SON DAKİKA

ÜRETİCİLERE ZİRAİ MÜCADELE EĞİTİMİ

Bu haber 13 Mart 2019 - 8:57 'de eklendi ve 179 kez görüntülendi.

Diyarbakır’da “Pamuk ve Mısır Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele” konulu eğitim semineri düzenlendi.

Yenişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı Mahallelerin üreticilerine yönelik olarak organize ettiği “Pamuk ve Mısır Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele” konulu eğitim semineri İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşti. Seminere Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı Profesör Doktor Ahmet Bayram Mısır Hastalık ve Zararlıları,  Prof. Dr. Erol Bayhan ise Pamuk Hastalık ve Zararlıları konularında eğitim vermek üzere katılım sağladılar.

Eğitime Mahalle Muhtarları, Üreticiler ve Ziraat Mühendisleri yoğun ilgi gösterdi. Eğitimin açılış konuşmasında Yenişehir İlçe Müdürü Abbas Ateş; ülkemizin pamuk ve mısır üretimine Diyarbakır’ın sağladığı faydaların, geçmiş on yıllık zaman diliminde yıllar itibariyle Bakanlığımızın sağladığı desteklemelerle tekniğin ileri safhaya gelmesi sayesinde kaliteli üretimin artmış olduğunu ifade etti. Türkiye’nin pamuk alanının 580.000 hektarda ile 2.800.000 ton üretim ve dekara 480 kg ortalama verim elde edildiği; Diyarbakır’ın bunda payının %9 olarak 50.000 hektarda 217.000 ton ve dekarda 575 kg ile özellikle Diyarbakır İlinde de Yenişehir İlçesinin ortalama veriminin en fazla olduğu belirtildi. 7 Milyon dekar arazinin 1 milyon 600 bin dekarının sulanabilir olması, Silvan projesinin sonuçlanması ile 4 milyon 200 bin dekar arazinin sulamaya açılacağı, GAP bölgesinde arazilerin %24’ü sulanarak 420.000 hektar alanla birinci sırada alana sahip olduğu, Silvan Projesiyle de üretimde ilk sırada yer alacağı, özelde Yenişehir İlçesi olarak yıllık 217.000 ton pamuk üretimi, 250.000 ton mısır üretimi yapıldığı, ortalama verimin ülkemiz ortalamasından ve diğer illerden yüksek olarak pamukta 575 kg/dekar, mısırda 1350 kg/dekar ile ilk sırada yer aldığı, bunun özellikle Bakanlığımızın son yıllardaki tarım politikası ve destekleme uygulamalarının sonucu olduğu ifade edilerek, eğitime geçildi.

Eğitimde Prof. Dr. Ahmet Bayram Mısır hastalık zararlıları, Prof. Dr. Erol Bayhan ise Pamuk Hastalık ve Zararlıları konularında yörede yaygınlığı, biyolojik ve kültürel mücadele yöntemleri, gereksiz ilaçlamanın zararları konuları anlatılarak biyolojik mücadele için ilaçlı mücadelenin gerekliliğinin İlçe Tarım ve Orman Müdürlğünce tespit edilmediği, zararlılar yoğun olmadığı müddetçe ilaçlamanın yapılmaması, zararlı eşiğe dikkat edilmesi konularına vurgu yapıldı. Pamukta thrips, çizgili yaprak kurdu, yeşilkurt, dikenli kurt, yaprak biti, ve yaprak piresi, Mısırda yaprak kurdu, yeşil kurt, koçan kurdu ve pamuk mısır zararlılarının birbirinden etkilenmesi ile iki ürüne farklı oranlarda yaptıkları zararlara dikkat çekildi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------