SON DAKİKA

İCRA İLANLARI ULUSALA, NEDEN? SORUN İCRALARDA MI YOKSA AVUKATLARDA MI?.

Bu haber 25 Eylül 2018 - 0:01 'de eklendi ve 2.714 kez görüntülendi.

Diyarbakır’da Satışı yapılan icra ilanlarının çoğu ulusal basına kaydırılıyor.

İhale yeri Diyarbakır, Satılan Diyarbakırdaki gayri menkuller, İhale ilanları İse Ulusal basına.

Diyarbakırdaki yayınlanan 9 gazetenin hakkı olan ihale ilanlarının İcra daireleri tarafından Ulusal basına gönderiliyor.

Ulusal basına gönderilen ilanlar satışı yapan avukatlar tarafından Ulusal basında yayınlansın diye bir tebliğleri varsa, Diyecek bir şey yok, Eğer Avukatlar Ulusal basını uygun görüyorsa, Peki neden Ulusal Basın, Diyarbakırda senelerdir hizmet veren bu gazetelerin hakkı ulusal basına niçin gönderiliyor.

Bana göre tek amaç bu gayrimenkulun satışını kimse duymasın, Eğer bu ilan yerel gazetelerde yayınlanırsa vatandaşın mutlaka haberi olacak ve bu ihaleye giren fazla olacak diye düşünüyorum.

Bir örnek İcradan bir ilan çıkmış Takip ediyoruz, Ulusal basında 2018 9. ayın 23 üne k adar tam26 adet icra ilanı ulusal basında yayınlanmış.

Diyarbakırda yayınlanan ilanları santimi 12.50 kuruş, Ulusalda yayınlanan ilanların santimi 40 TL. Bu ne demektir; Diyarbakırda yayınlanan ilanların örnek olarak 100 santimlik bir ilan 1250 TL. Ulusal basında yayınlanan 100 santimlik bir ilanın Tutarı 4000 TL. aradaki fark 3.750 TL.

Hem ilanı veren zararda hemde Diyarbakırda yayın hayatını devam ettiren gazeteler zarara uğratılıyor.

Buradan bütün yetkililere sesleniyorum, Yazıktır, Diyarbakırın hakkı olan ilanları ulusala  göndermeyin, Yıllarca bu Memlekette iyi günde kötü günde hep sizinle beraber olan bu yerel gazeteleri destekleyin.

Diğer taraftan resmi daireler sırf gazetelere ilan vermemek için ihtiyaçları olan malları almak için aynı malı doğrudan teminle ikiye üçe bölerek doğrudan temin yoluyla ilan ediyorlar.

Diğer taraftan yine kurumlar bu defa ilanlarını EKAP Yoluyla yayınlayarak Diyarbakır’daki gazetelerin hakkı olan ilanlar başka yerlere kaydırılıyor.

Bu arada Diyarbakırda ve Türkiye’de Yayın yapan bütün Yerel gazeteler, Biraz hakkınızı arayın, Türkiye’nin bu geçirmiş olduğu ekonomi kriz nedeniyle dolarda olan yükseliş Yerel Basını bitirmek noktasında.

Basın İlan Kurumu bu dolardaki çıkışın önüne geçmek ve Gazetelerin yükünü hafifletmek için 7 kadrodan 6 kadroya, Gazete sayfa sayısını, ve Fiili satışı düşürme kararları alırken Yerel Basın kendi hakkını aramaktan bu kadar aciz olamaz.

Gazetelerin en önemli gelir kaynağı ilanlar olurken bunların başında da icra ilanları gelirken bu duruma bu kadar uzak kalmaları biraz düşündürücü.

Yerel Basın Dernekleri artık biraz olsun gözünüzü açın hakkınızı aramak için bu kadar suskun kalmayın, bu durum bütün yerel basının sonu olabilir.

Tabi bu duruma seyirci kalan bazı Müteahhit gazeteleri bu durumu umursamamakta, Nedenine gelince Bu Gazete sahipleri zaten bu gazetelerini kullanarak kurumlardan çok kolay ihale alabilmekte, Gazete kar etmiş zarar etmiş umurunda bile değil, Bu durum en çok tek amacı Gazete çıkarmak ve halka hizmet etmek olan Gazetelerin bu ilanların haricinde hiçbir işi yok ne ihale peşinde ne de rant peşinde, Tek amaçları Halkı doğru bilinçlendirmek, ve doğru haber yapmak.

 

Fahrettin KANAT
Fahrettin KANATozdiyarbakirgatezesi@mynet.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------