SON DAKİKA

İKİZ BEBEKLERE “KORONA” VE “KOVİD” İSİMLERİ VERİLDİ

Bu haber 04 Nisan 2020 - 8:44 'de eklendi ve 1.388 kez görüntülendi.

Hindistan’ın Chhattisgarh eyaleti Raipur kentinde bir çift yeni doğan ikiz bebeklerine ilginç bir isim koydu. Korona virüsü nedeniyle sokağa çıkma yasağı bulunan Hindistan’da bir çift, yeni doğan ikiz bebeklerine “Korona” ve “Kovid” isimlerini verdi. 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi (küresel salgın) olarak ilan edilen ölümcül korona virüsü nedeniyle ülkelerde tedirginlik artarken Hindistan’ın Chhattisgarh eyaleti Raipur kentinde bir çift yeni doğan ikiz bebeklerine ilginç bir isim koydu. Korona virüsü ve Covid-19 kelimelerinin bazı ülkelerde kullanımı bile yasaklanırken Hindistan’da bir çift ikiz bebeklerine Korona ve Kovid isimlerini verdi. Geçtiğimiz 27 Mart’ta doğum yapan 27 yaşındaki anne Preeti Verma, “27 Mart’ın erken saatlerinde ikizlerle, bir erkekle ve bir kızla kutsanmıştım. Şimdilik onlara Kovid (erkek) ve Korona (kız) adını verdik” dedi. Verma doğumun zorlu geçtiğini belirterek, “Doğum, çeşitli zorluklarla karşılaştıktan sonra gerçekleşti ve bu nedenle eşimle bu günü unutulmaz kılmak istedik” ifadelerini kullandı.
Anne Verma, Hindistan’da geçtiğimiz 24 Mart’ta sokağa çıkma yasağı uyguladığı için hastaneye gitmesine izin verilmediğini, daha sonra eşinin ambulans bularak kendisini hastaneye götürdüğünü ifade etti. Ambulansın polis tarafından birkaç kez durdurulduğunu da belirten Verma durumun anlaşıldıktan sonra hastaneye gidebildiklerini söyledi. Bebekleri için seçtikleri isimlere yönelik de konuşan anne Verma, “Aslında virüs tehlikeli ve hayatı tehdit ediyor, ama bu salgın insanların sağlık önlemlerine, hijyene ve diğer iyi işlere odaklanmasını sağladı. Bu nedenle bu isimleri düşündük. Hastane personeli de bebekleri Korona ve Kovid olarak adlandırmaya başladığında sonunda salgının adını vermeye karar verdik” diye konuştu.
Öte yandan, şu ana kadar 72 kişinin hayatını kaybettiği Hindistan’da vaka sayısı 2 bin 567’ye yükseldi.
GÜNEY KORE’DE VAKA SAYISI 10 BİNİ GEÇTİ
Korona virüsün ilk ortaya çıktığı ülkelerden biri olan Güney Kore’de vaka sayısı 10 bini geçti.
Dünya genelinde etkili olan korona virüs nedeniyle vaka sayıları artmaya devam ediyor. Korona virüs vakalarının ilk olarak ortaya çıktığı ülkelerden biri olan Güney Kore’de de vaka sayısı artıyor. Tespit edilen korona virüs vaka sayısının 10 bini aştığı Güney Kore’de 86 vakanın daha açıklanmasıyla toplam vaka sayısının 10 bin 62 olduğu ve 174 kişinin de hayatını kaybettiği açıklandı. İlk vakanın 20 Ocak’ta tespit edildiği Güney Kore’de 10 bin vaka sayısına 74 günde ulaştığı kaydedildi.
Öte yandan Güney Kore, 1 Nisan’dan itibaren ülkeye gelen tüm vatandaş ve turistlere 2 haftalık zorunlu karantina uygulamıştı.
İNGİLTERE BAŞBAKANI JOHNSON: DAHA İYİ HİSSEDİYORUM, HALA ATEŞİM VAR
Karantinada bulunan İngiltere Başbakanı Boris Johnson sağlık durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, “Daha iyi hissediyorum. Hala ateşim var” dedi.
İngiltere Başbakanı Boris Johnson geçtiğimiz 27 Mart’ta test sonuçlarının pozitif çıktığını duyurarak evden çalışacağını açıklamıştı. Evinde karantinada bulunan Başbakan Johnson, sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı video ile sağlık durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Johnson, “Kendimi daha iyi hissediyorum ve 7 günlük izolasyonumu yapmama rağmen ne yazık ki hala bir semptomum var, küçük bir semptom, hala ateşim var” ifadelerini kullandı.
Karantinada kalmaya devam edeceğini bildiren Başbakan Johnson, “Bu yüzden hükümet tavsiyelerine uygun olarak bu belirti devam edene kadar izolasyonuma devam etmeliyim” diye konuştu. Virüsü yenmek için hükümet olarak sürekli çalıştıklarını da vurgulayan Johnson, ay sonuna kadar günde yaklaşık 100 bin test yapılacağını belirtti.
Öte yandan karantinada bulunduğu evinde ilk kez görüntülenen İngiltere Başbakanı Johnson sağlık çalışanlarını alkışlamak için evinin önüne çıktığı anları sosyal medya hesabından paylaşmıştı. Johnson yaptığı paylaşımda İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) çalışanlarına teşekkür ederek, “Korona virüsüyle savaşmak için yaptığı her şey için NHS’ye ve tüm kritik durumdaki çalışanlarımıza teşekkür ederiz. Gerçekten ilham kaynağısınız” ifadelerini kullanmıştı.
Almanya Başbakanı Merkel’in karantina süresi sona erdi
MERKEL’İN ÜÇ TESTİ DE NEGATİF ÇIKTI
Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, korona virüsüne karşı tedbir amacıyla girdiği karantina süreci sona erdi.
Tedbir amacıyla kendi isteği üzerine karantinaya giren Almanya Başbakanı Angela Merkel’in karantina süresi doldu. Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert yaptığı yazılı açıklamada, “Şansölye, bugün Başbakanlıktaki işine geri dönüyor. Robert Koch Enstitüsü’nün tavsiyesi üzerine girdiği 14 günlük karantinası sona erdi. Başbakanlık, mesafe için tavsiyelere uymaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.
Öte yandan, Almanya Başbakanı Angela Merkel 14 gün önce zatürre aşısını yapan doktorun Covid-19 testinin pozitif çıkmasını sonucu kendi isteğiyle karantina altına alınmıştı. 14 günlük süre içinde Merkel’e yapılan 3 ayrı testin sonucu negatif çıkmıştı.
İSRAİL BNEY BRAK KENTİNİ KARANTİNA ALTINA ALDI
İsrail makamları ülkede en çok Korona virüs vakasının görüldüğü bölgelerden Bney Brak kentini karantina altına aldı.
İsrail’de en çok Korona virüs vakasının görüldüğü bölgelerden Bney Brak kenti karantina altına alındı. İsrail makamları Korona virüsün yayılmasını engellemek için aldığı yeni tedbirler kapsamında Tel Aviv kentinin doğusundaki Bney Brak kentini karantina altına aldı. Karar sonrası Bney Brak’e acil durumlar dışında girişler ve çıkışlar kapatılırken, polis, kentte kontrol noktaları kurdu. Polis, Bney Brak’ta yaklaşık 1000 polis konuşlandırdığını açıkladı.
Öte yandan, İsrail’de şu ana kadar toplam 7030 Korona virüs vakası tespit edilirken, bu vakalardan yaklaşık 900 kişi Bney Brak’ta kaydedildi.
İRAN’DA 800 GRAM AĞIRLIĞINDAKİ BEBEK KORONA VİRÜSÜNE YAKALANDI
İran’ın Yazd şehrinde 2 hafta önce dünyaya gelen 800 gram ağırlığındaki bir bebeğin korona virüsü testi pozitif çıktı.
Korona virüsü nedeniyle son 24 saatte 134 kişinin hayatını kaybettiği İran’da Yazd şehrinde 2 hafta önce dünyaya gelen 800 gram ağırlığındaki bir bebeğin korona virüsüne yakalandığı bildirildi. Sadugi Üniversitesi Tıp Fakültesi Başkan Yardımcısı Doktor Mahmud Nuri Şadkam bebeğin prematüre olarak 2 hafta önce dünyaya geldiğini belirterek, “Bebeğin annesinin korona virüsü taşıdığından şüpheleniliyordu. Bebeğin iyi olduğu düşünüyorduk ancak yapılan testler sonucunda bebeğin Covid-19 testi pozitif çıktı” dedi. Virüs taşıdığı tespit edilen bebeğin Yazd Şehid Sadugi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde gözetim altında olduğu aktarıldı.
Öte yandan İran’da açıklanan son verilere göre ülke genelinde ölü sayısı 3 bin 294’e, vaka sayısı ise 53 bin 183’e yükseldi.

BELÇİKA’DA KORONADAN ÖLENLERİN SAYISI BİNİ GEÇTİ
Belçika’da son 24 saatte 183 kişinin daha korona virüs sonucu hayatını kaybetmesi sonucu ülke genelindeki can kaybı bin 11’e yükseldi.
Dünya genelinde hızla artan korona virüs vakalarında ülkelerdeki can kayıplarında artış gösteriyor. Dünya genelinde 1 milyon 21 bin 37 korona vakası görülürken, 53 bin 458 kişide korona virüs salgınında hayatını kaybetti. Vaka sayılarında ABD’nin, can kayıpları sayısı bakımından da İtalya’nın listenin en başında yer aldığı korona virüs nedeniyle Avrupa Birliği kurumlarının merkezi olarak Belçika’da da durum giderek kötüleşiyor. Belçika’da korona nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bini aştı. Son 24 saat içerisinde 183 kişinin korona virüs nedeniyle hayatını kaybetmesiyle ülkedeki can kaybı sayısı bin 11’e yükseldi.
Belçika’da son 24 saatte bin 384 korona vakasının tespit edilmesiyle ülke genelindeki toplam korona virüs vakası 15 bin 348’e yükseldi.
Belçika’da 15 Mart-1 Nisan tarihleri arasında 6 bin 716 korona hastası hastaneye başvururken, 2 bin 495 kişi hastaneden taburcu edildi.
Belçika’da ilk korona vakası Şubat ayının başlarında görüldü. Korona vakası tespit edilen kişiler arasından 9’u korona virüsün ilk görüldüğü Wuhan’dan ülkeye döndü.
ALMANYA’DA ÖLENLERİN SAYISI BİN 17’YE ÇIKTI
Almanya’da bir günde 6 bin 174 kişinin korona virüse yakalandığının açıklanmasıyla ülke genelinde korona virüs vaka sayısı 79 bin 696 olarak açıklandı. Ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı ise bin 17 oldu.
Almanya bulaşıcı hastalıklarla mücadele otoritesi Rober Koch Enstitüsü, günlük olarak yayınladığı korana raporunu açıkladı. Bir günde 96 kişinin hayatını kaybettiği kaydedilen açıklamada, korona virüsü bulaşmış ve tedavisi devam eden hastaların sayısı 54 bin 467 olduğu bildirildi. Korona virüsten tedavi olan hasta sayısının 22 bin civarında olduğu açıklandı. Açıklamada,79 bin 696 korona vakası görüldüğü bildirilirken, hayatını kaybedenlerin sayısının ise bin 17 olduğu bildirildi.
Korona vakasının en çok rastlandığı eyaletin 20 bin 237 vaka ile Bayern eyaleti olduğu, ikinci sırada ise 16 bin 606 vaka ile Kuzey Ren Vestfalya, üçüncü sırada 16 bin 59 vaka ile Baden Württemberg eyaleti olduğu aktarıldı.
İNGİLTERE SOKAKLARI SESSİZ
İngiltere’de kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından Woltham Cross’da sessizlik hakim oluyor.
İngiltere’de geçtiğimiz günlerde korona virüsle mücadele kapsamında uygulanmaya başlayan kısmi sokağa çıkma yasağı ile sokaklar sessizliğe gömüldü. Vatandaşların sokağa çıkmamayı tercih etmesiyle Hertfordshire’daki Broxbourne ilçesinin güneyinde bulunan Woltham Cross boş görüntülendi. Kararın ardından meydandaki sessizlik ve dükkanların kapalı olması dikkat çekti. Korona virüs salgının İngiltere’de de etkili olmasıyla, vatandaş sokaklara çıkmamayı tercih etti. Normal şartlarda kalabalık olması beklenen Woltham Cross’da bu kez sessizlik hakim.
İngiltere’de bugüne kadar 33 bin 718 korona virüs vakası kaydedilirken, 2 bin 921 kişi de hayatını kaybetti. Uzun süre sokağa çıkma yasağı ilan etmeyen İngiltere’de hükümetin aldığı son önlemlere göre halk yalnızca eczane, market gibi temel ihtiyaçları karşılamak üzere dışarıya çıkabiliyor.
İngiltere Prensi Charles ve Başbakan Boris Johnsonn’un korona virüsüne yakalandığı ülkede geçtiğimiz günlerde 13 yaşındaki bir çocuk da hayatını kaybetmişti.

ÇİN’DE 4 NİSAN ULUSAL YAS OLARAK İLAN EDİLDİ
Çin’de korona virüs (Covid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin anılması için 1 günlük ulusal yas kararı alınırken virüs nedeniyle ölü sayısı 3 bin 22’ye yükseldi.
Çin, Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan ölümcül korona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadelesini sürdürüyor. Ülkede kabine işlevi gören Devlet Konseyi tarafından yapılan açıklamada, Covid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin anısına 4 Nisan’ın ulusal yas olarak ilan edildiği duyuruldu. Açıklamada, ülke genelinde yerel saatle 10.00’da 3 dakikalık saygı duruşu yapılacağı ve sirenlerin çalınacağı bildirildi. Ayrıca ülke genelinde ve farklı ülkelerdeki diplomatik temsilciliklerde de bayrakların yarıya indirileceği ifade edildi.
SALGINDA 4 YENİ CAN KAYBI
Çin, ana karasında dün Covid-19 salgını nedeniyle 4 kişinin daha hayatını kaybettiği açıklandı. Ulusal Sağlık Komisyonu, can kayıplarının tamamının salgının merkezi olduğu düşünülen Hubei eyaletinde meydana geldiğini, salgının yol açtığı toplam can kaybının 3 bin 322’ye ulaştığını açıkladı. Ayrıca, Çin ana karasında dün 31 yeni Covid-19 vakasının da kayıtlara geçtiği belirtildi. Yeni vakalardan 1’inin Hubei, 1’inin de Liaoning eyaletinde görüldüğü, diğer 29 vakanın ise yurt dışı kaynaklı olduğu aktarıldı.
TOPLAM VAKA 81 BİN 620’YE ULAŞTI
Komisyon, dün tespit edilen asemptomatik vakaların sayısının 60 olduğunu bildirdi. Böylelikle Çin’de korona salgınında toplam vaka sayısı 81 bin 620’ye yükseldi.
Ülkedeki hastanelerden dün Covid-19 hastası 163 kişinin taburcu edildiği, şu ana kadar taburcu edilen kişi sayısının 76 bin 571’e çıktığı ifade edildi.

PARİS’İN DEVASA MEYVE-SEBZE HALİ MORGA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR
Fransa’nın başkenti Paris’in devasa büyüklükteki meyve-sebze hali korona virüs nedeni ile morga dönüştürülüyor.
Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını Avrupa’da etkisini arttırmaya devam ediyor. Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan meyve-sebze haline devlet tarafından el konuldu. Paris Valilik’i, tarafından yapılan açıklamada halin korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında morga dönüştürüleceği açıklarken, yetersiz kalan morg sayısı nedeni ile böyle bir karar alındığını bildirdi. Valilik, yarın itibari ile halin morg olarak kullanılmaya başlanacağını belirtirken, “Bu şekilde ölenlerin gömülene veya yakılana kadar insanlık onuruna yakışır şekilde saklanması sağlanacak” açıklamasında bulundu.
Paris’te bulunan meyve-sebze hali 4 bin 200 metrekarelik bir alana sahipken, 2003 yılında aşırı sıcaklar nedeni ile hayatını kaybedenler içinde morg olarak kullanılmıştı. İHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------