SON DAKİKA

YÜZ DÜNYA ŞEHRİ KİTAPLIĞI -2

Bu haber 17 Temmuz 2018 - 0:02 'de eklendi ve 1.943 kez görüntülendi.

Bizim Kore’de ne işimizin olduğunu halen anlamakta zorluk çekenlerin olduğunu bilmiyor muyuz? Kendilerine karşı çıkanların düşman, kendilerine esareti kabul edenlerin dost olduğu çarkta öğütülen daima mazlum insanlar olmuştur.

Yüz Dünya Şehri Kitaplığı’nda Rusya’nın ve sonradan Sovyetler Birliği’nin amaçları ve hedefleri farksızdır, Batı’nın düşüncesinden ve uygulamasından.

Yüz Dünya Şehri Kitaplığı’nda kadîm geleneğe bağlı şehirler ele alınırken, bu süflî-kirli anlayışın şehirleri dünden bugüne ne hale getirdiğini görmek mümkündür. Beyrut’un Lübnan’a dönüştürülmesini hangi mantık, doğru biçimde izah edebilir?

Filistin Coğrafyası’nda Yahudî yaşantıyı inkâr etmeden, hangi idrak yapılanları kabul edebilir? Ürdün adı altında tarihte devlet yokken, günümüzde Batı Arap Emirlikleri, Katar gibi devletlerin köksüzlüğünü kim kabul etmez?

Şam’ı, Haleb’i, Bağdad’ı, Musul’u yerle bir edenler, tarihe karşı hangi yüzle insanî olduklarını ifade edebilir? Endülüs’ü kan deryasına çevirenler, el-Hamra’nın boynu büküklüğünü nasıl açıklayabilir?

Arap kabile anlayışına dayanan devlet yapısını İslâm İnancı’ndan soyutlayıp yerle bir eden Birleşik Krallık ve Avrupa Yönetimi, günümüzde şehirleri insansızlaştırıp, yerle yeksan ederken ne amaçlamaktadır?

Arap Dünyası’nın petrolle imtihanında sefil ve esir durumu ortada iken, kendilerini insanlık havarisi gösterenlerin kimliğinde kan eksik olmazken, vahşet eksik olmazken ellerini her yıkayışta ellerine bulaştırdıkları mazlum coğrafyaların kanı silinecek midir?

Yüz Dünya Şehri Kitaplığı’nda bir araya getirilen eser sayısı, 500’ü aşmış durumdadır. Bu rakamı, daha da artırmak mümkündür, aslında.

Birbirinin tekrarı sayılabilecek kaynaklar arasında seçtiğimiz kimi eserler, alanında seçkin imzalar yanında az bilinen isimleri de içine almaktadır.

Bu eserler, mimarî, gezi, musıkî, tarihî, kültürel ve siyasî olmak üzere farklı bölümlerden oluşmaktadır. Doğu Seyyahları yanında Batılı Seyyahların belli başlı eserleri de bir araya getirilmiştir.

Bu kitaplık iyi incelenirse tarih içinde devletlerarasındaki sıcak ve soğuk savaşı da göz önüne getirmektedir.

Bizim Şehir Araştırmaları Merkezi’nde oluşturduğumuz kitaplığın temel hedefi, medeniyettir, aslında. Medeniyete dayalı esas eserler, önem taşımaktadır.

Daha çok yer verdiğimiz ülkeler Doğu Medeniyeti’ne dayalı olanlardır. Buna Asya Ülkeleri’ni dâhil ettiğimizi belirtelim.

Batı ülkelerinin köklü şehirlerinin sayısı, tarihî geçmişi olan eserlere sahip olanlarla %20’yi bulmamaktadır, aslında. Yüz Dünya Şehri Kitaplığı’nda hangi şehirler yer almaktadır? Bu soruya cevap olacak makaleyi de başka zamanda sunmak lazım, listeler şeklinde.

Mehmet Ali ABAKAY
Mehmet Ali ABAKAYozdiyarbakirgazetesi@mynet.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------