SON DAKİKA

KADINLARIN İŞ HAYATINA DAHİL OLMASI ÖNÜNDEKİ NİCE ENGELLER

Bu haber 04 Kasım 2018 - 0:02 'de eklendi ve 1.284 kez görüntülendi.

Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD) 1 Kasım’da önemli bir çalışmaya imza attı, Ekonomi Ve Kadın Zirvesi’nde iş, siyaset dünyasını dünyasının önde gelen isimlerini Diyarbakır’da buluşturdu.

Zirvede, kadının istihdamının önündeki engeller ve kadının ekonomiye katılımının artırılmasında çözüm önerileri mercek altına alındı.

Diyarbakır ve çevresinde kadınların ekonomik hayatın içinde daha fazla yer alabilmesini sağlamak ve istihdama katılımlarının önündeki engelleri kaldırmak üzere çalışmalar yürüten Diyarbakır İş Kadınları Derneği, Rawest Araştırma Şirketi’nin yapmış olduğu saha çalışmaları üzerine ‘DİKAD Güneydoğu Anadolu’da Ekonomi ve Kadın Raporu’nu da sundu.

Dikad’ın genç ve başarılı başkanı iş kadını Reyhan Aktar’ın sunduğu rapor, KOSGEB destekli uygulamalı girişimcilik eğitimleri almış 550 kadın ile yapılan görüşmeler neticesinde hazırlanmış.

Rapora göre 2010’dan beri Diyarbakır’da sertifika alanların 5730’u kadın, 10 bin 132’si erkek. Yani kadınların oranı yüzde 36.

2012-2018 tarihlerinde işini kurmuş kişilerden sadece 501’i kadın. Erkelerin oranı İse iki kat daha fazla ve 1139. Kadınlar yüzde 31’de kalırken erkeklerde bu oran yüzde 69.

İşin güzel tarafı KOSGEB verilerine göre Diyarbakır’da bu sertifika ile yapılan hibe başvurularının yüzde 96’dı olumlu yanıtlanıyor.

İşin güzel tarafı bu sertifika ile ilk iki yıllarının zorunlu takip sürecinde açılan iş yerlerinin yüzde sekizi kapanırken, yüzde 92’si iş yerini faal tutabilmiş.

Bu kadınların çoğu evli ve çoğu zorlansalar da açtıkları iş yerleri ile geçinbildiklerini ifade etmiş.

Raporda görüşüne başvurulan kadınların yüzde 25’i ev işleri, çocuk bakımını yaptıkları iş ile paralel götürmek zorunda kalmalarının karşılaştıkları sorunların başında geldiğini ifade etmişler. Maddi sıkıntılar, anlayışsızlık da kadınların iş hayatında karşılaştığı diğer başat sorunlardan.

Kadınların yüzde 42’si kendi işini kurmanın gelecekteki beklentisi olarak tanımlarken yüzde 28’i kendi iş yerini büyütüp geliştirmek istiyor.

Peki iş hayatındaki kadınların yüzde kaçı kentteki kadın derneklerinden haberdar sizce?

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 76’sı herhangi kadın Derneklerini tanımadığını söylerken yüzde 18’i DİKAD’dan haberdar olduğunu belirtmiş.

DOGUNKAD ve KADEM’den haberdar olanların oranı ise maalesef çok az.

Rapor sınırlı ama önemli bilgileri içeriyor. Ama bu küçük ama kapsamlı saha raporunda hem devlete hem de kadın kurumlarına büyük işler düştüğü ortaya çıkıyor.

Devlet ne yapabilir, önemli. Kadınların en temel sorunu ev ve çocuk bakımı. Mesela Kreşlerin yaygınlaşıp ucuzlaması kadınların hayatını kolaylaştıran ve onları çalışma hayatına dahil eden küçük bir formül.

Kadın dernekleri de bu tür ihtiyaçları gözetip ona yönelik projeler gerçekleştirse ve hem istihdam olanakları yaratsa hem de iş hayatındaki kadınların daha verimli olabilmesi için öneriler geliştirse güzel olur değil mi?

Hatice Kamer
Hatice Kamerozdiyarbakirgatezesi@mynet.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------