Dolar 18,5707
Euro 18,1759
Altın 994,33
BİST 3.290,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 34°C
Açık
Diyarbakır
34°C
Açık
Sal 34°C
Çar 33°C
Per 31°C
Cum 28°C

DEVLETİN KURUMLARININ 21/B SEVDASI

DEVLETİN KURUMLARININ 21/B SEVDASI
A+
A-
26 Şubat 2018 00:14

Her fırsatta Valilik, Belediye, Basın ve daha birçok kurum tarafından Diyarbakır’ın Türkiye’nin normal illerinden hiçbir farkının olmadığı söylemleri dile getirilse de yine Devletin kendi kurumları gerçekleştirdikleri ihale, satın alma gibi uygulamalarıyla söylenenleri yalanlar tarzda çalışmaların altına imza atıyor.

Yine bu kurumlar sayesinde hem basın hem de kamuoyu çok uzun yıllardan bu yana Diyarbakır’ın doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen tehlikelerle karşı karşıya kaldığını resmi kurumların yaptıkları ihaleler vasıtası ile öğrenirken, yerel yöneticiler ve mülki amirler ile birlikte ilgili kurumların başındaki idarecileri de böylece öğrenmiş oldu. Birçok kurum finansal döndüleri mevzuata uydurulurken eylemlerinin ahlaka uygunluğunu ise tartışmaya açık. Öte yandan Kayapınar Belediyesine atanan kayyum ile birlikte çok sayıda ihalesini oldukça şeffaf yaptığı ise gözle görülür bir farkındalık.

Doğruları yazmakla ve kamuoyunu bilgilendirmekle yükümlü olan Yerel basın, Diyarbakır’da başıboş bir şekilde adeta devletin malını talan edenleri deşifre ederek kamu vicdanı görevini ifa etmeye devam ediyor. Hemen, hemen bütün devlet kurumlarında sözde mevzuatlara uydurulan ama ahlaka ve ilkelere uygunluğu tartışmaya açık olan, güvensizliğin, aykırılıkların ayyuka çıktığı İHALE dosyalarını irdeliyoruz.

Birçok resmi kurum, haberlerini medya aracılığı tarafından yayınlansın diye servis etmekte yarışırken, onlarca basın bülteni gönderen kurumların İhale ilanlarına da aynı duyarlılığı neden göstermiyorlar? Dicle Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlükleri, Hastaneler ve daha birçok kurum iş açıklamaya geldiğinde sınır tanımazken, yayınlanacak bu haberle ilgili de bir bülten hazırlayacaklar mı? Soruşturma başlatacaklar mı? Başlatacakları soruşturma sonucunu da basın ile paylaşacaklar mı? Dicle Üniversitesinde yapılan bazı ihaleler ile ilgili belgeler piyasada dolaşırken, üniversite kapsamında gerçekleştirilen tüm ihaleler böyle mi yapılıyor sorularını akıllara getiriyor. Öte yandan il ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin taşımalı Eğitim ve yemek İhalelerini hangi gerekçe ile 21/B maddesine göre verdikleri de merak konusu. Hastaneler zaten çok farklı bir dünyada dolaşırken geri kalan kurumların sessiz ve derinden çalışmaları da merak konusu.

Resmi kurum ve kuruluşların kendi reklamlarını yapmak için basın kuruluşlarına servis ettikleri haber sayısı binleri bulurken devleti kara geçirmek için titizlikle çalışma yapmaları ve daha geniş kitlelere ulaşmak için verilen resmi ilan sayısı ise bir elin parmaklarını geçmiyor. Açılan her okulun, taşımalı öğrenci servisin ve yemek ihalelerinin yanı sıra hastanelerin satın almaları, Vakıflar Bölge Müdürlüklerinin restorasyon adı altında yaptıkları çalışmalar, Belediyeler ve Dicle Üniversitesi gibi köklü kuruluşların gerçekleştirdikleri ihaleleri basın yolu ile daha geniş kitlelere ulaştırılması, kamuoyu ile paylaşılması işin doğrusuyken bu kurumların tümünün İhale kanununda sıkça duymaya alıştığımız 21 / B maddesi adı altında Yüz milyarlarca liralık ihaleler yaparak, rekabet ortamını ortadan kaldırdıkları iddia ediliyor.

21 / B MADDESİ NEDİR?

Resmi kurum ve kuruluşlarda yapılan İHALELERDE kullanılan 21 / B maddesinin ne olduğunu öncelikle bilmekte yarar var. Bu maddenin önemi ise Devletin tüm kurumlarında yapılan ihalelerin büyük çoğunluğunun bu maddeye dayandırılarak yapılması.

21/B maddesi: Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması durumunda.

Yerel gazeteleri desteklemek, resmi ilanlar vasıtası ile onları kalkındırmayı temel ilkesi olması gereken, bu hizmetinin karşılığın da gazetelere gelen ilanlardan yüzde 15 komisyon alan Basın İlan Kurumu (BİK) vasıtası ile 2017 yılında hangi kurumdan, ne kadar resmi ilanın verildiği ve ne kadarının basından ve kamuoyundan saklanmak sureti ile yapıldığını örneklemek beklide uygulamayı kavrama noktasında daha çok yol gösterici olabilir.

DİCLE ÜNİVERSİTESİ BİR ALEM

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 13, Döner Sermaye birimini tarafından 27, D. Ü. Hastaneleri tarafından 7, Yapı teknik bölümünden 9 olmak kaydı ile toplam gelen 56 adet resmi ilan gazetelerde yayınlandı. Bunun karşılığında yine söz konusu Dicle Üniversitesinde değeri on milyonlarla söylenebilecek ilk belirlemelere göre 358 adet bilinen, doğrudan temin yoluyla ihale gerçekleştirildi. 56 ilanı gazetelere dağıtan tarihi üniversite nasıl oluyor da 358 ilanı davetiye usulü veya 21/B maddesine göre verebiliyor? Peki, bu ihaleler hangi koşulda ve neden bu şekilde yapılıyor veya hangi yöntemler izleniyor? Yoksa Dicle Üniversitesinde Doğal afet var da Basın farkına mı varmadı?

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ: 15 YIL AYNI FİRMALAR İHALE ALABİLİR Mİ?

Diyarbakır il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde yapılan ihalelerin haddi var, hesabı yok. Yapılan taşımalı eğitim ve yemek ihalelerinin büyük çoğunluğu yine 21 / B maddesine göre yapılıyor. Bu ihalelerden bazılarına örnek olarak 2017-2018 Yılı Taşımalı Eğitim, Yemek ve Kumanya ihalelerinin tümü 21 / B maddesi üzerinden veya doğrudan temin yolu ile verdi. Rekabet ortamının sağlanmadığı bu ihalelerde gözle görülür, ciddi konular hakim. Okullarda hiçbir hakimiyeti olmayan Milli Eğitimlerin kitap paketleme ve okullara dağıtım çalışmaları da aynı şekilde 21 / B maddesine göre yapıldı. Okulların bakım ve onarımları da dahil olmak üzere birçok ihalenin de 21/B ve doğrudan temin yolu ile servis edildiği ise herkes tarafından bilinmektedir.

İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde yapılan taşımalı öğrenci eğitimi ve yemek  ihalelerin 15 – 20 yıldan beridir aynı firmalar tarafından alınmış olması bir tesadüf mü? Belirtilen ihalelerin sürekli olarak 21/B maddesine göre yapılması ise ciddi sorunların olduğunu gözler önüne seriyor. Zira verilebilecek yanıt zaman darlığı mazereti olarak karşımıza çıksa da çok yıllar boyunca aynı mazeretin ortaya çıkması tesadüf mü?.

Taşımalı eğitim ihaleleri ile ilgili en bariz ve kanıt olarak sunulabilecek örneklerin başında 2017 yılında Bağlar ve Kayapınar ilçelerinde gerçekleştirilen Suriyeli öğrencilerin taşıma ihalelerine bakılabilir. Bağlar ilçesi yaptığı ihaleyi yüzde 10-15 arası bir kırım ile sipariş ederken, Kayapınar ilçesinde taşımalı eğitim ihalesinde Bağlar ilçesinden birkaç ay sonra yapılmasına rağmen kırım oranı yüzde 40’ların üzerinde. İl Milli Eğitim Müdürünün de yetkili olarak tayin edildiği bu ihalelerle ilgili olarak Kayapınar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adil davranırken Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise kırım rezaletine karşın ihaleyi ‘Mevzuata Uygun Yaptık’ söylemi ile mesaj vermişti. O dönem ‘Mevzuata uygun olabilir ya ahlaka?’ yorumları sosyal medya üzerinden söylenmiş, yankılar yaratmıştı.

SELAHADDİNİ EYYUBİ DEVLET HASTANESİ

Diyarbakır’ın merkezinin tümüne hizmet veren Selahaddini Eyyubi Devlet Hastanesi 2017 yılı içersinde BİK üzerinden toplam 13 ihale ilanını gazeteler aracılığı ile yayınlayıp kamunun bilgi alma hakkını saf dışı bırakırken yüzlerce doğrudan temin ve 21/B ihalesi gerçekleştirdi. Yapılan ihalelerle ilgili olarak müfettişler ciddi bulgulara ulaşmış ve araştırmalarını derinleştirerek devam ettirmektedirler. Basın tarafından deşifre edilen haberler ve yapılan şikayetler vasıtası ile başlatılan soruşturmanın derinlik kazandıkça daha büyük usulsüzlüklerin yapıldığı yönündeki şüpheleri kuvvetlendirdiği bilgisi de gelmekte.

GAZİYAŞARGİL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

Selahaddini Eyyubi Devlet Hastanesinde yaşananların çok daha komplike ve büyük çaplıları Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma hastanesinde yaşanmakta. Zira yaşadığı aşklarla ve hastalara ilgisizliği ile meşhur olan bu hastanenin müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Ekmek ihalesi iptal edilirken geçici bir süre için Elazığ ilinden bir fırının verdiği uygun fiyattan ötürü ekmek alımı gerçekleştirilmektedir. Bu konuyla ilgili olarak yetkililer Diyarbakır’da fiyat veren firmaların ekmeğin kilogramına önce  4.5, akabinde rakamın yüksek olduğu belirlenince 4.3 TL’ye fiyatının düşürüldüğüne dikkat çekerek ekmeği şu anda 3.3 TL’ye Elazığ ilinden almalarını söylemeleri yıllardan beridir yapılan vurgunun da bir nevi itirafı oldu. Yine bu hastanede de uzun yıllardan bu yana 21-B ve doğrudan temin yolu ile ihale yapılması gelenek haline getirilmiş durumda.

ÇOCUK HASTALIKLARI HASTANESİ

Çocuk hastalıkları hastanesi tarafından 2017 yılında resmi ilan olarak BİK üzerinden resmi kurumlara gönderilen ilan sayısı 35 adet olmasına karşın yapılan ihale sayısı yüzlerce doğrudan temin ve 21 / B yöntemi ile alım yapılmış.

Hemen, hemen tüm kurumlarda gerçekleştirilen 21/B maddesine göre ihalelerin yapılması uygun ana denk getirilen zamanlama ele alındığında makul bir gerekçe olarak görülebilir fakat bu uygulamanın oluşturulmasının zamanlaması da aynı ölçüde manidar.

İnsanların büyük çoğunluğu ahlaki erozyona uğrarken, ahlak pusulalarının da şaşırttığı bu dönemde yapılacak olan doğru çalışmalar ve atılacak ciddi adımlar geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın yaşamlarını çok derinde etkileyecektir, herkesin bu olumlulukta veya olumsuzlukta payının olduğu bilinmelidir.

KAYAPINAR BELEDİYESİ ŞEFFAF

Geçtiğimiz günlerde Kayapınar Belediyesini geçtiğimiz günlerde kısa adı DİYMED olan Diyarbakır Yerel Medya Derneği yönetim kurulu üyeleri ziyaret etmişti. Ziyaret esnasında yapılan ihalelerin genel itibai ile 21/B maddesine göre yapıldığı yönündeki bilgilendirmeye karşın Kayapıran kaymakamı ve Belediye Başkanı Ozan Balcı, gerçekleştirmiş oldukları ihalelerin bir bölümünü 21/B maddesinin B bendine göre yerel gazetelerde de yayınlanacak şekilde verdiklerini belirtmiş ve bundan sonraki süreçte de aynı titizlikle ihalelerini yapmaya devam edeceklerinin mesajını vermişti. Başkan Balcı 2018 yılında yapacakları tüm ihaleleri yerel gazetelerde yayınlayarak rekabet ortamı yaratacaklarına da dikkat çekti. İhsan ÖZDEMİR

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.