SON DAKİKA

“İHTİLAFLI KONULARI EKRANLARA TAŞIYAN HOCALAR VE MEDYA VEBAL ALTINDADIR”

Bu haber 10 Mart 2018 - 8:27 'de eklendi ve 386 kez görüntülendi.

Hakkari’de sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ihtilaflı ve yanlış anlaşılmaya müsait konuları ekranlara taşıyan hocalar ve onlara zemini hazırlayan medyanın vebal altında olduğunu belirtti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Hakkari’de sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve kanaat önderleri ile bir araya geldi. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hakkari’nin güzel insanlarının asırlardan beri yurt edindiği alimler, evliyalar diyarı güzel bir belde olduğunu söyledi. Toplumun her kesiminden insanlarla bir araya geldiklerini ifade eden Başkan Erbaş, insanların şehirlerde daha huzurlu nasıl yaşayabileceği, gençlerin, çocukların geleceğe nasıl daha iyi hazırlanabileceği, din eğitimi ve din hizmeti gibi konuları müzakere edeceklerini kaydetti.

Bazı dini konuların medyada paylaşılması ve tartışılması ile ilgili yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Başkan Erbaş, “Bizim gözümüz kulağımız Diyanet İşleri Başkanlığının Din İşleri Yüksek Kurulunun vermiş olduğu bilgilerde olacak. Dünyada doğru dini bilgiyi Kur’an’a ve sünnete uygun olarak bulup insanımıza ulaştıran en önemli kurum, Din İşleri Yüksek Kuruludur. Yetkisiz insanların söylediklerine değil, Din İşleri Yüksek Kurulunun dediklerine bakacaksınız” dedi.

Erbaş, ders ortamında hocaların tartışarak açıklığa kavuşturup daha sonra insanlara ulaştırılması gereken bazı konuların ulu orta televizyon ekranlarına taşınmaması gerektiğini vurgulayarak, “Bizim ilim geleneğimizde böyle konular sadece ilim ortamlarında tartışılır, müzakere edilir netliğe kavuşturulur. Ondan sonra insanlara ulaştırılır. Böyle ulu orta olmaz. İhtilaflı ve yanlış anlaşılmaya müsait konuları ekranlara taşıyan hocalar ve onlara o zemini hazırlayan medya vebal altındadır” diye konuştu.

Ümmetin ve insanlığın yaşadığı sorunlara işaret eden Başkan Erbaş, “Peygamber Efendimiz mademki insanlığı karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için gönderilmiş, o zaman bizim Kur’an ve sünnetten uzak kalmamız; mutluluktan, huzurdan ve barıştan uzak kalmamıza sebep olur. Kur’an’dan ne kadar uzak olursak, barıştan da o kadar uzak oluruz. Sünnetten uzak olursak, o zaman kardeşlikten, birlikten de uzak oluruz. Kaynaklarımıza, Kur’an ve sünnete sarılmamız, gençlerimizi, çocuklarımızı onlarla buluşturmamız lazım” şeklinde konuştu.

TOPLUMDA BAZI FARKLI SESLER ÇIKIYOR”

Farklı kişiler tarafından farklı sesler çıktığını belirten Erbaş, vuzuha kavuşturulmamış ihtilaflı konuların halkı, toplumu rahatsız ettiğini söyledi. Din İşleri Yüksek Kurulu da, Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte kurulduğunu ifade eden Erbaş, “Toplumda çeşitli zamanlarda farklı kişiler tarafından farklı sesler çıkıyor, bazı konularda. Doğrusu biraz da vuzuha kavuşturulmamış ihtilaflı konular, bunlarla ilgili halkımızı, toplumuzu bazen rahatsız eden konuşmalar az da olsa bazı kişiler tarafından yapılıyor. Ben özellikle milletimize şunu tavsiye ediyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu yetkin bilim adamlarından oluşan bir kuruldur. Her zaman toplumumuzu aydınlatma noktasında üzerine düşen vazifeyi yerine getirmeye çalışmaktadır” diye konuştu.

“SOSYAL MEDYA ÇOK HIZLI HAREKET EDİYOR”

Sosyal medyanın çok hızlı hareket ettiğini de ifade eden Erbaş, “Tabi güncel konuları çok iyi bir şekilde takip etmemiz gerekiyor. Sosyal medya çok hızlı hareket ettiği için bir anda bir yerden bazı konularla ilgili konuşmalar sosyal medya vasıtasıyla paylaşılabiliyor. Biz konularda belli bir birikimi olan ve o konularda doğru neyse onu anlatabilen bir kurumuz. İstiyoruz ki bu konularda milletimiz; Diyanet İşleri Başkanlığının yayınlarına, kurulun vermiş olduğu ve yaptığı açıklamalara kulak versin. Şunu da özellikle istirham ediyoruz. İhtilaflı konularda medyamız bazı kişileri çıkarıp konuşturmasınlar. Yani bunlar ilim adamlarının oturup müzakere etmesi gereken konulardır. O konular vuzuha kavuşturulduktan sonra esasında toplumumuzla paylaşılmalı. Bu hassasiyeti hem medyamızdan hem de bu konularda ulu orta konuşan insanlardan özellikle istirham ediyorum. Yani milletimizi, toplumumuzu yanlış anlayışlara sevk edecek konulardan biraz uzak durmamız lazım” şeklinde konuştu.

Toplantıya Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Başbakan Başdanışmanı Adnan İnanç, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, Diyanet İşleri Başkanlığının üst düzey yöneticileri, çok sayıda STK temsilcisi ve kanaat önderi katıldı.   İHA

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------