Dolar 15,9519
Euro 16,7936
Altın 928,93
BİST 2.394,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 29°C
Açık
Diyarbakır
29°C
Açık
Per 24°C
Cum 25°C
Cts 29°C
Paz 25°C

D.Ü DİYARBEKİR ŞEHİR ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI (1)

D.Ü DİYARBEKİR ŞEHİR ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI (1)
A+
A-
02.05.2018
599

Diyarbakır ile ilgili kurulmasını arzuladığımız Diyarbakır Şehir Araştırmaları Merkezi’ne açılım getiren Dicle Üniversitesi’nce düzenlenmesi arzulanan Diyarbekir Şehir Araştırmaları Çalıştayı’nın ön toplantısına davet edilmemiz üzerine, şehrimiz için oldukça önemli girişime bu alanda daha önce çalışmaları bulunan biri olarak sevindik, açıkçası.

Şehrin bir araştırma merkezine kavuşması ve özellikle bunun şehrin tek üniversitesi olan “Dicle Üniversitesi” eliyle yapılması, şehrin tanınması ve tanıtılmasına dair beklentiler içinde olan yerel araştırmacıları heyecanlandırdı.

Toplantı sonrası davet edilecek olan isimlerin tespiti hususunda mutabakata varılarak, Üniversite’ye emeği bulunan Prof. Dr. Sayın Halil Değertekin ile arşivcilik konusunda şehre değerli eserler kazandıran Kütüphaneci kimliğiyle ön plânda yer alan Araştırmacı-Yazar Sayın Mehmet Şefik Korkusuz’un çağrılması, çalıştayın önemini vurguluyordu.

İlk toplantıya katılan isimler arasında kimi vakıf ve dernek temsilcilerinin bulunması, beraberinde bir panelin gerçekleşmesini de gündeme getirdi. Bu panele Dr. Sayın Mehmet Salih Erpolat, Araştırmacı-Yazar Mehmet Şefik Korkusuz ve bizim katılmamız kararlaştırıldı.

Çalıştay’ın açılış konuşmacıları arasında Prof. Dr. Halil Değertekin ile Yazar Sayın Mevlüt Mergen isminde karar kılındı.

Çalıştay’ın gerçekleşmesinde emeği olan, komisyonu oluşturan Sanat Tarihçisi Doç. Dr. Sayın İrfan Yıldız’ın 27 Nisan’da çalıştayın başlayacağını belirtmesi üzerine tanıtım ve diğer çalışmalar başlatıldı.

Çalıştay’da dört ana masa belirlenerek, panel sonrası, katılımcıların seçtikleri masalarda şehre dair araştırmaların sağlıklı yapılabilmesi için gereken bilgi alış verişinin sağlanmasına geçildi.

Edebiyat ve Basın Yayın Masası’nda oluşumuzun yanında diğer masalarda yer alan isimler:

Mimarlık Mühendislik Masası

Moderatör: Prof. Dr. Orhan Kavak

Konu Başlıkarı: Mimarlık, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Güzel Sanatlar, El Sanatları

Sosyo Ekonomi Kültür ve Turizm

Moderatör: Doç. Dr. Bahar Buryan Doğan

Konu Başlıkları: Siyaset Araştırmaları, Ekonomi Araştırmaları,Sosyolojik Araştırmalar, Turizm çalışmaları, Spor Tarihi, Tarım ve Hayvancılık, Gastronomi-Mutfak

Tarih Masası

Moderatör: Dr. Mehmet Salih Erpolat

Konu Başlıkları: Dünden Bugüne Diyarbakır Tarihi, Dinler Tarihi, Tıp Tarihi,  Müzecilik Tarihi, El Sanatları Tarihi, Şehir Tarihi

Sanat ve Mimari Masası:

Moderatör: Doç. Dr. İrfan Yıldız

Konu Başlıkları: Mimarlık, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Görsel Sanatlar, El Sanatları

Edebiyat ve Basın Yayıncılık Eğitim

Moderatör: Doç. Dr. Kamuran Eronat

Konu Başlıkları: Edebiyat, Basın  Çalışmaları, Musıkî Çalışmaları, Eğitim Çalışmaları

TRT’nin Çalıştay’la birlikte yaptığı ropörtajlarda Doç. Dr. İrfan Yıldız ile birlikte bulunduk.

Çalıştay’da Doç.Dr. Yıldız’ın Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi esaslı şehrin siyah beyaz fotoğraf sergisi, dikkat çeken farklı bir etkinlik oldu. Dünün şehir karelerinin günümüzle karşılaştırılması açısından önemli fotoğraf sergisi, çalıştayın belki panelden daha ilgi çeken etkinliği oldu.

27 Nisan’da Çalıştay, Organizasyon’u sağlayan Doç. Dr. İrfan Yıldız’ın açış konuşmasıyla başladı. Ardından Prof. Dr. Halil Değertekin’in insanın şehrini tanıması, şehre olan merakı konusundaki konuşmasını, Yazar Mevlüt Mergen’in şehre dair intibalarını içeren konuşması takip etti.

Panel’e Edebiyat ve Basın Yayın başlığı altında ilk biz, düşüncelerimizi ifade ettik. 27-28 Nisan’da yazdığımız makalenin özetini sunduğumuz panel konuşmasını, özellikle şehir fotoğraflardan oluşan slayt eşliğinde sunduk.

Bizi takiben Dr. Mehmet Salih Erpolat’ın Diyarbakır ve Tarih konulu konuşmasını, arşivcilik ağırlıklı konuşmasıyla Araştırmacı-Yazar Mehmet Şefik Korkusuz izledi.

Çalıştay’a İl Kültür ve Turizm Müdürü, Vakıflar Bölge Müdürü, DİTAV Diyarbakır Şubesi Temsilcisi, Kızılay Şubesi Başkanı, farklı STK Temsilcileri, masalarda yer almak için müracaat eden katılımcılarla birlikte sınırlı sayıda üniversite öğrencileri, D Salonunu dolduran çeşitliliği sağladı.

Çalıştayın Edebiyat Basın Yayın ve Eğitim Masası’nda Mardin Midyat’tan katılanların şehre olan yabancılığı, konuya duyarlılığı dikkat çekti. Bu masaya katılan isimler Avukat Muzaffer Toy, Müzeyyen Korkutata ( Kınalı Eller Derneği Başkanı) Mevlüt Mergen, Şair Hasan Nadiroğlu, Yazar İbrahim Evirgen Diyarbakır’a dair görüşlerini belirtti. (DEVAMI YARIN)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.