Dolar 18,8092
Euro 20,3913
Altın 1.158,18
BİST 5.096,29
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 8°C
Hafif Yağmurlu
Diyarbakır
8°C
Hafif Yağmurlu
Çar 6°C
Per 7°C
Cum 6°C
Cts 5°C

“BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR GÜÇ DOĞAR”

“BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR GÜÇ DOĞAR”
28 Mart 2021 15:38
A+
A-

Diyarbakır Organize Sanayici ve İş Adamları Derneği (DOSİAD) 8. Olağan Genel Kurul toplantısında mevcut Başkan Abdurrahman Aslan tekrar seçilerek güven tazeledi. Genel Kurul toplantısı Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi toplantı salonunda gerçekleştirildi. Yeterli çoğunluğun sağlandığı DOSİAD genel kurul toplantısına gelen üyelerin sosyal mesafe ve maske kurallarına uyduğu görüldü.

“BİR KENT ÜRETİM ÜSSÜ OLMADAN İLERLEYEMEZ”

Toplantının açılışında söz alan mevcut Başkan Abdurrahman Aslan, katılımlarından ötürü DOSİAD üyelerine teşekkür etti. Bir ülkenin gücünü üretiminden aldığına vurgu yapan Aslan,  “Mesela ABD, dünya nüfusunun yüzde 5’i ama dünya ölçeğindeki pazar payı yüzde 25’tir. İşte gücünü oradan alıyor. Bu anlamda biz organize sanayi bölgesine baktığımız zaman 20-25 yaşındayız. Diyarbakır’a baktığımız zaman konumuyla, Ortadoğuya açılan kapısıyla medeniyetler beşiğiyle her konuda kentimize baktığımız zaman Organize Sanayi Bölgemizin şu anki statüsü gelişmesi bu kenti kaldıramıyor. O zaman ne yapıp ne edip üretime kafa yormamız üretimi tetiklememiz gibi hepimizin görev ve sorumlulukları vardır. İstihdamı yaratmada, işsizliği minimize etmede katma değeri yüksek olan geri dönüşümü olan sektör üretimdir. Yani doğrusu OSB’ler bir kentin üretim üssüdür. Bir kentin üretim üssü olmadan o kentin ilerlemesi mümkün değildir” dedi.

“YATIRIMLAR PEŞPEŞE GELİYOR”

Dünyanın en kıymetli ve zor işinin üretim olduğunu ifade eden Aslan, “Şimdi biz bir takım oranlarla acaba istihdam oranımız nedir diye baktık. OSB’mizde istihdam oranımız oldukça düşük. Bunu Diyarbakır’ımızın nüfusuyla orantılı bir hesap yaptığımız zaman bu istihdam sayısı kesinlikle kentimiz için yeterli değildir. Dünyanın en kıymetli en zor işi üretimdir. Arkadaşlarımız ellerini taşın altına koymuşlar, risk almışlar, neleri var neleri yok buralarda yatırım yapmışlar. Bu noktada kentimizin girişimcilik ruhu çok güçlüdür. Bütün arkadaşlarımızın bu girişimcilik ruhu var ve bundan cesaret alarak krize bakmadan sürece hiçbir şekilde takılmadan yatırımlar peşpeşe geliyor ve devam ediyor. Bu anlamda bu riski alan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

“KARPUZ ARTIK DİYARBAKIR’I KALDIRAMIYOR”

Eskiden Diyarbakır dendiği zaman karpuzuyla anılırdı. Ama değişen ve dönüşen süreçlerde karpuz artık Diyarbakır’ı kaldıramıyor. Diyarbakır’ı ne kaldırabilir kimliğini ne öne çıkarabilir. Markalaşmış sanayi ürünlerimiz. Bu anlamda Diyarbakır’ımızda da bir yol olmaya devam ediyoruz. Özellikle tekstil sektöründe çok iyi hamleler var. Yani son 3-4 yılda Mermer, gıda gibi sektörlerde Diyarbakır, değil Türkiye, dünya piyasasıyla kafa tutabilecek, fazlasıyla rekabet edebilecek bir güce gelmek üzere. Dünya ile rekabet edebilecek düzeye gelen sektördeki arkadaşlara ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.

Bizim dikkat etmemiz gereken çok önemli bir şey var. Enerjimizi, eforumuzu birbirimize karşı kullanmaktan ben önce kendim için söylüyorum vazgeçmeliyiz. Gücümüzü birleştireceğiz, bir araya getireceğiz, birlikten kuvvet doğar güç doğar anlayışıyla herkes kendi işine odaklanmalıdır. Tabiî ki ben dahil hepimizin eksiklikleri var. 3 yıllık süreç geçirdik. Tabiî ki bu konuda pandemi dediğimiz şey bunun en azından yüzde 35’ini götürdü. Şimdi sağlık denince insan başka bir şey düşünemiyor. İşte bu günkü kongremizde de arkadaşlar geliyorlar, ‘Başkanım imzamızı atalım gidersek olur mu’ dediler, kalabalık yerler korkutuyor tabiî ki onları anlamak gerekiyor” dedi.

“SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE DİYALOG ESASTIR”

Gücünü sanayici ve üreticilerden aldığını kaydeden Aslan, bir dönem daha DOSİAD’a hizmet etmek istediğini belirterek, “OSB yönetimimizle de istişarede bulunarak beraber hareket ederek sorunların çözümüne odaklanacağız. Arkadaşlarımızın da istek ve desteğiyle yeniden aday oldum. Beni bu hizmete layık gören tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Derneğimizin yönetim süreci 3 yıllıktır. Sayın Aziz Özkılıç bey bize çok değerli bir miras bıraktı. Bizde elimizden geldiğinde üzerine koyarak devam etmeye çalışıyoruz. DOSİAD sivil bir dernektir. Kimse bize gelin başkan olun demez gönüllülük esasına dayalı olarak bu görevi aldık. Biz bu süreçte tüm arkadaşlarımızı gezdik ve diyalog kurduk. Bence sorunların çözümünde diyalog esastır. En iyi yaptığımız şey diyalogu olabildiğince ilerletmek oldu” diye konuştu.

“SANAYİCİNİN EN BÜYÜK PROBLEMİ BANKALARLADIR”

“Sanayicinin en büyük problemi bankalarladır” diyen Başkan Aslan, “Bizde DOGUNSİFED Başkanımız Aziz bey ile defalarca bankalar birliğiyle başkanıyla, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile toplantılar yaptık. Defalarca bankalara gittik, onlar geldi. Bir takım bankalar önemli adımlar attılar ancak bazıları hala sıkıntıları gidermiş değil. Bir tüccar arkadaş 40 yıl çekini ödüyorsa, olabilir bir çekini bir takım sebeplerden ötürü ödeyemedi, o ticaret erbabının o 40 yıllık emeği boşa mı gidecek, bu oldukça yanlıştır. Bankacılar bu konuda bu düşüncelerimizi de defalarca ifade ettik. Bankalarla ilgili ekspertiz raporu denilen bir olay var. Sizin yaptığınız yatırım değeri 5 ise 2 gösteriyor. İşin çok daha ilginç bir yanı makine aksamları bu değerlendirmelerin dışında bırakılıyor. Bir işletmenin yüzde 60’ı inşaat ise yüzde 40’ı da makinelerdir. Hiçbir bankacı değerlendirmeye geldiğinde bu makineleri rapora eklemiyor. İlerleyen dönemlerde durumun değişmesini umut ediyorum” şeklinde konuştu.

DİVAN BAŞKANLIĞINA ÖZKILIÇ SEÇİLDİ

Aslan’ın konuşmaları ardından yapılan divan seçiminde; bölgedeki önemli stkların çatı örgütü olan Doğu ve Güneydoğu Sanayici İş İnsanları Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı A. Aziz Özkılıç, Divan Başkanı olarak önerildi. Başkanlık divanının kabulü ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Tüm İslam aleminin Berat Kandili tebrik ederek konuşmasına başlayan Özkılıç, pandemi sürecinin de en kısa dönemde sağlıkla atlatılması temennisinde bulundu.

“KADIN TEMSİLİYETİ HER ALANDA ARTMALI”

Tek listenin sunulduğu divanda Abdurrahman Aslan’ın başkanlığındaki liste güvenoyu alırken, oylama sonrası Divan Başkanı Özkılıç ve divan üyeleri, DOSİAD Başkanlığına yeniden seçilen Aslan ve yönetimi tebrik etti. Özkılıç, DOSİAD yönetimine kadın temsilinin de arttırılması önerisinde bulunarak, “Girişimci kadınlarımızın sayısı gün geçtikçe artıyor. Kadın girişimci ve sanayicilerimiz temsiliyeti noktasında her alanda sayısı arttırılmalıdır” dedi.

“İSTİŞARE VE DİYALOGLA SORUNLARIMIZI ÇÖZEBİLİRİZ”

Teşekkür konuşması için yeniden kürsüye gelen DOSİAD Başkanı Abdurrahman Aslan, omuzlarına yüklenen sorumluluğu birlik ve beraberlik ruhu ile üstesinden gelinebileceğine dikkati çekerek, “Beraber hareket ettiğimiz sürece, buna inanmanızı istiyorum çözemeyeceğimiz konu yoktur. İstişare ve diyalog ile özveriyle bir araya gelerek bu sorunları çözebiliriz. Hedefimiz kısa, orta ve uzun vadedeki eylem planlarımızı yapacağız ve bunları hayata geçirmek adına birlikte yol alacağız.

MEHDİ EKER’E ÖZEL TEŞEKKÜR

Şunu da ifade etmek isterim. Eski tarım Bakanımız Mehdi Eker Bey, değerli Diyarbakırlı arkadaşımız. Yıllarca milletvekilliği ve Tarım Bakanlığı yaptı. İnanın arkadaşlar bazı şeyleri siyaset üstü konuşuyorum. Eğer bu konuda birinin yardımı varsa takdiri de hak eder, ayağımız taşa değdiği zaman haberi olmuştur. Geçenlerde Valilikte Sanayi Bakanımızla toplantı yapıyoruz. Ticaret Bakanımız bizleri dinlemeye gelmiş. Biz OSB’deki sorunlarımızı anlattık özellikle enerji. Birde Eximbank kurulmasıyla alakalı. Ticaret Bakanı, ‘sizin burada 200 milyonluk bir ihracat rakamınız var, bu rakam ile biz bu bankayı kuramayız, eğer kurarsak diğer tüm illerde ister’ dedi. Toplantıda o kadar kişi var kimse bir şey demedi ancak Mehdi Bey ‘Sayın bakanım Diyarbakır diğer illere benzemiyor. Potansiyelleri güçlü olan, girişimcilik ruhu olan 12 bin yıllık kadim bir tarihi olan bu topraklar bunu hak ediyor’ dedi. Bakanımız ‘Evet haklısınız’ dedi. Burada Sayın Valimizin de hakkını yemeyelim o da ‘Sayın Bakan Mehdi Beye katılıyorum, Diyarbakır’ın bu potansiyele ulaşma ruhu var’ dedi ve destekledi. Bu vesile ile Diyarbakır’ın Diyarbakır sanayicisi, üreticisinin yanında yer alan Sayın Bakanımız Mehdi beye ve Valimize huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Başkan Aslan’ın konuşmalarının ardından genel kurula katılan DOSİAD üyeleri, Aslan ve yönetimini tebrik etti. Günün anısına çekilen fotoğrafın ardından genel kurul sona erdi. (HABER MERKEZİ)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.