Dolar 13,5419
Euro 15,2855
Altın 800,25
BİST 1.916,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 6°C
Hafif Yağmurlu
Diyarbakır
6°C
Hafif Yağmurlu
Çar 3°C
Per 4°C
Cum 2°C
Cts 2°C

‘BAŞVURULAR NEDEN KABUL EDİLMİYOR?’

‘BAŞVURULAR NEDEN KABUL EDİLMİYOR?’
A+
A-
07.01.2018
394

AHMET BEŞENK

2 Ocak tarihinden itibaren kadroya geçmek için taşeron elemanları başvurularını tüm ülke genelinde olduğu gibi Diyarbakır’da da yapmaya başladı. Taşeron elemanlarının başvurularında yapılacak olan en basit yanlış bile geleceklerini yakından etkilerken Diyarbakır’da bazı sektörlerde çalışan taşeron işçileri başvuru gerçekleştiremiyorlar. Çalıştıkları kurumlarda bulunan başvuru büroları hizmet alımı olmadığı için başvurularını kabul edemezken 1 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre, ‘Taşeron personelin başvurusunu değerlendirmek yetkisi Tespit Komisyonunda olup, bu komisyon dışındaki hiç kimsenin başvuruyu reddetme hakkı bulunmamaktadır’ deniyor.

Taşeron işçi başvuruları 2 Ocak 2018 tarihi itibari ile 10 gün geçerli olmak üzere başladı. Başvuruların başlamasına rağmen bazı kurumlarda ise taşeron elemanlarının iş başvuruları halen alınmıyor. Dicle Üniversitesi Yemekhane çalışanları da bu dertten muzdarip olan kesimlerden biri. Başvuruların başladığı tarihten bu güne kadar başvuru yapmak içi ilgili birimlere başvuran ve olumsuz yanıtlar alan yemekhane çalışanları dün 1 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre, ‘Taşeron personelin başvurusunu değerlendirmek yetkisi Tespit Komisyonunda olup, bu komisyon dışındaki hiç kimsenin başvuruyu reddetme hakkı bulunmamaktadır’ ibaresi bulunan bir yazıyı gündeme getirdi.

Taşeron işçinin başvurusu kayıt aşmasında alınmayabilir mi? Sorusunun yanıtlandığı yayında, Taşeron personelin başvurusunu değerlendirmek yetkisi Tespit Komisyonunda olup, bu komisyon dışındaki hiç kimsenin başvuruyu reddetme hakkı bulunmamaktadır. 1 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre, taşerona kadroya başvuru sürecinde bir kaç aşama bulunmaktadır.

İlk aşamada, 11 Ocak’a kadar başvuru alınacak. Ancak başvurular sırasında evrak kayıtlarda görev alan personelin başvuruyu almama, kapsama girmiyor gerekçesiyle reddetme gibi bir hakkı bulunmuyor. Bu tür durumlarla karşılaşan personelin, evrakların kayda alınmadığına dair tespit yaptırması gerekmektedir.

Başvuru sırasında başvuru formunu doldurmak ve örnek dilekçeyi vermek yeterlidir. Taşeron personel, başvuru sırasında sigorta belgesini vermek zorunda değildir. Yapılan bir başvuruyu, yönetmeliğin 7. maddesine göre Tespit Komisyonu değerlendirmek zorundadır.

Ayrıca tespit komisyonu kararını ilan edecek ve ilan edilen bu karara karşı taşeron personelin itiraz hakkı bulunuyor. Tespit komisyonu taşrada, bölge veya il müdürünün başkanlığında en az üç kişiden oluşacaktır. Bu komisyon üyelerine taşrada mülki amirler karar verecektir.

Hal böyleyken ve bu yayınlar paylaşılırken Dicle Üniversitesi yemekhane çalışanları başvuruları sırasında başvurularının kabul edilmediğini belirtiyorlar. Yemekhane çalışanları arkadaşlarına başvuruları ilgili yerlere yapmalarını, kabul edilmemesi halinde nedenlerini içeren bir yazı ile cevap vermelerini isteyecekler. Zira, başvuruların yasal dayanağa dayandırılmadan kabul edilmemesinin suç olduğunu dile getiriyorlar.

‘KADROYA GEÇEN TAŞERON ELEMANLARININ YETİM AYLIĞI KESİLMEZ’

En çok sorular arasında yer alan yetim aylığı alan taşeron elemanlarının kadroya geçmesi halinde aylıklarının kesilip kesilmeyeceği sorusuydu. Memurlar.net adlı internet sitesinde yapılan açıklamaya göre kadroya geçen taşeron personel memur değil işçi kadrosuna geçeceği için aylıklarının kesilmeyeceklerini duyurdu.

Taşeron firmada çalışanların aynı zamanda memur babasından almakta olduğu yetim aylığının kesilip kesilmeyeceği sorusuna da şu yanıt veriliyor.

Memur yetim aylığı alanların bu aylıklarını almaya devam etme şartları:

1- 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kurallarına göre yetim aylığı alanlar:

– Kız yetimlerin yetim aylıkları memur olarak göreve başlamadıkları müddetçe kesilmez.

– Kız yetimlerin yetim aylıkları evli olmadıkları müddetçe kesilmez.

– Bu durumlardan birisi gerçekleşmesi halinde kız yetimlerin aylıkları kesilir.

– Yani özetle, Kız yetimlerin yetim aylıkları özel veya kamu işyerlerinde sigortalı olarak çalışmaları halinde aylıkları kesilmez.

2- 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kurallarına göre yetim aylığı alanlar:

– Kız yetimlerin yetim aylıkları memur, işçi, esnaf veya yabancı ülke mevzuatına tabi göreve başlamadıkları müddetçe kesilmez. İşçi olarak özel veya kamu işyeri ayrımı olmaz, buralarda çalışmadıkları müddetçe kesilmez.

– Kız yetimlerin yetim aylıkları evli olmadıkları müddetçe kesilmez.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.