Dolar 12,4280
Euro 14,0266
Altın 717,01
BİST 1.776
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 16°C
Parçalı Bulutlu
Diyarbakır
16°C
Parçalı Bulutlu
Sal 17°C
Çar 13°C
Per 12°C
Cum 12°C

CİĞERİNDEN KABAK ÇEKİRDEĞİ ÇIKTI

CİĞERİNDEN KABAK ÇEKİRDEĞİ ÇIKTI
A+
A-
14.03.2018
190

İki yaşındaki çocukları Muhammed Hüseyin Çiftçi’nin 2 ay boyunca geçmeyen öksürük, hışıltılı solunum ve nefes darlığı şikayetleri nedeniyle defalarca farklı hastanelere başvuran Çiftçi ailesi, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvurdu. Yapılan bronkoskopi’de çocuğun akciğerinde kabak çekirdeği tespit edildi.

Çekirdek yerken nefes borusuna oradan da akciğerine kaçan 2 yaşındaki Muhammed Hüseyin Çiftçi’ye, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Göğüs Hastalıkları BD. öğretim üyesi Doç.Dr. Velat ŞEN tarafından yapılan fleksible bronkoskopi işlemi ile akciğerinde kabak çekirdeği tespit edildi ve sonrasında yapılan başarılı bir işlemle Muhammed sağlığına kavuştu.

İki ay önce evinde çekirdek yiyen ve oyun oynayan Muhammed’in yediği çekirdekler boğazına kaçtı. Olaydan sonra öksürmeye başlayan Muhammed’in rahatsızlığı aradan geçen zaman zarfında iyice artması üzerine birçok hastaneye başvuran aile çocuğun öksürüğü kesilmeyince Dicle Üniversitesi Çocuk Göğüs Hastalıkları polikliniğinde muayene oldu.

Doç.Dr. Şen’e iki aylık süreçte neler yaşadıklarını anlatan baba Ebedin Çiftçi, “Onca kullanılan ilaca ve buhara rağmen çocuğumuz çok sık öksürmeye başladı ve nefes almakta zorlanıyordu. Öksürük şurupları, antibiyotikler ve nefes açıcı buharlar verildi ama çocuğumuzun öksürüğü kesilmedi. Hatta çocuğumu hastaneye yatırdılar. Bronşit ve zatüre tedavisi gördü. Ama öksürük sürekli arttı, artık nefes almakta zorlanıyordu.

D.Ü.T.F. Hastaneleri Çocuk Göğüs Hastalıklarına başvurdum. Doç.Dr.Velat Şen tarafından çocuğumuza bir kamera aracılığı ile akciğerlerine bakılması gerektiği söylendi. Dr. Şen tarafından yapılan bronkoskopide hastanın sağ taraf akciğerinde kabak çekirdeği tespit edildi ve Göğüs Cerrahisi ekibi ile başarılı bir operasyonla çekirdeklerin çıkarıldığını söyledi.

Muhamed ’din baba Ebedin Çiftçi duygularını şöyle dile getirdi. “İyi ki varsınız!. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bölgemiz için büyük bir nimettir. Doktor Velat Şen ve edibinine ayrıca çok teşekkür ederim. Çocuğumun öksürük kesildi ve oğlum  Muhammed sağlığına kavuştu. Artık huzurlu bir şekilde evimize gidebiliriz.” dedi.

Bu gibi durumlarda erken teşhis ve müdahalenin çok önemli olduğunu belirten D.Ü.T.F.H Çocuk Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Doç.Dr. Velat Şen konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı şunları söyledi: “Hastamız yaklaşık iki ay önce başlayan öksürük ve hışıltılı solunum şikâyeti ile çok defa değişik hastanelerde muayene olmuş, tedavi görmüş. Hastaya nefes açıcı buharlar, antibiyotik ve öksürük şurupları verilmiş ancak hastanın şikâyetlerinde hiçbir azalma olmamış. Bununla birlikte hastanın giderek artan nefes darlığı başlamış. Bu şikâyetlerle polikliniğimize başvuran hastanın öyküsünü ayrıntılı bir şekilde sorguladığımızda hastanın yaklaşık iki ay önce kabak çekirdeği yerken boğazına takıldığını sonrasında çok öksürüp ve kustuğunu öğrendik.Çocuk hastaların kendilerini ifade edememeleri, ailenin de kusarak çocuklarının çekirdekleri çıkardığını düşünmesi ve de akciğer filminde belirgin bulgular olmaması nedeniyle yabancı cisim aspirasyonu anlaşılamamış.

Hastanemizde akciğerleri kamera aracılığı ile görüntülememizi sağlayan pediatrik fleksible bronkoskopi cihazımız mevcut. Hastaya bronkoskopi işlemini yaptık ve hastanın sağ akciğer bronş dallarında saptadığımız çekirdekleri göğüs cerrahi ekibimiz ile çıkardık. Hastanın akciğerindeki yabancı cisim çıkarıldıktan sonra şikâyetleri giderek azaldı. Hastamız gecikmiş tanılı bir yabancı cisim aspirasyonuna maruz kaldığından hastamızı bir süre hastanede medikal tedavi ile takip ettik ve sonrasında tam şifa ile taburcu ettik.

Ayrıca Çocuk Göğüs Hastalıkları BD hakkında bilgi veren Kadiroğlu, “Çocuk Göğüs Hastalıkları Ünitemiz 21yataklı servis, 7 yataklı 3. Basamak Çocuk Göğüs Yoğun Bakım, Solunum fonksiyon testi laboratuvarı, ter testi merkezi ve bronkoskopi ünitesi ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin çok önemli bir ihtiyacını karşıladığını, bununla birlikte bu bölgelerde en fazla sayıda Kistik Fibrozis hastalığının tanı ve tedavisinin yapıldığı büyük bir merkez olduklarını’’ belirtti. Kerem DOĞAN

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.