SON DAKİKA

KUMANYALARI ALMADILAR, ÇOCUKLARI AÇ BIRAKTILAR

Bu haber 12 Mart 2018 - 8:01 'de eklendi ve 712 kez görüntülendi.

Diyarbakır’ın Dicle İlçesinde bulunan okullara doğrudan temin ile yemek yerine kumanya götürülmesini kabul etmeyen okul idaresi, 138 öğrenciyi 4 gün boyunca aç bıraktı. Söz konusu olayın doğrudan temin ile yemek veren firmanın yemek yerine kuman götürmesi ve okul idarecilerinin bunu kabul etmeyerek, geri vermesiyle ortaya çıktı. Yemek firması yetkilisi, yaşananlardan kendilerinin değil okul idarecilerinin sorumlu olduğunu belirterek, okul idarecileri ve öğretmenleri valiliğe şikayet etti.

Diyarbakır’ın Dicle İlçesinde bulunan 2 bin 220 öğrencinin öğrenim gördüğü İlk ve Ortaokula yemek götüren firması yetkilisi, yaşananlardan kendilerinin değil, okul idarecileri ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünün sorumlu olduğunu belirterek, okul idarecilerini ve Milli Eğitimi valiliğe şikayet etti.

Hafta tatilinin araya girmesi ve olağan durumlardan, işin aciliyetine binaen alınan hizmetten dolayı, yemekler yetiştirilmedi. Ancak bundan dolayı, yetkili firma çocukların aç kalmaması için okullara kumanya yolladı. Kumanyaları birçok okul kabul ederken, İlçeye bağlı 30 öğrencinin öğrenim gördüğü Pekmezciler İlkokulu 1 gün ve 138 öğrencinin öğrenim gördüğü Kaygısız İlkokulu ise 4 gün boyunca kumanyaları almayıp öğrencileri aç bıraktı.

ÖĞRETMENLER ÖĞRENCİLERİ AÇ BIRAKTI

Söz konusu okullardan Kaygısız İlkokulunda görevli nöbetçi öğretmenler teslim alınmayan kumanyalarla ilgili tutanak tutarak; şunları ifade etti: ”Okulumuza yemek getirmesi gereken yemek fabrikası 6, 7, 8 ve 9 Mart 2018 tarihinde sıcak yemek yerine kumanya getirmiştir. Getirilen kumanyalar sıcak yemek getirilmediğinden teslim alınmamıştır.”

OKUL İDARECİLERİNİ VALİLİĞE ŞİKAYET ETTİLER

Firma yetkilileri ise, söz konusu durumun böyle olmasından kendilerinin bir ihmalinin bulunmadığını belirterek, Diyarbakır Valiliğine şikayette bulundu.

İlgili Yemek firması yetkilisi söz konusu şikayet dilekçesinde; “Dicle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı İlk ve Ortaokul öğrencilerine sıcak yemek ve kumanya hizmet alım işinin doğrudan temin yöntemiyle firmamızın teklif ettiği tutar uygun görülmüş ve 05.03.2018 işe başlanmıştır. Ancak idarenin doğrudan temin yoluyla davet mektubunun verilmesi gerektiren durumdan dolayı 15 okula kumanya hizmeti verilmiştir. Bütün okullar kumanyaları teslim alırken, Kaygısız İlköğretim okulunda 07.03.2018 tarihinde öğretmen S.K yemek yerine kumanya hizmeti verildiği için öğrencilere gelen kumanyayı teslim almamıştır. Ayrıca 08.03.2018 tarihinde ise R.Ç isimli öğretmen de gelen sıcak yemeği almayarak çocukları sabahtan akşama kadar aç kalmasına sebep olmuştur ve burada öğrenim gören taşımalı 138 öğrenci çocukların mağdur olmasına neden olmuştur. Nöbetçi öğretmen S.K ve R.Ç ile diğer okul yetkilileri için gerekli inceleme soruşturma yapılarak cezai müeyyidelerin uygulanması hususunda saygılarımı arz ederim” sözlerine yer verdi.

VELİLER YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRDI

Öğretmenlerin tutanak tutarak kumanyaları kabul etmemesinden ötürü ise, okulda öğrenim gören 138 öğrenci 4 gün boyunca aç kalarak derslere aç girdi.

Durumdan haberdar olan velililer ise, “Okul idarecilerinin böyle yapmasından dolayı çocuklarımız aç kaldılar ve yetkililer bu konu hakkında gereğini derhal yapmasını bekliyoruz” dediler.

İhsan ÖZDEMİR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------