Dolar 15,4987
Euro 16,1402
Altın 902,19
BİST 2.419,23
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 26°C
Açık
Diyarbakır
26°C
Açık
Sal 27°C
Çar 29°C
Per 29°C
Cum 30°C

‘BU ŞEHRİN HER ŞEYİNDE BİLGELİK VAR’

‘BU ŞEHRİN HER ŞEYİNDE BİLGELİK VAR’
A+
A-
12.03.2018
257

Önceki gün Güneydoğu Anadolu Ortak Akıl Platformu tarafından bir toplantı düzenlendi. Toplantı çok önemliydi fakat toplantı sırasında verilen mesajlar ve hitap şekli çok daha önemliydi.

Kürsüde konuşma yapan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu: “Bu şehrin taşında, toprağında, insanında, kültüründe, âdetinde, geleneğinde ve sofrasında bir bilgelik vardır.” derken İç İşleri Eski Bakanı Abdülkadir Aksu ise hasret dolu sözlerle “Canımdan çok sevdiğim Diyarbakırlı hemşerilerim, gençlerimiz bizim için çok önemlidir” diyerek sözlerine başladı. Sivil Topluk Kuruluşlarını da eleştiren Eski Bakan Aksu, birçok STK’nın devletten ödenek istediğine dikkat çekerken Ortak Akıl Platformunun çalışmasının çok samimi ve gerçekçi bulduğunu da ifade etmesi, STK’lara da önemli bir mesajdı. Eski Kalkınma Bakanı ve Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise Diyarbakır’dan dünyaya önemli mesajlar verdi ve gençleri işaret etti: ‘3 önceliğim var. 1. Gençler, 2. Gençler ve 3. Yine gençler ‘ diyerek asıl mesajını verdi.

Son dönemlerde Devletin zirvesinin en önemli uğrak yerlerinden biride Diyarbakır. Bölgeye gelen hemen, hemen tüm siyasiler ve bürokratlar Diyarbakır için çok şiirsel ve olağanüstü güzel hitaplarda bulunurken, önceki gün ortak akıl platformunun Diyarbakır Öğretmen evinde gerçekleştirdiği toplantı ise apayrı bir güzelliğe ev sahipliği yaptı.

Başta Diyarbakır valisi Diyarbakır’ı ve Diyarbakırlıları onore eden muhteşem ifadeler kullanırken, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise Diyarbakırlılara hemşerilerim diyerek hitap etti ve Diyarbakır’ın vekili olmaktan duyduğu gururu dile getirdi. Diyarbakırlıların gönlüne taht kuran ve medarı iftiharı durumunda bulunan Eski İç İşleri Bakanı Abdülkadir Aksu ise doğup, büyüdüğü şehrine duyduğu hasreti “Canımdan çok sevdiğim Diyarbakırlı hemşerilerim’ diyerek aktardı. Hem yeni hedeflerin hem de duygusallığın, hem de vefanın en narin şekliyle koktuğu toplantıda büyük manalar ifade eden cümleler akıllarda kaldı.

‘BU KENTİN HERŞEYİNDE BİLGELİK VARDIR’

Platformun amaç ve hedeflerinin anlatıldığı sunumun ardından konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, platformun kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Diyarbakır’ın da Türkiye gibi geliştiğini, değiştiğini ve güzelleştiğini ifade eden Güzeloğlu şunları söyledi: “Sıklıkla kullandığımız gibi hem Diyarbakır hem de ülkemiz için söylediğimiz bir sözü yürekten inanarak ifade etmek istiyorum. Tıpkı Türkiye gibi Diyarbakır’da gelişiyor, değişiyor ve çok güzelleşiyor. Bu salon bunun çok açık bir şehadetini bizlere sunuyor. Cenabı Allah’ın insana verdiği en büyük nimet ve aynı zamanda mesuliyet olan akıl temelinde kötülüğe karşı durmak var. Diyarbakır’ın özündeki değerleri insan güzelliğini, birlik ve beraberliğini şüphesiz ki insanların bugün en çok ihtiyaç duyduğu hasretleri ve değerleri tekrar Diyarbakır’dan başlayarak önce ülkemize sonra tüm dünyaya sunmak adına ortaya konulan ortak akıl platformu gayretini de içtenlikle tebrik ediyorum. Bu şehrin taşında, toprağında, insanında, kültüründe, âdetinde, geleneğinde ve sofrasında bir bilgelik vardır. Ve bu şehir bugün hamdolsun görüyoruz ki bu özüne, değerlerine ve zenginliğine dönük çok büyük bir iradenin de sahibidir. Aslında bu kadar aziz, bu kadar bilge, bu kadar derin ve iman yüklü bir kenti doğru anlamak ve bizlere de doğru aktarmak en önemli mesuliyettir. Türkiye son 15 yılda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bir büyük dönüşüm ve değişimin içinde gelişiyor. Türkiye bölgesinde ve küresel ölçekte sadece kendisine dönük mesuliyetleri olan değil insanlığın ortak değerlerine adaleti, eşitliği ve hakkaniyeti temsil ediyor. Ve şüphesiz bu büyük mücadelede de en büyük desteği milletin kendisine verdiği güven de buluyor. Ben de diyorum ki bugün bu salon Sayın Bakanlarımızın şehadeti ile bu güvenin bu duruşun ve bu değişimin inşallah çok açık göstergesidir. Ve bir çağrıyı buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Cumhurun reisi, ümmetin umudu Sayın Cumhurbaşkanımız bir hafta sonra bugün, bu aziz şehrin konuğu ve misafiri olacak. O gün orada Diyarbakır Cumhurbaşkanımıza dönük sevgisini, bağlılığını ve ona olan inancını, inanıyorum ki çok güçlü bir şekilde bugüne kadar olduğu şekilde göstermiş olacak.” dedi.

‘HER ÜÇ ÖNCELİĞİM DE GENÇLERDİR’

Daha sonra kürsüye çıkan Kalkınma Eski Bakanı ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise şunları kaydetti: “Siz sahiplenmezseniz, boşluk bırakırsanız, ‘tabiat boşluk bırakmaz’ diyorlar, bir şekilde bu boşluğu birileri dolduruyor. Siz sahiplenirseniz, gençleri sahiplenirseniz, toprağınızı sahiplenirseniz, tarihinizi sahiplenirseniz, inancınızı, örfünüzü sahiplenirseniz başkaları gelip onları tahrip edemez. Bu şehre, bu köklü medeniyete büyük saldırılar yapıldı. Son 30-40 yılda büyük tahribatlar oluştu. Bu tahribatlar sadece maddi tahribatlar değil. Maddi tahribat resmin sadece bir boyutu. Yakılan, yıkılan yerler, basılan, yakılan şantiyeler, verilen ekonomik zararlar bunlar işin maddi tarafı ama bir de manevi boyutu var. Örfümüzün, geleneğimizin tahrip edilmesi, edebin ortadan kalkması, küçüğün büyüğün ortadan kalkması, ortak acıların, ortak sevinçlerin yaşanamaması, her şeyin ideolojik hale getirilmesi, her şeyin sloganik hale getirilmesi ve bir takım uyuşturucusundan başka bir takım aşırılıklarına kadar birçok tahribatlarla bu insanımıza verilen zarar, maddi zarardan da daha önemlidir. Şimdi nasıl ki o çukur siyasetini boşa çıkarıp bu fiziki varlıklarımızı ihya ediyorsak, nasıl ki o tarihi eserlerimizi yeniden orijinal halinde ihya etmeye çalışıyorsak manevi açıdan da bunu yapmak zorundayız. Yeniden manevi bir restorasyon yapmak zorundayız. Bunu yapmazsak maddi olarak yaptıklarımızı da koruyamayız. Burada da bana göre en önemli mesele gençlerdir. ‘Birinci önceliğimiz nedir?’ diye sorsanız ‘gençler’ derim. ‘İkinci önceliğimiz nedir?’ derseniz ‘gençler’ derim. ‘Üçüncü önceliğimiz nedir?’ derseniz yine ‘gençler’ derim. Benim bu topluluktan, Ortak Akıl Platformundan en önemli beklentim açıkçası bu” dedi.

‘CANIMDAN ÇOK SEVDİĞİM DİYARBAKIRLI HEMŞERİLERİM’

İçişleri Eski Bakanı Sayın Abdülkadir Aksu yaptığı konuşma sırasında ilk olarak STK’ları eleştirdi, ardından da gençleri işaret ederek şunları kaydetti: “Canımdan çok sevdiğim Diyarbakırlı hemşerilerim, sizleri muhabbetle selamlıyor, ne kadar çok sevdiğimi bilmenizi istiyorum. Birçok sivil tolum kuruluşu var, devletini sırtına dayamış, her şeyi devletten bekliyorlar. Ortak akıl platformu ise uzun süreden beridir hasretini duyduğumuz Sivil Toplum oluşumunun nasıl olması gerektiğini gösterdi. Kendilerine bu duruşlarından dolayı teşekkür ediyorum. Gençler çok önemli. O yüzden özellikle gençlerimize yönelik ufuk açıcı, geleceğe güvenle bakan, nesillere ilham verici faaliyetlerde öncülük yapmanız lazım. Amacı halka hizmet olan siyaset kurumunun bölgemizde daha etkin ve yerinde hizmetler vermesi konusunda da öncü bir görev üstlenmesi gerekmektedir. Ortak Akıl Platformu bölgemizin ekonomik kalkınmasına ve huzuru ortamının sağlanmasına yönelik çalışmalara katkı verecektir” şeklinde konuştu. AHMET BEŞENK

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.