SON DAKİKA

SALGINDA BİSİKLETE YÖNELDİLER

Bu haber 29 Mayıs 2020 - 8:58 'de eklendi ve 3.584 kez görüntülendi.

Almanya’da yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınında vatandaşlar toplu taşıma araçları yerine bisiklet kullanmaya başladı. Başkent Berlin’de 20 kilometre uzunluğunda bisiklet yolları oluşturuldu. 

Almanya’da Covid-19 salgını döneminde en çok tercih edilen ulaşım aracı bisiklet oldu. Salgın sırasında ülkede neredeyse bütün sektörlerde ekonomik kriz yaşanırken, bisiklet satıcıları ve tamircileri altın dönemini yaşıyor. Ülkede bisiklet satışlarında patlama yaşandığı kaydedildi. Bazı Almanlar evinin bodrumundan eski bisikletini çıkarıp tamir ettirirken, bazıları da iş yerlerinin açılmasıyla birlikte bisiklet satan mağazalara akın etti. Bisiklet satıcıları, Covid-19 krizine rağmen Almanya’da “bisiklet Rönesansı” yaşandığını dile getirdiler.
Salgın döneminde başkent Berlin’deki caddelerde geçici süreyle geniş bisiklet yolları ayrıldı. Kentteki 20 kilometre uzunluğundaki geçici bisiklet yolu, araçların kullandığı yolların bir şeridinin sarı çizgilerle ayrılmasıyla oluşturuldu. Ayrıca 10 kilometre uzunluğunda yeni bir bisiklet yolu yapılması planlanıyor.
Berlinli bisiklet tamircisi ve satıcısı Ali Serpin, salgın döneminde işlerinin arttığını ifade etti. Bu dönemde normalden daha fazla çalıştıklarını belirten Serpin, “İnsanlar toplu taşımada araçlarını kullanmadılar. Dolayısıyla virüsün bu sektöre faydası oldu. Yalnızca sektöre değil, insanların düşünce tarzını değiştirme açısından da bir faydası oldu diye düşünüyorum” dedi.
Serpin, “Çünkü bisiklet hem kendi sağlığımız için hem de çevre sağlığı için güzel bir ulaşım aracı. Koronanın bir faydası bu oldu insanlara” ifadelerini kullandı. “İnsanlar kilerlerindeki hiç kullanmadıkları ya da 5 yıl, 10 yıl önce kullandıkları bisikletlerini çıkarıp bize getiriyorlar. Bakımını, tamirini yaptırıyorlar” diyen Serpin, Berlin’de yeni bisiklet yolları yapılmaya başlandığını kaydetti. Serpin, “Daha da fazla olması gerekiyor. İleride de ben bisikletin yakın mesafeler için bir numaralı ulaşım aracı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.
Berlin Eyaleti Ulaştırma Senatörü Ingmar Strese ise, yeni bisiklet yollarının salgın süreci sona erdikten sonra da kalması yönünde görüş bildirdi. Durum, araç sürücüleri ile bisiklet kullanıcıları arasında yeni tartışmalar yaşanmasına neden oldu. Motorlu taşıt sürücüleri, şehirde artan trafiğe rağmen kendi sürüş alanlarının daralmasına tepki gösterdi. Sürücüler yöneticileri salgını fırsat bilerek şehirde taşıt trafiğini kısıtlamakla suçlarken, yeni bisiklet yolları şehirde var olan park yeri sorununu da derinleştirdi. Eyalette tartışmaların artarak devam etmesi beklenirken, söz konusu uygulamanın Almanya’nın diğer bazı şehirlerinde de uygulandığı belirtildi.
Bisiklet sektörü, 2019 yılında özellikle elektrikli bisiklet satışlarında yaşanan yüzde 40’lık artışla birlikte aksesuar satışlarının da eklenmesi ile yaklaşık 7 milyar euro ciro yapmıştı. Korona salgını krizine rağmen artan ivmenin 2020 yılı boyunca devam etmesi bekleniyor.
FİNLANDİYA’DA KORONA VİRÜS VAKALARI ARTTI
Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını ile mücadele kapsamında Finlandiya’da alınan tedbirler gevşetildi. Okulların açıldığı Finlandiya’da korona virüs vakalarının arttığı belirtiliyor. Yerel kaynaklar 14 Mayıs’ta açılan okulların korona virüsün artışındaki en önemli faktörlerden biri olabileceğini açıkladı. Ancak bazı yetkililer okulların yeniden açılmasının vaka artışıyla bağlantısına dair bir kanıt olmadığını ifade etti.
Ulusal Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) Sağlık Güvenliği Dairesi Müdürü Mika Salminen düzenlediği basın toplantısında, okulların açılmasının üzerinden çok zaman geçmediğini ifade ederek, “Zaman çok kısa ancak şu ana kadar hiçbir kanıt görmedik” ifadelerini kullandı. Finlandiya’da neredeyse iki aylık sürenin ardından okullar 14 Mayıs’ta yeniden açılmıştı. Okulların açılmasıyla uzun zamandır görmediği sınıf arkadaşlarına kavuşan öğrenciler dersleri sosyal mesafe kurallarına göre yapıyor.
Finlandiya’da korona virüs nedeniyle toplam vaka sayısı 6 bin 743’e yükselirken, hayatını kaybedenlerin sayısı 313 oldu.
BANGLADEŞ’TE COVİD-19 VAKA SAYISI 40 BİNİ AŞTI
Güney Asya ülkesi Bangladeş’te yeni tip korona virüs (Covid-19) vaka sayısı 40 bini aştı.
Bangladeş’te son 24 saatte 2 bin 29 yeni vaka ile ülkede toplam vaka sayısı 40 bin 321’e yükseldi. Bangladeş yeni vakalarla dünya çapında en çok vaka görülen 25 ülke arasında yer aldı. Ayrıca görülen vakaların yüzde 60’ının son bir ayda görüldüğü ve ülkenin gittikçe kötüye gittiği belirtiliyor.
Bangladeş Sağlık Bakanlığı yetkilisi Prof. Nasima Sultana, ülkenin 24 saatlik korona virüs tablosunu açıkladı. Sultana, “Son 24 saatte tüm ülke genelinde yaptığımız testler sonucunda 2 bin 29 kişinin korona testi pozitif çıktı. Bu sayıyla birlikte bugün günlük olarak, ilk vakanın görüldüğü 8 Mart’tan itibaren bugüne kadar en çok vakanın görüldüğü gün oldu. Yeni vakalarla ülkede toplam vaka sayısı 40 bini aştı. Son 24 saatte hayatlarını kaybeden 15 kişi ile toplam ölü sayısı ise 559 oldu” dedi. Son 24 saatte 500 kişi iyileşirken, toplam iyileşenlerin sayısı ise 8 bin 425 olarak açıklandı.
Öte yandan, Bangladeşli sağlık uzmanları yeni tip korona virüsün pik noktasının ülkede henüz yaşanmadığını belirtiyor. Uzmanlar, vatandaşların gerekli kurallara uymalarını tavsiye ederken, hükümet tarafından alınan tedbirlerin yetersiz olduğunu dile getiriyor.
Ülkede sokağa çıkma yasağı kaldırılarak, 30 Mayıs’tan itibaren okul ve sınırlı toplu taşıma araçları haricinde tüm kamu kurumları ve özel sektördeki iş yerlerinin açılacağı duyuruldu. Ancak oluşabilecek kalabalık ve kontrol edilemeyen sosyal mesafenin korona virüsün yayılmasında etkili olacağı düşünülüyor.

KOSOVA’DA CAMİLER YENİDEN İBADETE AÇILDI
Kosova’da yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınına yönelik alınan tedbirlerin gevşetilmesiyle bugün camiler yeniden ibadete açıldı.
Kosova’da Covid-19 salgınına karşı alınan önlemlerin hafifletilmesiyle yaklaşık 2.5 aydır kapalı alan camiler yeniden açıldı. Kosova İslam Birliği tarafından yapılan açıklama, Sağlık Bakanlığının kararı üzerine bugün ülke genelinde tüm camilerin ibadet için cemaate açıldığı duyuruldu. Açıklamada, cemaatin uyması gereken kurallara dikkat çekildi. Camilerde getirilen yeni kurallar kapsamında cemaatin abdesti evde alarak gelmesi istendi. Ayrıca namazın maske ile kılınması, camilerde el dezenfektanı bulunması, sosyal mesafenin korunması ve namaz dışında toplanmaların olmaması istendi. Cuma hutbesinin 10 dakikadan fazla sürmeyeceği, camilerdeki abdesthane ile tuvaletlerin kullanılmayacağı ve ileri yaştaki kişiler, kronik hastalığı bulunanlar ile virüs belirtisi olanların camilere gelmemesi gerektiği ifade edildi.
Kosova’da normale dönüş kapsamında bugün itibarıyla Kosovalılar yerel saatle 05.00 ile 21.00 arasında evden çıkabilecek. Böylelikle sokağa çıkma kısıtlaması 20 saatten 8 saate indirildi.
İRAN’DA KORONA VİRÜSTEN SON 24 SAATTE 63 KİŞİ ÖLDÜ
İran’da son 24 saatte korona virüs nedeniyle 63 kişinin daha hayatını kaybetmesi sonucu salgında ölenlerin sayısının 7 bin 627’ye, vaka sayısının ise 143 bin 849’a yükseldiği belirtildi.
İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, ülkedeki korona virüs vakalarına ilişkin son istatistikleri paylaştı. Son 24 saatte 2 bin 258 kişinin korona virüs testinin pozitif çıktığını söyleyen Cihanpur, salgın nedeniyle 63 kişinin de hayatını kaybettiğini ifade etti. Cihanpur, son verilerle birlikte ülkedeki toplam onaylanmış vaka sayısının 143 bin 849’a, ölenlerin sayısının ise 7 bin 627’ye yükseldiğini açıkladı.
Ülkede toplam 112 bin 988 hastanın virüsü yenerek taburcu olduğunu aktaran Cihanpur, 2 bin 543 kişinin ise durumunun ağır olduğunu ve yoğun bakımda tedavi gördüğünü belirtti.
İSVEÇ’TE COVİD-19 BİLANÇOSU ARTIYOR
İsveç’te son 24 saatte 95 kişinin hayatını kaybetmesi ile ölü sayısı 4 bin 220’ye yükseldi. Vaka sayılarında artış gözlenen ülkede vaka sayısı ise 35 bin 88’e ulaştı.
İsveç Sağlık Kurumu, ülkede vaka sayısının 35 bin 88’e, son 24 saatte 95 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu ölü sayısının ise 4 bin 220’ye yükseldiğini açıkladı. İsveç’te ölüm ve vaka oranlarının komşu ülkelere göre yüksek seviyelere ulaştığı belirtildi. İsveç Halk Sağlığı Kurumu Epidemiloğu Anders Tegnell, “Ölüm oranı önümüzdeki günlerde düzgün bir şekilde düşecek. Bazı ülkelerde artıyor, bu yüzden haftayı karşılaştırırken çok dikkatli olmalıyız” dedi.
İsveçli epidemilog ile aynı fikirde olmayan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise sürü bağışıklığı sisteminin “çok tehlikeli” olduğunu ifade etti.
Öte yandan Harvard Üniversitesi Epidemiloğu Dr. Michael Mina, ” Şimdiye kadar hiçbir toplum sürü bağışıklığına ulaşamadı” şeklinde konuştu.
Kıbrıs Rum Kesimi’nin turizmde normalleşme sürecinde bütün AB ülkelerine kapılarını açarken sadece İsveçli turistleri kabul etmemesi ise İsveç’te tartışmalara neden oldu.
RUSYA’DA KORONA VİRÜSTEN ÖLENLERİN SAYISI 4 BİNİ GEÇTİ
Rusya’da son 24 saatte yeni tip korona virüs nedeniyle 174 kişi hayatını kaybederken toplam ölü sayısı 4 bin 142’ye, vaka sayısı ise 379 bin 51’e yükseldi.
Rusya Korona Virüs Enfeksiyonunu Önleme ve Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada, ülkede son 24 saatte 174 kişinin yeni tip korona virüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybettiği, toplam ölü sayısının 4 bin 142’ye yükseldiği bildirildi. Ülkede toplam ölü sayısı 4 bini aşarken son 24 saatte 8 bin 371 yeni vaka tespit edildiği, toplam vaka sayısının 379 bin 51’e ulaştığı açıklandı. Rusya, dünya genelinde en çok korona virüs vaka sayısına sahip 3. ülke konumunda bulunuyor.
Rusya’da bir günde en yüksek ölü sayısı 26 Mayıs’ta kayda geçmişti. Ülkede dün 161, 26 Mayıs’ta 174, 25 Mayıs’ta 92, 24 Mayıs’ta 153, 23 Mayıs’ta 139, 22 Mayıs’ta 150, 21 Mayıs’ta 127, 20 Mayıs’ta 135 kişi öldü.
Rusya’da korona virüs salgınının başlangıcından itibaren yapılan toplam test sayısı 9 milyon 701 bin 280 olarak açıklandı. Ülkede ayrıca, 150 bin 993 kişi virüsü yenerek sağlığına kavuşurken 2 bin 300 kişinin sağlık durumunun kritik olduğu aktarıldı.
“NE YAZIK Kİ ATEŞKES ÇAĞRIMIZ SOMUT KARŞILIK BULMADI”
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, korona virüs salgını sırasında dünya geneline yönelik yaptığı ateşkes çağrısının somut eyleme dönüştürülmediğini, bu nedenle zor durumdaki insanlara gereken desteğin verilmesine engel olunduğunu ifade etti.
BM Güvenlik Konseyi’nin çatışma bölgelerindeki sivillerin korunmasına ilişkin oturumda konuşan BM Genel Sekreteri Guterres, geçtiğimiz haftalarda yaptığı ateşkes çağrısının karşılık bulmadığını ifade etti. Guterres, “Küresel bir ateşkes, salgında daha güçlü bir direnç ve en savunmasız insanlara insani yardım sağlanması için koşullar oluşturacak ve diyalog için alan açacaktı. Destek ifadeleri beni cesaretlendiriyor. Ancak bu destek somut eyleme dönüştürülmedi. Şiddetin bedelini her zaman siviller ödüyor. Silahlı çatışmaların devam ettiği yerde, Covid-19 sivillerin korunmasını her zamankinden daha zorlaştırıyor ve bu durumlarda desteğimiz her zamankinden daha önemli” ifadelerini kullandı. Guterres, “Sağlık ve insani yardım çalışanları ve altyapısı da dahil olmak üzere sivilleri koruyabilir ve sağlık sistemleri üzerindeki baskıyı hafifletebiliriz. Ancak beklentiler kasvetli. Silahlı çatışmalarda sivillerin korunması ile ilgili son raporum, 2019’da sivillerin korunması ve uluslararası yasalara uyum konusunda çok az ilerleme kaydetti” şeklinde konuştu.
“ŞİDDETİN YANINDA SALGIN, SİVİLLERİ TEHDİT EDİYOR”
Salgın karşısında çaresiz insanların savunmasız durumuna dikkat çeken BM Genel Sekreteri Guterres, “Şiddete yakalanan siviller artık bir de Covid-19 yüzünden yeni ve ölümcül bir tehditle karşı karşıya. Salgın dünyamızın kırılganlıklarını arttırıyor ve kullanıyor. Çatışma, bu kırılganlığın en büyük nedenlerinden biridir. Sivilleri koruma zorunluluğu kapsamında, uluslararası hukuka ve ihlallere karşı hesap verebilirliğe uyum sağlamak için daha fazlasını yapmamızı gerektirir. Ayrıca çatışmaları önlemek, azaltmak ve çözmek için daha fazlasını yapmalıyız” dedi.
BM raporuna göre Afganistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Irak, Libya, Nijerya, Somali, Güney Sudan, Suriye, Ukrayna ve Yemen’de 2019’daki çatışmalarda 20 binden fazla insan hayatını kaybetti. BM Genel Sekreteri Guterres’in yaptığı ateşkes çağrısına ise Afganistan, Filipinler ve Kamerun’dan olumlu karşılık gelirken Yemen ve Libya’da ateşkes çağrısına uyulmadığı, sivillerin mağduriyetlerinin daha da arttığı bildirildi. İHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------