ülke, bu büyük millet bunu başaracak güçte derinlikte ve birikimde. Bunu hissetmek ve buna güvenerek gayret etmek gerekir” dedi.

Güven ve cesaret ile yeni adalar ve yeni kıtalar keşfedeceklerini  kaydeden Vali  Güzeloğlu,  “Belki tek bir kavrama indirgersek, güven duygusunu kazanmamız ve o güvenle hareket etmemiz, öngörü ve ön görerek yatırımı gerçekleştirmemiz. Öngörü bir kehanet değildir ve şüphesiz boşa geçecek bir zaman ve kaynak israfı değildir. Bütün bilgileri ve bütün değerleri çok iyi analiz ederek yaşanmış deneyimlerden pay çıkartarak en doğruya doğru yönelmenizdir. Ama olmazsa olmazınız güveniniz ve cesaretinizdir. Buna sahip çıkarsanız yeni adalar, yeni kıtalar keşfedersiniz. Limandan çıkmaya cesaret edemezseniz, aynı çember ve aynı çevre içerisinde enerjinizi, güveninizi tüketirsiniz, Şimdi sevgili dostumun hayat hikayesini eminim ilgilenen ve buradaki yatırımcıların hepsi okumuştur. . Buradan vereceğimiz temel mesaj budur. Güneydoğu ve bu ülke her yanı ve yönüyle girişimci kavramının karşılık bulacağı dünya ile bütünleştirici ekonomik ve sosyal büyük kazanımlar gerçekleştireceği bir zenginliğe sahiptir.  Güneydoğu insanlık tarihinin nefsi neva bulduğu tarihin yazıldığı insan zenginliğinin, bütün ortak değerlerin din, dil, inanç, kültürün yoğrulduğu bir bölgedir. Karşınıza her adımda çıkan, bunun tanıklığı olan eserler, bütün bunların şahitleridir”

Genç fikirlerin, genç güven verici projelerin desteklenmesini hedeflediklerini  öne süren  Vali Güzeloğlu,  “ Başkalarının başarı hikayelerini okuyarak, biz bunu yapamayız, demeyin. O başarı hikayeleri, kahramanları belki çevrenizde, belki kendiniz, belki sizsiniz. Bunu düşünerek hareket etmelisiniz. Artık bizim de kendi başarı hikayelerimizi yazdığımız ve örnek olarak dünyaya aktardığımız dönemi bir an önce gerçekleştirmemiz lazım.  Diyarbakır özelinde söylüyorum Tekstil İhtisas Sanayi Bölgesinde, birilerinin tellallık yaparak abartmak ve büyütmek istediği kur spekülasyonu ile bu ülkeyi ekonomik anlamda ve güven anlamında bitirmek istediği bir dönemde, çıktığımız çağırıya 1’e 5, 10 talep alıyorsak, ayırdığımız parsel alanları talebi karşılamakta yetersiz kalıyorsa ve şu ortamda 400 milyon Türk Liralık net yatırım tutarı ile 7000 kişilik net istihdam taahhüdünü bütün firmalar peşin ilk ödemelerini yapıp kalanlar da yeni alanları bizden istiyorsa, o zaman güvenecek ve geleceğe doğru yürüyecek büyük bir gücümüz var demektir. Kim ne derse desin bu salonda bulunan herkesin bu güveni hissetmesi ve bu güveni paylaşarak çoğaltmasını istiyoruz. Biz de buna katkı vermekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bugün, birazdan sertifikasını alanların bu güveni ve gücü temsil eden geleceğe doğru büyük yürüyüşümüzü, Güneydoğu ölçeğinde gerçekleştiren ilk adımı atanlar olduğunu biliyorum ama bu büyük yolculukların hepsi de bir ilk adımla başlıyor. Hayırlı olsun. Hepinizi tebrik ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Hasan Basri Güzeloğlu, 06-07 Ekim 2018 tarihleri arasında  düzenlenen iki günlük Melek Yatırımcı Sertifika programına katılan katılımcılara sertifikaları takdim  etti.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------