SON DAKİKA

KIRK YIL ÖNCE KIRK YIL SONRA ÇERMİK (2)

Bu haber 16 Mayıs 2018 - 0:01 'de eklendi ve 772 kez görüntülendi.

“Çermik” Denilince Üzülürüm
“Diyarbakır’da Şehir Araştırmaları Merkezi” konulu çalışma içine girince şehrin on üç ilçesine giderek, araştırarak, gördüklerimizi okuduklarımızla bütünleştirip, dinlediklerimizle toparlayarak her ilçenin dününü bugüne taşıma, yarına bir şeyler bırakma endişesi ağır bastı.
Onlarca kez geldiğim, gezip dolaştığım ilçelerden biri Çermik oldu. Sessiz sedasız sabahleyin şehirden gelip, akşama doğru ilçeden ayrılırken gözlemlerde bulundum, Çermik hakkında. Şehirden uzaklık açısından Kulp, Çüngüş sonrası üçüncü sırada olan Çermik’te gelip dolaşmalarımızla birkaç eş-dost tanıdık.
Çermik hakkında bilgi sahibi olduklarımız arasında Hamdullah Işık, gazetecilik yönüyle yer aldı. Her zaman gezip dolaştığımız ilçelerde rastladığımız isimlerden biri olarak notlarımız arasında yer alan Işık, Çermik’le ilgili anlatımlarında ilçeyi tanıtmayı ön plânda tutan biri oldu.
Şehir Araştırmaları Merkezi, seksen bir ili içine alan ve özelde merkezi Diyarbakır olarak düşündüğümüz, şehrin her ilçesine dair yazılı-sesli-görsel malzemenin derlemelerle birlikte eksiksiz düşünüldüğü bir oluşum. Bu amaçla her ilçeyi esaslı biçimde ele almak lazım ki bağlı olunan şehre dair parçalar bütünü oluştursun.
Şehir Araştırmaları Merkezi’nin Çermik ile ilgili kaynakları bir araya getirirken Aberne ismi üzerine araştırma yaparken Çer-mug hakkında dikkat çeken kaplıcaların hakkıyla ele alınmadığını gördük.
Termal kaynakların bulundukları yeri, on yıl içinde müreffeh, mutlu ve ekonomik olarak canlandırdığı ortamda Çermik, tanıtılmamanın, yanlış uygulamaların faturasını oldukça ödemiş bir ilçe olarak, farklı doğası, su kaynakları, baraja yakınlığı, tarihî eser zenginliğiyle birçok şehri geride bırakacak yapıda göründü.
Onun için dost meclislerinde ilçeler hakkında bir şeyler dediğimde sıra Çermik’e gelince üzüldüğümü ifade etmede geri durmam.
Kaplıcalar’ın iyi şekilde yerelden ulusala doğru ele alınmasının geciktirilmemesini dile getirdiğimizde Gelincik Dağı’nın, Haburman’ın, Gaban Kral Yolu’nun, Sinag’ın, Şeyhan Dede Şelalesi’nin, Yıkık Çermik Kalesi’nin, Beyler Sarayı olmak üzere diğer mekânların tanıtılması ve ilçenin bundan turistik payını almasının gerekliliği üzerinde dururuz.
Bir efsaneye dönüşen Kaplıcaların her yıl, festivalle ziyaretçi çekmesi gerekirken, atılan ilk adımların sonrası gelmedi, bir türlü. Festivallerle ülke geneline, yurt dışına açılmanın gerekliliği ortada iken yatırımların sınırlılığı, insanı üzmüyor, değil.
Özellikle yurt dışında hatırı sayılır oranda çalışanı bulunan Çermik, İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin gibi illerde yoğunlaşan iş adamlarıyla bu handikapı aşabilir, gerekeli tanıtımla şehrin ücra ilçelerinden biri olmanın hareketsizliğini üzerinden atabilir.
Şehir Araştırmaları Merkezi’nde her il bir kitaplıkta her ilçe alt başlıkta ele alınmaktadır. Çermik ilçemizle ilgili çalışmalar, tarihle ilgili kaynak eserlerde geçen bölümlerle bilgilerin dışında şu şekilde tasnif edilmiştir:
1-Kaplıcalar Diyarı Çermik/ Hamdullah Işık
2-1960’lardan Bir Kesit Çermik / Nurettin Değirmenci
3-Çermik Dergisi
4-Çermik Gazeteleri Arşivi
5-Kaplıcalar İncisi Çermik/ Hamdullah Işık
6-Yazılı Kaynaklarda Çermik / Müslüm Üzülmez
7-Çermik Termal Turizm Raporu/ Karacadağ Kalkınma Ajansı
8-Uygarlık Tarihinde Çermik / Ömer Işık
Elbette Çermik’e dair kimi araştırmalar yapılmıştır, Kara Amid Dergisi’nde yer alan makalelere dönüşmüş şekilde. M. Fahrettin Kırzıoğlu’nun araştırması bu şekildedir.
Çermik’in tanıtımı, tanıtılması elbette daha çok Çermik’te doğmuş, çocukluğunu geçirmiş, delikanlılıktan olgunluğa erişen Çermiklilerin görevidir. Bu bir ahde vefadır, öz itibariyle.
Hamdullah Işık, kendi perspektifinde fotoğraf çekimleriyle, araştırmalarıyla bu vefa borcunu yerine getirmeye çalışan bir isim.
Öncelikle ortaya koyduğu eserler dışında tanıtım amaçlı broşürler, Çermik ile hediyelik takılar, kartpostallar, belgesel tanıtım filmleri (CD) olmak üzere Çermik’i tanıtan yayınların esas olduğu bir Çermik Tanıtım Bürosu oluşturulmalıdır.
Çermik’te bu büronun sorumlusu kim olmalıdır? Bizce bu çalışma için gündüzünü gecesine katan Hamdullah Işık’tan başkası olmamalı.
Şehir Araştırmaları Merkezi çalışmalarımızda günlerce bıkmadan, usanmadan zamanını bize ayıran IŞIK, bunu hak eden biridir. Kitap deseniz, çalışmaları birkaç kez yayınlanmış, Belediyecilik alanında uzmanlaşmış, Fotoğraf alanında Çermik’i en iyi bilenlerden biri. Birçok televizyon programında Çermik’i tanıtmış, bir isim.
Şimdi, Çermik denildiğinde üzülmüyoruz, artık. Çünkü Çermik’i tanıtan, bizim sıklıkla ilçe hakkında merakımıza sayfalarca açıklama sunan biri vardır: Hamdullah IŞIK.

Mehmet Ali ABAKAY
Mehmet Ali ABAKAYozdiyarbakirgazetesi@mynet.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------