Dolar 8,4733
Euro 10,2774
Altın 508,73
BİST 1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 36°C
Sıcak
Diyarbakır
36°C
Sıcak
Çar 35°C
Per 36°C
Cum 38°C
Cts 41°C

“AŞI ÇALIŞMALARI EN AZ 8 AY İLE 1 YIL ARASINDA SONUÇ VEREBİLİR”

“AŞI ÇALIŞMALARI EN AZ 8 AY İLE 1 YIL ARASINDA SONUÇ VEREBİLİR”
A+
A-
03.04.2020
1.226

Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Emin Önen, “Dünya Sağlık Örgütünün aşı çalışmaları ile alakalı açıklaması var. En az 8 ay ile 1 yıl arasında aşı çalışmalarının sonuç vereceğini söylüyorlar. Bu anlamda Çin’de çalışmalar devam ediyor” dedi. 
Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Emin Önen, Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya yayılan korona salgınına ilişkin son bilgileri paylaştı. Çin’deki aşı çalışmalarına değinen Önen, “Bu iş ilk başladığı günden beri gerek Çin’deki, gerekse dünya genelindeki bilim adamlarının koordine şekilde aşı çalışması, tedavi süreçlerini hızlandırma çalışmaları devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütünün aşı çalışmaları ile alakalı açıklaması var. En az 8 ay ile 1 yıl arasında aşı çalışmalarının sonuç vereceğini söylüyorlar. Bu anlamda Çin’de çalışmalar devam ediyor. Burada oluşturulan heyetlerde bazı aşı türleri geliştiriliyor ve bunlar gönüllü hastalar üzerinde denenmeye başlandı. Hastalar üzerinde denenen aşıların da sonuçlarını vermesinin 6 ayı bulacağı tahmin ediliyor. Şu aşamada Çin’de veya başka bir yerde bu işin bulunduğu, tedavisine başlandığı tarzında bir şey söylemek için erken. Aynı zamanda tedavi süreçlerini hızlandıran bazı ilaçların üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bu ilaçlardan da biz Türkiye’ye gönderdik. Onların da tedavi süreçlerinde 11-12 günlük süreleri 1-2 güne düşürdüğü iddia ediliyor. Türkiye’den olumlu haberler alırsak bunlardan daha fazla göndermek için burada bekliyoruz” dedi.
“YAKLAŞIK 10 GÜNDÜR ÇİN’DEN KAYNAKLANAN BİR VAKA YOK”
Büyükelçi Önen, “Tamamen bir mücadelenin bittiğini, bir mücadeleyi tamamen yendiğini söylememiz için çok erken. Çünkü Çin çok büyük coğrafya. Özellikle Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde başlayan bu süreçte ilk önce orayı karantina altına aldılar. Çin ile olan ilişkileri kestiler, ulaşım imkanlarını kestiler, orada hapsetmeye çalıştılar. Diğer eyaletlerde de bu salgın görüldü. Yaklaşık 10 gündür Çin’den kaynaklanan bir vaka yok. Bu anlamda kontrol altına alınmaya başlandı. Şu anki günlük vakaların sayıları yurt dışından gelen ağırlıklı Çinli vatandaşların oluşturduğu yeni vakalar geliyor. Bunların sayısı da bugün itibarı ile 842 olarak açıklandı. O yüzden Çin bu konuda ciddi tedbirler uyguluyor. Yurt dışından Pekin’e olan bütün uçuşları civar havalimanlarına yönlendirdi. Diğer büyük şehirlerde bazı havalimanlarını uluslararası uçuşa kapatıp, civar havalimanına yönlendirdi. Yurt dışından gelen tüm vatandaşlar ülkeye girerken test yapılıyor, herkes 14 günlük zorunlu karantinada tutuluyor” ifadelerini kullandı.
“HERKES TAM ANLAMIYLA SOSYAL HAYATA DÖNMÜŞ DEĞİL”
Çin’de hayat normale döndü demek için çok erken olduğunu söyleyen Büyükelçi Önen, sözlerine şöyle devam etti:
“Çin’in kendi içindeki seyahatlerin tamamına döndü denebilir ama buradan ve yurt dışından gelen vakalarla birlikte ikinci salgına, ikinci bir dalgaya dönüşebileceğinden endişe ediliyor. Bu nedenle tedbirler hala sıkı. Sosyal hayata dönülüyor mu? Yavaş yavaş farklı kademelerde bunları gevşettiğini, kademeli olarak düşürdüklerini gözlemliyoruz. Herkes tam anlamıyla sosyal hayata dönmüş değil. Üç ayı geride bıraktık, vatandaşların kurallara çok iyi riayet etmesiyle birlikte sonuç verdiğini görüyoruz.”
Büyükelçi Emin Önen, “Çin’i aslında bir kıta olarak kabul edip, eyaletleri de ülke olarak görürsek, çok büyük bir coğrafyada kontroller değil, sadece Hubei eyaletinde başladığı için Hubei eyaletini karantina altına almaya başladılar. Hubei eyaletinin 60 milyonluk bir nüfusu ve 600 milyar doların üzerinde ekonomik büyüklüğü var. Kıyasladığınız zaman ülke olarak görmemiz gerekiyor. İlk önce bu tedbirler burada alınmaya başladı. Burada alınan sıkı tedbirler sayesinde diğer eyaletlere sıçradığını ya da az sıçradığını gördük. Hiçbir ülkenin başka bir ülke ile kıyaslanması doğru değil. Ülkelerin sağlık alt yapısı, sağlık ve kültür dokusu çok farklı, sorunu algılama yöntemi farklı, kurumlar arası koordinasyonları farklı. Başarılı olan ya da başarısız olan ülkelerle Türkiye’yi kıyaslıyor. Türkiye’nin sağlık altyapısı çok güçlü, insanların dayanışma gücü kuvvetli. Önümüzdeki 3-4 haftalık süreyi çok dikkatli geçirirsek, çok kısa bir süre içinde kontrol altına alacağımızdan şüphem yok. Ülkemiz hem çok güçlü hem de kurallara riayet edildikten sonra üstesinden gelinecek bir konu olduğunu düşünüyorum” dedi.
İTALYA’DA KARANTİNA 13 NİSAN’A KADAR UZATILDI
Korona virüs nedeniyle 13 bin 155 kişinin hayatını kaybettiği İtalya’da karantina 13 Nisan’a kadar uzatıldı.
Çin’de ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan korona virüsün sıçradığı İtalya, virüsün Avrupa’daki merkezi haline gelmişti. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, korona virüs vaka sayılarının artmasıyla 10 Mart’ta ilan edilen karantinanın 13 Nisan’a kadar uzatıldığını duyurdu. Conte, dün akşam saatlerinde gerçekleştirdiği ulusa sesleniş konuşmasında, “Ülke genelinde 13 binden fazla can kaybımız var. Bu hiçbir zaman kapanmayacak bir yara. Henüz tedbirlerimizi gevşetebilecek bir durumda değiliz. Bu nedenle karantinanın 13 Nisan’a kadar uzatılması kararını imzaladım. Bunun olumlu etkilerini görmeye başlayacağız” ifadelerini kullandı.
İtalya’da 10 Mart’ta ilan edilen karantinanın yarın son bulması bekleniyordu.
MEKKE VE MEDİNE’DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 24 SAATE ÇIKARILDI
Suudi Arabistan, Mekke ve Medine’deki sokağa çıkma yasağını 24 saate çıkardı.
Suudi Arabistan hükümeti, Mekke ve Medine’de Korona virüsün yayılmasını engellemek amacıyla bugünden itibaren gün boyunca sokağa çıkma yasağı ilan etti. Karara göre, iki kentte yaşayanların sabah 06.00 ile öğleden sonra 15.00 arasında, ihtiyaçlarını karşılamak için sadece kendi mahallelerinde dışarı çıkabileceği belirtildi.

IRAK: “KORONA MAYIS’TA SONA ERECEK”
Korona virüsü ile mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Irak’ta Sağlık Bakanlığından önemli bir açıklama geldi.
Irak Sağlık Bakanı Cafer Allavi tarafından yapılan açıklamada, ülkede geçen Mart ayının ortasından bu yana uygulanan sokağa çıkma yasağına uyum gösterildiği takdirde gelecek Mayıs ayının sonlarında korona virüsünün sona ereceği söylendi. Sokağa çıkma yasağının 11 Nisan’a kadar uzatıldığı Irak’taki korona virüsü vakası 728’e yükselirken 52 kişi hayatını kaybetti, 182 kişi ise iyileşerek hastaneden taburcu oldu.
AB’NİN 14 ÜLKESİNDEN ORTAK KORONA AÇIKLAMASI
Avrupa Birliğinin (AB) 14 üyesi tarafından yayınlanan ortak deklarasyonda, olağanüstü hallerde krizin aşılması noktasında birlikte çalışılması gerektiği ve hukukun üstünlüğü, demokrasi ve temel haklar ilkelerinin belirli acil durum önlemleri alınarak ihlal edilmesi ihtimalinden endişe duyulduğu vurgulandı.
Avrupa Birliği üyesi Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Letonya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İspanya ve İsveç tarafından yayınlanan ortak deklarasyonda, “Bu zamana kadar görülmemiş bir durumda AB üyesi devletlerin vatandaşlarını korumak ve krizi aşmak için istisnai önlemler alması meşrudur. Aynı zamanda hukukun üstünlüğü, demokrasi ve temel haklar ilkelerinin belirli acil durum önlemleri alınarak ihlal edilme riskinden derin endişe duyuyoruz. Olağanüstü durumlarda alınan kararlarla hukukun üstünlüğü, demokrasi ve temel haklar ilkelerine ve uluslararası yükümlülüklere uyulmalıdır. İfade özgürlüğü veya basın özgürlüğü kısıtlanmamalı. Bu krizin üstesinden birlikte gelmeliyiz. Avrupa prensiplerimizi ve değerlerimizi bu şekilde sürdürmeliyiz. Bu nedenle Avrupa Birliğinin temel değerlerine uyulmasını sağlamak için Avrupa Komisyonunun acil durum önlemlerini ve bunların uygulanmasını izleme girişimini destekliyoruz ve gerektiğinde Genel İşler Konseyini konuyla ilgilenmeye çağırıyoruz” denildi.
Macaristan Parlamentosu, Pazartesi günü Acil Durum Yasası’nı onaylamıştı. Yasa, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’a parlamentonun denetimine tabi olmadan süresiz olarak kararnamelerle ülkeyi yönetme yetkisi veriyor.
ALMANYA’DA ÖLENLERİN SAYISI 872’E YÜKSELDİ
Almanya’da son bir günde 6 bin 156 kişide daha korona virüsü tespit edildi. Ülkede korona virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısı 872’e, vaka sayısı ise 73 bin 522’ye yükseldi.
Almanya bulaşıcı hastalıklarla mücadele otoritesi Rober Koch Enstitüsü, günlük olarak Almanya için yayınladığı korona raporunda bir günde 88 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 bin 156 kişide de korona virüsü tespit edildiğini duyurdu. Ülkede korona virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısı 872’e, vaka sayısı da 73 bin 522’ye yükseldi. Açıklamada korona virüsü bulaşmış ve tedavisi devam eden hastaların sayısının 54 bin 467 olduğu, tedavisi sona erenlerin sayısının 19 bin civarında olduğu açıklandı.
Korona vakasının en çok rastlandığı eyalet 18 bin 496 kişi ile Bayern eyaleti olurken, ikinci sırada 15 bin 427 vaka ile Kuzey Ren Vestfalya eyaleti, üçüncü sırada ise 14 bin 662 vaka sayısıyla Almanya’nın güneybatısındaki Baden Württemberg eyaleti geliyor.

“KORONA VİRÜS, YIL SONUNA KADAR ÜLKEDE GÖRÜLEBİLİR”
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, korona virüsün önümüzdeki aylarda veya yıl boyunca ülke genelinde görülebileceğini ve halkın sosyal izolasyon önlemlerine devam etmeleri gerektiğini söyledi.
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, korona virüs ile mücadele toplantısında konuştu. Ülke genelinde alışveriş ve ticari merkezlerin tekrar açılmasına ilişkin kararın 5 Nisan tarihinde görüşüleceğini belirten Hasan Ruhani, ”Hep birlikte ülkenin temel ihtiyaçlarını karşılamalıyız. İşine gitmek zorunda kalanlar sağlık protokolüne dikkat ederek gidebilirler” dedi.
Ruhani, vatandaşlarının sağlık ve ekonomik durumlarının kendileri için önemli olduğunu ve fakirlikle mücadelenin korona virüs ile mücadeleye benzediğini belirterek, ”Sağlık Bakanlığı halkın sağlığı için gerekli önlemeleri almalı. Bunun yanı sıra halk gerekli sağlık protokollerine bağlı kalarak günlük temel üretimlerini yapabilmeli” ifadesini kullandı.
İran Cumhurbaşkanı Ruhani, korona virüsünün önümüzdeki aylarda veya yıl boyunca ülke genelinde görülebileceğini söyleyerek, ”Sosyal izolasyon önlemlerine devam etmemiz gerekir” dedi.
Ruhani henüz korona virüs ile mücadelede yolun sonuna gelmediklerini söyleyerek, ”Şu an tüm dünya bu salgın hastalıkla mücadele ediyor. Eğer birlikte el ele verirsek korona virüsü yenebiliriz” şeklinde konuştu.
DUTERTE’DEN KORONA YASAKLARINA UYMAYANLARIN VURULACAĞI UYARISI
Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, korona virüsün salgınına karşı alınan kuralların ihlal edilmesi durumunda silahla vurulacağını söyledi.
Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, korona virüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında kuralları ihlal edenleri uyardı. Sağlık sektöründe çalışanlara saygı duymayan vatandaşlara tolerans gösterilmeyeceği ve bunun da suç sayılacağını söyledi. Ulusa Sesleniş konuşması gerçekleştiren Duterte, “Kurallara uymayan vatandaşlara polis ve güvenlik güçleri tarafından gerekli müdahale yapılacak” dedi.
Duterte, “Bütün yetkililer ülkenin sağlık sisteminin bu zor durumda kalmaması için çalışıyor. Korona virüsün yayılmasına engel olmak için herkesin işbirliği yapması gerek” diyerek, karantina uygulamalarına uyulması gerektiğini vurguladı.
Filipin halkına seslenen Filipinler Devlet Başkanı, “Durum kötüye gidiyor. Bu yüzden size sorunun ciddiyetini ve bizi dinlemeniz gerektiğini söylüyorum. Soruna neden olmaktansa vurulacaksınız” dedi.
Filipinler’de bugüne kadar 2 bin 311 korona virüs vakası görülürken, 96 kişide korona nedeniyle hayatını kaybetti.
ABD’DE KORONA VİRÜSÜNDEN ÖLENLERİN SAYISI 5 BİNİ GEÇTİ

ABD’de korona virüsünden son 24 saatte 884 kişi daha hayatını kaybetti. Ülke genelinde ölü sayısı 5 bin 112’ye, vaka sayısı ise 215 bin 344’e yükseldi.
ABD’de son 24 saatte 884 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile korona virüsü nedeniyle bir günde en yüksek ölüm yaşandı. Böylece ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 112’ye yükseldi.
Kısa sürede salgının merkezi haline gelen ABD’de en fazla salgının görüldüğü kent ise New York oldu. 83 bin 901 vakanın görüldüğü New York’ta 2 bin 219 kişi hayatını kaybetti. New York’un ardından en fazla vaka New Jersey’de kaydedildi. Vaka sayısının 22 bin 255, can kaybının ise 355 olarak açıklandığı New Jersey’i Kaliforniya takip etti. En fazla korona vakasının görüldüğü şehirler listesinde üçüncü sırada yer alan Kaliforniya’da 9 bin 936 vaka ve 215 can kaybı görüldü.
“KÜRESEL ENFEKSİYON YAYILIMINDAN DERİN ENDİŞE DUYUYORUM”
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, son 5 hafta içinde vaka sayılarında bir büyüme olduğunu belirterek, “Korona salgınında hızlı artış ve küresel enfeksiyon yayılımından derin endişe duyuyorum” dedi.
Korona virüs ölümleri geçtiğimiz hafta 2 kattan fazla arttı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, son 5 hafta içinde vaka sayılarında bir büyüme olduğunu, bu artışın dünyanın her ülkesini ve bölgesini etkilediğini söyledi. Ghebreyesus, “Korona virüs salgınının başlangıcından bu yana dördüncü aya girdiğimizde, hızlı artış ve küresel enfeksiyon yayılımından derin endişe duyuyorum” dedi.
Genel Direktör Ghebreyesus, Afrika, Orta Amerika ve Güney Amerika nispeten daha az sayıda vaka bildirmiş olsa da, hastalığın bu bölgelerde ciddi sosyal, ekonomik ve siyasi sonuçları olabileceği konusunda uyararak, “Bu ülkelerin vakaları tespit etmek, test etmek, izole etmek ve tedavi etmek ve temasları tanımlamak için iyi donanımlı olmasını sağlamamız önemlidir. Sınırlı kaynaklara rağmen bunun birçok ülkede meydana geldiğini görmeye teşvik ediyorum” dedi.
74 ÜLKE 4 İLAÇ DENEMESİNE OLUMLU YANIT VERDİ
74 ülkenin 4 ilaç denemesine olumlu yanıt verdiğini söyleyen Ghebreyesus, “74 ülke BM sağlık kuruluşunun korona virüsü tedavi etmeye yardımcı olabilecek 4 ümit verici ilaç kombinasyonunu karşılaştırmak ve en ağır hastaları kurtarmak denemelere katılma çağrısına yanıt verdi. Şimdiye kadar 200’den fazla hasta üzerinde bu ilaçlar denendi. Araştırmaya katılan her yeni hasta, hangi ilaçların işe yaradığını bilmemize bir adım daha yaklaşmamızı sağlıyor. Virüslere karşı hangi ilaçların güvenli ve etkili olduğuna dair kanıt oluşturmak için gereken süreyi azaltmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.
Genel Direktör Ghebreyesus, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“BM sağlık kurumu, korona virüse karşı savaşın ön saflarında yer alan sağlık çalışanları için maskeler de dahil olmak üzere koruyucu ekipman üretimini hızlandırmak için hükümetler ve üreticilerle çalışmaya devam ediyor. WHO, hasta olanlara ve onlara bakanlara tıbbi maske kullanılmasını tavsiye ediyor. Ancak bu durumlarda maskeler yalnızca diğer koruyucu önlemlerle birleştirildiğinde etkilidir.”  İHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.