SON DAKİKA

O İÇTİĞİNİZ SİGARA VAR YA!

Bu haber 05 Nisan 2018 - 7:50 'de eklendi ve 1.026 kez görüntülendi.

AHMET BEŞENK

Erken yaşta herhangi bir uzvunuzu kaybetmek istemiyorsanız sigarayı bırakın. Yaygın sigara alışkanlığının Diyarbakır’da da çok yoğun olduğuna dikkat çeken Doçent Doktor Kardiyolog Erhan Baysal, çok sayıda genç insanın Buerger hastalığına yakalanarak uzuvlarını kaybettiği uyarısında bulunuyor. Baysal, Buerger hastalığının ilk belirtisinin ayaklarda başlayan ciddi ağırlar olduğuna dikkat çekiyor ve  belirtilerin ilerleyen safhasının ise geç kalınmışlık olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

Diyarbakır’da da sıkça rastlanan ve genç yasta uzuv kaybına neden olan Buerger hastalığı konusunda uyarıda bulunuyor Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Doçent Doktor, Kardiyolog Erhan Baysal.

‘İYİLEŞMEYEN YARALAR VE KANGREN ORTAYA ÇIKAR’

Baysal, Buerger hastalığının atar ve toplardamarların sigaraya bağlı olarak tıkanması olarak ta tanımlandığına işaret ederek şunları söylüyor: “Buerger hastalığında damarlar, iltihaplı pıhtı ile tıkanır ve özellikle parmaklara giden kan akımı azalır. Bu azalma neticesinde parmaklarda şiddetli ağrı, iyileşmeyen yaralar ve kangren ortaya çıkar. Bu hastalığın ana kaynağı olarak bilinen en bariz şey sigara bu hastalık için en büyük etkendir. Araştırmalar neticesinde Buerger hastalığının ortalama 20 ile 50 yaşlar arası erkeklerde kadınlara oranlara daha fazla görülüyor fakat tütün mamulleri ki özellikle de sigara kullanımı kadınlarda da arttığını gözler önüne seriyor. Buerger hastalığının varoluşunda sigara veya tütün kullanımının sebep olduğunu söylersek isabet olur. Anjiografi, doppler, ultrasonografi cihazları tanı koymada yardımcı ola yöntemlerdir. Ayrıca hastanın yaşam şekli, şikayetleri ve fizik muayene tanı için önem arz eden etkenlerdir.” Dedi.

‘HAREKETSİZKEN ELDE VE AYAKTA ŞİDDETLİ AĞRI VAR İSE…’

Doçent Doktor, Kardiyolog Erhan Baysal, Buerger hastalığının belirtilerini ise şöyle özetliyor: “Buerger hastalığında ayak ve elde özellikle herhangi bir hareket olmadığı anlarda şiddetli ağrı ve yaralar olur. Hastaların büyük bölümünde uzun süre devam eden ayak, ellerde üşüme, soğukluk hissi ve uyuşma, deri renginde değişme gözlenir. Ağrı başlangıçta yürüme ile gelirken bir süre sonra istirahat halinde de olmaya ve topallamaya başlanır. Çoğu kez parmaklarda basit nedenlerle başlayan ve bir türlü iyileşmeyen çok ağrılı yara, iltihap veya kangren ortaya çıkabilir. Buerger hastalığının en önemli sonucu sürekli ağrı ve kangrenler nedeni ile organların kaybı ya da kesilmesidir. Ayaklardaki yaralar hastaların yüzde 70’e yakınında görülür. Hastaların dörtte birinden fazlasında bacak ya da ayak kesilmesi gerekmektedir. Bu nedenle erken teşhis çok önemlidir.” dedi.

‘SGARAYI BIRAKMAK TEDAVİNİN İLK ŞARTI’

Buerger hastalığının tedavisinde ilk şartın sigarayı bırakmak olduğunu da sözlerine ekleyen Baysal, sigara kullananlara son olarak şu mesajı verdi: “En önemli tedavi aşaması sigaranın kesilmesidir. Sigarayı bırakan kişilerde organ kaybı ya da kesilmesi riski düşüktür. Ancak sigara bırakılmazsa yaralar iyileşemez ya da tekrar açılır ve sonuçta birçok uzvun kesilmesi gerekebilir. Hastalar etkilenen bölgelere yumuşak masaj uygulayabilir, sıcak tutmalı, dolaşımı engelleyen dar, saran giysiler kullanmamalı, vücut uzun süre aynı pozisyonda kalmamalıdır. Tedavide kişinin değerlendirilmesi sonrasında hekim ilaç veya cerrahi yönteme karar verir. Buerger tanısı olan çok az sayıda hastada damarlar bypass cerrahisi için uygundur. Genel olarak bypass cerrahisi kısa sürede tıkanmakla beraber, açık kaldığında bacağın ya da ayağın kurtulmasına yardımcı olan en önemli tedavidir. Ayrıca, Buerger hastalığı belirtileri ile gelen bir hastada damar tıkanıklığının ayırıcı tanısının yapılması gerekir, kalpten kaynaklanmış bir pıhtıdan, damarlarda yaralanma olmadığından ve bağışıklık sisteminin hastalıklarından kaynaklanmadığından emin olunmalıdır.” Dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------