SON DAKİKA

ŞEHİR ARAŞTIRMALARI MERKEZİ ve SEMPOZYUM BİLDİRİLERİ -3

Bu haber 02 Temmuz 2018 - 0:07 'de eklendi ve 735 kez görüntülendi.

Bildirilerin nasıl hazırlandığını bilen, birçok bildiri sahibine kaynak sunan, çalışmalarıyla yardımcı olan biri olarak, bildiriyi sunan kimilerinin ne kadar bilgiye sahip olduğunu bilen sıfatıyla katıldığımız sempozyumların birçoğunda olmaması gereken bildirilerde ne biçim bilgi yanlışlıklarının olduğunu üzülerek görmüşüz.

Eleştiri odağımızda olan özellikle şehirle ilgili sempozyumlardır. Genelde Tarihî, İktisadî, Mimarî, Musıkî, Neşriyat alanında katıldığımız sempozyumlarda metinlerde karşılaştığımız bilgiler arasındaki çelişkilerin bilimsellik etiketiyle görünmesi, şehir araştırmacısı olarak bizi üzecek kadar hüzünlendirmiştir.

Öğretmenin yetiştirdiği ve üniversitede paye sahibi olanların kendilerinden başka kimseyi konu hakkında bilgi sahibi görmek istemeyişinin genelleştiği ortamda, ortaya konan bilgilerin yanlışlığını kimsenin sorgulamadığını söylesek mi?

Bizim alanımızla ilgili çalışmalar kitaplaştıktan sonra daha rahat konuşma imkânı söz konusudur. Daha önce yayınladığımız birçok makalenin genişletilerek sempozyumlara bildiri haline getirmemiz, çalışmalarımızı okumayanların gözünde yepyeni bilgiler olarak görüldükçe, masa başında bildiri hazırlamakla zamanını değerlendirenlere baktıkça değişik cümleler kurmak istemiyoruz, bu arada.

Şehir Araştırmaları Merkezi kapsamında seksen bir ili ele aldığımızda her ile düşen sempozyum bildiri kitabı en az beş adettir.

İstanbul’a, Ankara’ya, İzmir’e, Şanlıurfa’ya, Bursa’ya, Diyarbakır’a, Mardin’e ait kitaplaşan sempozyum bildirileri sayı olarak yüzün üzerindedir. Sadece Diyarbakır’a ait sempozyum bildiri kitaplarının sayısı elliyi aşmıştır.

Şehir Araştırmaları Merkezi’nin şu anda kuruluşunu duyurmadan bir araya getirmiş olduğu sempozyumların bildirilerinin kitaplaşmış sayısı bu rakamlara ulaşmışken, ileride ulaşılacak sayı, bini aşmış bulunacaktır.

Her şehirde yapılan sempozyumlardan en azından onunu temin etme durumu ortaya çıktığı zaman, bu rakam her şehri bildiriler üzerinden ele almamızı kolaylaştıracaktır.

Bir şehrin hakkında kaleme alınmış kaynaklarla beraber bir araya getirilen sempozyum bildirileri kitapları, mevcut görülecek eksiklikleri tamamlama açısından önemlidir. Ansiklopedilerle desteklenecek bu husus, şehirlerle ilgili çalışmalarımız için, daha önce düşünülmemiş bir açılımdır.

Sempozyum bildiri kitaplarının erişim alanı sadece kütüphaneler olmamalıdır. Eğer bu bildiriler önemliyse, herkese ulaşımın sağlanması esastır. Bunun için sempozyum bildirileri kitaplarının en azından yapıldığı şehirdeki genel kütüphaneler dışında eğitim kurumları kütüphanesinde yerini alması şarttır.

Şehir Araştırmaları Merkezi’nde her ile dair sempozyum bildiri kitaplarını temin etme hususunda destek geldikçe, her ilin kitaplığında o şehrin sempozyum bildiri kitapları zenginleşecektir. Bu kaynak çeşitliliğini sağlayacak farklılık, merkezde merak edenlerin ilgilerini muhakkak çekecektir.

Mehmet Ali ABAKAY
Mehmet Ali ABAKAYozdiyarbakirgazetesi@mynet.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------