Dolar 18,8127
Euro 20,4924
Altın 1.167,20
BİST 5.127,59
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 3°C
Hafif Yağmurlu
Diyarbakır
3°C
Hafif Yağmurlu
Cts 7°C
Paz 8°C
Pts 7°C
Sal 7°C

Diyarbakır’da ‘Ekonomi Ve Hukuk’ Buluşması

Diyarbakır’da ‘Ekonomi Ve Hukuk’ Buluşması
19 Ocak 2023 17:35
A+
A-

Daha İyi Yargı Derneği’nin, “A’dan Z’ye Türk Yargı Reformu”nu iş ve hukuk dünyasına anlatmak için başlattığı “Ekonomi ve Hukuk Buluşmaları”nın 13’üncüsü, Diyarbakır’da gerçekleşti. Buluşmaların gerçekleşmesinde büyük katkısı olan DOGÜNSİFED’in Başkanı A.Aziz Özkılıç, “Yargının bağımsızlığını hukukun üstünlüğünü ve ileri demokrasiyi güçlü ekonomi ve yüksek refahın olmazsa olmaz şartı olarak görüyoruz” dedi.

Berat PINAR – Daha İyi Yargı Derneği’nin, “A’dan Z’ye Türk Yargı Reformu”nu iş ve hukuk dünyasına anlatmak için başlattığı “Ekonomi ve Hukuk Buluşmaları”nın 13’üncüsü, 19 Ocak 2023 Perşembe günü Diyarbakır’da gerçekleşti. Önceki Ekonomi ve Hukuk Buluşmaları, sırası ile Denizli, İzmir, Bursa, Mersin, Edirne, İstanbul, Hatay, Kayseri, Çanakkale, Gaziantep, Konya ve Antalya’daydı.

Diyarbakır buluşmasının konusu, “istikrarlı büyüme ve kalkınma”ydı. Açılışta Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı A.Aziz Özkılıç konuştu. TURKONFED’in ve federasyonlarının desteği ile gerçekleşen Ekonomi ve Hukuk buluşmalarının Diyarbakır’da olmasından büyük memnuniyet duyduğumu, ufku geliştiren bu buluşmaları önemsediğini ifade etti.

DOGUNSİFED olarak 12 dernek ve 1500’ü aşkın üye ile bölgesel, sektörel ve hukuksal ekonomi politikalarının katkıda bulunmak amacıyla ve kalkınma vizyonları geliştirmek amacıyla yola çıktıklarını aktaran Başkan Özkılıç, “Kalkınma hedefli bu konferansları çok önemsiyoruz. DOGÜNSİFED ve TÜRKONFED Olarak toplumsal cinsiyet eşitliği, kadının güçlenmesi, Dijital, Yeşil ve Toplumsal dönüşüm olarak 3D vizyonumuz doğrultusunda yol alarak çalışıyoruz. Kalkınmanın yolunun Ülkemizden geçtiği bilinci ile iş dünyamızı bilgilendiriyor, işletmelerimizin kapasitelerini geliştirecek ve gençlere yönelik projeler üreterek destekliyoruz” dedi.

Özkılıç, “Ekonomik sıkıntıların giderilmesi refahımızı kalıcı olarak sürdürebilmenin en önemli yolu ileri bir hukuk devleti ve güçlü bir demokrasidir. Ekonomi ve yargıdaki sorunları kalıcı olarak çözmek gerekiyor. Bu bağlamda risk puanımızı azaltarak yatırımlarımızı artırmamız gerektiği, Bunun için de hukuk devleti ve demokratikleşme yolunda kararlı ve zaman kaybetmeden adımlarımızı atmamız gerekiyor. Dolayısıyla bu hedeflerimizin gerçekleşmesi yargının şeffaflığı, hesap verilebilirliği, hukukun üstünlüğü ve ileri bir demokrasi ile mümkündür” dedi.

2000’li yıllardaki demokratikleşme adımlarının ve sağlıklı finans yönetiminin ülkemize orta demokrasi ve orta gelir tuzaklarını aşma ümidi verdiğini anlatan Özkılıç, şöyle devam etti:

“Ancak 2011 yılından sonra yaşadığımız kısır döngüler sonucunda ülkemiz orta gelir ve orta demokrasi tuzaklarına takılı kaldı. 2012 yılında 5.76 olan demokrasi endeksimiz 2021 yılında 4,35’e geriledi. Orta gelir tuzağını aşmak için demokrasi endeksimizi 8 puan üzerine çıkarmamız gerekiyor. Bugün güçlü bir ekonomiye sahip olmak refahımızı artırmak için yargı sistemimizi nasıl geliştirebileceğimizi dinleyeceğiz.

‘Problemlerin Çözümünde Arabuluculuk Önemli

Değerli arkadaşlar hukukun üstünlüğü ve demokrasi çerçevesine bağlı olan bir diğer konu ise şu an ülkemizde yürürlükte olan arabuluculuk sistemine de değinmek istiyorum. Hızla akan ticari hayatımız ve her bireyin karşısına çıkabilecek çeşitli uyuşmazlıklar, işçi ve işveren sorunlarına fikri ve sınai hakların korunmasına ve birçok hukuki ihtilaflardan oluşan problemlerin çözümünde arabuluculuğun önemi çok büyüktür. Alternatif çözüm yolu olan Arabuluculuk sistemi tarafların sulhen anlaşmalarına, iş ilişkilerinin koruma ve devam ettirmelerine büyük ölçüde katkı sağlayacağından ülkemizde yürürlükte olan arabuluculuk sisteminin en iyi seviyelerde işlenmesine katkı bulunacak adımların atılması taraftarıyım” diye konuştu.