Dolar 9,2220
Euro 10,7186
Altın 524,31
BİST 1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 32°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
32°C
Az Bulutlu
Cts 32°C
Paz 28°C
Pts 26°C
Sal 25°C

“BU TAHRİBATIN ETKİSİNİ ALTI AY SONRA HİSSEDECEĞİZ”

“BU TAHRİBATIN ETKİSİNİ ALTI AY SONRA HİSSEDECEĞİZ”
A+
A-
13.08.2018
151

Diyarbakır Esnaf ve Sanat Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu dövizdeki artışı değerlendiriyor.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, dövizdeki önlenemeyen yükselişin sosyal ve ekonomik sonuçlarının hemen değil, beş ay sonra görülmeye başlanacağına dikkati çekiyor.

Türkiye ekonomisindeki dalgalanmanın son bir yıldır gündemde olduğunu ifade eden Ebedinoğlu, iç ve dış siyasi konjonktürün doğurduğu sorunların buna neden olduğunu belirtiyor.

Seçimden sonra ekonomik kriz beklendiğini ama dövizde bu kadar sert bir çıkışın beklenmediğini ifade ediyor.

“Bu dalgalanma son üç haftadır hem bölgemizde, hem ülkemizde hissedilmeye başlandı. Doların yükselişi, TL’nin son iki aydaki yüzde otuzluk kaybı ekonominin her alanına yansıyacaktır. Bu sadece tüccarı, esnafı değil, ülkede yaşayan herkesi etkileyeceği bellidir.

Alican Ebedinoğlu, 1999’da Türkiye’de yaşanan devalüasyona değiniyor ve Türkiye tarihinde birçok kere devalüasyon yaşandığını hatırlatıyor.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’ne bağlı 42 meslek odası bulunuyor. Birliğe 64 bin esnaf ve sanatkar mevcut, bunların yüzde kırkı kayıt altında. Yüzde 20’nin üzerinde ise kayıt dışı olduğu belirtiliyor. Alican Ebedinoğlu, bu mevcudun, 80 ile 100 bin arasında insanı istihdam ettiğini söylüyor.

Son üç yılda yaşanan çatışmalı sürecin bölge esnafına ekonomik etkilerinin ağır olduğunu ifade eden Elican Ebedinoğlu, son üç yılda Diyarbakır ve ilçelerinde 2500 esnafın  dükkan kapattığını belirtti. Çatışmalı süreçte on binlerce insanın işsiz kaldığını söylüyor. Eğer tedbir alınmazsa bu krizin daha ağır bir tahribat yaratacağını söylüyor.

“Bölge esnafı son üç yılda yaşanan olaylardan dolayı ciddi yaralar aldı, kayıplar yaşadı. Bu yaraların sarılması ile ilgili son iki yıldır gerek bizim gerek ilgili kuruluşların çalışmaları, raporları Ankara’ya sunuldu. Bu raporlarla ilgili çalışmalar son bir yıldır esnafa, tüccara yansıtılma sürecinde bu krizin üzerine gelmesi, bizleri ve esnafımızı ciddi anlamda kaygılandırmaktadır. Bölgede hem istihdam anlamında ciddi sorunlar var, çünkü bölgedeki istihdamın yüzde 80’i küçük işletmelerden oluşuyor ve hepsi adeta can çekişiyor. Bu dalgalanmayla birlikte ciddi tahribatlar yaşanacak. Ciddi oranda iş yerinin kapanmasını bekliyoruz, işten çıkartılmalar yaşanacak. Bölge, ülkeden daha fazla etkilenecektir.”

Ebedinoğlu, bölgeler arası eşitsizliğe dikkati çekiyor, ekonomik kriz hallerinde bölgenin daha ağır tahribatlar yaşadığını söylüyor.

“Bu tür kriz hallerinde daha ağır tahribatlar, göçler yaşanıyor. İş yerini kaybedenler, iflas edenler, dövizle borçlananlar… Bu yüzden esnafın üzerinde daha ağır bir tahribat olacağı endişesindeyiz.”

Amerika’ya giden heyetin girişimlerinin sonuçsuz kalması ve dönüşte herhangi bir açıklamanın yapılmamış olmasının da kaygıları arttırdığına dikkati çekiyor. Ciddi bir belirsizlik olduğunu ve bunun piyasayı hareketlendirdiğini söylüyor. Hükümetten yapılacak ciddi bir açıklamanın rahatlatma yaratacağını ifade ediyor.

“Kimisi dövizin yükselişini dış politikaya bağlıyor, kimisi ekonomik krize, kimisi ekonomiyi yöneten kesimin tecrübesizliğine başlıyor durumu. Krizin yaşanmasını birçok nedene bağlayabiliriz, hatta bölgede yaşanan olumsuzluğa, Suriye ve Irak’taki duruma. Bunların tamamı ekonominin üzerinde ciddi bir baskı oluşturuyor. Bu ülkeye ciddi bir ekonomik maliyet getiriyor ve nereye kadar devam edecek bilmiyoruz.”

Alican Ebedinoğlu, ekonomideki bu tür tahribatların yansımasının altı ay sonra ortaya çıktığını belirtiyor.

“Geçmişteki tecrübelerimize dayanarak söylüyorum, bu tür tahribatların etkisini altı ay sonra hissedeceğiz. Şu an daha çok yen, ama birçok kesim, özelikle istihdam yaratan kesimler etkilenecek. Bölgemize ciddi anlamda imalatlar yok biliyorsunuz, sanayi gelişmemiş ve ekonomi daha çok küçük işletmeler, hizmet sektörü üzerinden yürüyor. Turizm gibi hizmet sektörü de dövize endeksli sektörler. Bu tür sektörlerin etkilenmesi demek bütün esnaf, tüccar ve sanatkarın etkilenmesi anlamına geliyor.

Biliyorsunuz TEFE, TÜFE olarak değerlendirildiğinde yüzde 15’ler gibi bir orandan söz ediliyor.

Ancak son bir yılda yüzde 50-60 oranında bir döviz dalgalanması yaşanmaktadır. Bunun örneğin asgari ücrete, maaşlara yansıması gerekiyordu, aksi takdirde ciddi sosyal sıkıntılar yaşayabiliriz. Bu yönlü kaygımız da bu devalüasyonla birlikte büyümeye devam ediyor.”

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.