SON DAKİKA

ŞEHİR ARAŞTIRMALARI MERKEZİ ve MARUZATIMIZ-1

Bu haber 10 Temmuz 2018 - 0:02 'de eklendi ve 875 kez görüntülendi.

Uzun zamandır “Şehir Araştırmaları Merkezi” konulu yazılar yayınlamaktayız. Bir büyükşehirde yaşamaktayız. Yazdığımız yazılara bu güne kadar bir tepki gelmedi; olumlu-olumsuz. Amacımız bu şehre bugüne kadar yapılmamış bir hizmeti yapmak, şehrin dünüyle bugünü arasında köprü olmak, geleceğe lazım olan şehrin canlı hafızasını oluşturmaktır.

Bu şehirde amacımız, herkesin ve her kesimin başvuru kaynaklarına ulaşımını sağlamaktır. Ömür adanan meşgalede, ülkenin seksen bir ilini birlik ve beraberlik içinde buluşturmak, her gelen okuyucuya, araştırmacıya istediği bilgileri, dokumanı altın tepsi içinde sunmaktı.

Şehir Araştırmaları Merkezi, oluşumuyla bizim imzamızı taşımaktadır, bulunduğumuz şehirde de “Diyarbekir Şehir Araştırmaları Merkezi” adıyla. Ne yazık ki meraklısı da alakalısı da kayda değer görmedi ya da biz, anlatamadık meramımızı.

Eminiz ki gün gelecek ve bizim ömür adadığımız merkezin malzemeleri kayda değer biçimde kıymetlenecektir. Üzerinden zaman geçtiğinde anlaşılacak bu merkezin değeri, vaktinde değerlendirilmediği için üzülen olacaktır, “Keşke açılsaydı.” denilecektir.

Bizim, 2000 yılında herkese ve her kesime açtığımız “Ulu Beden Bilgi Erişim Hizmetleri” adını taşıyan şehrin ilk özel kütüphanesi ve dokümantasyon merkezi, ancak iki yıl açık durabildi. O zamanda sekiz bilgisayardan oluşan ağıyla, on bini aşkın kaynak kitabıyla, dergi arşiviyle ilk olan bu merkez, alakaya ve ilgiye mazhar olmadı. Üç senelik uğraşımız, sonuçta “Harç bitti yapı paydos” ile nihayete erdi.

Anlaşıldı ki kültüre, sanata, edebiyata bağımsız gözle bakan, taraf tutmayan, sadece mevcut materyal üzerinden hizmet vermek isteyen kuruluş, ayakta duramazdı. Muhakkak bir yere bağımlı olmalıydı, yapılacak iş ve işlemler.

Şehir Araştırmaları Merkezi’ne yoğunlaştık, o zamandan bugüne. Otuz senelik ideali, yaşatmak, yaşatabilmek için yoğunlaştığımız merkez üzerinde halen ısrar ediyoruz, kalan enerjimizle. Çabamız merkezin açılması yönünde ne kadar hareketlendikçe tükenmeye yüz tuttu, açıkça.

Bir delilik miydi, içinde olduğumuz meşgale? Bizi, bu işe inandıran şehre bağlılık duygusu, sadece bize mahsus muydu? Kitaplar içinde, dergilerle gazeteler deryasında olma, fotoğraflarla haşır neşir olma hali, nasıl tanımlanabilir durumdu?

Biz, henüz kapatmadık, kepengi ve aynı kararlılıkla çabamızı enerjimizi toplayarak sürdürüyoruz, kuşkusuz.

“Harç bitti yapı paydos” sözü, erkendir henüz. Anlaşılıncaya kadar, yazmak, durumu belirtmek mecburiyetindeyiz, çünkü. Seksen bir il ve yüz dünya şehri için yoğunlaşacağımız ortamda “Kalkın toparlanıyoruz, yeniden gitmemek için, demli olacak çay koyun Dostlar” diyoruz, yeniden.

Şehir Araştırmaları Merkezi için çağrımız Valilik Makamı’na, Üniversite Rektörlüğü’ne Merkez ve Alt Kademe Belediyeleri’nedir, şehrin.

Mehmet Ali ABAKAY
Mehmet Ali ABAKAYozdiyarbakirgazetesi@mynet.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------