Dolar 18,8301
Euro 20,2240
Altın 1.134,91
BİST 4.930,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 2°C
Hafif Kar Yağışlı
Diyarbakır
2°C
Hafif Kar Yağışlı
Çar 5°C
Per 6°C
Cum 7°C
Cts 7°C

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Atina’ya Uyarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Atina’ya Uyarı
20 Ocak 2023 18:09
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ege Denizi’ndeki adaları silahlandıran Yunanistan’a tepki göstererek, “Bizim Atina’yı vurmak gibi bir derdimiz yok. Yeter ki siz akıllı olun. Adaları silahlandırmaya kalkarsanız biz eli kolu bağlı mı duracağız. Bak Miçotakis, sağda solda konuşuyorsun. Şunu iyi bil. Eğer bir yanlış yapmaya kalkarsan Çılgın Türkler yürür bunu bilesin. Ama akıllı uslu durursan bizim seninle işimiz yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenyurt Eğitim Kampüsü Temel Atma Töreni’ne katıldı.

Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi rakamlara göre meydana 30 bin kişi olduğunu belirterek, ”Uzun bir aradan sonra tekrar birlikte olmanın bahtiyarlığı içindeyim. Vefanız, sevginiz ve meydanlara sığmayan şu aşk için sizlere teşekkür ediyorum. Az önce arkadaşlarımdan resmi rakamı istedim. Şu anda 30 bin. Ve Esenyurt’ta siz kardeşlerimle birlikte attığımız bu adımda 2023’e bir sinyal veriyorsunuz. Yetmez 2024’e de sinyal veriyorsunuz. Bugün buradan niçin toplandık. Ben pek temel atma törenlerine gitmem. Bay Kemal musluk açma törenlerine gidiyor biliyorsunuz. 2022-22023 eğitim öğretim yıl dönümünü ilk dönenimi başarıyla tamamlayan öğretmen ve öğrencilerimiz tebrik ediyorum. Öğrencilerimize anne baba şefkatiyle yaklaşan, onları en güzel şekilde yetiştirmeye çalışan öğretmenlerimize şükranlarımızı sunuyorum. Öğretmeni, öğrencisi, ailesi, idarecisi ve bakanlığıyla bir bütün olarak eğitimde kalitenin daha da artması için canla başla çalışıyoruz” dedi.

“İstanbul’a ayrı bir önem veriyoruz, 90 milyar liralık yatırım yaptık”

Çocukların eğitime erişimini kolaylaştırmak, onların geleceğine sahip çıkmak için Türkiye genelinde pek çok projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Durmadık usanmadık. İstanbul’umuza ayrı bir önem verdik. Son 20 yılda eğitim alanında toplam 90 milyar liralık yatırım yaptık sadece İstanbul’a sadece eğitime. Bir yılda yaklaşık 17 milyar liralık yeni eğitim yatırımı yapıyoruz. Amacımız İstanbul’un eğitimdeki performansıyla diğer vilayetlere örnek olmasını öncülük yapmasını sağlamaktır. Son olarak eğitim ordumuza kazandırdığımız 20 bin yeni öğretmenden 10 binin atamasını İstanbul’a gerçekleştirdik. İstanbul’a ayrı bir önem veriyoruz. Şehrimizin öğretmen ihtiyacını büyük oranda giderdik. Öğretmen sayısında bu iyileşme sayesinde ortalama sınıfı mevcutlarımızı çok daha aşağı çektik. Bugün Esenyurt’dumuzun marka değerini artıracak eğitim alanında ilçemizi cazibe merkezi haline getirecek modern bir külliyenin inşasına başlıyoruz. Toplam 10 bin 791 metrekarelik büyüklüğe sahip bu eser Esenyurt’la birlikte İstanbul’umuzun medarı iftarı olacaktır. 10 bin 412 öğrencimizin eğitim ve öğretim göreceği bu tesiste 40’ar derslikli 5 ayrı Anadolu lisesi, 40 derslikli İmamhatip Lisesi, 40 derslikli bir fen liseli, 40 derslikli bir mesleki teknik Anadolu lisesi ile 3 derslikli bir anasınıfı bulunuyor. Bu tesiste kuracağımız 12 derslikli bilim sanat merkezi ve özel yetenekli öğrencilerimizi destekleyeceğiz. Engelli odası olan 151 öğrenci kapasiteli yurtlarımızla da ülkemizin dört bir köşesinden gelen evlatlarımıza barınma imkanı sağlayacağız. Bunların yanı sıra tesis bünyesinde 600 kişi kapasiteli tatbikat cami, kapalı spor salonu, kütüphanesi, en modern imkanlarla donatılmış 88 adet laboratuvarı ile öğrencilerimizi akademik, sosyal ve kültürel bakımından destekleyeceğiz. Her fırsatta bizim tekrarladığım gibi bizim siyasetimiz eser ve hizmet siyasetidir. Biz halka hizmeti hakka hizmet olarak gören icraat odaklı çalışan bir hükümetiz. Siyasi hayatımızı hayatımızın hiçbir aşamasında milletimize hizmet davasından hiçbir zaman sapmadık, taviz vermedik. Meydanlarda bol keseden atıp tutup millet yetki verince bahane arayanlardan, mazeretlerin arkasına saklananlardan olmadık. Bir program hazırlar, temel atar, takip eder, çıkan sıkıntıları çözer, ne söz verdiysek onu vatandaşımızın hizmetine sunarız” diye konuştu.

Derslik sayısını 343 binden 612 bine çıkardıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar 750 bin yeni öğretmen ataması yaptıklarını da ifade etti.

60 yıldır gündeme getirilen Öğretmenlik Meslek Kanunu hayata geçirerek öğretmenlere ilave mali, ekonomik haklar tanıdıklarını da kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Derslik ve öğretmen sayılarındaki artış sınıf mevcutlarına yansıdı. Okullaşma oranlarımızı tarihimizin en yüksek seviyesine çıktı. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısında OECD ortalamasını yakaladı. İlk ortaöğretim öğrencilerinde toplamda 3.5 milyar adet ücretsiz ders kitabı dağıttık. Yardımcı ders kitaplarını da vermeye başladık. İnsanımızın hafızasında derin yaralar açan 8 yıllık eğitim yerine 4+4+4 olmak üzere zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardı. Eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirdik. Göreve geldiğimizde her 100 kızımızdan sadece 39’u ortaöğretime devam ediyordu. Bugün bu sayı 95’e yükseldi. Yani biz kızlarımızı cehaletten çekip çıkardı. Şimdi onların standardını yükseltiyoruz. Sadece lisans değil, lisans üstü bunları başarmamız lazım. Devletimizin bir çok kademesinde kızlarımız kadınlarımız var mı ? Kızlarımız kadınlarımız vali, asker, subay oluyor mu.? Şimdi geliyor 2023 sandıkları patlatıyor muyuz. Cumhur İttifakı olarak el ele omuz omuza sandıklara yürüyor muyuz. Biz size inanıyoruz siz de bize inanıyorsanız Allah’ın izniyle biz bu işi başaracağız. Yarın Bursa’dan sinyalimizi vereceğiz. İstanbul bambaşka. .İstanbul’daki milletvekili sayılarının kahir ekseriyetini Cumhur İttifakı olarak almamız gerekiyor. Biz evlatlarımızla okullarımız arasında kalan engelleri kaldırdık. 28 Şubatçı zihniyet tarafından kasıtlı biçimde atıl bırakılan mesleki eğitim kurumlarını yeniden ihya ettik. Bu oklularımızı tekrar cazibe merkezi haline getirdik. Bir dönem kapanmanın eşiğinde gelen meslek liselerimiz 2000 yılında 2 milyar liralık üretim kapasitesine ulaştı. Bunun 100 milyon lirasını öğrencilere 200 milyon lirasını öğretmenlere katkı payı olarak ödedik. Bu sene meslek liselerinde 3 milyar liralık üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz. Yeni bir yaklaşımla köy okullarını hizmete sunduk. 2023 senesi içinde 10 hanenin üzerindeki tüm köy okullarını hizmete açmayı planlıyoruz. 2022 senesinde 6 binin üzerinde anaokulun eğitim öğretime dahil ettik” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan The Economist dergisine tepki

The Economist dergine de tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siyasetçi ve medyasıyla yabancıların da yakından takip ettiği İngiliz The Economist yine bizle ilgili bir şeyler söylemiş. Türkiye’nin geleceğini The Economist mi belirleyecek. Benim milletim belirleyecek. George kim, Helga kim. Millet sokakta aç, açık. Ne yapacaklarını bilmiyorlar. Fransa, İngiltere, Almanya öyle ama Türkiye böyle. 2023’te hata yapma lüksümüz yok. Ülkemizin yeniden eski Türkiye’nin kavga ve kriz iklimine sürüklenmesine izin veremeyiz. Evlatlarımızın geleceğini daha şimdiden kaos mimarlığına kriz tellallığına soyunanların insafına terk edemeyiz. Meydanı milletimizin gurur kaynağı olan savunma sanayi göreve geldiğimiz de ne kadar yerliydi? Yüzde 20. Şimdi ne kadar? Yüzde 80. Nereden nereye geldik. Bu çalışarak oldu, yatarak olmadı. Şimdi dünyanın değişik yerlerine İHA’larımız SİHA’larımız, Akıncılarımız gidiyor. Daha neler neler gidecek. Artık güçlü bir Türkiye var” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan’a: “Eğer bir yanlış yapmaya kalkarsan Çılgın Türkler yürür bunu bilesin”

Yunanistan’a da tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yunanistan öyle demiş, bu böyle demiş. Bak diyorlar ki, bu ‘Tayfun’ diye bir füzeyi Türkiye üretti. Bu Atina’yı vurursa ne olacak? Bizim Atina’yı vurmak gibi bir derdimiz yok. Yeter ki siz akıllı olun. Adaları silahlandırmaya kalkarsanız biz eli kolu bağlı mı duracağız. Bak Miçotakis, sağda solda konuşuyorsun. Şunu iyi bil. Eğer bir yanlış yapmaya kalkarsan Çılgın Türkler yürür bunu bilesin. Ama akıllı uslu durursan bizim seninle işimiz yok” diye konuştu. İHA