SON DAKİKA

“KARANTİNAYI BİTİRME ZAMANI DEĞİL”

Bu haber 12 Mayıs 2020 - 8:44 'de eklendi ve 908 kez görüntülendi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ulusa seslenerek, 27 Mart’tan bu yana ülke genelinde uygulanan kısıtlamaların gevşetilmesine yönelik açıklamalarda bulunurken, “Karantinayı bitirme zamanı değil” ifadelerini kullandı.

Korona virüs salgınında Avrupa’da en çok can kaybına sahip olan İngiltere’de Başbakan Boris Johnson, bu akşam ulusa seslendi. Johnson, 27 Mart’tan bu yana ülke genelinde uygulanan kısıtlamaların gevşetilmesine yönelik açıklamalarda bulunurken, “Karantinayı bitirme zamanı değil” ifadelerini kullandı. Başbakan, konuşmasına, “Bu ülke halkının özgürlükleri üzerindeki kısıtlamaların başlamasından bu yana neredeyse iki ay geçti” açıklaması ile başlarken, korona virüs için, “Daha önce barış ya da savaşta hiç görmediğimiz bir tür” ifadesini kullandı.

Johnson, karantina tedbirlerine uyduğu için İngiliz halkına ve binlerce hayat kurtardığı için Ulusa Sağlık Servisi’ne (NHS) teşekkür etti.
“İKİNCİ BİR ARTIŞA İZİN VERMEK DELİLİK”
İngiliz Başbakan, ülkede can kayıplarının azalmaya devam ettiğine dikkat çekerek, “Bu hastalığın yayılmasını durdurma çabanız ve fedakarlığınız sayesinde ölüm oranı düşüyor ve hastaneye olan talepler azalıyor. Sayenizde NHS’yi koruduk ve binlerce hayat kurtardık” ifadelerini kullandı. Başbakan, “İkinci bir artışa izin vermek delilik. Dikkatli olmalıyız. Virüsü kontrol etmeye ve hayat kurtarmaya devam etmeliyiz” dedi.
“5 KOŞULUN SAĞLANMASI GEREKİYOR“
Johnson, kısıtlamaların gevşetilebilmesi için önce 5 koşulun yerine getirilmesi gerektiğini açıkladı. Başbakan, bu koşulların ikisinin NHS’nin korona virüs salgını ile başa çıkabileceğinden emin olmak ve ölüm hızında sürekli ve istikrarlı düşüş görülmesi olduğunu ifade etti. Johnson, diğer üç koşulun ise enfeksiyon oranlarının yönetilebilir seviyelere düşmesi, test ve koruyucu ekipman tedariğinin gelecekteki olası talebi karşılaması ve ikinci bir zirve riskinin bulunmaması olduğunu duyurdu. Başbakan, bu 5 koşul sağlanmadan ilerleme olmayacak dedi. İngiliz Başbakan, karantinadan çıkış için 5 kritik seviye olduğu açıklarken, şu an 4’üncü seviyede olduklarını ifade etti. Johnson, 1’inci seviyede ise hastalığın artık İngiltere’de bulunmadığı seviye olarak adlandırırken, “Fedakarlığınız sayesinde şimdi 3’üncü seviyeye adım adım ilerlemeye başlayacağız” dedi.
İngiliz Başbakan, “Bu hafta bu karantinayı sona erdirmenin zamanı değil” ifadelerini kullanırken, “Bunun yerine önlemlerimizi değiştirmek için dikkatli adımlar atıyoruz” açıklamasında bulundu. Başbakan, evde çalışamayan herkes için aktif olarak çalışmasını sağlayacak önlemler alınacağını belirtirken, “Bu çalışanların güvende olmasını istiyorum” ifadelerini kullandı. Johnson, vatandaşların mümkün oldukça toplu taşımayı kullanmaktan kaçınmasını isterken, “Sosyal mesafeyi korumalıyız ve sürdürmeliyiz ve bu nedenle toplu taşıma kapasitesi sınırlı olacak” dedi.
Başbakan Johnson, koşulların yerine getirilmiş ve sayıların kontrol altına alınmış olması koşulu ile hizmet sektörünün en erken Temmuz ayında yeniden faaliyete geçebileceğini açıkladı. Başbakan, İngiltere’ye hava yolu ile gelenlere 14 gün karantina uygulanacağına vurgu yaptı.
İngiliz Başbakan, gelecek haftadan itibaren bahçelerin sosyal mesafe kurallarına uyulması koşulu ile yeniden faaliyete geçeceğini duyururken, Çarşamba gününde itibaren vatandaşların açık havada egzersiz yapabileceklerini dile getirdi. Johnson, “Yerel parkınız da güneşlenebilir, diğer yerlere gidebilir, spor bile yapabilirsiniz” ifadelerini kullanırken, bu aktivitelerin ancak aile üyeleri ile birlikte yapılabileceğine dikkat çekti. Başbakan, son olarak salgın tedbirlerine uymayanların para cezası kesileceği konusunda uyardı.
ALMANYA’DA NORMALLEŞME SÜRECİ DEVAM EDİYOR
Almanya’da korona virüs kısıtlamalarının kademeli olarak gevşetilmesi konusunda bugün yeni adımlar atıldı. Buna göre tüm dükkanlar ve alışveriş merkezleri sosyal mesafe, hijyen şartlarına uyulması şartıyla tekrar açıldı. Açık havada yapılan spor faaliyetlerine ve antrenmanlara sosyal mesafe kurallarına uyulması kaydıyla izin verilen ülkede, çocuklar yeniden parkalarda oynamaya başlarken, okullar ve kreşler Haziran ayına kadar kademeli olarak açılacak.
Restoran ve kafeler alınan bazı önlemler kapsamında bugün kapılarını müşterilerine açtı. Restoran ve kafelerde masalar arasında 1.5 metre mesafe koşulu getirilirken, aynı masada iki ailenin üyeleri oturabilecek. Garsonlar maske takacak ve müşteri gittikten sonra oturduğu yer dezenfekte edilecek.
Köln şehrinde bir restoranda aşçı olarak çalışan Murat Kaya, “İki ay aradan sonra gastronomiye yeniden açılma izni verildi. Şartlı müsaade verildi. Aynı aileden olmayan kalabalık grup gelirse garson arkadaş bunları iki gruba ayırıp masaların arasına şeffaf bir plastik koyacağız veyahut da ayrı ayrı oturtturacağız. Bunun dışında insanlar özledi artık bir yemek yemeyi, sıcak çorba içmeyi özlediler. İnşallah bundan sonra virüs bulaşanların oranı düşer. İnsanlar normal yaşantısına devam eder” dedi.
Köln kentinin Kalk semtinde kafe işleten Berfin Gündeş işletmelerinin kapalı olması nedeniyle mağdur olduklarını belirterek, “Bir buçuk aydır kapalıydık, 8 ay önce yeni açtığımız için baya bir mağdur olduk. Bugün tekrar kapılarımızı açtık. Herkesi bekliyoruz. Umarım bu durumu en hızlı şekilde hep beraber atlatırız” şeklinde konuştu.
Almanya’da Cumartesi gününden itibaren futbol maçları seyircisiz oynatılması koşuluyla başlayacak. Oteller ise kapasitelerinin yüzde 50’sini kullanarak kademeli olarak Mayıs ayı içerisinde açabilecek. Ancak otelde konaklamak isteyen müşterinin ikametgahının Almanya’da olması şartı aranacak. Mayıs ayı sonunda sinemalar, tiyatrolar, operalar, yüzme havuzları ve fuarlar kapılarını ziyaretçilere açılacak. Disko, bar ve gece kulüpleri kapalı kalmaya devam edecek.
Almanya Başbakanı Angela Merkel’in birkaç gün öce eyalet başbakanlarıyla yaptığı toplantıdan korona virüs salgınına karşı alınan önlemlerin büyük bölümünün kaldırılması veya gevşetilmesi kararı çıkmıştı. Hayatın normalleştirilmesi yönünde atılan adımlar 4 Mayıs’tan itibaren başlamış, ibadet yerleri, bazı okullar, 800 metrekarenin altındaki mağazalar, kuaförler, hayvanat bahçeleri, müzeler, sergiler açılmıştı.

JAPONYA’DA 23 KİŞİ DAHA ÖLDÜ
Çin’de ortaya çıktığı günden bu yana dünya genelinde 284 bini aşkın kişinin hayatına mal olan öldürücü korona virüs, Japonya’da 23 kişinin daha hayatını kaybetmesine yol açtı. Japonya Sağlık Bakanlığı, ülkedeki korona virüs kaynaklı ölümlerin sayısının 670’e ulaştığını açıkladı. Daha önce 2 hafta süreyle karantina altında tutulan Diamond Princess adlı geminin yolcuları arasından hayatını kaybeden 13 kişinin toplam bilançoya dahil olduğu belirtildi.
VAKA SAYISI 50’NİN ALTINA DÜŞTÜ
Bugün 15’i Tokyo’da olmak üzere ülke çapında doğrulanan 45 yeni korona virüs vakası son günlerde virüsün bulaşma hızındaki düşüş eğiliminin sürdüğünü ortaya koyarken, toplam vaka sayısını da 16 bin 404’e taşıdı. Karantina gemisinin yolcu ve mürettebatından 712 kişi enfekte olurken, Japonya’nın farklı bölgelerinden 15 bin 892 kişiye korona virüsün bulaştığı açıklandı.
TOKYO’DA ETKİSİNİ YİTİRİYOR
Başkent Tokyo’da 9 gün boyunca 100’ün altında kalan yeni enfeksiyon vakaları bugün rekor düşüşle 15’e inerken, son gelişmeler dev metropoldeki toplam sayıyı 4 bin 883’e ulaştırdı. Osaka bin 744 vaka ile salgından en çok etkilenen ikinci bölge olurken, Kanagawa’da ise bin 176 enfeksiyon doğrulandı. Diğer vakalar ise ülkenin farklı eyaletlerinde kayda geçti.

FRANSA’DA NORMALLEŞME SÜRECİ BAŞLADI
Korona virüs salgınından en çok etkilenen Avrupa ülkelerinde başlayan normalleşme süreci kapsamında Fransa’da bugün ilk adım atıldı. Kuaför salonları, mağazalar, çiçekçiler ve kütüphanelerin bugün yeniden açıldığı ülkede, bar, restoran, tiyatro ve sinema salonları kapalı kalmaya devam ediyor. İlkokullarda ise sınıflarda az sayıda öğrenci bulundurmak koşuluyla yeniden ders başı yapıldı. Toplu taşıtlarda maske zorunluluğunun devam ettiği ülkede, Fransızlar bugün 2 ay sonra ilk kez izin kağıdı olmadan dışarı çıkabiliyor. Ancak 100 kilometre mesafeden fazla seyahatlere yalnızca zorunlu hallerde izin verilecek.
Dünyada korona virüs salgınında en çok ölümün yaşandığı 5. ülke olan Fransa’da Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada, korona virüs nedeniyle ölü sayısının 26 bin 380’e ulaştığı, toplam vaka sayısının 210 bin 728’e yükseldiği belirtildi.
Başkent Paris’te dükkan sahibi Türk vatandaşlar da müşterilere kapılarını açtı. Paris’te mağazasını açan Türk vatandaş, 2 aydır evde oturmaktan sıkıldığını ve bugün çalışmaya başladıklarını söyledi. Telefon tamiri ve satışı yapan başka bir Türk vatandaş ise iş yerinde salgına karşı önlemler alırken, bugün birkaç müşterisi olduğunu söyledi.
İRAN’DA SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 45 KİŞİ ÖLDÜ
İran’da son 24 saatte korona virüs nedeniyle 45 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam ölü sayısı 6 bin 685’e, vaka sayısı 109 bin 286’ya yükseldi.
Çin’de ortaya çıkarak dünya genelinde 4 milyondan fazla kişiye bulaşan ve 284 binden fazla kişinin ölümüne neden olan yeni tip korona virüs (Covid-19) nedeniyle İran’da can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam ediyor. İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, ülkedeki korona virüs vakalarına ilişkin yaptığı açıklamada, son 24 saatte bin 683 kişinin korona virüs testlerinin pozitif çıktığını ve salgın nedeniyle 45 kişinin de hayatını kaybettiğini ifade etti. Cihanpur, son verilerle birlikte ülkedeki toplam vaka sayısının 109 bin 286’ya, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 6 bin 685’e yükseldiğini açıkladı.
Ülkede toplam 87 bin 422 hastanın virüsü yenerek taburcu olduğunu aktaran Cihanpur, 2 bin 803 kişinin ise durumunun kritik olduğunu ve yoğun bakımda tedavi gördüğünü belirtti.

HOLLANDA’DA NORMALLEŞME SÜRECİ BAŞLADI
Hollanda’da korona virüs vakalarında düşüş yaşanmasının ardından bugün itibarıyla tedbirler gevşetilmeye başlandı.
Korona virüs vakalarının düşüşe geçtiği bir çok Avrupa ülkesi gibi Hollanda’da da bugün normalleşme süreci için ilk adım atıldı. Bugün itibarıyla güzellik merkezi ve kuaför salonlarının randevu sistemiyle hizmet vermeye başlayacağı ülkede, kreşler ve ilkokullarda yeniden ders başı yapıldı. Okullarda sosyal mesafe kurallarının sağlanması için sınıflar ayrıldı ve yeni bir oturma düzeni belirlendi.
Korona virüs semptomları gösterenlere “evde kal” uyarılarının devam ettiği Hollanda’da 18 yaşından büyükler fiziksel temas içermeyen açık hava sporlarını yapabilecek. Sosyal mesafe kısıtlamalarının uygulanacağı kapalı yüzme havuzları ile kütüphaneler de açılacak.
1 HAZİRAN’DA SİNEMALAR AÇILACAK
Hollanda’da korona virüs salgınına karşı alınan tedbirlerin gevşetilmesinin ikinci aşamasının ise 1 Haziran’da hayata geçirilmesi planlanıyor. Toplu taşıtlar Haziran ayından itibaren normal çalışma saatlerine geri dönebilecek. Ancak sosyal mesafe kuralları ve maske takma zorunluluğu uygulanmaya devam edecek. Liselerin de 1 Haziran’da açılacağı ülkede, sinema, restoran ve kafeler 1 buçuk metre kuralına uymak şartıyla en fazla 30 kişi için hizmet verebilecek.
Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Cuma günü yaptığı açıklamada bireylerin 1,5 metre sosyal mesafe kurallarına uyma sorumlulukları olduğunu belirtti. Açık kafe ve barlarda uygulanacak tedbirlere ilişkin Rutte, “Hollanda bir polis devleti değil. Kafe sahiplerinin polislik yapmasını istemiyoruz. Bu hepimizin birlikte yapması gereken bir şey” ifadelerini kullanmıştı.
Korona virüs vaka sayısının 42 bin 627’e ulaştığı ülkede, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 5 bin 440 olarak açıklandı.

RUSYA’DA COVİD-19 VAKA SAYISINDA YENİ REKOR
Rusya’da yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınında yeni vaka sayısında rekor kırıldı. Son 24 saatte 11 bin 656 vaka kayıtlara geçti.
Çin’de ortaya çıkarak dünya genelinde 4 milyondan fazla kişiye bulaşan yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınında Rusya’da bilanço ağırlaşıyor. Son 24 saatte 11 bin 656 yeni vakanın görülmesi ile bir günlük vaka sayısında yine rekor kırıldı. Ülkede toplam vaka sayısının 221 bin 344’e ulaştığı bildirildi. Ülkede korona virüsten son 24 saatte 94 kişinin hayatını kaybetmesi ile ölü sayısının 2 bin 9’a ulaştığı açıklandı. Rusya’da salgının merkezi haline gelen Moskova’da ise son 24 saatte 6 bin 169 vaka kayıtlara geçerken toplam vaka sayısı 115 bin 909’a yükseldi.
Öte yandan Rusya Covid-19 vaka sayısında İngiltere ve İtalya’yı da geride bıraktı. Avrupa’da korona virüsten en çok ölümün yaşandığı İngiltere’de 219 bin 183, İtalya’da ise 219 bin 70 korona virüs vakası bulunuyor.  İHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------