Dolar 18,6399
Euro 19,3103
Altın 1.055,12
BİST 4.968,50
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 15°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
15°C
Az Bulutlu
Per 15°C
Cum 15°C
Cts 14°C
Paz 14°C

Diyarbakır Basını 153 Yaşında… Ama Müzesi Yok… – (İbrahim Evirgen’in Yazısı)

16 Kasım 2022 09:02 | Son Güncellenme: 16 Kasım 2022 09:05

Mithat Paşa’nın desteğiyle ilk vilayet resmi gazetesi olarak Rusçuk’ta yayınlanan Tuna’yı saymazsak, Diyarbakır’da 3 Ağustos 1869 tarihinde Resmi Vilayet gazetesi olarak yayınlanan DİYARBEKİR Gazetesini Anadolu’da çıkan ilk gazetelerden biri olarak kabul edebiliriz.

Bu gazete 1931 yılında Tahsin Cahit Çubukçu ve Zekai Arman’a satılarak  özelleştirildi. 15 Kasım 1937 günü kente gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Halkevi salonunda halka hitap ederken, “20 sene sonra tekrar Diyarbakır’da bulunuyorum” demesi üzerine ertesi gün hem gazetenin, hem de kentin adı değiştirilerek Diyarbakır oldu.  Tam 94 yıl aralıksız yayın  hayatını  sürdüren Bu gazete ne yazık ki, 2 Eylül 1963 günü çıkan son sayısıyla yayın hayatına son verdi.

Bu hesaba göre Diyarbakır basını 153 yaşında… Bir buçuk asırdan beri kadim kentimizde yayın hayatını sürdüren birçok gazete ve dergi çıkarıldı. Bunların bir kısmı çeşitli nedenlerden dolayı kapandı. Ancak Diyarbakır’da yayın hayatını sürdüren şu anda  sekiz adet yerel gazete ve arada bir  yayınlanan birkaç tane de dergi var.

Böylesine önemli bir kentin basın tarihini, kentin hafızasını gelecek kuşaklara aktaracak, ne yazık ki, bir BASIN MÜZESİ   yok…

Eskiden “gazetecilik” derdik. Ya da kısaca “Basın”…Son yıllarda adı Medya’ya dönüştü.

Yazılı medya tarihtir, kentlerin, ülkelerin kısacası dünyamızın tarihidir ve geleceğe bırakılan en önemli eserdir.  Diyarbakır; yazılı medyanın en önemli merkezlerinden biridir.  Bir  asır önce de   böyleydi, bugün de böyle.

Basın müzesinin olmayışı gerçekten, kadim kentimiz için büyük bir eksiklik…

Böylesine önemli bir metropol kentte mutlaka bir Basın Müzesi’nin olması lazım. Aslında geç bile kalındı. Kentin hafızasının gelecek kuşaklara aktarılması açısından da önemli olan Basın Müzesi’nin bir an önce hayata geçirilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Çünkü, kadim kentimizde açılacak bir   Basın Müzesi, müzecilik açısından taşıdığı  önemli görevinin  yanı sıra, kültür ve sanat etkinlikleri yönünden de   bir takım işlevlerin adresi olacaktır.

Konferans,  panel, gibi toplantılarla, çeşitli sanat çalışmaları ve değişik seminerler düzenlenmesi Basın Müzesi`nin faaliyetleri arasındadır.

Basın Müzesi`nin salonlarında basın teknolojisinin başlangıçtan bu yana geçirdiği evrim izlenebilir.  Taş baskı örnekleri, düz baskı makinesi, rotatif , tipo entertip,  prova tezgahları,  giyotin,  pedallar, eski daktilolar, teleksler, telefotolar  arasında   nostaljik bir gezi yapılabilir.

Dolayısiyle kadim kentimize kazandırılacak bir Basın Müzesi’nin geçmişten günümüze geçirdiği evreler görsel ve işitsel aktivitelerle anlatılarak, nostaljik bir seyahat yapılabilir.

Ayrıca, müzede,   basın ve yayın tarihinin gelişimi  değişik maketlerle de anlatılabilir.

1729’da İbrahim Müteferrika tarafından kurulan matbaanın birebir modeli, bu matbaada basılan bazı örnek eserlerle birlikte basın müzesi’nde sergilenebilir. Türk basın hayatında iz bırakan önemli gazetecilerin yağlıboya portreleri de müzede sergilenen eserler arasında yer alabilir. Bu ve buna benzer birçok aktiviteler, açılacak müzede gerçekleştirilebilir.

Sonuç olarak birçok işlevi yerine getireceğine inandığımız böylesine önemli bir müzenin kadim kentimizde hizmet vermesi ve bir an önce açılması  gereklidir diye düşünüyorum.

Çünkü açılacak bu müze yarınımızın teminatı olan  gençlerimize bırakacağımız bir kültür mirası olacaktır.

Adı geçen  konu için yetkililerin bir an önce   bu  projeyi hayata geçirmesini diliyoruz.

Aralıksız yarım asırdır matbaacılığın ve gazeteciliğin her kademesinde   yer alan  ve basın mesleğinin mutfağından gelen biri  olarak, bu konuda yapılacak böylesine önemli bir projeye; her  türlü bilgi, belge ve katkı sunmaya hazırız.

Bizden söylemesi…

Gerisi yetkililere kalmış…