Dolar 9,2620
Euro 10,7921
Altın 526,44
BİST 1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 32°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
32°C
Az Bulutlu
Paz 28°C
Pts 26°C
Sal 25°C
Çar 21°C

‘DİYARBAKIR ÖNEMLİ BİR ŞEHİR’

‘DİYARBAKIR ÖNEMLİ BİR ŞEHİR’
A+
A-
06.02.2018
185

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’a gelerek araştırmalar yapan ve yaptığı açıklamalar ile gündeme damgasını vuran MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı, Argeder Strateji Enstitüsü Başkanı Mehmet Ali Kulat, gazetemize yaptığı özel açıklama ile yine gündeme damgasını vuracak. Bölgede geniş çaplı araştırma yapma imkanı bulan Kulat, bölgenin Ak Parti tarafından ne kadar iyi okunup, okunmadığının sorunların çözümünün temelini oluşturacağını belirterek:
“Ak Parti bölgeyi ne kadar iyi okuyor, ne kadar çözebiliyor!” diyerek en önemli soruların başında geldiğini ifade ediyor. Bölgede Kayyumların aleyhine çok sert eleştirilerin yapıldığını duymadığını belirten Kulat, Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce yapılacak olan yerel seçimlerin büyük önem arz ettiğinin de altını çizdi.

Uzman kadrosuyla isabetli siyasi analiz ve faaliyetleri ile gündeme gelen MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı, Argeder Strateji Enstitüsü Başkanı Mehmet Ali Kulat, geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’a gelerek geniş çaplı bir araştırma gerçekleştirmişti. Kulat’ın yaptığı araştırmalar arasında kayyumlar konusu, 2019 yılında gerçekleştirilecek yerel ve genel seçimler vardı. Oldukça değerli bilgiler toparlayan Mehmet Ali Kulat, sorularımızı büyük bir içtenlikle yanıtladı. Kulat, bölgedeki asıl meselelerin Ak Parti tarafından ne kadarını okunup, çözebildiği kısmı olduğuna parmak bastı. Bir başka deyiş ile asıl mesele görülebiliyor mu diye düşünülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

‘BÖLGEDEKİ ASIL MESELELERİN NE KADARI OKUNUP, ÇÖZÜLÜYOR?’ Mehmet Ali Kulat, gazetemize yaptığı açıklamada 2019 seçimlerinin büyük önem taşıdığını, yerel seçimlerin Cumhurbaşkanlığı seçimlerden önce yapılmasının ayrı bir mesaj içerdiğine işaret ederek şunları kaydetti: “Güneydoğu’nun hepsini dolaştık, bu bölgemiz için bir çalışmada yaptık. Bazı gazeteler de yayınlamıştı tabi işlerine gelen bölümleri sadece yayınlamıştılar ve sadece Cumhurbaşkanlığına bakış açısını konu etmiştiler sadece. Güneydoğu bölgemizde şu anda iki tane parti var Ak parti ve HDP, kısmen de oyuna kenardan girmeye çalışan HÜDAPAR var. Şu anda HDP’nin belediyelerinin tümüne neredeyse kayyum atandığı için doğal olarak bölgede varlığını sürdüren tek parti Ak Parti gibi görünüyor. Asıl mesele ise şu, Ak Parti bölgeyi ne kadar okuyor, ne kadar çözebiliyor!” dedi.

‘GÖRÜŞMELERDE KAYYUMLARLA İLGİLİ ÇOK SERT KONUŞMALAR DUYMADIM.’

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı, Argeder Strateji Enstitüsü Başkanı Mehmet Ali Kulat, genel olarak bölgedeki sorunlar ile ülkenin batısındaki illerde yaşanan sorunların benzer olduklarının da altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ak Parti ile Kayyumlar bölgede çalışmalar yapıyorlar, farklı illerdeki kayyumlarla ilgili farklı yaklaşımlar var. Bazılarını vatandaşlar çok seviyor, bazılarına daha mesafeli davranıyor ama hiçbir zaman bir kayyum seçilmiş bir belediye başkanı gibi halkla içli, dışlı olmasını beklememek lazım, o kadar olamaz ister, istemez. Bir defa kayyumlar bölgenin insanı değil, birde güvenlikten dolayı tedbirli çalışıyorlar bununda etkisi var ancak tüm bunlara rağmen sokaktaki insan yapılan yolunu, parkını, bazı binaların yapıldığını görüyor. Bundan dolayı da destek veriyor. En azından vatandaşlardan kayyumlarla ilgili çok sert konuşmalar dinlemedim görüşmelerde. Birkaç tane kötü örnek var, bazı ihaleler, o meşhur asfalt ihalesi vs gibi. Bazı gazeteci arkadaşların ortaya çıkardığı yanlış olduğuna az bir vicdanı olan herkesin inandığı, sıcak bakabileceği şeyler var. Ama genel itibari ile Kayyumlarla ilgili itirazların olduğunu görmedim.” Dedi.

‘YEREL SEÇİM ÖNCE OLDUĞUNDAN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR’

2019 yılında gerçekleştirilecek seçim çalışmaları sırasında yerel seçimlerin önce yapılmasının önem arz ettiğini de önemle vurgulayan Kulat, konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı: “Burada esas mesele şu; Önümüzde Cumhurbaşkanlığı ve genel seçim ile tabi Yerel seçim var. Önce yerel seçimin zamanında yapıldığını düşünecek olursak yerel seçim Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce olduğu için büyük anlam kazanıyor. Doğu ve Güneydoğu’da vatandaş MHP’yi de gözlemliyor, MHP – Ak Parti ittifakının bölgede nasıl etki yapacağını da merak ederken olağanüstü halin de etkisiyle bu konuda insanlar gerçek görüşlerini söylemiyorlar. Anket firmalarının bölgede yapmış oldukları anketler ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır. Bir anket firması olarak bende o kanaatteyim, bana göre de çok sağlıklı olmayabilir, çünkü insanlar gerçek görüşlerini söylemiyorlar. Bildiğiniz gibi oradaydık, farklı kesimlerden insanlarla konuşursanız, insanlar gönüllerini size açıp problemi az, çok sizinle paylaşıyorlar. Problemler aşağı, yukarı genel itibari ile belli. Yani şu anda Diyarbakır, Mardin, Batman illerinde yaşayan insanların sorunlarıyla Zonguldak, Bilecik, Aydın’da yaşayan insanların sorunları birbirine yakın sorunlar olarak ortaya çıkıyor genel itibari ile. Devlet son yıllarda kamu yatırımlarında büyük mesafeler kat etmiş. Artık yol, çeşme, elektrik, vs şikayetleri çok fazla yok. İşsizlik gibi benzer sorunlar orada olduğu gibi başka yerlerde de var. Genel sorunlar var, yerelde de çokta çözülebilecek sorunlarda değil bunlar ama devlet bölgeye yönelik ki Sayın Binali beyin Başbakanlığı döneminde birkaç tane paket açılımı iddiası oldu. Onların bir kısmı maalesef çok hayat bulmamış, hayata geçirilememiş, bir kısmında da bazı düzenlemeler olmuş, taşeron işçilerde olduğu gibi Doğu’da da olumlu tarafları var. Genel itibari ile fotoğraf çok büyük değişim yaşamıyor. “ dedi.  AHMET BEŞENK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.