Dolar 9,2220
Euro 10,7186
Altın 524,31
BİST 1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 32°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
32°C
Az Bulutlu
Cts 32°C
Paz 28°C
Pts 26°C
Sal 25°C

BU SPORUN ‘EN’LERİ DİYARBAKIRLI AMA…

BU SPORUN ‘EN’LERİ DİYARBAKIRLI AMA…
A+
A-
05.06.2018
199

Türkiye’nin ve dünyanın sayılı Hokey sporcularının Diyarbakır’dan çıktığını biliyor muydunuz? Diyarbakır Hokey İl Temsilcisi Veysi Koyun, Dünyanın gıpta ile baktığı birçok milli hokey sporcusunun Diyarbakırlı olduğunu, Dicle Üniversitesinin bilinmeyen nedenlerden dolayı kabul etmediği ama başka üniversitelerin adeta kapıştığı Diyarbakırlı sporcuların varlığına parmak bastı ve sordu: “Bu sporcular dünyaca kabul gören sporcular iken ve başka üniversiteler adeta kaparken Dicle Üniversitesi bu sporcuları neden değerlendirmiyor?”

Bir dönem dünyaca tanınmış sanatçıların, sporcuların, bilim insanının ve düşünürünün ana yurdunun Diyarbakır olduğunu bilmeyen veya duymayan yoktur. Kadim coğrafyası kadar insani ve ahlaki yönüyle de tarihte örnek olan Diyarbakır’ın bağrından her zaman örnek insanlar çıkmış ve dünyaya mal olmuştur.

Özellikle sporcu yetiştirme ve spor ahlakı ile adından sıkça söz ettiren Diyarbakır’ın son yıllardaki makus talihini kırmak için insanlar kolları sıvadı, sorular sormaya başladı ve cevabını artık istiyorlar.

Dünya’da yaygın olarak yapılan Hokey sporunun enlerinin Diyarbakırlı olduğunu biliyor muydunuz? Diyarbakırlı olan ama Dicle Üniversitesine bir türlü kabul edilmeyen Hokey sporcularının neden kabul edilmediğini ise Diyarbakır Hokey İl Temsilcisi Veysi Koyun soruyor: “Dünyadaki en başarılı milli sporcularımız Diyarbakırlı ve başka üniversitelerde okuyorlar. Bu çocukları Dicle Üniversitesi hangi gerekçeyle kabul etmedi?” diyerek basit bir soru yöneltiyor.

Diyarbakır Hokey İl Temsilcisi Veysi Koyun ile yapılan röportajdan bazı başlıklar:

‘DİCLE ÜNİVERSİTESİNDE UYGULAMA İLGİNÇ’

2014-2015 Yıllarında Dicle Üniversitesi tarafından ilan edilen özel yetenek sınav kılavuzlarında hokey branşı diğer branşlar gibi değerlendirmeye alınmıştır. 10 – 2015 – 2016 – 2017 Yılında yapılan sınavda puanlamaların yoğun olarak verildiği branşlardan futboldan 120, voleyboldan 114, spor lisesi mezunlarından 165, kişi olmak üzere öğrenci kazanmış ancak puanlaması okul idaresince yapılarak az puan verilen hokey branşından 3 kişi kazanmıştır. Ulusal basında futbol branşından sonra Diyarbakır ili olarak en fazla yer alan spor branşı hokeydir.

‘2016-2017 SINAV KILAVUZUNDA HOKEY BRANŞI YOK’

Diyarbakır ilinde ve bölgede sporun yaygınlaşması için 2004 yılından beri hokey branşını icra etmekteyiz. mevcut spor branşları içerisinde Diyarbakırı en üst ligde temsil eden branş hokeydir. Kadın ve erkek olarak hokey müsabakalarına katılan ilimiz spor kulüpleri federasyon faaliyetlerinde ve okul sporları faaliyetlerinde çok güzel başarılara imza atmışlardır. Dicle Üniversitesinin 2016-2017 Sınav kılavuzunda hokey branşının olmaması tarafımızca üzüntü ile karşılanmıştır. Olimpik bir spor olan ve 2016 yaz olimpiyatlarında da oynanacak hokey branşının BESYO’ya girişte olmaması manidardır. Diyarbakır hokey sporun mihenk taşı şehirlerinden biri olması münasebetiyle ilimize 2.500.000 TL değerinde uluslar arası standartlarda hokey sahasının yapımına başlanmıştır. Birçok üniversitede olimpik ve olimpik olmayan branşlar olarak iki kategoride öğrenci alımı yapılırken hangi kanun ve akıla  dayanarak belirsiz bir şekilde keyfi uygulamalarla Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi Ve Spor Yüksek Okulu Sınav Komisyonu branşları ve puanlamaları belirlemiş,milli takımlarda mücadele etmiş bir sporcuya dahi okuma hakkı vermemiştir. Eğitim ve öğretimin devamlılığı, eşitlik ilkesi ve fırsat eşitliğinin yok sayılarak hazırlanan kitapçığın düzeltilmesi gerekmektedir. Oysa 2014-2015 ve 2015-2016 öğretim yıllarında Dicle Üniversitesi Hokey Takımı üniversiteyi temsilen müsabakalara katılım sağlamış ve hokey faaliyetleri için spor malzemeleri temini yapmıştır. Çalışma yapılmayacak bir spor branşı için neden spor malzemelerinin alımı yapılır anlaşılır değildir. Yıllarca sadece bir kaç branş üzerinde yoğunlaşarak öğrenci alımı yapılan üniversitede diğer spor branşlarının var olmasına imkan verilmemektedir. Sporcularımızın öğrenimin devamını kendi illerinde yapabilmeleri fırsatının bir an evvel verilmesi gerekmektedir. Aksi halde sporcularımız diğer illerde okuma için mücadele etmek zorunda kalacaktır, buda bölgenin ekonomik ve sosyal hayatı gözünün de bulundurulduğunda telafisi zor sorunlara yol açacaktır.

‘HOKEY BRANŞINDA BAŞVURULAR DAHİ ALINMAMAKTADIR’

Hokey branşından milli olan sporcuların sınav başvuruları dahi alınmamaktadır. Bu itibarla milli sporcularımız ve diğer lig oyuncuları Batman, Adıyaman, Siirt, Şanlıurfa, Kars, Ardahan Ve Van illerine gitmek zorunda kalmışlardır. Diğer illerde okuyan sporcularımızın okudukları illerde yeterli imkan (Hokey branşında) olmamasından dolayı beklenilen performanslarını sergileyemedikleri görülmektedir. Sınav kitapçığını hazırlayan komisyon üyelerinin okuldaki kendi branşlarına alenen ayrıcalık tanıdığı verilen ve verilmeyen puanlar ile bir önceki yıl branşlara göre kazanan öğrencilerin sayılarında ortaya çıkmaktadır. 2015 – 2016 – 2017 yılı sınavlarında futboldan 120, voleyboldan 114, spor lisesinden 165 kişi kazanmış, bu üç alım toplam alımın %80 nine tekabül etmektedir. Yine ilimizde tek bir lisanslı sporcu olmamasına rağmen bazı spor branşlarına özellikle yer verilmesi anlaşılmamaktadır.

‘BİLEREK Mİ YAPILIYOR?’

Üniversite hocalarından bazıları ile yaptığımız görüşmelerde bunların bilerek yapıldığı belirtilmiş, hokey branşında eğitim verecek hoca ve materyallerin olmadığı belirtilse de sınav kitapçığında bulunan diğer bir çok branş içinde aynı durumun olduğu aşikardır. Kaldı ki defalarca yaptığımız görüşmelerde eğitici anlamında istekleri durumunda yardımcı olabileceğimizi taraflarına iletmişizdir. Sadece bir kaç yöneticinin keyfi uygulamaları sonucu hazırlanan ve hiç bir dayanağı olmayan kitapçıkla sporcularımızın eğitim öğrenim hakkı gasp edilmiştir. Dicle Üniversitesi BESYO yönetimi de bilmeli ki her vatandaşın okuma hakkı olduğu gibi bizim branşı icra edenlerinde haklarının olduğunu.

‘BUNLARIN HEPSİ DİYARBAKIRLI VE MİLLİ VEYA ÇOK İYİ SPORCU’

RAMAZAN AYDIN BATMAN BESYO MİLLİ SPORCU, ÖMER KAPLAN BATMAN BESYO MİLLİ SPORCU, İSMAİL TAN HARRAN ÜNİVERSİTESİ BESYO MİLLİ SPORCU, DİLAN DEMİR BATMAN BESYO 1.LİG OYUNCUSU, RAHŞAN ÇAKMAK SİİRT BESYO 1.LİG OYUNCUSU, EDA ALTINTAŞ ADIYAMAN BESYO 1.LİG OYUNCUSU, KADER AKDENİZ ARDAHAN BESYO 1.LİG OYUNCUSU, SULTAN BERFİN IŞIKTAŞ ARDAHAN BESYO 1.LİG OYUNCUSU, KALENDER ÜLGEN ARDAHAN BESYO SÜPER LİG OYUNCUSU, RAMAZAN SÜNGÜ AKDENİZ BESYO SÜPER LİG OYUNCUSU, CİHAT KAPLAN ARDAHAN BESYO 1.LİG OYUNCUSU, HÜSEYİN ATEŞ ARDAHAN BESYO SÜPER LİG OYUNUCUSU, CUMA KAPLAN BATMAN BESYO 1.LİG OYUNCUSU, ABDULLAH FURAT ARDAHAN BESYO 1.LİG OYUNCUSU, AZİZE KONAK ARDAHAN BESYO 1.LİG OYUNCUSU. AHMET BEŞENK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.