Dolar 19,0619
Euro 20,5241
Altın 1.213,02
BİST 5.031,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 14°C
Yağmurlu
Diyarbakır
14°C
Yağmurlu
Cts 16°C
Paz 16°C
Pts 19°C
Sal 16°C

Bugün Regaip Kandili – (İbrahim Evirgen’in Yazısı)

26 Ocak 2023 08:32

İslam dünyası için büyük öneme sahip üç aylardan, recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gece idrak edilen Regaip Kandili, “rahmet ve bereket gecesi” olarak kabul ediliyor. Sözlükte “kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış” anlamına gelene regaip, hadis ve fıkıh literatüründe ise “bol sevap, mükafat, faziletli amel” anlamlarında kullanılıyor.

Regâib gecelerinde dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak, Kur’an okumak, okuyanları dinlemek uygun mekânlarda   bu geceyi kutsal kabul ederek çeşitli ibâdetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür. Bu mübarek gecede Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’e salavat getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınmalı;   özü itibariyle yapılan ibadetler  şuurlu bir şekilde   ihya edilmeli. 

Tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi fırsat bilerek nedamet   içinde bulunulmalı. Tesbih çekilmeli, belli vakitlerde düzenli olarak okunan ayet, salavat ve dualar edilmelidir.

Regaibin diğer kandillerden farklı oluşu hem Recep ayında bulunması hem de Cuma gecesi oluşudur. Ayrıca Recep ayının hususiyetlerinden birisi de Regaip Kandili ve Mirac Kandili olarak bilinen iki kandilin bu ayda bulunmasındandır. Bu günler ve geceler, kendimizi denetleme ve değerlendirme bakımından önemlidir.  Sevgili Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) Allah’ın bazı çok özel fiilî tecellilerine mazhar olduğu, nurani lutf u ihsanlara, semavi mevhibelere eriştiği bir gecedir Regâip kandili.

İnsanda “rûh” adı verilen manevî yapı, daima manevî bir doyum arayışı içindedir. Rûhanî hayat, insanın Rabbine karşı kulluk görevleri sırasında yaşadığı rûhî derinlik ve engin manevî haldir. Nitekim ayet-i kerimede şöyle buyrulur: Onlar, inananlar ve kalpleri Allah’ı anmakla huzura kavuşanlardır.   Biliniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur. 

“Hayat, insana bahşedilen büyük bir nimet ve değerli bir emanettir. Zaman ise varoluşun ve yaşamanın imkânına isnat olan eşsiz bir sermayedir. Bilinmelidir ki her an akıp gitmekte olan zamandan kendi payına düşen ömür sermayesini tüketirken insan, aslında ebediyete giden yolculuk için heybesini doldurmaktadır.

Sonsuz âlemde insanın karşısına çıkacak olan şey, burada heybesine attıklarından başkası değildir. Bu yüzden Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de zamana ve onun belli vakitlerine atıfta bulunarak bu değerli sermaye hususunda müminleri bilinçli ve duyarlı olmaya davet etmektedir.

Cenab-ı Hakk’ın lütuf ve inayetiyle müminler için af, mağfiret ve arınma vesilesi olan Regaip Gecesi, bu iklimin bir esintisidir.   Hayatımıza sayısız güzellikler katan bu aylar, iyiliklere rağbet,     rahmet, bereket, mağfiret mevsimidir. Bunun için Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.), bu aylar başladığında “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazana kavuştur” diye duada bulunmuştur.”

Kuşkusuz bu mevsimden hakkıyla istifade edebilmenin yegane yolu, sarsılmaz bir iman, kayıtsız bir teslimiyet ve samimi bir gayretten geçmektedir. Zira bizleri dünyanın aldatıcı ve oyalayıcı meşgalelerinden kurtarıp bu mübarek mevsimin manevi atmosferine sevk edecek en büyük imkânımız, yüce Rabbimize olan imanımızdır. Öyleyse bu ayları bir daha elimize geçmeyecek eşsiz bir fırsat olarak görüp onların manevi atmosferinden azami derecede istifade etmenin yollarını aramalı, tövbe, istiğfar ve dualarımızla Rabbimize   hayatımızın her anını inancımıza şahit kılmanın gayreti içerisinde olmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle, Yüce Rabbimiz, bu mübarek gün ve gecelerde yaptığımız dualar hürmetine başta ülkemizi ve tüm İslam alemini her türlü afetten, musibetten ve kötülükten muhafaza eylesin. Bizleri hem bu dünyada, hem de ahirette rahmet, bereket, af ve mağfiretine nail eylesin. Amin.