SON DAKİKA

HUBEİ’DE HAYATI NORMALLEŞTİRME ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Bu haber 25 Mart 2020 - 9:45 'de eklendi ve 1.567 kez görüntülendi.

Çin’de korona virüsün ortaya çıktığı Hubei eyaletinde 2 aydır devam eden karantina sona eriyor. Eyalette hayattı normalleştirme çalışmaları kapsamında inşaat projeleri ve endüstriyel üretim yeniden başladı.

Korona virüs salgınıyla birçok ülkede mücadele devam ederken, salgının ortaya çıktığı Çin’de vaka sayıları gün geçtikçe azalıyor. Salgının merkezi Hubei eyaletinde 2 aydır devam eden karantina süreci bitiyor. Hubei eyaleti yerel hükümetinden yapılan açıklamaya göre, bu gece itibariyle ulaşım kısıtlamalarının kaldırılacağı ve sağlıklı olanların eyaletten ayrılmasına izin verileceği belirtildi. Salgının ortaya çıktığı eyaletin Wuhan kentinde ise karantinanın 8 Nisan’da sona ereceği belirtildi.
Çin, salgının ortaya çıkmasının ardından 23 Ocak’ta Wuhan kentine giriş ve çıkışları yasaklamış, sonraki günlerde de yasağı eyalet geneli için genişletmişti. Karantina kapsamında tren seferleri, uçuşlar iptal edilmiş ve yollarda kontrol noktaları oluşturulmuştu. Wuhan ve çevresindeki illerde yayılan salgın nedeniyle hastanelerin kapasitesi aşılmış ve virüsle mücadele için geçici hastaneler kurulmuştu. Çin hükümetinin getirdiği katı tedbirler ve tüm çabaların sonucunda salgın kontrol altına alındı. Son bir haftadır yerel vaka bazı günler görülmezken, bazı günlerde de çok düşük rakamlarda seyretti.
Yaklaşık 60 milyon nüfuslu Hubei’de, karantinanın kaldırılması alınan önlemlerin başarısı olarak görülürken, ülkede gözler yurt dışından dönen korona virüs taşıyıcılarına çevrildi. Başkent Pekin, Şanghay ve diğer büyük şehirlerde yurt dışından dönen tüm ülke vatandaşları için 14 gün zorunlu karantina şartı getirildi. Yurt dışından dönenlerin, hükümetin belirlediği otel ve diğer noktalarda kalacağı ve ödemelerini kendilerinin yapacağı belirtildi. Yalnızca tek yaşayanlar ve özel durumları bulunanların kendilerini evlerinde karantinaya alabilecekleri ifade edildi. Ayrıca yarından itibaren yurt dışından Pekin’de gelmek isteyen herkesin korona virüs testi yaptırması da zorunlu olacak.
ÜRETİM FAALİYETLERİ YENİDEN BAŞLADI
Hubei eyaletinde bir sonraki duyuruya kadar eğitime ara verilmeye devam edileceği kaydedildi. Salgın nedeniyle ekonominin olumsuz etkilendiği ülkede hükümet, ekonomiyi düzeltmek için çalışma başlattı. Hükümet tarafından yapılan açıklamada, Hubei eyaleti dışında ülke genelinde büyük kamu inşaat projelerinin yüzde 90’ının yeniden başlatıldığı belirtildi. Endüstriyel üretimin de yeniden başladığı ülkede, birçok göçmen işçi seyahat yasağına takılırken, testleri negatif olanlar çalıştıkları bölgelere gönderilecek.
ÇİN’DE SON VAKALAR
Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından son yapılan açıklamada 78 kişide daha korona virüsü görüldüğü kaydedildi. Ülkede korona virüs salgını nedeniyle 7 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 3 bin 277’ye yükseldi. Yeni vakaların 74’ünün yurt dışı kaynaklı olduğu, bunlardan 31’inin başkent Pekin, 14’ünün Guangdong eyaleti ve 9’unun Şanghay’da görüldüğünü bildirdi. Böylece, Çin’de şu ana kadar tespit edilen yurt dışı kaynaklı vakaların sayısı 427’ye yükseldi. Salgının merkezi olduğu düşünülen Wuhan’da 5 gün sonra ilk kez yeni bir vaka tespit edildi. Ülkede şu ana kadar kayıtlara geçen toplam vaka sayısı 81 bin 171’e ulaştı. Komisyon, ayrıca dün 456 hastanın taburcu edildiğini, şu ana kadar taburcu edilen kişi sayısının 73 bin 159’a ulaştığını aktardı.
ÇİN’DE YENİ VİRÜS: HANTA
Bu arada Dünya korona virüsü şokunu atlatamadan Çin’de yeni bir virüsün endişesini yaşamaya başladı. Çin’in Yunnan eyaletinde Yunnan’dan Shandong’a otobüsle dönen bir kişinin otobüste hayatını kaybettiği, yapılan test sonucunda hayatını kaybeden kişinin hanta virüsünü taşıdığı belirlendi. Otobüste bulunan 32 kişi de karantinaya alındı. Adı açıklanmayan kişide hanta virüsü tespit edilmesinin ardından hanta virüsü sosyal medyada da en çok konuşulanlar arasına girdi. Sosyal medya kullanıcıları, korona virüsünün ardından yeni bir salgın olabileceği endişesini yaşıyor.
Hanta virüsü nedir?
Kemirgenler yoluyla insanlara bulaşan hanta virüsünün öldürücü olduğu ifade ediliyor. Griple benzerlik belirtiler gösteren hanta virüsünde hastalık bulaşan kişilerde ateş ve titreme, böbreklerde fonksiyon bozukluğu, baş ağrısı, kas, kol ve bel ağrısı, bulantı veya kusma, ishal, geçici olarak bulanık görme, öksürük, solunum bozukluğu, deri veya ciltte kanama gibi belirtiler görülebileceği bildiriliyor.
BİN 500 SİVİL VE ASKER KARANTİNADA
Afganistan’da faaliyet gösteren NATO’nun Kararlı Destek misyonu, 4 NATO askerine yapılan korona virüs testlerinin pozitif çıktığını açıkladı.
Afganistan’daki NATO Kararlı Destek misyonu, 4 askerin enfekte olduğunu önleyici tedbir kapsamında bin 500 asker ve sivilin karantinaya alındığını açıkladı. Afganistan’a yeni gelen 4 NATO askerine yapılan testlerin pozitif çıktığı, karantinaya alınan ve grip benzeri semptomlar gösteren 38 askerin izole edildiği aktarıldı.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 19 Mart’ta “NATO ve üyelerimiz olarak sert tedbirler almak zorunda kaldığımız bugünlerde NATO’nun temel görevi olan üyelerimizin savunması için çalışmalarımız devam etmektedir. Bu süreçte bazı askeri personelimizde Covid-19 tespit edildi ve karantinaya alındılar. Bu nedenle NATO tatbikatları ertelenmiş ya da iptal edilmiştir. Ancak başta Afganistan ve Kosova olmak üzere NATO misyon görevleri kesinti olmaksızın devam edecektir” şeklinde açıklama yapmıştı.
İNGİLTERE’DE HALK ERZAK SIKINTISI YAŞIYOR
Hızla yayılan korona virüsünün neden olduğu panikle vatandaşlar özellikle temizlik malzemesi ve kuru gıda ürünleri stoklamaya kalkınca market rafları boş kaldı. Bazı marketler de fiyatlarını iki katına çıkardı.
Çin’de ortaya çıkan ve hızla Avrupa’yı etkisine alan ölümcül korona virüs, İngiltere’deki bilançonun her geçen gün artmasına neden oluyor. Toplumda korku ve paniğe yaşanırken İngilizler de gıda ve temizlik malzemelerini stokladı.
Boris Johnson’ın sokağa çıkma yasağı kararından yaklaşık 2 hafta önce halkın ürün stoklanmaya başlaması sonucu bazı marketlerde raflar boş kaldı. Bazı marketler de raflar yenilense de kısa sürede boşaltılıyor. Tuvalet kağıdı, sabun, deterjan, ıslak mendil ve antibakteriyel el, temizleme jeli İngilizler tarafından stoklanan temizlik ürünlerinin başında geliyor. Makarna, pirinç, ekmek, yumurta, peynir ve uzun ömürlü kuru besin gıdaları ise en çok stoklanan ve marketlerde neredeyse marketlerde bulunmayan gıda ürünlerinin başında geliyor.
Bazı marketler de sınırlı sayıda alınabilen bu ürünlerin fiyatlarına zam yaparken, bazı marketler stoklardaki azalmaya önlem olarak ürünlerin her birey için sınırlı sayıda alınabileceğine dair kurallar getirdi.
Birleşik Krallık’ta korona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 335 olarak açıklanırken, bugüne dek 6 bin 650 korona vakası tespit edildi.
ALMANYA’DAN İTALYA VE FRANSA’YA YARDIM
İtalya ve Fransa’daki korona virüs hastaları Almanya’da tedavi ediliyor
İtalya ve Fransa’daki korona virüs hastaları tedavi edilmek üzere Almanya’ya getirildi.
Almanya’nın Saksonya Eyaleti Başbakanı Michael Kretschmer’ın İtalya’daki korona virüs hastalarını kabul edebileceklerini söylemesi üzerine hastalar ülkeye getirildi. Korona virüs taşıyan 8 hasta tedavi edilmek üzere uçakla Leipzig kentine getirildi. Klinik sözcüsü Markus Bien, getirilen hastalardan 2’sinin durumun kritik olduğunu söyledi.
Fransa’dan 2 hasta getirildi
Baden-Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann de geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, yoğun bakım ünitesi konusundaki artan talebe karşın sıkıntı yaşayan Fransa’ya yardım teklif etmişti. Eyaletin Karlsruhe kenti yakınlarında bulunan Asklepios-Südpfalzklinik Hastanesine de Fransa’dan korona virüs tedavisi görmek üzere 2 hasta getirildi. Hastaneden yapılan açıklamaya göre, pazar günü getirilen hastalar solunum cihazlarına bağlanarak tedavi edilmeye başlandı.
Korona virüs salgını nedeniyle 6 bin 77 kişinin hayatını kaybettiği İtalya’da son verilere göre 63 bin 927 vaka görülürken, Fransa’da ise vaka sayısı 19 bin 856’ya hayatını kaybedenlerin sayısı ise 860’a yükseldi.
JAPONYA’DA VAKALARIN SAYISI BİN 884’E YÜKSELDİ
Nüfusu 126 milyon olan Japonya’da korona virüsü vak’alarının sayısı bin 884’e yükseldi.
Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı alarma geçiren korona virüsü Japonya’da yayılmaya devam ediyor. Japonya Sağlık Bakanlığı ve yerel hükümetlerin verilerine göre ülkede şimdiye dek belirlenen toplam vak’a sayısı bin 884’e yükseldi. Daha önce iki hafta süreyle karantina altında tutulan Diamond Princess adlı geminin yolcularından enfekte olan 712 kişi dışında, Japonya genelindeki eyaletlerden bin 172 kişinin korona virüsüne yakalandığı açıklandı.
891 kişi iyileşti
891 kişinin iyileşerek tedavi gördükleri sağlık kurumlarından taburcu edildiği öğrenilirken, 65 hastanın sağlık durumunun ise ciddiyetini koruduğu ifade edildi. Japonya’da 10’u daha önce karantina altına alınan gemideki yolculardan olmak üzere toplam 52 kişi korona virüsü nedeniyle hayatını kaybetmişti.
MISIR’DAN 2 HAFTALIK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
Mısır Başbakanı Mostafa Madbouly, ülke genelinde yerel saatle 19.00-06.00 saatleri arasında kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.
Dünya genelinde 392 bin 230 vaka görülmesi ve 17 bin 174 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan korona vakasının ardından ülkeler önlemlerini arttırıyor. Korona virüsünün ülkede yayılmasını engellemek istene Mısır da kısmi sokağa çıkmaya yasağı ilan etti. Mısır Başbakanı Mostafa Madbouly, ülke genelinde yerel saatle 19.00-06.00 saatleri arasında kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Hafta geçerli olacak kararın yarından itibaren yürürlükte olacağı kaydedildi.
Öte yandan, bu süre boyunca kamu ve özel taşıma askıya alındı.
Ülke genelinde bugüne kadar 366 vaka kaydedilirken, 19 kişi de hayatını kaybetti.

İSPANYA’DA KORONA VİRÜS BİLANÇOSU: 2 BİN 696 ÖLÜ
İspanya’da korona virüs nedeniyle 24 saat içerisinde 514 kişi hayatını kaybetti. Ülkede toplam ölü sayısı 2 bin 696’ya yükseldi.
İspanya’da hükümet 24 saat içerisinde korona virüs nedeniyle 514 kişinin hayatını kaybettiğini ve ölü sayısının 2 bin 696’ya ulaştığını açıkladı. Çin, İtalya ve ABD’den sonra en çok vakanın olduğu İspanya’da 4 bin 537 yeni vakanın ortaya çıkmasıyla vaka sayısı 39 bin 673’e yükseldi.
İspanya dezenfekte çalışmalarını hızlandırdı
İspanya’da korona virüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında sterilizasyon işlemleri hızlandırıldı. Ortak kullanım alanları, sokaklar ve toplu taşıma araçları dezenfekte ediliyor. İHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------