SON DAKİKA

ÇİN’İN “ETKİN” DEDİĞİ İLACA JAPONYA YEŞİL IŞIK YAKMADI

Bu haber 21 Mayıs 2020 - 9:09 'de eklendi ve 1.746 kez görüntülendi.

Çin’in “korona virüs tedavisinde etkinliğini kanıtladık” dediği grip ilacı Avigan’a Japon uzmanlar yeşil ışık yakmadı. Orta vadeli klinik çalışmaların sonuçlarını değerlendiren bilim kurulu “araştırmalara devam” dedi.
Kesin tedavisi bulunmayan Covid-19’un semptomlarını iyileştirmede kullanılacak potansiyel ilaçlardan biri olarak görülen Japonya üretimi Avigan üzerinde yürütülen klinik çalışmalarda kritik bir aşamaya gelindi. Belirti göstermeyen ya da hafif semptomlar geliştiren 86 hasta üzerinde yürütülen klinik çalışmalarda denekleri 2 gruba ayıran uzmanlar, bir gruba hastanedeki ilk günden 10. güne dek Avigan tedavisi uyguladı. İkinci gruba ise 6. günden itibaren ilaç verildi. İki grubu 6. günün ardından semptomlarda meydana gelen gerileme açısından mercek altına alan uzmanların bulguları, onay için görüş bildirmesi gereken bilim kurulunu ikna etmeye yetmedi. Orta vadeli sonuçları analiz eden kurulun, ilacın etkinliğini kanıtlamak için araştırmalara devam edilmesi gerektiği yönünde görüş bildirdiği öğrenildi.
ÇİN “ETKİN” DEMİŞTİ
Fujifilm grubunun bir şirketi olan Toyama Chemical Co. Ltd. tarafından grip ilacı olarak geliştirilen Avigan’ın korona virüs semptomlarını gerilettiği açıklanmış, Çinli araştırmacılar da söz konusu ilacın etkinliğini klinik çalışmalarla kanıtladıklarını duyurmuştu. Japonya hükümeti ise güvenilirliğine dair çalışmaların tamamlanmasının ardından Avigan’ı talep eden ülkelere ücretsiz olarak sağlayacağını açıklamıştı. İlacın kullanımına onay verilmesi için gerekli yasal prosedürlerin hızlandırılması gündeme gelmişti.
HİNDİSTAN’DA 24 SAATTE 5 BİNDEN FAZLA KORONA VİRÜS VAKASI
Hindistan’da son 24 saat içerisinde 5 bin 611 korona virüs vakası tespit edildi. Bu sayı, ülkede bir günde tespit edilen en yüksek vaka sayısı oldu.
Dünya genelinde etkili olan korona virüs nedeniyle vaka ve can kaybı sayıları artıyor. Hindistan’da salgının başladığı günden bu yana bir günde tespit edilen en yüksek korona virüs vaka sayısı kayıtlara geçti. Ülkede sonra 24 saat içerisinde 5 bin 611 vaka tespit edildi. En fazla vakanın Maharashtra eyaletinde görüldüğü ifade edilirken, eyalette bir günde 2 bin kişide korona virüs tespit edildi.
Ülkede bugüne kadar 106 bin 750 kişide korona virüs tespit edilirken, 42 bin 298 kişi iyileşerek taburcu oldu. Salgının başladığı günden bugüne ülke genelinde 2,5 milyon test yapıldı.
BREZİLYA’DA 1 GÜNDE BİN 179 KİŞİ ÖLDÜ
Korona virüs salgınında kötü haber Brezilya’dan geldi. Ülkede son 24 saat içerisinde bin 179 kişi hayatını kaybetti. Rekor artışla birlikte ülke genelinde korona virüs sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 17 bin 983’e yükseldi. Ülkede 17 bin 408 korona virüs vakasının tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı da 271 bin 885’e ulaştı.
İlk korona virüs vakasının Şubat ayında görüldüğü ülkede en fazla can kaybı son olarak 12 Mayıs’ta kaydedilmiş, 1 günde 881 kişi hayatını kaybetmişti.
MERKEZ ÜSSÜ SAO PAULO
Rekor artışın görüldüğü Brezilya’da salgının merkez üssü Sao Paulo kenti oldu. Kentte son 24 saate 324 kişi hayatını kaybetti.
Brezilya’dan gelen endişe verici haberler ABD Başkanı Donald Trump’ı da harekete geçirdi. Trump, Güney Amerika’ya ve Brezilya’ya seyahat yasağının gündemde olduğunu ifade etti. Brezilya’da korona salgınının ciddi bir sorun haline geldiğini sözlerine ekleyen ABD Başkanı, “İnsanların buraya gelmeleri ve bizim insanlarımızı hasta etmelerinden endişe ediyorum” ifadelerini kullandı.
UKRAYNA’DA KARANTİNA 22 HAZİRAN’A KADAR UZATILDI
Ukrayna hükümeti tarafından alınan kararla karantina 22 Haziran’a kadar uzatıldı.
Ukrayna’da Başbakan Denis Şmigal başkanlığında yapılan kabine toplantısında alınan kararla, 22 Mayıs’ta son bulması beklenen karantina kararı 22 Haziran’a kadar uzatıldı. Ancak Denis Şmigal açıklamasında 22 Mayıs’tan itibaren normalleşme sürecinin ikinci etabına geçilerek, toplu taşıma araçları ve metronun vatandaşa hizmet vereceğini söyledi. Ayrıca seyircisiz spor müsabakalarına izin verilecek ve kiliselerde her 10 metrekareye 1 kişi düşmesi şartıyla ibadetlere izin verilecek.
Konuya ilişkin bir açıklama da Ukrayna Sağlık Bakanı Maksim Stepanov’dan geldi. Stepanov, “22 Mayıs’tan itibaren her 10 günde bir normalleşmeye yönelik kontrollü adımlar atacağız ve bu dönem adaptasyon karantinası olacak” şeklinde konuştu.
Ukrayna Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamalara göre, ülke genelinde korona virüs vaka sayısı 19 bin 230’a, can kaybı ise 564’e yükseldi.

İSPANYA’DA 6 YAŞINDAN BÜYÜKLERE MASKE ZORUNLULUĞU
İspanya’da korona virüs ile mücadelede yarından itibaren geçerli olarak önlemde kapsamında 6 yaşından büyükler için sosyal mesafenin korunamadığı tüm kamusal alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi.
Korona virüs salgınında en fazla etkilenen Avrupa ülkesi olan İspanya’da önlemler artırılıyor. Ülkede, yarından itibaren 6 yaşından büyükler için 2 metrelik sosyal mesafenin korunamadığı açık veya kapalı tüm kamusal alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi. Solunum yetersizliği ve çeşitli sağlık sorunları yaşayan İspanyollar, maske kullanımından muaf tutuldu.
Öte yandan, bugün parlamentoda milletvekillerine seslenen Başbakan Pedro Sanchez parlamentoya ilk kez maske takarak geldi. Sanchez, 14 Mart’tan bu yana yürürlükte olan olağanüstü halin 7 Haziran’a kadar uzatılmasını istedi. Korona virüs salgının henüz son bulmadığını ifade eden Sanchez, “Virüsü yenebilecek bir yoldayız” dedi. Normalleşme sürecinde ohalin gerekli olduğunu vurgulayan İspanya Başbakanı, hükumetinin salgına verdiği mücadeleyi savundu.
İspanya’da bugüne kadar 278 bin 803 korona virüs vak’ası görülürken 27 bin 778 kişi de hayatını kaybetti.
İRAN’DA ÖLENLERİN SAYISI 7 BİN 183’E YÜKSELDİ
İran’da son 24 saatte korona virüs nedeniyle 64 kişinin daha hayatını kaybetmesi sonucu salgında ölenlerin sayısının 7 bin 183’e, vaka sayısının ise 126 bin 949’a yükseldiği belirtildi.
İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, ülkedeki korona virüs vakalarına ilişkin son istatistikleri paylaştı. Son 24 saatte 2 bin 346 kişinin korona virüs testinin pozitif çıktığını söyleyen Cihanpur, salgın nedeniyle 64 kişinin de hayatını kaybettiğini ifade etti. Cihanpur, son verilerle birlikte ülkedeki toplam onaylanmış vaka sayısının 126 bin 949’a, ölenlerin sayısının ise 7 bin 183’e yükseldiğini açıkladı.
Ülkede toplam 98 bin 808 hastanın virüsü yenerek taburcu olduğunu aktaran Cihanpur, 2 bin 673 kişinin ise durumunun ağır olduğunu ve yoğun bakımda tedavi gördüğünü belirtti.

ALMANYA’DA POLİS MASKE TAKMADI DİYE TÜRK GENCİN BURNUNU KIRDI
Almanya’nın Köln kentinde iftara yetişmek için tren istasyonuna aceleden maskesiz girdiğini söyleyen Volkan Koyugöz, Alman polisinin uyarısı sonrasında maske taktığını fakat buna rağmen polis tarafından şiddet görüp burnunun kırıldığını iddia etti.
Almanya’da korona virüs salgını ile mücadelede alınan önlemler kapsamında, toplu taşımada maske kullanma zorunluluğu getirilmişti. Köln’de yaşayan Volkan Koyugöz, iftara yetişmek için tren istasyonuna aceleden maskesiz girince polis şiddetine maruz kaldığını iddia etti. Polis tarafından tartaklanıp darp edildiğini söyleyen Koyugöz, “İş arkadaşımla alışverişteydim. Niyetliydim iftar vaktine az kalmıştı. Son treni yakalamaya çalışıyorduk, telaşlıydık. Tren garına varmadan önce polis memuru beni bağırarak uyardı. Maskemi takmamı istedi. Ben de tamam takarım dedim” şeklinde konuştu. Maskesini çantasından çıkarıp taktığını söyleyen Koyugöz, “Tren garına girdim sağıma soluma baktım kimse maskesini takmamıştı. Yine takayım dedim. Takar takmaz memurun arkamdan koştuğunu gördüm. Gelir gelmez bağırdı, orada olay çıkarmak istediğini anladım” dedi. Polisin 100 Euro ceza kesmek istediğini söyleyen Koyugöz, “Baya bağırdı ve olay çıkardı, iş arkadaşım araya girdi. ‘Niye bu kadar abartılıyor’ diye sordu polise. Benim maskeyi yavaş taktığımı söylediler” ifadelerini kullandı.
Polislerin etrafına dizildiğini ve kendisini iteklemeye başladığını söyleyen Koyugöz, “10 kişiydiler, 4-5’i beni itekliyorlardı. ‘Ben bir yere kaçtığım yok sakinim ben dedim. Şu an biraz abartılıyor durum’ dedim. Niye bu kadar polis var etrafımda dedim. Sen polisle oynayamazsın biz sana yerini göstereceğiz dediler. Sakin olduğumu söyledim. Ceza kesmek istiyorsanız kimliğimi vereyim ceza kesin dedim” ifadelerini kullandı. Polislere oruçlu olduğunu ve iftara yetişmek istediğini söylediğini dile getiren Koyugöz şu şekilde devam etti:
“İtekleyip durdular sonra polis kolunun altına aldı. Yere indirdi o arada zaten hepsi üzerime zıpladı. Kafamı betona çarptılar, kaburgalarımı tekmelediler, yumruk attılar. Yerdeyken kolumu kelepçelediler. Vuruyorlardı şoktaydım anlamadım kendimi filmde sandım o an. Bağırdım yardım edin dedim. Bunlara rağmen vurmaya devam ettiler. Üzerime çıktılar, ezdiler. Milletin içerisinde rezil ettiler.”
Polise karşı hiçbir şey yapmadığını söyleyen Koyugöz, “Şiddet uygulamalarına gerek yoktu. Karşı gelmedim, tehdit etmedim. Buna rağmen dizüstü yürümemi istediler. Yerde sürüklediler. Zaten beni yeterince rezil ettiniz dedim, bırakın da dik yürüyeyim dedim. Milletin bana ne yaptıklarını görmelerini istemiyorlardı. Bana nasıl istiyorsam öyle yürüyeceksin dedi. Benim istediğim gibi yürüyeceksin” şeklinde konuştu.
Polisin kendisini karakola götürdüğünü söyleyen Koyugöz, şu ifadeleri kullandı:
“Üzerime çıktı uyuşturucu aradı. Yani her yabancının veya her Türk uyuşturucu satıcısı olduğu anlamına mı geliyor onu anlamadım. Tipim mi o ifadeyi verdi kendisine. Ona baya şaşırdım. Beni yüzlerce kişi arasından seçmeleri çok saçma bir olay oldu. Alkollü olup olmadığımı sordu hayır dedim. Zaten öncede oruçlu olduğumu söylediğimi alkol kullanmadığımı söyledim. Neden alkol kullanmadığımı sorguladı bunun sebebi nedir dedi. Kimliğimi istedi verdim. Sen Türk’sün pasaportunu istiyorum dedi.”
Burnu kanadığı için mendil istediğini fakat polisin vermediğini söyleyen Koyugöz, orucunu açmak için su istediğini bu isteğinin de polis tarafından geri çevrildiğini söyledi. Maske takmadığı için ceza almadığını söyleyen Koyugöz, “Maske takmadığıma dair ceza keseceklerdi o gün, ne ceza var ortada ne de ceza verildi. Dayak yedim eve gittim” diyerek sözlerini tamamladı.

KOSOVA’DA CAMİLERİN İBADETE AÇILMAMASI PROTESTO EDİLDİ
Kosova’nın başkenti Priştine’de bir grup, yeni tip korona virüs (Covid-19) nedeniyle kapanan camilerin yeniden ibadete açılmamasını protesto etti.
Priştine’de toplanan bir grup Kosovalı, ülkede yeni tip korona virüs salgınına yönelik alınan tedbirlerin hafifletilmesi kapsamında girilen normalleşme sürecinin ikinci aşamasına camilerin açılmasının dahil edilmemesini protesto etti. İskender Bey Meydanı’nda toplanan göstericiler, maske ve eldiven takarak ikindi namazını şehrin merkezindeki meydanda kıldı. Sosyal mesafeye uyan ve açık alanda namaz kılan vatandaşlar, yetkililerden camilerin yeniden ibadete açılmasını talep etti.
Eylemciler tarafından yapılan açıklamada, “Cami kapılarının ibadete açılmaması nedeniyle duyduğumuz memnuniyetsizliği dile getirmek için namazımızı açık alanda meydanda kılmaya karar verdik. Camilerin açılması, normalleşme sürecinin ikinci aşamasına dahil edilmeliydi” denildi.
Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava, bir süre önce yaptığı açıklamada, korona virüs salgını nedeniyle ülkede camilerin ibadete açılması için henüz şartların oluşmadığını belirtmişti.
İHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------