SON DAKİKA

İRAN’DA VAKA SAYILARINDA YENİDEN ARTIŞ GÖRÜLÜYOR

Bu haber 22 Mayıs 2020 - 8:24 'de eklendi ve 1.210 kez görüntülendi.

İran’da vaka sayılarında artış devam ediyor. Son 24 saatte 2 bin 392 korona virüs vakasının tespit edilmesiyle vaka sayısı 129 bin 341’e yükseldi. Ülke genelinde 66 kişinin daha hayatını kaybetmesi sonucu salgında ölenlerin sayısının 7 bin 249’a ulaştı.
İran’da vaka sayılarında yeniden artış görülürken, 18 Mayıs’ta son 24 saatte tespit edilen vaka sayısı 2 bin 294 olurken bugünkü günlük vaka sayısı 2 bin 392’ye yükseldi.
Ülke genelinde son 24 saatte 18 Mayıs’ta 2 bin 294 olan vaka sayısı 19 Mayıs’ta 2 bin 111 olarak açıklandı. Dün ise son 24 saatte 2 bin 346 olan vaka görülürken bugün vaka sayısı 2 bin 392 olarak kaydedildi. Ölüm sayıları ise 60’ın altına düşmedi.
İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, ülkedeki korona virüs vakalarına ilişkin son istatistikleri paylaştı. Son 24 saatte 2 bin 392 kişinin korona virüs testlerinin pozitif çıktığını söyleyen Cihanpur, salgın nedeniyle 66 kişinin de hayatını kaybettiğini ifade etti. Cihanpur, son verilerle birlikte ülkedeki toplam onaylanmış vaka sayısının 129 bin 341’e, ölenlerin sayısının ise 7 bin 249’a yükseldiğini açıkladı.
Ülkede toplam 100 bin 564 hastanın virüsü yenerek taburcu olduğunu aktaran Cihanpur, 2 bin 655 kişinin ise durumunun ağır olduğunu ve yoğun bakımda tedavi gördüğünü belirtti.
RUSYA’DA KORONA ÖLÜMLERİ 3 BİNİ GEÇTİ
Rusya’da son 24 saatte yeni tip korona virüs (Covid-19) nedeniyle 127 kişi hayatını kaybederken, toplam ölü sayısı 3 bin 99’a, vaka sayısı ise 317 bin 554’e yükseldi.
Rusya Korona Virüs Enfeksiyonunu Önleme ve Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Rusya’da son 24 saatte 127 kişinin yeni tip korona virüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybettiği, toplam ölü sayısının 3 bin 99’a yükseldiği bildirildi. Merkez, son 24 saatte 8 bin 849 yeni vaka tespit edildiğini, toplam vaka sayısının 317 bin 554’e ulaştığını açıkladı.
Rusya’da düne göre vaka sayısında 15, can kaybı sayısında 8 oranında düşüş yaşandı. Ülkede dün 135, 19 Mayıs’ta 115, 18 Mayıs’ta ise 91 ölüm kayıtlara geçti.
Ülkede dün 8 bin 764 vaka tespit edilirken, 19 Mayıs’ta 9 bin 263, 18 Mayıs’ta ise 8 bin 926 vaka tespit edildi. Ülke genelinde tespit edilen vaka sayısı 10 binin altında seyretmeye devam ediyor.
Ülke genelinde son 24 saatte 262 bin 800 Covid-19 testi yapılırken, korona virüs salgınının başlangıcından itibaren Rusya’da yapılan toplam test sayısı 7 milyon 840 bin 880 olarak açıklandı. Ayrıca, korona virüs şüphesiyle gözetim altında tutulan kişi sayısı ise 277 bin 317’ye yükseldi.
Rusya’da salgının merkez üssü Moskova olurken, Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamada, ülke toprakların geniş olması nedeniyle salgının durumuna göre her bölgede ayrı karantina kurallarının uygulanacağını ifade etmişti. Başkent başta olmak üzere Rusya’nın birçok bölgesinde sokağa çıkma kısıtlandırılmış, eğlence merkezleri, alışveriş merkezleri, restoranlar, kafeler, kültür ve spor merkezleri kapatılmıştı.
Vladimir Putin tarafından alınan karar ile 12 Mayıs’tan itibaren ülke genelinde “karantinadan kontrollü çıkış” prensibiyle karantina uygulaması gevşetilmeye başlanmıştı. Video konferans yoluyla halka seslenen Putin ülkenin zor bir dönemden geçtiğini, 12 Mayıs’tan itibaren etaplar halinde karantina uygulamasından çıkılacağını ve günlük yapılan test sayısının 300 bine çıkacağını ifade etmişti.
JAPONYA’DA 3 EYALETTE DAHA OHAL SONA ERİYOR
Japonya’da hükümet Covid-19 pandemisi nedeniyle uygulanan OHAL uygulamasını Osaka, Kyoto ve Hyogo’da sona erdirme kararı aldı. 31 Mayıs’ta yürürlükten kalkması beklenen karar kapsamındaki tedbirler yalnızca Tokyo, Saitama, Chiba, Kanagawa ve Hokkaido’da uygulanacak.
Korona virüsün yayılış hızındaki düşüşün sürdüğü Japonya’da hükümet geçtiğimiz hafta ülkenin büyük bölümünde sona erdirilen olağanüstü hal (OHAL) uygulamasını 3 eyalette daha kaldırma kararı aldı. Bugün hükümete pandemi konusunda danışmanlık yapan uzman kurulunun görüşlerini dinleyen Korona Virüs Görev Gücü, Osaka, Kyoto ve Hyogo’da OHAL’in sonlandırılmasına karar verdi. Söz konusu 3 bölgenin uygulamanın sona ermesi için gerekli olan “100 bin kişiye, 0.5 vaka sayısı” kriterini karşıladığı öğrenilirken, kriteri karşılamayan Tokyo ve Hokkaido dahil 5 eyalette ise OHAL tedbirleri sürecek.
Japonya’da hükümet artan korona virüs vakaları karşısında 7 Nisan’da Tokyo, Osaka, Chiba, Kanagawa, Saitama, Hyogo ve Fukuoka’da geçerli olacak şekilde OHAL ilan etmiş, 16 Nisan’da ise kararın kapsamı tüm ülkeyi kapsayacak şekilde genişletilmişti. Başbakan Shinzo Abe’nin 6 Mayıs’ta sona ereceğini açıkladığı OHAL, daha sonra 31 Mayıs’a kadar uzatılmıştı. Vaka sayısında ciddi düşüş yaşanması halinde OHAL’in 31 Mayıs öncesinde kaldırılabileceği açıklanmıştı.
Son olarak 14 Mayıs’ta yeni korona virüs vakalarının sayısındaki düşüsü değerlendiren hükümet 39 eyaletteki OHAL uygulamasını sonlandırmış, Hokkaido, Tokyo, Chiba, Kanagawa, Saitama, Kyoto, Osaka ve Hyogo’da ise OHAL tedbirlerinin uygulanmaya devam edeceği belirtilmişti. Buna rağmen şartların olgunlaşması halinde söz konusu eyaletlerde de OHAL’in 31 Mayıs öncesinde bitebileceği vurgulanmıştı. Son kararla birlikte OHAL tedbirleri yalnızca Tokyo, Saitama, Chiba, Kanagawa ve Hokkaido’da uygulanacak. Başbakan Shinzo Abe’nin karayı önümüzdeki saatlerde resmi olarak duyurması bekleniyor.
Japonya’da uygulanan OHAL hükümete ve bölge valilerine virüsle mücadele kapsamında ek yetkiler tanımış, ancak OHAL’e olanak tanıyan Japon yasalarının kapsamı nedeniyle zorunlu tedbirler hayata geçirilmemişti. Halka evde kalma çağrısı yaparken ticari işletmelerden de faaliyetlerine ara vermesini talep eden hükümetin çağrılarının ardından birçok kitlesel etkinlik ertelenmiş ya da iptal edilmişti. Topyekun bir sokağa çıkma yasağı ya da bölgesel karantina uygulanmamıştı.
Japonya’da şu ana kadar 712’si karantina gemisi Diamond Princess’in yolcu ve mürettebatından olmak üzere 17 bin 145 kişi Covid-19’a yakalanmış, 13’ü aynı geminin yolcularından toplam 797 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetmişti.

FRANSA’DA KORONA VİRÜSTEN ÖLENLERİN SAYISI 28 BİN 132’YE ULAŞTI

Çin’de ortaya çıkarak dünya genelinde 5 milyondan fazla kişiye bulaşan ve 326 binden fazla kişinin ölümüne neden olan yeni tip korona virüs (Covid-19) nedeniyle Avrupa’da bilanço artıyor. Fransa Sağlık Bakanlığının paylaştığı verilere göre ülkede son 24 saatte Covid-19 nedeniyle hastanelerde 110 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Ülkede 17 bin 941 kişinin hastanede tedavi gördüğü, bin 794 kişinin ise yoğun bakımda olduğu aktarıldı.
Ülkede iyileşen hasta sayısı 63 bin 354’e ulaşırken toplam vaka sayısının 218 bin 326’ya ulaştığı ifade edildi.
Öte yandan vaka sayısındaki düşüş devam ederken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron halka “tedbiri bırakmama” çağrısında bulundu.
AB, HAVA TRAFİĞİNİN NORMALE DÖNÜŞÜ İÇİN YENİ KRİTERLER BELİRLEDİ
Avrupa Birliği (AB), yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında yayınladığı yeni kriterlerde yolcuların tıbbi maske takması gerektiğini ifade ederken, her sıra için bir koltuk veya her iki sıranın uçakta serbest bırakılmasını istedi.
Avrupa Birliği (AB), yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını kapsamında hava yolunu kullanacak yolcular ve uçuş personelinin güvenliği için yeni kriterler yayınladı. Yeni kurallara göre yolcuların tıbbi maske takması gerektiği belirtilirken, yolcuların kullanacağı ortak kullanım alanlarının sık sık temizlenerek hijyen ortamı sağlanacağı ve mümkün olduğunca mesafe kuralına riayet edileceği bildirildi.
AB, uçak yolcularına yönelik yeni uygulama kararlarının AB Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ve AB Hastalık Kontrol Merkezi (ECDC) ile birlikte alındığı duyurdu. AB Ulaştırma Komiseri Adina Valean, alınan önlemlerin salgının yayılmasının engellenmesi ve güvenli bir seyahat için gerekli olduğunu açıkladı. Valean, yeni uygulamanın uçak yolcularının kendilerini güvende hissetmelerini ve iflas noktasına gelen havacılık sektörünün yeniden ayağa kalmasını sağlayacağını belirtti.
AB Havacılık Emniyeti Ajansı EASA Genel Müdürü Patrick Ky ise güvenli hijyen kurallarının ticari uçuşları sürdürmek için önemli bir faktör olduğunu ve havayolları ile havaalanı yetkililerini AB önerilerini uygulamaya çağırdı. Ky, özellikle tüm yolcuların ve mürettebatın havaalanına girerken tıbbi koruyucu maske takmasını ve sadece varış yerlerine ulaştıklarında çıkarmasını tavsiye ettiklerini ve 6 yaşın altındaki çocuklar için istisnai kurallar düşünülebileceğini ifade etti. Maskelerin 4 saatte bir değiştirilmesi ve aynı zamanda havayolu şirketlerinin yeterli derecede tıbbı maske tedariki yapmaları istendi.
Yolcular arasında 1.5 metrelik bir mesafe sağlamak için AB, her sıra için bir koltuk veya her iki sıranın uçakta serbest bırakılmasını istiyor. Uçakta servis hizmetlerinin de en az seviyeye indirilmesi gerektiği belirtildi.
Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ise uçakta sosyal mesafeyi koruma gereksinimlerini reddettiğini ifade etti. IATA, Mayıs ayı başında “dramatik maliyet artışları” konusunda uyarıda bulunmuştu. IATA, uçak temizleme kurallarının “havacılık ekonomisini temelden değiştireceğini” ifade ederek, alınan önlemlerin uçuş fiyatlarına yansıyacağını aktardı.

AZERBAYCAN’DA HAYATINI KAYBEDEN KİŞİ SAYISI 44’E ULAŞTI
Azerbaycan’da korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 44’e, ülke genelinde vaka sayısı 3 bin 749’a yükseldi.
Azerbaycan Bakanlar Kuruluna bağlı Korona Virüs Operasyon Karargahı tarafından yapılan açıklamada, 118 kişide daha korona virüs tespit edildiği, 64 yaşındaki 1 kişinin ise hayatını kaybettiği bildirildi. Açıklamada, 87 kişinin de iyileşerek taburcu edildiği kaydedildi.
Son verilerle birlikte, ülkede toplam vaka sayısı 3 bin 749’a yükselirken, korona virüs tespit edilen 44 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 340 kişi ise taburcu oldu.
Azerbaycan’da 3 bine yakın kişi karantinada tutuluyor ve bugüne kadar 250 binden fazla korona virüs testi yapıldı. İHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------