SON DAKİKA

KAYYUMLAR BEKLENTİLERİ KARŞILAYAMADI

Bu haber 11 Ekim 2018 - 11:42 'de eklendi ve 550 kez görüntülendi.

Birlik ve Akademik Düşünce Derneği tarafından yapılan ve büyük tepkiler çeken analiz raporunun yankıları bir türlü dinmek bilmiyor. AK Parti cephesinin yerel boyutunda yaşananların dile getirildiği raporun paragraflarında kayyumlara yer verildi. Derneğin Genel Başkanı Muhammed Beybur, büyük umutlarla atanan kayyumların beklenen performansın çok altında kalarak beklentileri karşılamadığına dikkat çekiyor.

Birlik ve Akademik Düşünce Derneği Muhammed Beybur ve araştırmada rol alan ekibi analiz raporunun Kayyumlarla ilgili bölümünde yer verdikleri “Kayyum atanan Belediyelerde ki önemli ve kritik noktalara yönetici olarak atanan kişiler, il dışından, Diyarbakır’ ı bilmeyen ve kültüründen habersiz olan kişiler ile birlikte, mevcut Milletvekilleri ile geçmiş dönem ki Milletvekillerinin yakınlarından, bu kadroların çoğu oluşturulmuştur” paragraf ise en dikkat çekici olan kısımlardan biriydi.

Birlik ve Akademik Düşünce Derneği tarafından hazırlanan analiz raporunun son satırlarında ise şunlara yer veriliyor:

‘KAYYUMLARIN KADROLARI CİDDİ TEPKİLERE NEDEN OLDU’

Daha önce Diyarbakır il ve ilçelerinde, HDP ve seleflerinin idare ettikleri belediyelerde, yıkım yapan zihniyetlerin tornasından geçmiş yüz binlerce erkek, kadın, genç, yaşlı ve çocuk, Milli ve Manevi değerlerimizden bihaber olan insanımızın bu kesimi, kayyum atanan belediyelerden, bu anlamda ciddi bir hizmet alamamışlardır. Kayyum atanan Belediyelerde ki önemli ve kritik noktalara yönetici olarak atanan kişiler, il dışından, Diyarbakır’ ı bilmeyen ve kültüründen habersiz olan kişiler ile birlikte, mevcut Milletvekilleri ile geçmiş dönem ki Milletvekillerinin yakınlarından, bu kadroların çoğu oluşturulmuştur. Bu durum, bölgede yaşayan ehil, liyakatli, Ak Partiye gönül vermiş ve devletçi zihniyete sahip seçmenler arasında, ciddi huzursuzluklara mahal vermiştir.

‘HDP’YE MALZEME VERDİLER’

HDP ve yandaşlarının bu atamaları baz alarak, bu anlamda memlekette ehil ve liyakatli Diyarbakır’lı yok mu, Diyarbakır dışından bürokrat getirilerek ne amaçlanıyor, “zamanında bizleri eleştirenler, şimdi kendileri Belediyeleri, Ak Parti Milletvekillerine ve akrabalarına peşkeş çekmişler’’ gibi söylemlerde bulunarak, ciddi anlamda propaganda malzemesi haline getirerek, halk arasında kırgınlıklara, ayrışmalara ve kutuplaşmalara neden olmuştur. Ak Parti ilçe teşkilatlarının bazılarının, atanan kayyumlara yönelik uygun olmayan istek ve talepleri de, kayyumlar ile teşkilatlar arasında istenilmeyen gerginliklere sebep olmakla birlikte, ilçede terör örgütü yandaşları tarafından fısıltı gazetesi aracılığıyla, olumsuzluk olarak sahaya yansıtılması da, halk arasında ciddi tepkilere neden olmuştur.

‘ELLE TUTULUR BİR ÇALIŞMA …’

Kayyum belediyeleri, kadınlar, gençler ve çocuklar ile alakalı, eğitim, ahlak, bilinçlendirme ve düşünme anlamında, bugüne kadar elle tutulur, herhangi bir çalışma yapmamıştır. 2017 yılında atanan kayyumlar, atandıkları günden bugüne kadar, çalışmalarını kahir eksenli, çevre düzenlemesi, kaldırım yapım işleri ile birlikte, park ve bahçe işleri ile sınırlandırmış olup, yakın çalışma ekiplerinde ise, topluma faydalı projeler üreten kişiler istihdam etmediklerinden dolayı, bölgede terör örgütünün baskın etkisiyle, toplum üzerinde ki devlete karşı oluşturulan ön yargıyı da hafızalardan silemedikleri gibi, seçimlerde oy anlamında sandıklara yansıtmak için, kayyumlar yeterli zamanı bulamamışlardır. Bazı kayyumlarda, ‘’ben devletin atadığı Belediye Başkanıyım, Ak Partinin değilim’’ zihniyeti taşıyarak, nasıl olsa geçiciyim diyerek, hizmet anlamında ellerini hiçbir şeye sürmeyerek, kendi yandaşlarının çıkar ve menfaatleri için çalışmalar yaparak, ne oldukları ve kime hizmet ettikleri belli olmayan, şer güçlerle birlikte hareket edip, devletin kendilerine hizmet etmek için bahşettiği koltuklara, zaman içerisinde yapmış oldukları yanlış işler neticesinde, ihanet etmişlerdir.

‘BAZILARI HİZMET EKSENLİ ÇALIŞMADI’

24 Haziran seçimlerinde, Diyarbakır ve ilçelerinde görev yapan bazı kayyumların, hizmet eksenli çalışmamaları, birlikte çalıştıkları üst düzey bürokratlarının da bir kısmının, toplum nazarında kabulü mümkün olmayan yanlış işlerle meşgul olmalarından dolayı, bunun da seçimlerde sandıklara olumsuz yansımasıyla birlikte, halk arasında da dedikodulara ve kırgınlıklara neden olduğu tespit edilmiştir. 24 Haziran 2018 seçimlerinde, Büyükşehir Belediyesi kayyumu ile birlikte, bazı ilçe belediyelerinin kayyumlarının olumlu çalışmaları nedeniyle, seçimlerde sandıklara yansıyan oy oranı, yüzdelik anlamda % 4-5 arasındadır.   (DEVAMI YARIN)

AHMET BEŞENK

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------