Dolar 18,6408
Euro 19,6351
Altın 1.075,92
BİST 5.005,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 12°C
Parçalı Bulutlu
Diyarbakır
12°C
Parçalı Bulutlu
Paz 10°C
Pts 8°C
Sal 10°C
Çar 11°C

Diyarbakır’da “Beyin Antrenörlüğü” Semineri

Diyarbakır’da “Beyin Antrenörlüğü” Semineri
2 Kasım 2022 21:58 | Son Güncellenme: 2 Kasım 2022 22:02
A+
A-

Diyarbakır’da Türkiye’nin ilk beyin eğitim merkezi Olan Forbrain Learning Center tarafından “Beyin Antrenörlüğü” semineri düzenlendi. Forbrain Learning Center kurucusu Dr Funda Demirel, Diyarbakır’ın kendisi için ayrı bir şehir olduğunu belirterek, doğduğu şehirde seminer vermekten  mutlu olduğunu ifade etti.

Berfin ÖZDEMİR / Berat PINAR  – Türkiye’nin ilk beyin eğitim merkezi Forbrain Learning Center tarafından Diyarbakır’da “Beyin Antrenörlüğü” semineri düzenlendi.

Dicle Üniversitesi’nde (DÜ) düzenlenen seminere DÜ Psikoloji bölüm hocaları ile öğrencileri ve kent genelindeki katılımcıların yanı sıra çevre illerden de rağbet gösterildi.

Seminerde konuşan Forbrain Learning Center kurucusu Dr Funda Demirel, Diyarbakır’ın kendisi için ayrı bir şehir olduğunu belirterek, babasının Diyarbakır’da görev yaptığı sırada burada doğduğunu,  5 yaşına kadar burada yaşadıklarını görev için başka şehre gitmek zorunda kaldıklarını ve o günden sonra Diyarbakır’a ilk defa geldiğini söyledi.

“Beyin Antrenörüyüz hepimiz”

Forbrain Learning Center merkezinin amaçlarından söz eden Dr Demirel, şöyle konuştu:

“Beynimizi etkin kullanmayla ilişkili olarak egzersizler anlamında keyif alarak çalışmalar ile doldurduğum bir konferans olacak. Türkiye’nin ilk eğitim merkezi olarak, binlerce çocuk, genç, yetişkin ve ileri yaşta çalıştık. Ekibimizin yarısında çoğu psikoloji kökenli, diğer yarısı hemen hemen eğitimci ağırlıklı. Beyin Antrenörüyüz hepimiz.  Beyin Antrenörlüğü yani beyin eğitimi uygulayıcısı da denilebilir. Beyin Antrenörlüğü kavramını ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Bütünsel bakıyoruz beyin gelişimi dediğimizde her zaman o bütünsellik olacak. Forbrain Learning Center ailesi olarak pek çok ürün ve hizmetle Türkiye’de bir ilki başardık. Beynimizi nasıl geliştirebiliriz, özellikle pandemiyle birlikte öğrenmeye dair bazı sorunlar yaşıyoruz. Bunlara yönelik neler yapabiliriz çalışmalarını yapıyoruz” dedi.

“Beynimizin yüzde 80’inden fazlası su”

Dr Demirel, “Beyin Antrenörlüğü” ile ilgili olarak, “Öncelikle beynimizi tanıyalım. Sağlıklı okul projelerinde çocuklarımızla beyin yapıyoruz. 1 Lt su aldırıyorum, 160 gr zeytinyağı , 110 gr protein (protein yerine nişasta kullanıyoruz) 15 gr şeker ve tuz ile beyin yapıyoruz. Hepimiz yaklaşık 1400gr civarında bir beyne sahibiz ve hepimiz 100 milyara yakın nöronla doğuyoruz.  Dolaysıyla aramızdaki farklılık nöron sayısıyla ilgili değil. Vücudumuzun yüzde 70’inden fazlası su hatta beynimizin yüzde 80’inden fazlası su yani çok daha fazla su içinde yüzüyor beyin. Ve vücudumuza aldığımız oksijenin yüzde 25’ini kullanıyor ne demek bu yüzde 2 büyüklüğünde beynimiz yani bedenimizin yüzde 2 ağırlığında. Dolayısıyla oksijen beyin için daha değerli. Gıdalarında yüzde 25’ini kullanıyor. Besin yoluyla aldığımız gıdaları ilk önce kendi bünyesine alıyor, kendi kullanıyor. Sabah kahvaltısı yapmadan okula gelen öğrenciler yine zihni kullanıyor elinde varsa bir enerjisi ama bu defa fiziksel olarak hareket edemez, yorgun hale geliyor. Yani beynimiz gayet bencil ama kendisini yontacak şekilde hem oksijeni hem de gıdaları kullanıyor.” diye konuştu.

Dr Demirel, şöyle devam etti: “Glikozla besleniyor ve uyuyan bir beyin 25 vatlık dağıtım çalıştırıyor. Yani uyurken beyin çalışıyor ne iş yapıyor derseniz uyku sırasında beynimizin çok önemli bir görevi var. Temizlik yapıyor ve öğrenmeyi kalıcı hale getiriyor. Yatar konumda olduğumuzda fiziksel olarak bedenimiz dinlenebiliyor ama kaliteli uyuduğumuz zaman ancak beynimiz dinlenebiliyor ve o temizliği yapabiliyor. Bu temizlikten kastımız ne aslında gün içerisinde birçok şeye maruz kalıyoruz o kaldığımız şeylerin bir kısmı bizim için gerekli bir kısmını da atmamız gerekiyor. Hafızamızın sınırı yok. Bu gizemli, mucizevi organ bütün beden ve zihin fonksiyonlarının hemen hemen çoğunu düzenliyor. En temel işlevi duygu, düşünce ve davranışların hareketi birbirine bağlayan güç kaynağı olarak tanımlanıyor. Bu güç kaynağı olarak tanımlanıyor. Dışarıdan gelen her şeyi önce duyu organlarımızla algılıyoruz. Önem, ilgi, dikkat boyutunda içeride bir öğrenme sürecine açılım yapıyoruz. Öğrenme süreci gerçekleşiyor, arkasında öğrendim dediğiniz durumda bile aslında hatırladığımız şeyleri gerçek anlamda öğrendik. Tekrar etme stratejileri öğrenmenin de önemli bir adımını oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

Dr. Funda Demirel, Diyarbakır’ın kendisi için çok farklı bir yerde olduğunu bu nedenle dört gün boyunca kentteki farklı kurumlarda konferans vereceğini sözlerine ekledi.

Forbrain Learning Center Hakkında:

Türkiye’nin ilk beyin eğitimi merkezi Forbrain Learning Center “öğrenmeyi öğrenme” ve  “öğrenmeyi öğretme” iddiasıyla 2013 yılında kuruldu.

Son 20 yılda görüntüleme sistemlerinde geliştirilen ileri teknoloji, beynimizin de vücudumuzdaki herhangi bir kas gibi çalıştırılarak değiştirilebilir ve geliştirilebilir olduğunu gösteriyor. Bu bilgi ışığında eğitim alanında yapılan çalışmalar, bilişsel becerileri geliştirerek öğrenme süreçlerinde %80 başarı sağlama olanağı sunuyor. Yaptığımız araştırmalar sonucu, birebir ve online eğitimlerle bilişsel becerilerin geliştirilmesinin mümkün olduğunu belirledik. Bu çerçevede tasarladığımız eğitimlerimizde ön test ve son test değerlendirmeleriyle; dikkat, konsantrasyon, işleme hızı, hafıza, mantık ve akıl yürütme, görsel ve işitsel işleme vb. alanlarda bilişsel becerileri ne kadar geliştirdiğimizi görünür kıldık.

Deneyimli uzman kadromuzun beyin temelli öğrenmeye ilişkin tüm doneleri kullanarak eğitime bütünsel bir yaklaşımla belirlediği; güvenilir ve geçerli ölçme değerlendirme araçlarını kullanan “ForTest”, endüstri 4.0 gereksinimleri üzerinden tasarlanan “ForTalent” (İK Sistem Danışmanlığı), matematiksel zekayı, beceri ve bilgiyi artıran “ForMath”, yaratıcı ve analitik zekayı birlikte kullanmayı sağlayan ”ForGym”, besin desteğiyle bilişsel becerileri etkinleştiren “ForFood” ve eğlenirken bilişsel becerileri güçlendiren “ForGames”, öğrenme ve çalışma stratejileri, hedef belirleme, problem çözme becerileri, zaman yönetimi, kaynak yönetimi ve etkili not alma gibi alanları geliştiren ve destekleyen Öğrenmeyi Öğrenme “ForLearning” programlarını tasarlamış ve uygulamaya koymuştur. Geçtiğimiz iki yıl içinde de ForWave (Beyin için Müzik) ve ForMindfullness (Mindfullness) ürünlerini eklemiştir.

Forbrain Learning Center, 10 yıldır Türkiye’nin Beyin Antrenörleri’ni yetiştiriyor. Beyin üzerine yapılan çalışmaları ve yenilikleri yakından takip ederek sürekli kendini geliştiren Forbrain Learning Center; bütün ürün ve programlarıyla çocuk, ergen ve yetişkinlerin, çalışanların ve kurumların potansiyelini artırma garantisiyle eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunuyor.