SON DAKİKA

“KORONA AŞISI HERKESE ADİL OLARAK DAĞITILMALI”

Bu haber 15 Mayıs 2020 - 8:55 'de eklendi ve 1.058 kez görüntülendi.

Fransız ilaç firması Sanofi tarafından yapılan, “Eğer bir aşı bulursak öncelik Amerikalıların olacak” açıklamasına AB Komisyonu sözcülerinden Stefan de Keersmaecker, “Aşı herkese adil olarak dağıtılmalı” diyerek tepki gösterdi. 

Fransız ilaç devi Sanofi adlı firmanın üst düzey yöneticisi Paul Hudson katıldığı bir televizyon programında, “Aşı araştırmalarımız devam ediyor. Eğer aşıyı bulursak bunda bizimle birlikte riskleri paylaşan ve katkı yapan Amerikalılar öncelikli olacak” ifadelerini kullandı. Hudson’ın üstü kapalı olarak Avrupa Birliği’ni (AB) eleştirmesi de AB kurumlarında büyük rahatsızlığa neden oldu.
Söz konusu açıklamaya AB Komisyonu sözcülerinden Stefan de Keersmaecker, AB Komisyonu’nun günlük basın toplantısında yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. Keersmaecker, “Covid-19 aşısı bir kamu malı olmalı ve erişimi adil ve evrensel olmalıdır” ifadelerini kullandı.
İLAÇ FİRMASI GERİ ADIM ATTI
Özellikle Fransız medyasında yaşanan yoğun tartışmalar ve halkın tepkisi üzerine Fransız ilaç firması Sanofi geri adım attı. Şirketin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, “Covid-19 aşısı uyruklarına bakılmaksızın tüm vatandaşlara sunulacak. Sanofi ekipleri, korona virüse karşı bir aşı geliştirilmesini hızlandırmak için seferber edildi” ifadeleri kullandı.
Söz konusu tartışma, bir kez daha AB’nin üye ülkelere Covid-19 ile mücadele kapsamında sağladığı desteklerin yetersizliği konusunu gündeme getirmiş oldu. AB en son Covid-19 aşısının bulunması, üretilmesi ve dağıtılması için kullanılmak üzere 7.4 milyar Euro’luk bir fon toplamıştı. Bu fonların hangi şirketlere, ne oranlarda dağıtılacağı konusunda ise henüz herhangi bir detay açıklanmadı.
AZERBAYCAN’DA 121 KİŞİDE DAHA KORONA VİRÜS TESPİT EDİLDİ
Azerbaycan’da 121 kişide daha korona virüs tespit edilmesiyle ülke genelinde vaka sayısı 2 bin 879’a yükseldi.
Azerbaycan Bakanlar Kuruluna bağlı Korona Virüs Operasyon Karargahı tarafından yapılan açıklamada, 121 kişide daha korona virüs tespit edildiği bildirildi. Ayrıca açıklamada, 44 kişinin de iyileşerek taburcu edildiği ve tedavisi devam eden hastalardan 29’unun durumunun ağır olduğu kaydedildi. Son verilerle birlikte, ülke genelinde toplam vaka sayısı 2 bin 879’a yükselirken, korona virüs tespit edilen 35 kişi hayatını kaybetti, bin 833 kişi ise iyileşerek taburcu oldu.
Azerbaycan’da 3 bine yakın kişi karantinada tutuluyor ve bugüne kadar 220 bine yakın korona virüs testi yapıldı.

RUS BAKAN COVİD-19’U YENDİ
Rusya Kültür Bakanı Olga Lyubimova, yeni tip korona virüs (Covid-19) tedavisinin ardından iyileştiğini ve işinin başına döndüğünü açıkladı.
Rusya Kültür Bakanlığı basın servisi, 6 Mayıs’ta 39 yaşındaki Kültür Bakanı Olga Lyubimova’nın Covid-19 testinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Lyubimova bugün yaptığı açıklamada korona virüs tedavisinin bittiğini ve çalışmaya başladığını duyurdu.
Rusya’da İnşaat Bakanı Vladimir Yakuşev ve yardımcısı Dmitriy Volkov, Başbakan Mihail Mishustin ve Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da korona virüse yakalandı.
Rusya’da şimdiye kadar korona virüsten 2 bin 305 kişi hayatını kaybetti. Vaka sayısı ise 252 bin 245.

İRAN’DA SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 71 KİŞİ ÖLDÜ
İran’da son 24 saatte korona virüs nedeniyle 71 kişinin daha hayatını kaybetmesi sonucu salgında ölenlerin sayısının 6 bin 854’e, vaka sayısının ise 114 bin 533’e yükseldiği belirtildi.
İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, ülkedeki korona virüs vakalarına ilişkin son istatistikleri paylaştı. Son 24 saatte bin 808 kişinin korona virüs testlerinin pozitif çıktığını söyleyen Cihanpur, salgın nedeniyle 71 kişinin de hayatını kaybettiğini ifade etti. Cihanpur, son verilerle birlikte ülkedeki toplam onaylanmış vaka sayısının 114 bin 533’e, ölenlerin sayısının ise 6 bin 854’e yükseldiğini açıkladı.
Ülkede toplam 90 bin 539 hastanın virüsü yenerek taburcu olduğunu aktaran Cihanpur, 2 bin 758 kişinin ise durumunun ağır olduğunu ve yoğun bakımda tedavi gördüğünü belirtti.

KREMLİN SÖZCÜSÜ PESKOV: “VİRÜS KANA SUSAMIŞ”
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, korona virüsün kendi vücudundaki etkilerinden bahsederek, “Virüs tam manasıyla kana susamış durumda” dedi.
Geçtiğimiz günlerde korona virüse yakalanan ve tedavi altına alınan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e en yakın isimlerden biri olan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, korona virüsün kendi vücudunda bıraktığı hasarları Rus basınına anlattı. Sağlık durumuna ilişkin bilgi vererek içinde bulunduğu durumu anlatan Peskov, “Vücudunuz da virüs kadar akciğerlerinizi tüketmeye başlıyor. Yani hormonal bir fırtına başlıyor ve bağışıklık sisteminiz virüsü yenmeye çalışıyor. İşin sonunda akciğer trombozuna da dönüşebiliyor. Virüs tam manasıyla kana susamış durumda” ifadelerini kullandı.
“KREMLİN’DE TÜM RESMİ EVRAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR”
Peskov, Kremlin Sarayı’nda hijyen kurallarına riayet edildiğini ifade ederek, “Tüm resmi devlet evrakları spreylerle dezenfekte ediliyor. Kremlin’de görevli kişiler birebir temastan kaçınarak farklı iletişim yollarıyla haberleşiyor ve kişisel hijyene önem veriyor. Büyük toplantılar yapılmıyor ve kimse kimsenin çalışma ofisine girmiyor” şeklinde konuştu.
Rusya Federasyonu tarafından yapılan son açıklamalara göre ülke genelindeki vaka sayısı 252 bin 245’e, can kaybı 2 bin 305’e ve iyileşenlerin sayısı 53 bin 530’a yükseldi.
FİLİPİNLER’DE COVİD-19 VAKA SAYISI 12 BİNE YAKLAŞTI
Filipinler’de yeni tip korona virüs (Covid-19) nedeniyle son 24 saatte 258 vakanın daha tespit edilmesi sonucu ülkede vaka sayısının 12 bine yaklaştığı açıklandı.
Filipinler Sağlık Bakanlığı, Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan ölümcül korona virüs nedeniyle ülkede son 24 saatte 258 kişide daha korona virüs tespit edilmesi sonucu vaka sayısının 11 bin 876’ya yükseldiğini açıkladı. Vaka sayılarının 12 bine yaklaştığını belirten Sağlık Bakanlığı, ölümcül virüs nedeniyle son 24 saatte 18 kişinin daha hayatını kaybettiğini duyurdu. Böylece ülkede virüsten ölen toplam kişi sayının 790’a ulaştığı belirtildi.
Ülkede korona virüs tedavisi gören ve iyileşen hasta sayısı ise 2 bin 337 olarak açıklandı.

RUSYA’DA COVİD-19 SALGININDA 12 GÜN SONRA BİR İLK
Rusya’da korona virüs salgınında 12 günün ardından bir ilk yaşanarak vaka sayısının 10 binin altın düştüğü açıklandı.
Çin’de ortaya çıkarak dünya geneline yayılan yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınında Rusya’da 12 gün sonra bir ilk yaşandı. Ülkede Covid-19 yeni vaka sayısı 10 binin altına düşerek son 24 saatte yeni vaka sayısı 9 bin 974 olarak açıklandı. 2 Mayıs’tan bu yana vaka sayıları 10 binin üzerinde seyrediyordu.
Böylece ülkede Covid-19 vaka sayısı 252 bin 245’e yükselirken son 24 saatte 93 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu ise can kaybı 2 bin 305’e yükseldi.
UKRAYNA’DA İLK KEZ İYİLEŞEN HASTA SAYISI VAKA SAYISINI GEÇTİ
Ukrayna’da, korona virüs salgınının başlamasından bu yana ilk kez günlük iyileşen hasta sayısının vaka sayısını geçtiği belirtildi.
Ukrayna Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte ülke genelinde yeni tip korona virüs (Covid-19) iyileşen hasta sayısının vaka sayısını geçtiği ifade edildi. Ukrayna Sağlık Bakanı Maksin Stepanov yaptığı açıklamada, “Son 24 saatte 42’si çocuk ve 70’i sağlık personeli olmak üzere 422 vatandaşımız korona virüse yakalandı. 136 kişi ise hastaneye kaldırılırken 17 vatandaşımız ise hayatını kaybetti. Korona virüs salgının başlangıcından itibaren Ukrayna genelinde ilk defa iyileşen kişi sayısı, hastalığa yakalanan kişi sayısını geçti” dedi.
Bakan Stepanov, “Ülke genelinde bin 172’si çocuk ve 3 bin 278’i sağlık personeli olmak üzere toplam vaka sayısı 16 bin 847’ye, iyileşen hasta sayısı 4 bin 143’e, can kaybı sayısı ise 456’ya yükseldi” ifadelerini kullanıldı.
Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy yaptığı açıklamada, karantinadan çıkış sürecinin ikinci etabının 22 Mayıs’ta başlayacağını duyurmuştu. Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal ise karantina uygulamasının, virüse yönelik tedavi bulunana kadar devam edeceğini belirtmişti.

NEW YORK’TA MOBİL MORGLAR GIDA TAŞIMACILIĞINA GERİ DÖNÜYOR
ABD’nin New York eyaletinde korona virüs (Covid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin konulduğu soğutucu tır kasalarının gıda taşımacılığında tekrar kullanılacağı açıklandı.
ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) yaptığı açıklamada, korona virüs (Covid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin cesetlerinin tutulduğu mobil morg olarak kullanılan soğutucu tır kasalarının dezenfekte edilip ilaçlandıktan sonra ülke genelinde gıda taşımacılığında tekrar kullanılacağını duyurdu.
New York’ta morg olarak kullanılan tır kasalarının gıda taşımacılığında tekrar kullanılmaya elverişli olup olmadığı yönünde başlayan tartışmalar üzerine ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) güvenli bir şekilde dezenfekte yapılması durumunda soğutucu kasaların gıda taşımacılığında yeniden kullanılabileceğine dair bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda, “Covid-19 salgını sırasında morg olarak kullanılan soğutucu gıda taşıma araçları belirli koşullar altında gıda nakliyesi ve gıda depolama için güvenli bir şekilde kullanılabilir. Soğutucu kasaların tüm yüzeyleri, temizleyicilerle “birkaç kez” iyice temizlenmeli ve daha sonra dezenfekte edilerek ilaçlanmalı” ifadeleri kullanıldı. Hava ve tazyikli su kullanılmaması, işçilerin kalıntıları temizlerken koruyucu giysiler giymeleri gerektiği belirtilen raporda ”İç yüzeylerin kan veya vücut sıvılarıyla doğrudan temas halinde olan bölümlerde kirlenmiş alan ahşap veya çatlak fiberglas gibi alanların düzgün bir şekilde dezenfekte edilememesi durumunda sürece uygun olmayacak. Temizlik ve dezenfeksiyon yoluyla giderilemeyen rahatsız edici kokulara nüfuz eden soğutucuların, kesin olarak kullanılmasına izin verilmeyecek” ifadeleri yer aldı.
Mart ayından bu yana, New York eyaletinde virüs kaynaklı artan ölümler nedeniyle, hastanelerdeki morgların ve cenaze evlerinin yetersizliğinden kente geçici olarak 150’nin üstünde soğutucu kamyon kasaları yerleştirilmişti. New York’ta geçtiğimiz ay geçici morg olarak kullanılan soğutucu kamyon kasalarında üst üste yığılmış çok sayıda cesetlerin olduğu görüntüler dünya medyasında gündem olmuştu. İHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------