SON DAKİKA

“UYGULAMA DEMOKRASİYE ZARAR VERİR”

Bu haber 14 Haziran 2019 - 10:21 'de eklendi ve 290 kez görüntülendi.

Taslak haline getirilen Yeni Yargı Reformu’ndaki düzenleme ile icra ilanlarını gazetelerde yayınlamanın önüne geçilmesi ile doğacak mağduriyetlere dikkat çekmek isteyen BİK Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri tarafından TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü ve Konya Milletvekili Gülay Samancı ve komisyon üyeleri ve milletvekillerine rapor sundu. Konunun yazılı basın için hayati önem taşıdığını belirten BİK Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi ve BİK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, uygulamanın demokrasiye zarar vereceğine vurgu yaptı.

Taslak haline getirilen Yeni Yargı Reformu Paketi’nde yer alan düzenleme ile resmi ilan statüsünde olan icra ilanlarının, yaygın/yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kaldırılması yönünde yaklaşıma tepki gösteren Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri hazırladıkları raporu TBMM Adalet Komisyonu’na sundu.

BİK Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi ve BİK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, Genel Kurul Üyesi Şevket Erzen ile Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir tarafından gerçekleştirilen ziyaretlerin son derece verimli geçtiğini belirten Arslan, Yeni Yargı Reformu’ndaki ilgili düzenlemenin yazılı basın için hayati önem taşıdığını ve (menkul-gayrimenkullerin açık arttırma yoluyla satışlarına ilişkin) icra ilanlarını gazetelerde yayınlamamanın doğuracağı mağduriyeti, başta TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü ve Konya Milletvekili Gülay Samancı olmak üzere ilgili komisyon üyeleri ve milletvekillerine bir rapor halinde sunduklarını söyledi.

Arslan raporunda, icra/iflas ve ihale ilanları başta olmak üzere Basın İlan Kurumu aracılığı ile yayınlatılan resmi ilanların yazılı basın için can suyu niteliğinde olduğunu ancak, yeni tasarı ile resmi ilan statüsünde olan icra ilanlarının yaygın/yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun yeni uygulamada kalkacak olmasını üzülerek öğrenmiş bulunduklarını dile getirdi.

Uygulama demokrasiye zarar verir

Gazetelerin kamu görevi icra ettiklerinin altını çizen Arslan, “Sektörümüz milli güvenlik, ulaştırma-haberleşme, eğitim gibi bir kamu görev alanıdır. Tüm dünyada kitle iletişim sektörü kamu tarafından desteklenen, kamu yararına hizmeti için özgürlük imkânı açılan özel bir alandır. Uluslararası ideolojiler, bölücü akımlar, çıkar ve baskı gruplarının etkilerinden bağımsız özgür bir yayıncılık için Türkiye özgün bir çözüm üreterek resmi ilan ve reklamlar sistemini başarı ile sürdüre gelmiştir. Geldiğimiz noktada ihale ilanlarındaki daralmanın üzerine icra ilanlarını ortadan kaldıracak bir yaklaşım sektörün yaşamasını tehdit etmekten daha öte demokrasimizin sağlıklı işlerliğine doğrudan tehdit oluşturacaktır” dedi.

“Çok ciddi kayıplar yaşanacaktır”

Demokrasimizin devamı ve gelişmesinin yanında istihdama da önemli bir katkı sunan yazılı basının önemine dikkat çeken Arslan, “Basın siyasetçilerimizle, milletvekillerimizin sesi, gözü-kulağı ve toplumla buluşmasının yegâne aracıdır. Yargı Reformu Paketi’nde öngörüldüğü şekilde bir değişiklik yapılması halinde 10 bin kişiye yakın istihdamda çok ciddi kayıplar yaşanacak, kamu verdiği ilanlar yolu ile oluşturduğu sigorta ve vergi gelirlerinden mahrum kalacak, reklam eşdeğerleri yolu ile ortaya çıkan devasa katma değer yitecektir” diye konuştu.

Arslan, Erzen ve Özdemir hazırlanan raporun görüşmeler ve ziyaretler sonrasında Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Üyesi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Tahir Akyürek, Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Adalet Komisyonu Sözcüsü Gülay Samancı, Adalet Komisyonu Katip Üyesi Belgin Uygur, Adalet Komisyonu Üyeleri Emine Yavuz Gözgeç ve Tufan Köse’ye sunulduğunu belirterek, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den de randevu talebinde bunduklarını sözlerine ekledi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------