Dolar 19,0360
Euro 20,5386
Altın 1.188,41
BİST 4.952,79
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 18°C
Çok Bulutlu
Diyarbakır
18°C
Çok Bulutlu
Per 17°C
Cum 17°C
Cts 17°C
Paz 18°C

Bu Gece Berat Kandili – (İbrahim Evirgen’in Yazısı)

6 Mart 2023 07:31 | Son Güncellenme: 6 Mart 2023 07:45

Berat Kandili İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi, Berat gecesidir. 16. yüzyılda, Osmanlı İmparatorluğu’nda II. Selim’den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.

Berat (Berâet), Arapçada ”temize çıkma” anlamına gelir. İslam inancına göre bu gecenin bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle Mübarek Gece, günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet Gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Berat Kandili hakkında Hz. Ali (R.A.) tan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz  Buyuruyor ki;

“Şaban ayının yarı gecesinde yani (Berat Gecesi) olduğunda, gündüzünde oruç tutun, gecesini de ibadetle geçirin.”Çünkü  Yüce Allah (c.c), o gece rahmetiyle gökyüzüne iner ve şöyle buyurur; “Günahının affını isteyen yok mu? Affedeyim, rızkının artmasını isteyen yok mu? Bol rızık vereyim, bir derdi  olan yok mu? Afiyet vereyim. Yok mu şunu isteyen, yok mu bunu isteyen diye bu ilahi ses,  tan yeri ağarıncaya kadar devam eder, buyuruyor.

Kandil gecesini gönül uyanıklığı ile ihya edebilmiş olmak için; gündüzünde oruç tutulmalı, gecesinde cemaatle namaz kılınmalı, vaaz ve mevlid-i şerif dinlenmeli, topluca dua edilmeli, tövbe edilmeli, kaza ve nafile namazlar kılınmalı,  küsler barışmalı, dargınlar kucaklaşmalıdır. Yoksul-yetim ve muhtaçlar sevindirilmeli, eş, dost ve uzaktaki akrabalarla tebrikleşilmelidir.

BERAT KANDİLİ’NİN ÖNEMİ

Berat; borçtan, suç ve cezadan, hastalıktan kurtulmak demektir. Berat kelimesinin ifade ettiği bu anlamlarla bağlantılı olarak bu geceye de Berat (Kurtuluş) Gecesi denilmiştir. Dolayısıyla günahları bağışlananlara Allah’ın bu gecede berat yazacağı müjdelenmiştir.”

Duhan sûresinin ilk ayetleri Berat gecesinin belirgin üç temel özelliğini öne çıkarmaktadır. Bunlar:

1- Mübarek gece: Hayrı ve fazileti çok olan, Allah’ın kullarına bol ikramlarda bulunduğu, onların tövbelerini kabul ederek günahlarını bağışladığı eşsiz bir gecedir.

2- İnsanlığa gönderilen son ilahi mesaj Kur’an-ı Kerimin, Hz. Peygamber’e indirilmeye başlandığı gecedir.

3- Bir yıl süreyle olacak hadiselerin, amellerin, rızıkların, ecellerin, hastalıkların… vs. karara bağlandığı ve ilgili meleklere teslim edildiği gecedir.

Berat gecesinin Hz. Peygamberin dilinden   şu müjdesine gönülden kulak verelim:

Hz. Peygamber (a.s.), bu gecede tövbe edip bağışlanma dileyen mü’minlerin sayısının çokluğunu bir benzetmeyle Hz. Aişe validemize şu şekilde anlatmıştır:

”Allah Teala   Berat Gecesinde  dünya semasına rahmetle tecelli ederek, Beni Kelb Kabilesi’nin koyunlarının kılları sayısından daha çok kimsenin günahlarını bağışlar.”

Bu gecede bizden ısrarla istenen en önemli şey, bol tövbe ederek rabbimizden  af dilemektir. Çünkü tövbe, bir sayfayı kapatıp, açılması gereken bir başka sayfayı açmaktır. Yanlışlarla dolmuş geçmişe bir sünger çekmektir. Yeniden kulluğa talip olmaktır.

Bu gecede tövbe sularıyla yıkanmak, tüm manevi hislerden arınmak, aydınlığı örten perdeyi kaldırmak gerekir. Tövbe sayesindedir ki, insan, ihtiraslarını yenebilecek bir şahsiyet olgunluğuna erişebilir.

***************

Tam bir ay önce  bugün 6 Şubat’ta meydana gelen depremler  ve artçı sarsıntılar dolayısıyla zor günlerden geçiyoruz. Bu acılı günlerde tövbe, istiğfar ederek, bol bol dua edelim.  Elimizden geldiğince mağdur olan vatandaşlarımıza bu gecenin hürmetine yardım ederek, onların acılarına ortak olalım. Destek ve katkı sunalım. Bu duygu ve düşüncelerle depremde hayatını kaybedenlere Rabbimden rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. BERAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN