Dolar 16,5553
Euro 17,5465
Altın 969,58
BİST 2.529,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 34°C
Açık
Diyarbakır
34°C
Açık
Çar 36°C
Per 37°C
Cum 36°C
Cts 35°C

“DİYARBAKIR BÜTÜN SULANABİLİR ALANLARI SUYLA BULUŞAN TEK KENT OLACAKTIR”

“DİYARBAKIR BÜTÜN SULANABİLİR ALANLARI SUYLA BULUŞAN TEK KENT OLACAKTIR”
A+
A-
24.01.2020
272

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır sadece Türkiye’nin ve bölgenin değil küresel ölçekte bu anlamda tarımın taşıyıcısı bir merkezi olacağını belirterek, “Türkiye’de bütün sulanabilir alanları suyla buluşan tek kent olacaktır. Mevcut üretim alanlarına 235 bin hektar eklenecek 300 bin insan bugünden o güne bu proje ile ek olarak tarımda istihdam imkanına sahip olacaktır ve sabit endekslenmiş değerde Diyarbakır il ekonomisine bu 1 buçuk milyar Türk lirası doğrudan bir gelir artışını sağlayacaktır.” dedi.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, 3. Tarım ve Orman Şurası küçükbaş hayvancılığının güçlendirilmesi eylem planı kapsamında ‘Göçer Hayvancılık Yapan Yetiştiricilerimizin Sorunlar ve Çözüm Önerileri Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

Yenişehir İlçesi’nde bir otelde gerçekleşen toplantıya Sayın Güzeloğlu’nun yanı sıra Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Ceylan, Türkiye Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nihat Çelik, Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Daire Başkanı Ender Burçak, Hayvan Sağlı ve Karantina Daire Başkanı Bayram Sertkaya, Diyarbakır İl Tarım Müdürü Mustafa Ertan Atalar, 23 ilin İl Tarım Müdürü, Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Aydın Ketani, birlik başkanları ve çiftçiler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Diyarbakır’da 2003 ile 2018 yılları arasında gerçekleştirdiği çalışmaların sunumu yapıldı. Sunumun ardından Diyarbakır İl Tarım Müdürü Mustafa Ertan Atalar, tarım ve hayvancılığa yönelik yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler paylaştı. Türkiye Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nihat Çelik, ise 3. Tarım Şurası’nın önemine dikkat çekerek şuradan sonra yapılan çalışmaları anlattı. Çelik, Sayın Güzeloğlu’nun tarım ve hayvancılığa verdiği desteği yakından takip ettiklerini belirterek, Güzeloğlu’na teşekkür etti.

‘Dünyada tarımın ilk yapıldığı yer Diyarbakır’dır’

Toplantının Diyarbakır’da yapılmasının önemine dikkat çekerek konuşmasına başlayan Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, “Bu toplantının hem sizlere hem de ülke tarımına hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye’nin gelişme ve kalkınmasında özellikle sektörel anlamda bu toplantıların sorunların çözümünde sıkıntıların aşılmasında ve en önemlisi çok daha yüksek ve verimli bir üretim altyapısının hazırlanmasında çok büyük katkıları olacağına inanıyorum. Şüphesiz bir ülkenin kalkınması o ülkenin sahip olduğu bütün dinamiklerin, zenginliklerin, birikimin doğru verimli ve sürdürülebilir olmasına bağlıdır. Vatan coğrafyamızın her köşesi ayrı bir değer ve güzelliktir. Bu açıdan baktığımız zaman dünyada tarımın ilk yapıldığı yer ve bölge de Türkiye ve Diyarbakır’dır. Bu topraklar kadim bir geçmişi, insanlık tarihine şahitlik edilen bir medeniyet birikimini ve ilk insanla birlikte tarım ve hayvancılığın yapıldığı ondan bugüne gelen bir gelişim çizgisini temsil etmektedir. Türkiye’nin tarımın her alanında en iddialı ve çok iddialı olmasını gerektirecek çok önemli doğal zenginlikleri Allah’ın bahşettiği bu cennet vatanda verimi enöteye taşıyacak şüphesiz bunu sürdürülebilir kılacak güzellikleri ve derinlikleri vardır.  Şüphesiz bizlerin yapması gereken sahip olduklarımızı en yüksek verimle değerlendirmek birim verim ve üretim miktarını bu anlamda enöteye taşımaktır. Bu da akıl ve bilimle olur, eğitimle olur, gelişmeler karşısında örgütlenmeyle maliyetleri düşürmekle ve pazara dönük bir üretim stratejisini her boyutta tesis ve teşhir etmekle olur. Bu her alanda bütün kurumların çok güçlü bir işbirliği ile ve hedefe odaklanması ile olur, merkezi şüphesiz kurum ve kuruluşlarımız, yerel yönetimlerimiz, üretici birliklerimiz, sivil ve özel yatırım ve girişimcilerimiz hepsi bir bütün olmak hepsi bir bütünün taşıyıcısı ve tamamlayıcısı olmak zorundadır. Türkiye tarımı stratejik olarak ele aldı ve alıyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bölgesinde ve küresel ölçekte bugün Türkiye her alanda büyük bir iddianın ve iradenin adıdır Türkiye” dedi.

‘Tarım dünyanın geleceği adına en önemli ve stratejik alan’ 

2002 yılından bu yana bütün genel başlıklar da olduğu gibi tarımda da çok büyük bir sıçrama dönüşüm ve aşama kaydettiklerini ifade eden Güzeloğlu, “Gıda kavramında bugün dünyanın en önemli ve stratejik ülkesi konumuna gelmiştir. Doğumdan başlayarak fidana ve kendi yerli ve milli varlıklarına yönelik ve dönük bir strateji bugün hamdolsun sonuçlarını da çok olumlu anlamda vermeye başlamıştır. Bundan vazgeçmeyeceğiz. Türkiye özellikle gıda gibi insanlığın yaşaması ve var olması için en stratejik ve temel bir alanda ve sektörde ithal değil ihraç eden ve kendi değerleriyle sadece kendisine yeten değil, bunun ötesinde dünyayı hedefleyen bir üretim segmentine geçmek zorundadır ve hamdolsun bugün geçmiş durumdadır.  Bugün burada bulunan bilim insanlarımıza da güveniyoruz. Türkiye’nin bilim altyapısının gıdada yerli ve milli tohumdan fidana ve şüphesiz üretim alet ve araçlarına kadar üretecek bir birikimin ve gücün adı olduğuna inanıyoruz. Biz üreticimize güveniyoruz bugün burada hepinizin temsil ettiği bu ülkenin kalkınmasına çok büyük destek veren bitkisel ve hayvansal tüm üreticilerimize özellikle bugün değerli sizlere, koyun ve keçi yetiştirici birliklerimize ve üreticilerimizin hepsine güveniyoruz. Çünkü bunu hak ediyorsunuz ve bunu temsil ediyorsunuz. Şüphesiz ki bu bir stratejik akılda stratejik bir yaklaşımda en yüksek verime ve çok daha öteye taşınmak zorunda. Biz tarıma baktığımız zaman sadece bir üretim alanı olmanın ötesinde tekrar söylüyorum dünyanın geleceği adına en önemli ve stratejik bir alan olduğunu da görüyoruz.  Bugün dünyada teknolojinin en çok yoğun kullanıldığı ve buna bağlı olarak gıda kavramı ile ilgili hem güvenliğin hem de sürdürülebilirliğin tartışıldığı bir alan var bugün konuştuğumuz ve sizlerin uğraştığı alan. Tarım ve orman bakanlığımızın tüm kurum ve kuruluşları il ilçe müdürlükleri şüphesiz bağlı kuruluşları bu stratejinin taşıyıcısı ve zenginleştiricisidir bizlerde Sayın cumhurbaşkanımızdan aldığımız bu çerçeve emir ve talimatları doğrultusunda Türkiye’nin gelişme ve kalkınmasında tarımın başat bir sektör olarak her boyutuyla iddialı olmasını sağlamak adına elimizdeki bütün imkanları ve kaynakları kullanma zorunda ve sorumluluğundayız. Artık gecikme artık erteleme artık öteleme ve artık zaman ve kaynak tüketme yok. Aklı temsil ederek akıllıca hareket ederek dünyanın en iddialı ülkesi ve bu ülkelerin arasında her boyutta iddiasını sürdürülebilir ülkesi olma hedefindeyiz. Tarımsal hasılanın artmasının yanında tarımsal verimliliğin artması şüphesiz ham üründen markalı bir ürüne yolculuğun artık tamamlanması gerekmektedir. Bunu yapacak güçteyiz, Bu toplantılar, bu ihale, bu birikimi, bu bilinci yerleştirmek zorunda. İşte onun için bir aradayız” diye konuştu.

‘Diyarbakır bütün sulanabilir alanları suyla buluşan tek kent olacaktır’ 

“Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği görevini aldığımız an masaya ilk getirdiğimiz konulardan biri tarım, tarımın bitkisel ve hayvansal üretimi. Çünkü diğer illerde şüphesiz var ama Diyarbakır’da bu anlamda çok büyük bir potansiyeli var. Şu anda bitkisel üretimde ve hayvansal üretimde Türkiye’yi taşıyan bir kent yakın bir gelecekte Silvan Projesinin tam anlamıyla bitmesi ve hayata geçmesiyle Diyarbakır sadece Türkiye’nin ve bölgenin değil küresel ölçekte bu anlamda tarımın taşıyıcısı bir merkez olacaktır. Türkiye’de bütün sulanabilir alanları suyla buluşan tek kent olacaktır. Mevcut üretim alanlarına 235 bin hektar eklenecek 300 bin insan bugünden o güne bu proje ile ek olarak tarımda istihdam imkanına sahip olacaktır ve sabit endekslenmiş değerde Diyarbakır il ekonomisine bu 1 buçuk milyar Türk lirası doğrudan bir gelir artışını sağlayacaktır. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve tüm Türkiye’deki yatırımlar da olduğu gibi bu büyük yatırımda çok özel desteğiyle inşallah 2023, 2053 ve 2071’e doğru bu kararlılıkla giderken Türkiye’nin kalkınmasında 2023’ü hedeflemesiyle ve bu projenin tamamlanmasıyla müthiş bir değişim yaşayacağız” diyen Güzeloğlu, üretimi sürdürülebilir kılmak için eğitilmiş insan gücüyle elde edilecek hasılanın en öteye taşınması gerektiğini vurguladı. Her işin uzmanları tarafından yapılmasının gerektiğine dikkat çeken Güzeloğlu, eğitimlerle ve doğru tercihlerle hayvancılığı dünyada en yüksek rekabet noktasına ulaştırmak için çabaladıklarını söyledi.

Güzeloğlu, bu çalışmalarda üniversite başta olmak üzere tüm ilgili kurumlarla iş birliği içinde hareket ettiklerini belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanlık görevini devraldıkları günden itibaren bugüne kadar tarıma bitkisel ve hayvansal bazda yaklaşık sekiz milyon TL destek verdiklerini açıklayan Güzeloğlu, basit gibi görünen ama hayvan sağlığı ve verimliliği açısından çok önemli olan kırkım makinelerini bin çiftçiye verdiklerini anlattı. Toplantının Diyarbakır’da düzenlenmesini önemli bir fırsat ve kazanç olduğunu ifade eden Güzeloğlu, toplantının hayırlara vesile olmasını dileyerek konuşmasını bitirdi.  (HABER MERKEZİ)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.