Dolar 18,5689
Euro 18,1857
Altın 994,54
BİST 3.269,29
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 34°C
Açık
Diyarbakır
34°C
Açık
Sal 34°C
Çar 33°C
Per 32°C
Cum 29°C

AÇAR: KADINA YÖNELİK ŞİDDET İNSANLIK SUÇUDUR

AÇAR: KADINA YÖNELİK ŞİDDET İNSANLIK SUÇUDUR
A+
A-
26 Ocak 2018 00:06

Diyarbakır’da göreve başladığı günden beri makama çakılı kalma yerine sahada çalışmayı tercih ederek günün büyük bir bölümünü halkla birlikte geçiren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halit Açar vatandaşın büyük takdirini topluyor.

“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Erken Yaşta Evliliğin Önlenmesi “ amacıyla bugüne kadar bir çok kurum ve  kuruluşa  seminer veren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halit Açar,   Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanlarına da  semineri düzenlendi.

Toplumsal sorun olarak adledilen ne varsa ortadan kaldırmaya yönelik önleyici ve koruyucu çalışmaları azim ve kararlılıkla sürdüren Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Diyarbakır İl Eylem Planı kapsamında, düzenlediği “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Erken Yaşta Evliliğin Önlenmesi” seminerlerini devam ettiriyor.

Diyarbakır’da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanlarına yönelik olarak düzenlenen seminerde konuşan Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halit Açar, kadına yönelik şiddettin insanlık suçu olduğunu söyledi.

Kadını toplumda hak ettiği yere konumlandırmak gerektiğine vurgu yapan İl Müdürü Açar, “Kadını evlilikte eş olarak, hayat arkadaşı olarak ve hayatın zorlukları karşısında en iyi dayanışma içerisine girilebilecek desteğini alabileceğimiz eş olarak görmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Yaşanan tüm toplumsal sorunların insanın yüreğini acıttığını ifade eden Açar, yaşadığımız çevre içerisinde insanlara, bu bilinçle yanlış anlayışlardan uzak durmalarına yönelik telkinlerde bulunmanın insani ve vicdani bir görev olduğuna dikkat çekti.

Dünya üzerinde bakıldığı zaman bütün toplumlarda yaşanan şeylerde benzerliklerin olduğunu belirten Açar, toplumumuzda son zamanlarda yaşanan özenti ve modern yaşam tutkusuyla ailelerin ihmal edildiğini ifade etti.

Ailenin güçlü ve sağlıklı olmadığı toplumların geleceğinin de olmadığını bilmek gerektiğine değinen Açar, “Çocukları hayata hazırlamak, onları terbiye etmek ailenin sorumluluğudur, onlara ilgi göstermek annelik babalık görevidir. Sosyal medya ve akıllı telefonlar hepimizi kendisine bağımlı hale getirmişken aile içerisinde çocuğumuza göstermediğimiz ilgiyi sosyal medya üzerinden ya da dışarıdaki birisi bir tatlı sözle gösterip sizden koparıp alabiliyor. Burada sorumluluk anne baba olarak sizlere düşüyor.” dedi.

Erken yaşta evliliğin önlenmesi ve yanlış anlayışlardan kurtulmak için çok mücadele etmek gerektiğini belirten Açar, sorunların önüne geçebilmek için hep birlikte hareket ederek farkındalık yaratmak gerektiğini belirtti.

ASKERLERE EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİM

Açar, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Erken Yaşta Evliliğin Önlenmesi” amacıyla bir yandan seminerler  düzenlerken  diğer yandan da  askerlere Evlilik Öncesi Eğitim vermeyi ihmal etmiyor

Toplumsal düzen için aile kurumunun korunmasının çok önemli olduğunu ifade eden İl Müdürü Halit Açar, Devletimiz ve hükümetlerimiz son dönemlerde buna yönelik gerçekçi ve sağlıklı politikalar üretmek çabası içerisindedir. Bu bağlamda, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak sağlıklı ve müreffeh bir toplum için sağlıklı ve müreffeh aileler hedefi ve amacı içerisinde var gücümüzle çalışmaya devam etmekteyiz. Toplumda sağlıklı, mutlu ve müreffeh ailelerin oluşması için ailelerin, aile içi hukuk, sağlık, iletişim ve aile ekonomisini yönetme gibi başlıca alanlarda bilinçlendirilmesi büyük önem kazanmaktadır.  Hep birlikte Güçlü aile, güçlü toplum hedefimize yürümek bizim için gurur verici olacaktır. Belki kiminiz evli, kiminiz evli değilsiniz. Şu ana kadar ifade ettiğim şeyler, herkese ve hepimize sorumluluklar yüklemektedir. Evlilik yaparken, aile kurduğumuzu unutmamamız ve aileyi koruyup yaşatmak için irade ve sağlıklı tutum belirlemeliyiz. Ve en son, kadın olmasa, aile olmasa ne olurdu? Diye herkesin üzerinde düşünmesini istiyorum.” Demişti

TEK BİR KİŞİYİ DAHİ YOKSULLUĞU VE ÇARESİZLİĞİ İLE BAŞ BAŞA BIRAKMAYACAĞIZ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ülke genelinde uygulamaya koyduğu ileri ve çağdaş hizmet modeli olan “Aile Sosyal Destek Programı” çerçevesinde gerçekleştirdiği hane ziyaretlerini yaygınlaştıran İl Müdürü Halit Açar’ın Diyarbakır’da adım atmadığı yer kalmadı

2017 yılındaki çalışmaların değerlendirmesini yapan İl Müdürü Açar, ASDEP kapsamında 40 bin hane ziyareti gerçekleştirdiklerini belirtti.

KİMSENİN KAYBOLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

İnsana hizmet götürmenin, devlet ve toplum adına insanları sahiplenmenin büyük bir hizmet olduğunu dile getiren İl Müdürümüz Açar, tüm kamu kurumları ve sosyal kurumlar ile bir senkronizasyon içinde çalıştıklarını ve bu çalışmaların oldukça önemli olduğunun altını çizdi.

İl Müdürlüğümüzün; kadın, çocuk, yaşlı, engelli şehit yakını, gazi ve toplumun tüm kesimlerini kapsayan bir alanda hizmet ve görev sorumluluğuna sahip bir kurum olduğuna değinen İl Müdürümüz Açar; “Kimsenin kaybolmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

DEVLET İLE VATANDAŞ ARASINDAKİ MESAFE KAPANDI

Yaptıkları çalışmaların devlet ile vatandaş arasındaki mesafeyi kapattığını ifade eden İl Müdürümüz Açar, “Yaptığımız çalışmalarla devleti milletin ayağına götürdük ve insanlar devletimizin çalışmalarından haberdar olmuş oldu. Yaptığımız çalışmalarla ileride bir çok sorunun önüne geçmiş olacağız, bizim amacımız ekonomik ve kültür düzeyi ne olursa olsun tüm insanlara hizmet götürmektir” diye konuştu.

İl Müdürlüğü olarak koruyucu ve önleyici hizmetlere daha çok yoğunlaştıklarının altını çizen İl Müdürümüz Açar; “Benim toplumumda benim Diyarbakırım da bir kadına şiddet uygulanması, bir çocuğun istismar edilmesi ve bir ailenin parçalanması bizim için sorundur ve bu hepimizin canımızı acıtır.” dedi.

2018 yılında yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi veren İl Müdürümüz Açar, hedeflerinin Diyarbakır’da 300 bin hane ziyareti gerçekleştirmek olduğunu kaydetti.

Gerçekleştirilen Toplantıda İl Müdür Yardımcımız Rifai Yıldırım ASDEP’in amaçları ve yapılacak çalışmalar hakkında bir sunum gerçekleştirirken Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlerimiz ve ASDEP Personellerimiz de 2017 yılında yapılan çalışmaları değerlendirerek hane ziyaretleri sırasında karşılaştıkları vakalar hakkında bilgi verdi. KEREM DOĞAN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.