SON DAKİKA

AVRUPA ÜLKELERİ SINIRLARINI TAMAMEN AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Bu haber 02 Haziran 2020 - 8:41 'de eklendi ve 6.102 kez görüntülendi.

Dünyayı etkisi alan yeni tip korona virüs salgınında Avrupa ülkeleri tedbirlerini gevşetiyor. Avrupa Birliği üyesi bazı ülkeler ise sadece sınırları değil, turizm sezonunu da açmaya hazırlanıyor. 

Avrupa ülkeleri yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınına yönelik aldığı tedbirleri kademeli olarak hafifletirken, bazı ülkeler sınırları ile birlikte turizm sezonunu da açmayı planlıyor. Avusturya kara sınırları, Almanya, İtalya, İsviçre, Lihtenştayn, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’ne kapalı iken 15 Haziran’da Almanya sınırını tamamen yeniden açmayı planlıyor. Avusturya’ya hava yoluyla gelenlerin son 4 günde korona virüs taşımadığına dair sağlık raporu göstermesi gerekiyor. Schengen bölgesi dışındaki ülkelerden gelen vatandaşların ise ülkeye hava yoluyla giriş yapması yasak.
Belçika’nın sınırları şu anda kapalı ve hükümet yurt dışına zorunlu olmayan seyahatleri yasakladı. Bulgaristan bugünden itibaren Sırbistan ve Yunanistan ile sınırlarını yeniden açtı. Hırvatistan da sınırlarını Çekya, Macaristan, Avusturya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Slovenya, Almanya ve Slovakya’dan gelen ziyaretçilere yeniden açtı. Hırvatistan’a gelen ziyaretçilerin, korona virüs taşıyan biriyle temasa geçmeleri halinde 14 gün boyunca kendilerini karantinaya almaları isteniyor.
Çekya, 26 Mayıs’tan itibaren Almanya ve Avusturya ile sınırlarını yeniden açtı. Ayrıca, 27 Mayıs’tan itibaren Slovakya ve Macaristan sınırı da kısıtlamalarla birlikte yeniden açıldı. AB üye ülkelerinden Çekya’ya yalnızca iş ve akraba ziyareti amacıyla ve üniversite öğrencilerinin giriş yapabileceği kaydedildi.
Danimarka’ya Grönland veya Faroe Adaları vatandaşları giriş yapabilirken 25 Mayıs’tan itibaren Finlandiya, İzlanda, Norveç ve İsveç veya Almanya’da daimi ikametgahı olan kişilerin de ülkeye akraba ziyareti veya iş amaçlı giriş yapabilmesi izin verildi. Danimarka, 15 Haziran’dan itibaren ise sınırlarını Almanya, İzlanda ve Norveç’ten gelen turistlere açacak.
Estonya ise 15 Mayıs’ta komşularına sınırlarını açtı. AB ve İngiltere vatandaşları ise 1 Haziran’dan itibaren Estonya’ya giriş yapabilecek. Enfeksiyon oranı yüksek olan ülkelerden gelenlerin ise 2 hafta süreyle kendilerini izole etmeleri istendi.
Finlandiya’nın kara sınırları en az 14 Haziran’a kadar kapalı olurken, Mayıs ayı ortasında Schengen bölgesinde ülkeye işçilerin giriş yapabilmesine izin verildi.
Fransa Başbakanı Edouard Philippe, diğer AB ülkelerinin planlarının ardından Fransa’nın AB ülkelerine ve İngiltere sınırını 15 Haziran’dan itibaren yeniden açma planlarını açıkladı. Ülkeye girişler, daimi ikametgahı bulunmayan kişiler için sınırlandırıldı. İngiltere veya İspanya’dan gelenlerin gönüllü olarak karantinaya tabi tutulacağı ifade edildi. AB ülkeleri veya İngiltere vatandaşları hariç diğer ziyaretçilerin sınırlı durumlar dışında ülkeye girişi yasak.
Almanya’nın sınır kontrolleri 15 Haziran’a kadar geçerli
Almanya da sınırlarını tamamen yabancı ziyaretçilere açmayan ülkeler arasında yer alıyor. Almanya, Fransa, Avusturya, İsviçre, Danimarka ve Lüksemburg ile sınır kontrolleri gerçekleştiriyor. Kontroller, İspanya ve İtalya’dan hava yoluyla gelenler için de uygulanıyor. Sınır kontrolleri, 15 Haziran’a kadar yürürlükte bulunuyor. AB ve İngiltere, Lihtenştayn, İsviçre, Norveç, İzlanda vatandaşlarının kendi ülkelerine veya Avrupa’daki ikametlerine dönmelerine ve Almanya aktarmalı seyahatlerine ise izin verilmeye başlandı.
Yunanistan, 3 aşama uyguluyor
Yunanistan’da Dışişleri Bakanlığı dün üç aşamadan oluşan sınırları yeniden açma planını açıkladı. 15 Haziran’a kadar yalnızca sınırlı sayıda uluslararası uçuşun Atina’ya gerçekleştirilmesine izin verildi. Gelen tüm yolcuların testten geçirileceği ve belirlenen otelde bir gece konaklamaları gerektiği ifade edildi. Testi negatif çıkan yolcuların 7 gün boyunca karantinaya alınacağı, pozitif çıkanların ise 14 gün boyunca gözetim altında karantinada tutulacağı aktarıldı. 15 Haziran’dan itibaren uluslararası uçuşların yalnızca Atina’ya değil, Selanik’e de yapılacağı bildirildi. Ancak, bazı yolcuların zorunlu testlerden geçmek zorunda kalacaklar. Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı tarafından yayınlanan listede bulunan ülkelerin herhangi birinden gelenlerin Yunanistan’a girişlerinde teste tabi tutulacağı, testin negatif çıkması halinde 7 gün ve pozitif çıkması halinde ise 14 gün boyunca belirlenen bir otelde karantinaya alınacakları belirtildi. Ayrıca ülkeye Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’dan kara sınırlarından giriş yapılabilecek. Yunanistan’da 1 Temmuz’dan itibaren ise tüm havaalanlarına uçuş gerçekleştirilebileceği ve tüm ülke vatandaşlarının Yunanistan’a giriş yapabilmesine izin verildi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Bazı ülkelerle ilgili ek kısıtlamalar ileri bir tarihte açıklanacak” ifadelerine yer verildi. Ülkeye 1 Temmuz’dan itibaren ayrıca deniz yoluyla giriş yapılabileceği bildirildi.
Macaristan sınırları Romanya, Slovakya, Çekya, Slovenya ve Sırbistan’a açık bulunuyor. Sınırlar ayrıca, tatil yapılabilmesi amacıyla Hırvatistan’a da açıkken, Avusturya sınırı ise kapalı durumda.
İzlanda 15 Haziran’da kapılarını yabancı turistlere açacak. İtalya ise 3 Haziran’da AB, İngiltere, Schengen bölgesi, Andorra ve Monako vatandaşlarına sınırlarını yeniden açmayı planlıyor. Ülkeye giriş yapan ziyaretçilere karantina uygulaması da 3 Haziran’da sona erecek. İtalyan yolcu gemilerinin seyahatleri ise askıya alınmış durumda.
Letonya, sınırlarını 15 Mayıs’ta Estonya ve Litvanya’ya açtı. 1 Haziran’dan itibaren de Litvanya ile sınır kontrolüne son verilecek. Litvanya’da sınırlarını 15 Mayıs’ta Estonya ve Letonya’ya açtı. 1 Haziran’dan itibaren Letonya ile sınır denetimi yapılmayacak. Litvanya ayrıca, iş ve eğitim amacıyla Polonya vatandaşlarına ülkeye giriş izni verdi. Lüksemburg, Almanya ile sınırı 15 Mayıs’ta yeniden açtı.
İspanya’da 16 Mart’ta sınırların kapatılması kararı alınmıştı. Ülkede sınırların 1 Temmuz’dan itibaren turistlere açılması planlanıyor. Ülkeye girenlere 14 gün karantina zorunluluğunun ise 1 Temmuz’dan itibaren yürürlükten kalkması bekleniyor. Şu anda yurt dışından ülkeye gelenler, 14 gün boyunca karantinada kalmak zorunda.
İngiltere’ye 8 Haziran’dan itibaren yurt dışından gelen ziyaretçilerin 14 gün boyunca karantinaya alınacağı kaydedildi. Hükümet, tedbirlerin 3 haftada bir gözden geçirileceğini ifade etti. Yurt dışından gelenlerin 14 gün boyunca karantinada kalmasını zorunlu kılan Başbakan Boris Johnson yönetimi, İrlanda ve Fransa vatandaşlarının bu kuralın dışında tutulacağını belirtti.
Hırvatistan, Slovenya sınırlarını Mayıs ortalarında açarken Avusturya, Çekya, Macaristan ve Slovakya sınırlarının ise 29 Mayıs’ta açılması planlanıyor.

LATİN AMERİKA’DAKİ KORONA VİRÜS VAKALARI 1 MİLYONA YAKLAŞTI
Dünya genelinde toplam korona virüs vaka sayısı 6 milyon 290 bin 847’ye yükselirken, Latin Amerika’daki vaka sayısı 1 milyona yaklaştı.
İlk olarak Çin’de ortaya çıkan korona virüs hızlı yayılmaya devam ediyor. Dünya genelinde toplam vaka sayısı 6 milyon 290 bin 847’ye yükseldi. ABD, 1 milyon 837 bin 578 vaka sayısıyla korona virüsten en fazla etkilenen ülke oldu. Latin Amerika’da kaydedilen vaka sayıları ise korkutucu bir şekilde artmaya devam ediyor. Latin Amerika’daki vaka sayısı 1 milyona yaklaştı. Yeni tespit edilen vakaların büyük bir kısmı Brezilya’da kaydedildi. Brezilya’daki toplam korona virüs vaka sayısı 514 bin 992’ye yükselirken, ölü sayısı 29 bin 341 oldu. Peru’da toplam vaka sayısı 164 bin 476’ya çıktı, ölü sayısı ise 4 bin 506 oldu. Meksika ise vaka sayısı 90 bin 664’eyükselirken ölü sayısı 9 bin 930’a çıktı. Şili’de vaka sayısı 99 bin 688’ye yükseldi, ölü sayısı ise bin 54 oldu.
Brezilya son dönemde ABD’nın ardından en çok vakanın görüldüğü 2. ülke oldu.
İRAN’DA GÜNLÜK ÖLÜ SAYISI ARTIŞA GEÇTİ, VAKA SAYISI DALGALI SEYREDİYOR
İran’da yeni tip korona virüs salgınında son 24 saatte 81 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu toplam ölü sayısı 7 bin 878’e, vaka sayısı ise 154 bin 445’e yükseldi. Ülkede günlük ölü sayısı artışa geçerken vaka sayısı ise dalgalı seyrediyor.
İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınına yönelik son istatistikleri paylaştı. Son 24 saatte 2 bin 979 kişinin korona virüs testlerinin pozitif çıktığını belirten Cihanpur, salgın nedeniyle 81 kişinin de hayatını kaybettiğini ifade etti.

Cihanpur, son verilerle birlikte ülkede tespit edilen toplam vaka sayısının 154 bin 445’e, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 7 bin 878’e ulaştığını açıkladı. Ülkede toplam 121 bin 4 hastanın virüsü yenerek taburcu olduğunu aktaran Cihanpur, 2 bin 578 kişinin ise durumunun ağır olduğunu ve yoğun bakımda tedavi gördüğünü belirtti.
İran’da günlük bazda vaka sayısında dalgalanma devam ederken ölü sayısında ise artış yaşanıyor. Ülke genelinde son 24 saatte 2 bin 979 vaka ile 81 ölüm, 31 Mayıs’ta 2 bin 516 vaka ve 63 ölüm, 30 Mayıs’ta 2 bin 282 vaka ile 57 ölüm, 29 Mayıs’ta 2 bin 819 vaka ile 50 ölüm, 28 Mayıs’ta 2 bin 258 vaka ile 63 ölüm kayda geçti.
RUSYA VE UKRAYNA’DA KARANTİNA UYGULAMASI GEVŞETİLMEYE DEVAM EDİYOR
Yeni tip korona virüs tedbirlerinin gevşetilmesi kapsamında Rusya’da karantinadan çıkışın ikinci, Ukrayna’da ise üçüncü etabı dün başladı.
Dünyada birçok ülke yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında aldığı önlemleri kademeli olarak hafifletiyor. Karantinadan çıkışın birinci etabının 12 Mayıs’ta başladığı Rusya’da bugün itibariyle ikinci etaba geçildi. Ülkede iç turizm yeniden açılırken, sokağa çıkma kısıtlamaları hafifletildi ve 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmasına izin verildi. Araba galerileri, tekstil tamir atölyeleri, bisiklet kiralama noktaları, inşaat ve mimarlık ofisleri, sağlık lisanslı sanatoryumlar da yeniden açıldı. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin yaptığı açıklamada, “Tiyatroları, müzeleri, kuaför salonlarını, restoranları ve spor salonlarını açmak için henüz erken. Bazı önlemleri erken esnetirsek Moskova’ya gelişleriniz ve iş yerlerinize dönüşleriniz daha da uzar. Bu nedenle karantina uygulamasını 14 Haziran’a kadar uzattık” şeklinde konuştu.
Rusya’da vaka ve ölüm sayısı dalgalı seyrediyor
Rusya Korona Virüs Enfeksiyonunu Önleme ve Mücadele Merkezi tarafından açıklanan son verilere göre, ülke genelinde vaka sayısı son 24 saatte 9 bin 35 artarak 414 bin 878’e, can kaybı sayısı ise 162 artarak 4 bin 855’e yükseldi. Rusya’da 31 Mayıs’ta 9 bin 268 yeni vaka ve 138 can kaybı, 30 Mayıs’ta 8 bin 952 vaka ve 181 can kaybı, 29 Mayıs’ta 8 bin 572 vaka ve 232 can kaybı, 28 Mayıs’ta 8 bin 371 vaka sayısı ve 174 can kaybı, 27 Mayıs’ta ise 8 bin 338 vaka sayısı ve 161 can kaybı kayıtlara geçti. Ülkede 27 Mayıs-1 Haziran arasında 52 bin 536 yeni vaka ve bin 48 can kaybı yaşandı. Rusya’da toplam test sayısı 10 milyon 900 bini geçerken vaka ve ölüm sayısı dalgalı şekilde seyretmeye devam ediyor.
Ukrayna’da ise karantinadan çıkışın üçüncü etabı bugün başladı. Hükümet tarafından alınan kararlar doğrultusunda şehirlerarası tren seferleri tekrar başlatılırken, anaokulları, spor salonları ve yüzme havuzları tekrar açıldı. Açılan yerlerde sıkı hijyen kuralları uygulanacak. Spor salonlarında sosyal mesafeye dikkat edilerek her 10 metrekareye 1 kişi alınabilecek. Spor hocası eşliğinde grup olarak yapılacak spor faaliyetlerinde her 5 metrekareye 1 kişi kuralına dikkat edilerek gruba en fazla 10 kişi dahil edilecek. Spor merkezlerine girişlerde dezenfektan bulundurulacak. Spor salonu çalışanları ve sporcuların ateşleri ölçülecek ve ateşi 37.2’den yüksek olanlar salona alınmayacak.
Ukrayna Sağlık Bakanlığı tarafından son açıklamaya göre ülke genelindeki korona virüs vakası 24 bin 12’ye, can kaybı ise 718’e yükseldi.
FRANSA’DA KAFE VE RESTORANLAR BUGÜN YENİDEN AÇILACAK
Yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınında normale dönüş sürecinin 11 Mayıs’ta başladığı Fransa’da tedbirler hafifletilmeye devam ediyor. Ülkede bugünden itibaren kafe ve restoranlar yeniden müşterilerine kapılarını açacak. Ancak iç mekana müşteri kabul edilmeyecek.
Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo başkentte bulunan 18 bin kafe ve restoran için yardım planını açıkladı. Hidalgo, dükkanların kaldırımlara veya park alanlarına teras kurma veya mekanı genişletme imkanı tanındığını duyurdu. Başkan Hidalgo, sokakların yeni plana uyulması kapsamında tamamen ya da kısmen trafiğe kapatılıp yayalara açılacağını ifade etti. Bu çerçevede sağlık tedbiri için alınan yürürlükteki kuralları gevşeten Paris Belediyesi, iç mekanlara müşteri almaları yasak olan restoran ve kafe işletmecilerinin, kamu alanını ikinci bir karara kadar teras olarak kullanabileceklerini bildirdi. Kamuya ait alanların teras olarak kullanılabilmesi için işletmecilerin 10 maddelik şartnameyi imzalamaları gerektiğini ifade eden Hidalgo, bu uygulamanın ücretsiz olduğunu belirtti. Kamu alanının teras olarak kullanabilecek olması mekan sahiplerini sevindirdi. Salgın haritasında turuncu bölgede bulunan Paris’teki mekanlar yarından itibaren müşterilerini teraslarında ağırlamaya başlayacak.
Eylül ayına kadar hayata geçirilmesi planlanan şartlı teras uygulaması ile başkente bulunan 20’ye yakın sokak, hafta sonu trafiğe kapatılacak. Uygulanacak olan 10 şart arasında, işletme sahiplerinin en geç saat 22.00’de iş yerlerini kapatması ve plastik bardak kullanması da bulunuyor. Kurallara uymayan işletmelere ise ceza kesilip teras izinleri iptal edilecek.
Önceden açılan işletmelere ceza
Paris’te faaliyet gösteren ve geçtiğimiz Cumartesi günü teraslarını açarak müşteri kabul eden 4 kafe ve restorana ise erken açıldıkları için para cezası kesildi. İHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------